Jak wybrać smartfon? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Smartfony Apple - dual sim, aparat 12 mpix i wiele innych udogodnień!

Telefony Apple przez wielu użytkowników są cenione za bezpieczeństwo, które zapewniają. System iOS jest zabezpieczony przed ingerencją z zewnątrz, a sama firma chwali się tym, że tysiące aplikacji zostaje odrzuconych ze względu na brak ochrony prywatności. Dlatego też użytkownicy Apple Iphone bardzo często kupują dostępne w sklepie apki, ponieważ mają pewność, że są one dobrze wykonane i przede wszystkim bezpieczne dla naszych danych.

Co jednak oferuje najpopularniejszy wśród kupowanych smartfonów Apple Iphone? Najnowszy procesor A15 Bionic to jedna z najwydajniejszych propozycji na rynku, która wyprzedza konkurencję i zapewnia nie tylko wysoką wydajność pracy naszego systemu, ale również znacznie wyższą oszczędność energetyczną. Dlatego najnowsze smartfony Apple Iphone pozwalają komfortowo korzystać z wymagających aplikacji i oglądać filmy w wysokich rozdzielczościach. Jeśli nie szukamy propozycji z najwyższej półki, ale interesuje nas system iOS, to wysoką wydajnością odznaczają się również starsze procesory A13 Bionic i A14 Bionic.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy Iphone Apple z serii 11,12 czy 13 to w każdym z nich znajdziemy wysokiej klasy aparat przedni 12 mpix i aparat tylny, który również ma 12 mpix. Ponadto w zależności od modelu możemy oczekiwać 4-krotnego zoomu lub nawet 6-krotnego w najnowszych smartfonach z serii 13. Warto również zwrócić na niemęczące naszego wzroku ekrany, które wykonane są w technologii OLED i widnieją pod nazwą Super Retina XDR. Ponadto Iphone 11 ma ekran Liquid Retina HD, czyli LCD IPS.

Jeśli głównie interesuje nas bezpieczeństwo, jakie zapewnia smartfon Apple i chcielibyśmy, aby przekątna ekranu była mniejsza dla większego komfortu to warto sprawdzić Apple Iphone SE z 2020 roku, który ma 4,7 cali. Na rynku telefonów komórkowych z ekranem dotykowym jest niewiele propozycji o małych rozmiarach. Dlatego zarówno w serii 12, jak i 13, smartfon Apple można kupić również w wersji mini, który ma mniejszy zoom w aparatach 12 mpix, ale odznacza się też swoją przekątną ekranu, która ma 5,4 cali.

Jeśli nie smartfony Iphone, to co wybrać z systemem Android?

Nowy Iphone to z pewnością bardzo bezpieczny wybór, jeśli chodzi o niezawodny wysokiej klasy procesor, bezpieczeństwo oraz funkcje sprawdzające się w biznesie jak dual sim, czy czytnik linii papilarnych. Również aparat 12 mpix zapewnia doskonałe zdjęcia i pamięć wbudowana, która może mieć nawet 1TB pozwala zachować dużo pamiątek. Jednakże nie dla każdego iOS 15 jest dobrym wyborem, a dla niektórych problemem może być nieobecny czytnik kart pamięci microSD w Iphone. Wybierając smartfony z systemem Android, warto mieć bardziej sprecyzowane wymagania dotyczące zastosowanych technologii, ponieważ różnice pomiędzy seriami od różnych producentów mogą być ogromne.

Dla większości osób odpowiednią alternatywą dla Iphone Apple są smartfony Samsung Galaxy S, które z roku na rok wprowadzają więcej interesujących technologii. Zarówno najnowszy Iphone, jak i flagowce z systemem Android są wyposażone w ładowanie bezprzewodowe. Jest to rozwiązanie, które jest rozwijane i z pewnością będzie w przyszłości standardem natomiast w technologii kablowej USB-C i złącze Lightning pojemność akumulatora uzupełniają błyskawicznie, więc Apple i Samsung są dobrym wyborem, jeśli chodzi o ten parametr. Kupując nowe smartfony, warto również pamiętać o tym, że w żadnych z nim już nie znajdziemy mini sim i micro sim. Standardem są nano sim i wprowadzana jest również technologia e sim, która ułatwi korzystanie z naszych smartwatch i innych urządzeń.

Smartfon Apple z iOS 15, czy system Android?

W telefonach z systemem Android mamy także możliwość wybrania wielu różnych rozwiązania. W rodzinie jednego producenta znajdziemy propozycje budżetowe jak np. Samsung Galaxy M, Motorola Moto E, Huawei Nova, które mogą mieć aparaty mające więcej niż 12 mpix. Ponadto dla niektórych osób doskonałym rozwiązaniem są smartfony takiej MyPhone Hammer, których zwiększona wytrzymałość zapewnia wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ciekawym rozwiązaniem jest Galaxy Fold, czyli smartfon rozkładany, dzięki czemu przekątna ekranu jest większa, kiedy tego potrzebujemy.

Na rynek powróciły także serie takie jak Sony Xperia l oraz HTC Desire Pro. Dla iOS 15 jest bardzo duża i mocna konkurencja, która sprawia, że możemy spokojnie wybierać smartfony z systemem, który najbardziej pasuje do naszych indywidualnych potrzeb. W każdym znajdziemy czujnik zbliżeniowy dla transakcji bezgotówkowych. Szukając w sklepach internetowych, warto pamiętać o odpowiednim filtrowaniu podstron, żeby szybko wyszukiwać smartfony, które mają technologie stworzone dla nas, dzięki czemu szybko znajdziemy odpowiedni model.

SPAN - awaryjny system komunikacji oparty na Androidzie

Naukowcy z organizacji Mitre pracują nad systemem komunikacji opartym o urządzenia z systemem Android, który będzie można wykorzystać np. w warunkach klęski żywiołowych, kiedy nie będzie działać sieć GSM. Podstawą działania systemu SPAN ma być bezpośrednie komunikowanie się - za pośrednictwem WiFi - smartfonów aktywnych w danym miejscu i przekazywanie połączeń za ich pośrednictwem.

Inspiracją do rozpoczęcia prac nad tym rozwiązaniem była sytuacja, jaką w 2010 r. na Haiti zastali ratownicy, którzy pojawili się tam po tragicznym trzęsieniu ziemi. O dziwo większość nadajników telefonii komórkowej przetrwała ten kataklizm - ale lokalna infrastruktura GSM nie była w stanie obsłużyć zwiększonej liczby połączeń/urządzeń i stała się praktycznie bezużyteczna.

Josh Thomas i Jeff Robble, specjaliści z amerykańskiej organizacji rządowej Mitre, postanowili stworzyć system, który mógłby rozwiązać problem z komunikacją w takich warunkach - tzn. w sytuacji, gdy w danym miejscu znajduje się duża liczba smartfonów, ale infrastruktura niezbędna do zapewniania łączności nie jest w pełni lub wcale sprawna.

Stworzony przez nich prototyp sieci wykorzystuje możliwości modułów WiFi, w które wyposażone są telefony z systemem Android. W ramach projektu Smart Phone Ad-Hoc Networks (SPAN) zostały one przeprogramowane tak, by w określonych warunkach telefony z Androidem działały jako routery i tworzyły sieć kratową, w której przekazywane będą połączenia od jednego urządzenia do drugiego (za pośrednictwem telefonów znajdujących się "pomiędzy" dzwoniącym i odbiorcą).

Do tego celu wykorzystano kod źródłowy Linux Wireless Extension API, który wprowadzono do kernela Androida i skompilowana. Ta wersja oprogramowania została zainstalowana w wybranych telefonach z Androidem - testy wykazały, że system jest sprawny i działa zgodnie z założeniami twórców.

Oczywiście, rozwiązaniu temu daleko jest do oficjalnego wprowadzenia na rynek - Thomas i Robble podkreślają, że wyniki ich badań to na razie tylko materiał wyjściowy do dalszych prac, których celem będzie stworzenie sprawnie działającego systemu komunikacji działającego w oparciu o rozproszone urządzenia klienckie - a nie centralny system GSM.

Pierwsze testy wykazały, że system działa sprawnie jeśli urządzenia działające w sieci znajdują się w odległości do 30 metrów od siebie, a połączenia VoIP są bezproblemowo realizowane do 5 "przeskoczeń" (chodzi o liczbę urządzeń, za pośrednictwem których przekazywane jest połączenie między rozmówcami). Podczas testów wykorzystywano jednorazowo do 30 urządzeń i nie osiągnięto limitu kanałów dostępnych w ramach protokołu 802.11 (aczkolwiek pomysłodawcy SPAN obawiają się, że przy większej liczbie urządzeń może to nastąpić - ten problem można rozwiązać stosując nowy protokół routingu). Do sieci testowej podłączono też tablet, który miał dostęp do Internetu - dzięki temu wszystkie działające w sieci urządzenia mogły również komunikować się z urządzeniami spoza niej.

Szczegółowe informacje i materiały dotyczące projektu SPAN zostały udostępnione w serwisie

Światowa sprzedaż smartfonów rośnie. Najlepiej radzi sobie Samsung

Gartner – firma doradcza specjalizująca się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii, zbadała światowy rynek sprzedaży telefonów komórkowych w trzecim kwartale 2012 roku. Z badania wynika, że ogólna sprzedaż telefonów spadła o ponad 3% w porównaniu z poprzednim rokiem, ale kupujemy coraz więcej telefonów typu smartfon. Najbardziej atrakcyjne dla użytkowników są urządzenia marki Samsung, Nokia oraz Apple.

Od lipca do sierpnia 2012 roku producenci sprzedali 428 milionów telefonów komórkowych. Spośród nich, prawie 170 milionów stanowiły smartfony. To niemal 50-procentowy wzrost w skali rocznej! Prym w segmencie smartfonów wiodą Samsung i Apple, które łącznie kontrolują 46,5% tego rynku.

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o ogólną sprzedaż telefonów komórkowych. Tutaj liderem wciąż pozostaje Samsung, ale Apple zdecydowanie wyprzedza Nokia (19,2% udziału Nokii w rynku wobec 5,5% udziału iPhone’ów). Co ciekawe, na czwartym miejscu plasuje się niezbyt popularna w Polsce marka ZTE z prawie 4-procentowym udziałem w światowym rynku.

Bezkonkurencyjny wśród systemów operacyjnych zostaje Android, w który wyposażony są m.in. telefony Samsung, HTC, Motorola i ZTE. Prawie trzy czwarte aparatów telefonicznych sprzedanych w trzecim kwartale 2012 roku zainstalowany miało system Android. System iOS zawojował 14% rynku i uplasował się za Androidem, trzeci jest system opracowany przez Research In Motion dla BlackBerry (5,3% udziału).

Gartner szacuje, że w całym 2012 roku sprzedaż najnowocześniejszych urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów sięgnie 821 milionów. W 2013 roku ma osiągnąć zawrotną sumę ponad miliarda sprzedanych egzemplarzy.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment