Najbardziej Pożądane Języki Programowania w 2023 Roku

Przeanalizujmy 5 głównych typów języków programowania:

Proceduralne - zdefiniuj listę ustrukturyzowanych procedur i działań w celu utworzenia programu. Zawiera polecenia, które dzielą cały program na funkcje, operatory i zmienne. Jako przykład możesz sobie wyobrazić: BASIC, C, Java, PASCAL itp. Funkcjonalne - programy są tworzone poprzez użycie i tworzenie funkcji. Nacisk kładziony jest na ekspresję. Podstawą tego języka programowania jest rachunek lambda, który wykorzystuje wyrażenia warunkowe i rekurencję. Najpopularniejsze języki z tej grupy to Haskell, SML, Scala, F#. Zorientowany obiektowo - oparty na modułach z danymi w postaci pól i kodów jako procedur. Zapewniają wiele funkcji, w tym abstrakcję, enkapsulację, polimorfizm, dziedziczenie i klasy. Funkcja bezpieczeństwa kodu dzięki enkapsulacji, z możliwością ponownego zastosowania kodu w celu ewentualnej poprawy bez zmian w kodzie. Dobrymi przykładami takich języków są Java, C++, C#, Python, Javascript i inne. Skrypty - nie wymagają kroku kompilacji. Języki są często używane w aplikacjach, grach i multimediach. Nadaje się do wtyczek, rozszerzeń przeglądarki. Najpopularniejsze przykłady to Javascript, PHP i PERL, Shell, Python, Ruby. Logiczne – języki oparte są na logice formalnej, nie mówią maszynom, co mają robić, ale pozostawiają ograniczenia w wykonywaniu zadań. Głównymi przykładami w tej grupie są PROLOG i ASAP, które są potrzebne do Response Set i Datalog.

TOP Języki programowania do nauki w 2023 roku

JavaScript

Znając wszystkie rodzaje języków programowania, możesz przejść do najlepszych z nich w 2023 roku. Z pewnością przydadzą się i będą niezbędne do rozwoju oprogramowania, aplikacji itp.Nie musisz od razu sprawdzać wszystkich opcji. Na początek wystarczy zająć się jednym i po osiągnięciu w nim wyników przejść do nauki i opanowania nowych metod pisania kodów.Bez użycia JavaScript w jakikolwiek sposób nie da się być dobrym programistą w dzisiejszych realiach. Twórcy Stack Overflow przeprowadzili ankietę, według której ten język jest uważany za najbardziej znany i popularny przez 10 lat z rzędu. Blisko 70% ankietowanych wskazało, że korzystało z niego w przeszłości.

Stanowiska wymagające znajomości JavaScript lub TypeScript jako języka programowania

Wraz z HTML i CSS, JavaScript odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu stron internetowych. Wiele popularnych witryn, w tym Facebook, Gmail, YouTube i inne, opiera się na JavaScript. Za jego pomocą możliwe jest tworzenie interaktywnych stron, dynamiczne wyświetlanie treści.

Jest uważany przede wszystkim za język front-end odpowiedni dla przeglądarek, ale można go używać za pośrednictwem Node.js do tworzenia skalowalnych aplikacji internetowych.

Składnia jest prosta, elastyczna i odpowiednia dla wszystkich popularnych przeglądarek, więc język jest odpowiedni dla początkujących ze względu na swoją wygodę. Dziś z jego pomocą można zrobić niemal wszystko i to na wysokim poziomie.

Język programowania JavaScript

Wysoka prędkość i szybkość pracy w przeglądarkach. Łatwość wdrożenia i uczenia się. Możliwość wykonania bogatego interfejsu w aplikacjach. Wysoki stopień popularności. Praca z innymi językami. Zmniejsza obciążenie serwerów witryny, ponieważ działa przez klienta. Ciągłe aktualizacje z ECMAScript. Istnieje wiele dodatków, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność, dostosować aplikację lub stronę internetową. Dobre wsparcie społeczności.

W JavaScript nie można używać metod kopiowania. Integracja językowa, w zależności od przeglądarki, odbywa się na różne sposoby, co może skomplikować procedurę pisania kodu. Niektóre przeglądarki mają możliwość wyłączenia wykonania kodu, ponieważ jest on używany do wyskakujących okienek z treściami reklamowymi, a to może stanowić złośliwe zagrożenie.

SWIFT

Główne zalety JavaScriptu:Wady:Zaleca się rozpoczęcie nauki opisywanego języka ze względu na jego prostotę do tworzenia aplikacji na smartfony lub platformy internetowe, gier i innych programów. Sam język powstał w 1995 roku, ale wtedy nazywał się LiveScript. Główną specjalizacją jest front-end, ale może poszczycić się tytułem full-stack development.Deweloperzy, którzy koncentrują się na produktach Apple i aplikacjach na smartfony, mogą korzystać z języka Swift. To narzędzie jest jednym z najlepszych na świecie do tworzenia oprogramowania dla iSO. Sam język jest uważany za stosunkowo nowy. Jest zoptymalizowany pod kątem wydajności i zbudowany tak, aby był w pełni zgodny z innowacjami iOS. Ten system operacyjny jest używany nie tylko w smartfonach, tabletach i laptopach, ale także w systemach watchOS, tvOS. Ponadto Apple jest liderem technologicznym od wielu lat i trend się utrzymuje, więc w 2023 roku znajomość języka Swift jest istotna dla programistów. Aplikacje na iOS generują największe przychody na rynku aplikacji.

Szybki język programowania

Przejrzystość języka, jego prostota i szybkość pracy. Zrozumiały dla początkujących. Zwięzły, łatwo skalowalny. Nie wymaga dużej wiedzy programistycznej w porównaniu z innymi językami. W pełni obsługuje kod Objective-C. Wysoka wydajność.

Brak wsparcia dla wcześniejszych wersji. Mała społeczność. Słaba kompatybilność z innymi narzędziami.

W 2022 język ten znajduje się w TOP-2 do nauki. Można go użyć do stworzenia 90% wszystkich programów dla produktów Apple. Główne zalety:Wady:Jako wstępna umiejętność pracy z językiem konieczne jest poświęcenie czasu na przestudiowanie samouczków, ale wcześniejsze doświadczenie w pracy z innymi językami nie jest wymagane.

Swift jest oprogramowaniem typu open source. Składnia jest podobna do angielskiej, więc może przypominać Javę i C#. Kod jest zoptymalizowany, o wysokiej wydajności, co pozytywnie wpływa na skalowalność. Język jest obowiązkowy dla każdego programisty, który chce tworzyć aplikacje dla App Store. Oprócz Apple Swift korzysta z kilku siatek, w tym Instagram, Uber i Slack.

Scala

Scala to nowoczesny odpowiednik klasycznego języka Java. Łączy w sobie najlepsze opcje z Javy, w tym strukturę obiektową i najszybsze środowisko uruchomieniowe JVM, a także dodaje nowoczesne podejście do rozwiązywania różnych problemów. Narzędzie jest jednym z najlepszych na 2023 rok do tworzenia aplikacji na smartfony.

Język programowania Scala

Go

Wraz ze Scalą inżynierowie mogą podnieść jakość tworzonego przez siebie kodu. Programowanie równoległe umożliwia wykonywanie wspólnie złożonych procedur. Ponadto język jest mocno wpisany. Deweloperzy z jego pomocą będą mogli tworzyć, dostosowywać swoje typy danych osobowych, a to eliminuje szereg błędów.

Główny język zalecany przez Google, ponieważ może wiele zdziałać. Go to język niskiego poziomu, doskonały dla programistów systemowych. Pod względem funkcjonalności istnieją prawie wszystkie funkcje typowe dla C i C ++, ale nie ma złożonej składni. Jest znacznie łatwiejszy do nauczenia i jest idealny do tworzenia serwerów WWW, pełnoprawnych pakietów uczenia maszynowego.

Popularność Go powoli rośnie, w 2023 roku może wejść do TOP-5 na rynku

Go to skompilowany język o dużej szybkości wykonywania zapytań. Jest open source, ma wiele zalet, dlatego jest kochany przez wielu programistów na świecie.

Inna nazwa Go to Golang. Został stworzony przez Google Corporation, obsługuje wielowątkowość. Cecha ta jest przedmiotem zainteresowania wielu firm opierających się na systemach rozproszonych.

Przejdź do języka programowania

Bardzo łatwy do nauczenia, ale z zadziwiającą szybkością, mocą dla produktu związanego z siecią. Posiada bogatą bibliotekę z wieloma dziedzinami. Prosta składnia. Typowanie statyczne ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo. Kompatybilność z innymi językami. Kompiluje się do kodu maszynowego, co gwarantuje szybkość. Istnieje wsparcie dla automatyzacji - zaleta pracy z AI, w dziedzinie informatyki. Idealny wybór do tworzenia programów jednostronicowych.

Niewystarczająca moc jako język ogólnego użytku. Napisanie ponownie istniejącego kodu zajmie więcej czasu. Młody język z małym ekosystemem. Nie ma generycznych. Brak maszyny wirtualnej. Za mało wszechstronności.

programy Google;

programowanie systemu/sieci;

pracować z informacjami;

edycja audio/wideo.

Google;

Ubera;

Skurcz;

Dropbox.

Python

Korzyści z Go:Wady:Google Corporation aktywnie wspiera opisany typ języka programowania iw przyszłości może to być język po stronie serwera. Łatwiej jest się go nauczyć, jeśli masz podstawową wiedzę na temat któregokolwiek z języków programowania, w przeciwnym razie opanowanie zajmie więcej czasu. Zakres stosowania Go:Początkowo język był tworzony z myślą o programistach, którzy zajmowali się tworzeniem dużych projektów. Po kilku latach jego popularność wzrosła w wielu dużych firmach IT, główne z nich to:Zapotrzebowanie na naukę języka spowodowane było prostotą i zastosowaniem nowoczesnej struktury, prostej i znanej składni programistom.Python to jeden z najlepszych języków programowania na świecie. Jest uważany za najwygodniejszy, jego składnia jest przejrzysta i bardzo przypomina język angielski. Ten czynnik sprawia, że jest dobry dla początkujących.

Łączy w sobie wiele aplikacji, dzięki czemu jest wszechstronnym i potężnym narzędziem do wyboru. Na przykład platforma Django jest napisana w Pythonie. Jest to open source, odpowiednie do tworzenia stron internetowych na serwerach. Witryna jest najbardziej popularna, wielofunkcyjna i łatwa do nauczenia. Został wykorzystany do stworzenia niektórych zasobów, między innymi Mozilli i Instagrama.

Python stał się drugim najbardziej poszukiwanym językiem programowania w 2022 roku

TensorFlow. PyTorch. Sci-kit-learn. OpenCV.

Python ma zastosowanie w dziedzinie obliczeń naukowych, inżynierii ze względu na obecność pakietów NumPy i SciPy. Istnieje szereg innych bibliotek do tworzenia programów naukowych, uczenia maszynowego, pracy z danymi itp:Python doskonale nadaje się do programów, których celem jest nauczanie i działalność naukowa, a sam język świetnie nadaje się do tworzenia aplikacji na smartfony.

Język programowania Python

Prosta składnia, łatwa nauka, co skutkuje zwiększoną produktywnością programistów. Wsparcie dla wielu platform i systemów, dzięki którym język programowania jest używany przez duże firmy (Google, Netflix i Quora). Duża biblioteka kodu, frameworki. Łatwa skalowalność największych aplikacji. Duża liczba bezpłatnych zasobów, dzięki którym można otrzymać wsparcie, uczyć się. Kompilowanie skryptów w czasie wykonywania. Łatwiejsze debugowanie dzięki wykonywaniu kodu wiersz po wierszu i spójnemu raportowaniu błędów. Łatwa integracja z usługami internetowymi. Dobre na szybki test pomysłów.

Niska prędkość wykonywania kodu dzięki przetwarzaniu linia po linii. Duże obciążenie pamięci. Niezalecane do aplikacji frontendowych. Limit aplikacji dla komputerów przenośnych. Nie obsługuje wielowątkowości.

Tworzenie stron internetowych. Interfejsy graficzne pulpitu. Aplikacje dla biznesu. Uczenie maszynowe (ML). Głębokie uczenie się (DL). Nauka o danych. Sztuczna inteligencja (AI). Produkcja gier. Przetwarzanie informacji poprzez analizę i wizualizację.

Elm

Język jest szybki i łatwy w użyciu i jest uważany za najlepszy do programowania i nauki w 2023 roku. Główne zalety:Wady:W ciągu ostatnich 5 lat Python znajdował się w TOP popularnych języków programowania. Jest darmowy, open source i najlepszy dla początkujących. Główne obszary zastosowania:Mimo, że język jest klasyfikowany jako uniwersalny, dobrze sprawdza się w aplikacjach dla przeglądarek i systemach szkoleniowych AI, grach i produktach multimedialnych.Kolejnym językiem programowania jest Elm. Jest najmłodszym z listy, ukazał się w formie regularnej pracy dyplomowej studenta Harvardu. Jest obecnie poszukiwany wśród programistów front-end, a jego popularność rośnie z każdym dniem.

Język programowania Elm

Elm kompiluje JavaScript, co oznacza, że nadaje się do generowania interfejsów bez błędów podczas wykonywania kodu. Programiści mogą tworzyć interfejsy użytkownika bez elementów HTML i CSS.

Główne zalety:

Wszechstronność dla rozwoju prywatnego. Brak błędów w czasie wykonywania. Są one usuwane w czasie kompilacji. Dobry występ.

Ruby

Świergot;

Airbnb;

Bloomberga;

Shopify.

Język programowania Ruby

Składnię można uznać za plus, ponieważ jest podobna do JavaScript, ale bez wielu symboli usług i początkującym łatwo jest przyzwyczaić się do opanowania.Ruby to język programowania często używany do tworzenia stron internetowych. Jest często używany jako root dla frameworka aplikacji internetowych Ruby on Rails (w pełni funkcjonalny framework aplikacji internetowych). Początkujący lubią to ze względu na przyjazność i dobrą społeczność, w której można uzyskać pomoc i wskazówki. Składnia jest prosta, język kojarzony jest z największymi koncernami technologicznymi, wśród nich:Aby skutecznie z nim pracować, programiści potrzebują zintegrowanego podejścia do rozwiązywania problemów, a także dobrze rozwiniętego myślenia abstrakcyjnego. Ten ostatni pomoże zwizualizować to, co użytkownik chce zobaczyć w gotowej aplikacji.

Główne zalety:

Umożliwia szybkie wdrażanie aplikacji i witryn. Prosta składnia, łatwa do odczytania i zrozumienia. Optymalny styl programowania. Doskonałe funkcje bezpieczeństwa. Rozwinięta społeczność. Wiele przydatnych narzędzi. Wysokie zarobki dla fachowców.

Nie ma elastyczności podczas asemblowania programów o nietypowej funkcjonalności. Duża zapłata za błędy rozwojowe. Słaba wydajność, niska prędkość. Brak popularności, jak inne rodzaje języków programowania.

Wady:Zaleca się bliższe przyjrzenie się Ruby On Rails tym, którzy chcą być pełnoprawnymi programistami.

Ruby is in the TOP 7 in-demand languages with 70 thousand jobs available

Ruby znajduje się w TOP-7 najbardziej poszukiwanych języków programowania z 70 000 wolnych miejsc

Średnia pensja dewelopera w USA to 88 tysięcy dolarów, w Indiach będzie to 830 691 funtów szterlingów.

Ruby został opracowany w 1990 roku. Jest interpretowany iw pełni obiektowy, często używany do pisania skryptów, pracy z tekstem, tworzenia nowych aplikacji. Ruby jest obecnie prowadzony przez szereg wiodących firm, takich jak Twitter, Crunchbase czy Github i powinien zostać poddany przeglądowi w latach 2022-2023.

C#

C# został zaprojektowany bardziej w celu usunięcia wad języka C++. Jest zorientowany obiektowo, ogólnego przeznaczenia z szerokim zakresem zastosowań. Często współpracuje z platformą .NET, mającą zastosowanie w środowisku gier Unity w celu tworzenia skryptów. Język został pierwotnie stworzony przez firmę Microsoft jako część własnej platformy .NET do tworzenia aplikacji dla systemu operacyjnego Windows.

Krzywa pracy dla programistów znających C# w 8 miesięcy

C# używa składni, która jest bardzo podobna do innych języków z C. Ułatwia to zrozumienie, czy deweloper przechodzi z innego języka z rodziny C. C# pomaga budować wieloplatformowe aplikacje z Xamarin. Osoby pracujące z wirtualną rzeczywistością powinny pomyśleć o nauce opisywanego języka. Dlatego jego znaczenie dla 2023 r. pozostanie. Nadaje się również do tworzenia gier 3D i 2D przy użyciu silnika Unity (najlepszy twórca gier, zajmujący 3. część rynku).

W języku C# zbudowano wiele aplikacji, w tym proste programy komputerowe i duże portale internetowe.

Język programowania C#

Studium pomoże w opanowaniu języków z rodziny C. Łatwo integruje się z systemem Windows. Nadaje się do programów korporacyjnych. Obsługuje uniwersalne, imperatywne, funkcjonalne, deklaratywne style programowania. Może działać ze wspólnymi bazami kodu. Duża liczba funkcji. Szybka kompilacja, wykonanie.

Programy C# ładują się dłużej niż programy C++. Nadaje się tylko do systemu Microsoft Windows. Zmienne często mają postać referencji. Aby usunąć błędy, potrzebujesz dużej wiedzy i doświadczenia programistycznego.

Microsoftu ;

Przepełnienie stosu ;

Accenture ;

Podróże Alibaby.

Rust

Zalety:Wady:C# to język wysokiego poziomu, przypominający angielski, a dla początkujących ułatwia naukę. Abstrahuje wiele zadań, co różni się od C++, jest przydatne do pracy z kodem za pośrednictwem komputera. Aby studiować, potrzebujesz podstawowej znajomości komputera, zrozumienia języka C, C ++ lub Java oraz głównych koncepcji programowania obiektowego. C# jest aktywnie używany przez wiodące firmy:Przydatne narzędzie do tworzenia aplikacji cross/webowych. W Stanach Zjednoczonych programiści zarabiają około 82 000 USD, podczas gdy programiści w Indiach zarabiają 646 000 GBP.Kolejny wartościowy język programowania na rok 2023. Nie jest tak popularny i poszukiwany wśród programistów, ale zasługuje na uwagę. W 2020 roku Stack Overflow przeprowadził ankietę i Rust znalazł się na liście ulubionych języków programowania w gronie programistów, z czego 86% pracuje z nim dłużej niż 5 lat.

Jego głównym celem jest programowanie systemów niskiego poziomu, ale Rust nadal koncentruje się na bezpieczeństwie i szybkości. Główny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo kodu, więc programy nie mogą uzyskać dostępu do niektórych części pamięci, których nie używają.

Język programowania Rusta

Java

Rust nie jest językiem dla początkujących, jest trudniejszy do opanowania niż inne typy, ale umiejętności na pewno zaprocentują w przyszłości, bo popularność będzie tylko rosła.

Java to język programowania ogólnego przeznaczenia używany przez wiele platform i firm. Ważną częścią jest to, że kod nie musi być ponownie kompilowany, aby działał na dowolnej platformie. W 2022 roku Java została uznana za najbardziej użyteczny i popularny język, z którego korzysta ponad 9 milionów programistów na całym świecie. Programiści znają powiedzenie „Napisz raz, uruchom wszędzie” – to najlepsza cecha Javy. Powstał w 1995 roku i od tego czasu nie stracił na popularności, choć pojawiają się bardziej nowoczesne języki, na przykład Kotlin.

Krzywa pracy dla programistów Java w ciągu 8 miesięcy

W Ameryce krajowa pensja na Jawie wynosi 85 000 USD, a w Indiach – 709 000 GBP.

Zalety tego języka:

Brak zależności od platformy dzięki JVM. Prosta składnia, język wysokiego poziomu, łatwy do nauczenia. Wiele interfejsów API dla dowolnych potrzeb (narzędzia, sieć, łączenie z bazami danych itp.). Zestaw potężnych narzędzi, który pozwala szybko opracować program typu open source. Wiele bibliotek. Bezpieczeństwo osiągnięte przez wykluczenie wyraźnego wskaźnika. Obsługa wielowątkowości. Nadaje się do przetwarzania rozproszonego. Stabilność, niezawodność, duża społeczność.

Wymaga dużo miejsca w pamięci. Nie ma szablonów, proces tworzenia struktur informacyjnych staje się bardziej skomplikowany. Średnia wydajność. Duża liczba słów w kodzie, co utrudnia.

Wady:Java jest głównym wyborem osób, które chcą tworzyć programy na Androida, aplikacje internetowe. Wśród umiejętności do opanowania jest pełne podejście do rozwiązywania problemów i znajomość struktury obiektowej.

język programowania Java

Wniosek

Obecnie w oparciu o Javę powstało i pracuje ponad 3 miliardy urządzeń . Język nadaje się do wszelkich projektów, m.in. złożone aplikacje.

W dziedzinie tworzenia oprogramowania, tworzenia stron internetowych programiści muszą znać wszystkie języki programowania. W oparciu o konkretne cele i zadania możesz wybrać najbardziej odpowiednie narzędzia. Na przykład nie musisz zaczynać nauki języka Java lub C #, aby zanurzyć się w uczeniu maszynowym.

Najpopularniejszymi językami są i będą w 2023 roku Python i JavaScript . Są łatwe do nauczenia, więc są odpowiednie dla początkujących, a rynek jest gotowy zapewnić wiele możliwości programistom z dobrą znajomością tej pary. W środowisku korporacyjnym bardziej odpowiednie są Java i PHP . C / C ++ i Golang dobrze nadają się do skalowalnych systemów, które charakteryzują się niskimi opóźnieniami.

17 najlepszych kursów/zasobów do nauki programowania Kotlin

Czy chcesz nauczyć się Kotlina i szybko zostać programistą Android/Java w opłacalny sposób? Oto ostateczna lista kursów online, filmów na YouTube i książek Amazon, które pomogą Ci zostać mistrzem programowania Kotlin.

Kotlin to nowoczesny język programowania. Sprawia, że ​​kodowanie w Androidzie i Javie jest znacznie łatwiejsze niż w istniejących językach programowania. Ponadto Google zatwierdził Kotlin jako oficjalny język programowania aplikacji dla systemu operacyjnego Android.

Dlatego wielu programistów ściga się teraz, aby nauczyć się Kotlina. Czytaj dalej, aby znaleźć naprawdę pomocne, niedrogie i wysokiej jakości materiały, które pomogą Ci edukować się na Kotlinie.

Kotlin i jego zalety

Kotlin to nowoczesny, darmowy, open-source, uniwersalny i intuicyjny język programowania. Jet Brains opracował ten język kodowania dla Androida i wirtualnej maszyny Java (JVM). Później powstała Fundacja Kotlin, a język otrzymał funkcje wieloplatformowe, takie jak:

Dla kodu natywnego, Kotlin/Native

Dla kodu JS, Kotlin/JS

Dla kodu JVM, Kotlin/JVM

Deweloperzy mogą teraz używać Kotlina do wieloplatformowych aplikacji mobilnych, frontendu internetowego dla aplikacji mobilnych, programowania na Androida i rozwiązań po stronie serwera.

Kluczowe zalety Kotlina to:

#1. Bezpieczny, zwięzły i nowoczesny język kodowania, który programiści mogą opanować w ciągu kilku godzin i natychmiast tworzyć znakomite aplikacje.

#2. Jest to jeden z najbardziej produktywnych języków programowania dla programów do kodowania po stronie serwera.

#3. Programiści mogą używać jednej logiki aplikacji na wiele platform, takich jak Android, web, iOS i komputery podczas kodowania w Kotlin.

#4. Kod aplikacji, który można udostępniać na wielu platformach, nie zakłóca kodu natywnego i interfejsu użytkownika aplikacji.

#5. Java i Kotlin pracują obok siebie. Dlatego programiści mogą wykorzystać swoją wiedzę z zakresu programowania Java podczas korzystania z Kotlina.

Kotlin kontra Java jako narzędzie programistyczne dla Androida

Języki programowania Kotlin i Java są akceptowane do tworzenia aplikacji na Androida przez Google. Chociaż Google sugeruje, programiści używają Kotlina w maksymalnej części języka programowania. Jednak Java jest w 100% obsługiwana w razie potrzeby.

Czytelność ma kluczowe znaczenie podczas tworzenia aplikacji mobilnej. Kotlin jest bardzo czytelny w porównaniu ze swoim odpowiednikiem w Javie. Sprawdź szczegółowe informacje na temat Kotlin vs. Java.

Przyjrzyjmy się teraz kilku dobrym kursom do nauki Kotlina.

Kotlin dla początkujących: Udemy

Aby stworzyć solidną podstawową bazę Kotlin, musisz zapisać się na ten kurs Udemy. W ciągu około czterech godzin przejdziesz przez podstawowe nauki Kotlina, takie jak:

Wprowadzenie do Kotlina

Instalowanie Kotlina na komputerze

Programy i zmienne

Zapętlanie

Zakresy

Funkcje

Kotlin zorientowany obiektowo

Aby zapoznać się z filmami wykładowymi i praktycznym kodowaniem Kotlin, musisz stworzyć tło, w którym nauczyłeś się podstaw programowania komputerowego. Po zakupie kursu otrzymujesz do niego dożywotni dostęp ze swojego konta Udemy.

Treść edukacyjna została zaprojektowana zgodnie z responsywnym rozwojem, aby wspierać inteligentne telewizory, telefony komórkowe, tablety i komputery.

Bezpłatny samouczek Kotlin: Udemy

Nie jesteś pewien, czy Kotlin jest dla Ciebie? Nie ma problemu! Możesz przejrzeć ten godzinny przewodnik Kotlin od Udemy, aby dowiedzieć się, czy język kodowania jest naprawdę wart inwestycji pieniężnych i czasowych. Jest to lekcja wideo na żądanie, do której możesz wygodnie uzyskać dostęp z telefonu komórkowego podczas podróży lub gdy chcesz odpocząć od tego, co robisz.

Ten film zawiera wiele części wprowadzających dla tych, którzy chcą nauczyć się Kotlina. Na przykład:

Podstawowe programowanie z Kotlin

Programowanie obiektowe z Kotlin

Pakiet aplikacji i struktura zbudowana na Kotlin

Elementy programistyczne Kotlin takie jak zmienne, typ danych, funkcje itp.

Kotlin Bootcamp dla programistów: zespół szkoleniowy Google Developers

Kolejnym darmowym źródłem wysokiej jakości do nauki programowania Kotlin jest Kotlin Bootcamp dla programistów z Google. Kurs obejmuje sześć ćwiczeń z programowania, aby zapewnić pełne zrozumienie i praktyczne doświadczenie w zakresie tworzenia aplikacji opartych na Kotlin.

Przejdziesz następujące lekcje:

Zacznij korzystać z Kotlin

Podstawy Kotlina

Funkcje

Klasy i przedmioty

Rozszerzenia

Generyki

Manipulacja funkcjonalna

Google sugeruje ukończenie lekcji w kolejności pojawiania się. Jeśli jednak jesteś doświadczonym programistą i chcesz poznać zaawansowane koncepcje Kotlina, możesz rozpocząć sekcje w dowolnej kolejności.

Bootcamp Kotlina dla programistów: Udacity

Ten kurs Udacity na temat Kotlin pomaga nauczyć się programowania Kotlin od ekspertów z Google. Przygotuj się na intensywne i zaawansowane szkolenie z języka kodowania Kotlin, gdy pojawisz się na tym bezpłatnym kursie.

Kluczowe funkcje Bootcamp to:

Bogate treści edukacyjne na Kotlin

Idź tak, jak się uczysz, ponieważ jest to całkowicie we własnym tempie

Ścieżka do programu studiów nano Android Kotlin Developer

Interaktywne testy i quizy

Ucz się poprzez ćwiczenia praktyczne

Darmowe filmy instruktażowe

Przed zarejestrowaniem się na Bootcamp upewnij się, że znasz zorientowane obiektowo, nowoczesne i statycznie typowane języki kodowania, takie jak C ++, Java lub Python. Google sugeruje również roczne doświadczenie w kodowaniu wraz z praktycznym korzystaniem z Android Studio lub IntelliJ.

Ukończ klasę mistrzowską rozwoju Kotlin 2022: Udemy

Ta Kotlin Masterclass od Udemy twierdzi, że od początkującego programisty staje się ekspertem, ucząc podstaw i zaawansowanych tematów Kotlin. Uczestnicy mają tu możliwość pracy nad różnymi ćwiczeniami, projektami i wyzwaniami po każdej koncepcji.

Ten kurs zawiera 381 zasobów do pobrania, 30,5 godziny wideo na żądanie i 71 artykułów. Obejmuje podstawy języka, obsługę błędów, wyjątki, funkcje, pakiety, kolekcje, programowanie obiektowe, zasady programowania, klasy, współprogramy i rozszerzenia.

Kompletna mistrzowska klasa programowania Android 12 i Kotlin: Udemy

Czy chcesz tworzyć aplikacje takie jak Trello i 7Min Workout przy użyciu Kotlina? Wypróbuj ten kurs programowania Kotlin od Udemy, aby uczyć się bez wysiłku.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalistą, ten kurs pomoże Ci nauczyć się tworzenia aplikacji na Androida 12. Składa się z 47 godzin filmów na żądanie i 35 artykułów. Co więcej, otrzymujesz dożywotni dostęp do 110 zasobów do pobrania, z których możesz korzystać w dowolnym momencie.

Po ukończeniu kursu uczestnicy mogą:

Stwórz aplikację na Androida z Kotlin

Publikuj aplikacje w Google Play i zacznij zarabiać

Korzystaj z Google Firebase do tworzenia aplikacji w chmurze

Zostań pewnym siebie programistą

Naucz się programowania obiektowego z Kotlin: Coursera

Ci, którzy chcą zebrać wiedzę i praktyczne doświadczenie na temat programowania obiektowego i Kotlina, uznają ten kurs Coursera za przydatny. Ten przyjazny dla początkujących kurs trwa 1,5 godziny i wymaga podstawowej wiedzy o programowaniu Kotlin i Android przy użyciu Kotlin lub Java.

Uczy różnych filarów programowania obiektowego i sposobu jego implementacji w Kotlin. Jednak materiały szkoleniowe są dostępne tylko na komputerach stacjonarnych.

Kotlin dla programistów Java: Coursera

Kurs Coursera na temat Kotlin for Java Developers omawia Kotlin i omawia inne tematy, takie jak interoperacyjność Java. Ponieważ opiera się na twoim doświadczeniu z Javą, możesz łatwo zrozumieć podobieństwa i różnice między Kotlinem a Javą. Na ukończenie tego kursu na poziomie średniozaawansowanym trzeba zainwestować około 25 godzin.

Chociaż kurs nie uczy podstaw programowania, obejmuje podstawową składnię, nullability, programowanie funkcjonalne, programowanie obiektowe i standardową bibliotekę Kotlin. Materiał kursu jest dostępny w języku angielskim, ale zawsze możesz włączyć napisy w języku arabskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim, portugalskim (europejskim), włoskim, wietnamskim i angielskim.

Internetowy kurs Kotlina: Pluralsight

Celem tego kursu Pluralsight jest wprowadzenie do Kotlina, dzięki czemu możesz od razu zacząć tworzyć swoją aplikację. Nauczy Cię instalacji narzędzia Kotlin i konfiguracji IDE dla Twoich projektów. Poznasz również podstawową składnię języka i sposoby wykorzystania funkcji obiektowych tego języka.

Jest to kurs na poziomie średniozaawansowanym, który będzie wymagał podstawowej wiedzy programistycznej. Obejmuje takie tematy, jak funkcje programowania, pisanie kodów w Kotlinie i testowanie aplikacji. Po ukończeniu tego kursu uczestnicy będą mieli mocne podstawy w Kotlinie i będą mogli tworzyć aplikacje.

Kurs Kotlin:

Ten kurs Kotlin wprowadzi Cię w popularny język programowania. Ten kurs obejmuje podstawowe funkcje Kotlin, parametry funkcji, listy, mapy, tablice, metody klas, interfejsy, obiekty, klasy danych i standardową bibliotekę Kotlin.

Samouczek Kotlina dla początkujących: Donn Felker

Jeśli jesteś początkującym i szukasz pełnego kursu do nauki programowania Kotlin, możesz wybrać samouczek Kotlin dla początkujących. Po ukończeniu tych ponad 9 godzin filmu nawet początkujący będzie mógł pisać kody Kotlin, aby przyczynić się do projektów Kotlin. Niektóre tematy poruszane w tym kursie wideo to warunki, funkcje, obiekty, klasy danych, sekwencje, mapy i Kotlin REPL.

Programowanie Kotlina: Amazon

Ten zasób jest odpowiedni dla Ciebie, jeśli chcesz nauczyć się Kotlina z książki, która zawiera kompletny przewodnik po języku programowania Kotlin. Uczy metod efektywnej pracy z Kotlinem, podając jasne wyjaśnienia i praktyczne przykłady głównych komponentów Kotlina i podstawowych interfejsów API.

Ponadto zapoznaje Cię ze środowiskiem programistycznym IntelliJ IDEA JetBrains. Po ukończeniu tej książki czytelnicy mogą tworzyć potężne aplikacje za pomocą Kotlina. Jako początkujący lub doświadczony programista możesz przeczytać to, aby poznać podstawowe i zaawansowane użycie Kotlina.

Kotlin w głębi: Amazon

Ta książka omawia wszystkie główne komponenty Kotlina, aby czytelnicy mogli z powodzeniem zaimplementować ten język do tworzenia aplikacji na różne platformy. Czytając go, możesz również wyeksportować bazy kodu Java do Kotlina.

Ten zasób przygotuje Cię do pracy nad bardziej wyspecjalizowanymi obszarami ekosystemu Kotlin, w tym aplikacjami na Androida, programowaniem natywnym, programowaniem po stronie serwera i udostępnianiem kodu na różnych platformach.

Książka obejmuje inne tematy, takie jak wykorzystanie standardowej biblioteki Kotlin, zastosowanie pakietu współprogramów Kotlin, możliwości obiektowe i funkcjonalne, podstawy różnych narzędzi programistycznych i platform itp.

Java na Kotlin: Amazon

Jeśli jesteś programistą Java, który chce nauczyć się Kotlina, ta książka jest dla Ciebie. Z tego zasobu możesz poznać kluczowe koncepcje Kotlina i jak pisać kod od podstaw za pomocą Kotlina.

Programowanie Androida za pomocą Kotlina: Amazon

Jeśli chcesz rozwijać aplikacje na Androida, ucząc się Kotlina, wypróbuj ten wnikliwy zasób. Uczy, jak przejść z Javy do Kotlina i jak zapewnić lepszą kontrolę nad obliczeniami asynchronicznymi za pośrednictwem Kotlina.

Ze wspomnianej książki dowiesz się również:

Podstawy Androida, takie jak system operacyjny, kontener aplikacji i jego elementy

Podstawy i ramy kolekcji Kotlin

Optymalizacje wydajności w celu zmniejszenia zużycia zasobów

Bezpieczeństwo wątków i zarządzanie współbieżnością

Wykorzystywanie kanałów do komunikacji między współprogramami

Ustrukturyzowane badanie współbieżności z współprogramami

Programowanie funkcjonalne w Kotlinie: Amazon

Ta książka o Kotlinie jest przydatnym źródłem do projektowania i pisania aplikacji Kotlin. Zawiera jasne przykłady, szczegółowe wyjaśnienia i ćwiczenia, dzięki którym dobrze poznasz swój temat. Tematy poruszane w tej książce wahają się od podstawowych, takich jak typy i struktury danych, po zaawansowane, takie jak przetwarzanie strumieniowe.

Co więcej, uczy różnych podejść do programowania funkcjonalnego, które możesz zaimplementować w prawdziwym świecie. Możesz także nauczyć się pisać z niego biblioteki kombinatorów. Każdy programista Kotlin może przeczytać tę książkę, aby jak najlepiej ją wykorzystać. Nie ma potrzeby posiadania doświadczenia w programowaniu funkcjonalnym.

Jak tworzyć aplikacje na Androida za pomocą Kotlina: Amazon

Ta książka to obszerny przewodnik ułatwiający rozpoczęcie projektów programistycznych na Androida. Często programiści chcą tworzyć aplikacje na Androida 11, ale nie mają pojęcia, jak nauczyć się Kotlina. Ta książka omawia podstawy tworzenia aplikacji, które wzbogacą Cię o pewność siebie i umiejętności niezbędne do tworzenia aplikacji na Androida.

Z tej książki dowiesz się, jak wygląda cykl życia procesu tworzenia Androida. Oprócz tworzenia skalowalnych aplikacji za pomocą Kotlina uczy, jak publikować je w sklepie Google Play.

Po przeczytaniu tej książki programiści będą mogli używać standardowych bibliotek do analizowania danych i wstrzykiwania zależności. Uczy również programowania aplikacji w łatwy sposób przy użyciu komponentów architektury Google.

Ten zasób przyda się również podczas importowania danych zewnętrznych i stosowania wzorca repozytorium. Aby właściwie zrozumieć pojęcia omówione w tej książce, czytelnicy powinni mieć podstawową wiedzę na temat Kotlina lub mieć doświadczenie w innym języku programowania podobnym do Kotlina.

Wniosek

Kotlin to popularny język kodowania aplikacji przeznaczonych na urządzenia z systemem Android. Według StatCounter 71,54% urządzeń mobilnych na całym świecie to systemy Android. Eksperci sugerują, że w nadchodzących latach liczba ta gwałtownie wzrośnie.

Dlatego możesz chcieć nauczyć Kotlina, aby odnosić sukcesy w konkursie na tworzenie aplikacji na Androida. Zapoznaj się z tym artykułem, aby poznać przydatne kursy online, książki i filmy, które pomogą Ci zostać programistą Kotlin.

Możesz być również zainteresowany platformami o niskim kodzie lub bez kodu do tworzenia aplikacji mobilnych do użytku biznesowego lub osobistego.

20 najpopularniejszych języków programowania dla twojego projektu Open Source

Jako projekty open source dalej się rozwijać z coraz większym rozmachem nawet duże korporacje, takie jak Google, Microsoft i Facebook, podejmują takie projekty na własną rękę. W przeciwieństwie do bezpośredniego sprzeciwu, jaki napotykali pionierzy wczesnych projektów open source, obecnie większość programistów open source cieszy się dużym uznaniem w społeczności. Dzięki inteligentnej implementacji najpopularniejszych języków programowania, rozwój open source odwrócił losy na swoją korzyść.

Ekosystem open source stał się ogromny dzięki stałemu wkładowi lojalnych członków społeczności. Dawno już minęło, gdy wielkie korporacje wykorzystywały spersonalizowane języki i techniki programowania komputerowego, aby nadzorować swoje autorskie projekty. Obecnie większość aplikacji komercyjnych jest napędzana przez więcej niż jedną technologię open source. I jak zakres projektów opensource nadal rośnie, widzimy wiele eksperymentów mających na celu przełamanie tradycyjnych granic najlepszych języków programowania.

Każdego dnia powstają coraz to nowsze projekty i nie każdy z nich bazuje na najpopularniejszych językach programowania. Współczesne języki, takie jak Go, Scala i Rust, są intensywnie wykorzystywane przez wielu miłośników programowania do tworzenia nowego paradygmatu programistycznego. Wiele takich projektów zakończyło się sukcesem, aby zwrócić większą uwagę na nowe języki programowania.

Najpopularniejsze języki programowania

My, w Ubuntupit, bardzo wierzymy w potencjał wielu takich najnowsze języki programowania i przyćmić je jako wystarczająco godne rozwiązania futurystycznych i złożonych problemów programistycznych. Jeśli szukasz najlepszego języka programowania do wykorzystania w kolejnych projektach open source, jesteś we właściwym miejscu. W tym przewodniku omówimy 20 najpopularniejszych języków programowania, których możesz dziś używać do tworzenia wymarzonego projektu.

Kontynuuj czytanie poniżej, aby dowiedzieć się, jakie są 20 najpopularniejszych języków programowania i dlaczego powinieneś używać jednego z nich właśnie teraz. Ten artykuł nie jest zgodny z żadną konkretną kolejnością, zamiast ogólnej listy niektórych najpopularniejszych języków programowania.

1. JavaScript

Nie powinno to dziwić, gdy widzisz JavaScript na szczycie niemal każdej nowoczesnej listy najpopularniejszych języków programowania. Dzięki ciągłej integracji z najnowszymi projektami open source, JavaScript doświadczył ogromnego wzrostu, którego wielu z nas, starszych ludzi, nigdy się nie spodziewało. Za najnowszym trendem używania JavaScript w projektach open source kryje się więcej niż jeden czynnik.

Wraz z pojawieniem się niesławnego środowiska uruchomieniowego Node JS, programiści mogą używać tego języka zarówno w projektach back-endowych, jak i front-endowych swoich projektów. Ponadto ponad 94,9% wszystkich stron internetowych używa obecnie JavaScript.

Tak więc każdego dnia otwiera nowe możliwości, aby stworzyć coś niezwykłego. W związku z tym większość twórców stron internetowych korzysta z JavaScript, niegdyś postrzeganego jako język nadmiarowy dla ich najnowszych wkładów open source. Wraz z rosnącym rozmachem JavaScript jest dziś uważany za jeden z najpopularniejszych języków programowania.

2. Pyton

Jeden z najczęściej używanych języków programowania naszych czasów, Pyton nadal utrzymuje swoją pozycję wśród współtwórców open source i wkrótce nie zniknie. Jako pełnoprawny język Python może być wykorzystywany w wielu różnych typach projektów, w tym między innymi w tworzeniu interfejsów API, przeszukiwaczy, skrobaków, systemów zaplecza i tak dalej. Możesz nawet tworzyć złożone aplikacje komputerowe, używając tego popularnego dialektu języków komputerowych.

Python jest mocno włączony w uczenie maszynowe i analizę danych dzięki ogromnej liczbie najwyższej klasy wtyczek i bibliotekom innych firm. Biblioteki takie jak SciPY i Panda mają ogromną rzeszę fanów i są wyjątkowo popularne w branży.

Ta dostępność przydatnych bibliotek innych firm sprawia, że ​​Python jest jednym z najpopularniejszych obecnie języków programowania. Chociaż nie jest przyciemniony, odpowiedni do obsługi aplikacji, które wymagają niskopoziomowej manipulacji systemem, możesz używać tego języka w prawie każdym typie projektu open source.

3. Jawa

Jeden z najlepszych języków programowania, jaki kiedykolwiek chodził po konsoli programistów open source, Jawa jest nadal istotny dla społeczności, tak jak to było kilkadziesiąt lat temu. Od momentu pojawienia się na początku lat 90. Java zachowała swoją pozycję jednego z najpopularniejszych języków programowania i nie bez powodu.

Paradygmat JVM (Java Virtual Machine) zastosowany w Javie zapewnia, że ​​każde oprogramowanie napisane w tym języku będzie działać na praktycznie każdym systemie. Inne najlepsze języki programowania często nie dorównują zdolności Javy do skalowania nawet najbardziej rozbudowanych aplikacji.

Dzięki jednej z największych społeczności programistów Java bez wątpienia utrzyma swoją pozycję jednego z najlepszych języków programowania w nadchodzących latach. Branże zwykle zwracają szczególną uwagę na programistów Java. Tak więc opracowanie rewolucyjnej aplikacji open source za jej pomocą postawi Cię przed ogromnym centrum uwagi. Dlatego wielu nowych programistów open source współpracuje z Javą, aby zbudować swój kolejny wymarzony projekt.

4. C++

Kontynuacja C, pioniera najczęściej używanych języków programowania współczesnego świata, C++, nie będzie zbędny w nadchodzących dziesięcioleciach. Każdy złożony system na świecie, od systemu operacyjnego po duży rządowy komputer mainframe, używa C++ w takiej czy innej formie.

Nawet Google używa tego języka do obsługi najbardziej zasobożernych operacji. Ponieważ C++ daje programistom dostęp do komponentów systemu bardzo niskiego poziomu, jest on szeroko stosowany w każdym znanym nam typie systemu wbudowanego.

Jak systemy wbudowane, takie jak Urządzenia IoT a smartwatche wciąż zyskują na popularności, C++ będzie w przyszłości znacznie częściej używany. Jeśli jesteś programistą, który chce przebić się w tej branży, tylko C++ może pomóc Ci w najbardziej oczekiwanym przełomie.

Co więcej, jeśli chcesz budować złożone systemy open source, które rozwiązują współczesny problem, nie dostanie niczego, co przyniesie lepsze rezultaty niż C++, jedno z najpopularniejszych programów Języki.

5. Szybki

Biorąc pod uwagę, że jest to znacznie nowszy język niż niektóre inne typy, Szybki jest bardzo silny w ostatnich latach. Ogromny wzrost, jakiego doświadcza Swift, jeden z najnowszych języków programowania, wynika z wygody, jaką oferuje programistom open source. Swift ma wiele do zaoferowania język, który kryje się za większością nowoczesnych aplikacji iOS w zakresie tworzenia zaawansowanych technologicznie projektów open source.

Zakres tworzenia aplikacji na iOS w znacznym stopniu przyczynił się do wzrostu liczby programistów Swift, ponieważ iPhone firmy Apple nadal utrzymuje swoją pozycję jednego z najlepszych smartfonów mobilnych do tej pory.

Swift jest zrozumiały i bardzo wyrazisty. Umożliwia nawet najnowszym programistom obsługę elastycznych i nowoczesnych aplikacji iOS. Dlatego nie możemy nie przewidzieć świetlanej przyszłości dla tego inspirującego języka programowania.

6. Maszynopis

Jeden z najmodniejszych najnowszych języków programowania, Maszynopis, jest zaprojektowany i utrzymywany przez firmę Microsoft. To w zasadzie tylko nadzbiór JavaScriptu z dodatkową możliwością statycznego pisania. TypeScript jest przyciemniony, odpowiedni dla prawie każdej aplikacji internetowej na dużą skalę, a także może pomóc w tworzeniu aplikacji komputerowych dzięki wieloplatformowym frameworkom, takim jak Electron.

Jeśli nie możesz się doczekać tworzenia nowej generacji aplikacji internetowych i uważasz, że JavaScript jest zbyt mylący, możesz od razu zastosować TypeScript do swojego projektu. TypeScript zmniejsza wiele nadmiarowości związanych z JavaScriptem bez naruszania jego funkcjonalności. Jest to więc najlepszy język programowania do tworzenia nowoczesnych projektów open source, które wykorzystują wiele komponentów internetowych.

7. Idź Język programowania

Jeden z najnowszych języków programowania, który szybko się rozwija, Go obiecuje rozwiązać niektóre z najtrudniejszych problemów obliczeniowych za pomocą stosunkowo subtelnego podejścia. Jest pomysłem Roberta Griesemera, Roba Pike'a i Kena Thompsona, a Google utrzymuje wszystkich pionierów tego najlepszego języka programowania.

Język programowania Go łączy w sobie wszystkie zalety C, takie jak bycie statycznym, skompilowanym językiem i dodaje nowoczesne funkcje, takie jak wyrzucanie elementów bezużytecznych, typowanie strukturalne i współbieżność w stylu CSP. Język jest prosty do zrozumienia nawet dla nowych programistów, a jednocześnie jest niezwykle potężny.

Wiele najnowszych popularnych projektów typu open source, takich jak Kubernetes, Docker, Hugo i Ethereum, wykorzystuje Go dla wygody, jaką oferuje, bez żadnych niezbędnych funkcji. Z obecnego punktu widzenia Go wydaje się być językiem, który będzie napędzał większość przyszłych systemów. Tak więc, jeśli szukasz nowych języków programowania, które są bardzo atrakcyjne z przydatną nową społecznością dla twojego następnego projektu open source, zagłęb się w Go.

8. SQL

Pomimo istnienia w branży od dziesięcioleci, SQL nie straci wkrótce żadnego ze swoich uroków. Jest to nadal jeden z najlepszych języków programowania, który może prowadzić lub przerywać rozmowy o pracę.

Chociaż SQL ma na celu rozwiązywanie problemów związanych z zarządzaniem danymi i nie może być używany do tworzenia innych, bardziej tradycyjnych oprogramowania, SQL jest i będzie głównym językiem do obsługi wszystkich danych związanych z najnowocześniejszymi Aplikacje.

Ponadto, ponieważ nadal obserwujemy ogromny wzrost w dziedzinie analizy danych, SQL otwiera nowe możliwości rozwoju najnowocześniejszych projektów open source. Wraz z rosnącą liczbą projektów open source opartych na danych, które pojawiają się każdego dnia, nadszedł czas na wprowadzenie SQL, jednego z najpopularniejsze języki programowania i zbuduj coś niezwykłego dla swoich rówieśników open source społeczność.

9. Rubin

Jeden z najczęściej używanych języków programowania tej generacji, Rubin, został opracowany w połowie lat 90., ale zyskał większość rozgłosu w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Jest to język interpretowany, dynamiczny i zorientowany obiektowo, podobnie jak Python, a nawet wydaje się to samo pod wieloma względami.

Wraz z pojawieniem się potężnych frameworków internetowych, takich jak Ruby on Rails i Sinatra, Ruby zaczął zasilać większość nowoczesnych aplikacji internetowych, zanim stracił w centrum uwagi stosy JavaScript. Wiele znanych nowoczesnych aplikacji internetowych, takich jak Github, Airbnb, ASKfm, Goodreads i Fiverr wykorzystują ruby ​​w taki czy inny sposób.

Popularne projekty open source, które wykorzystują Rubiego, to Homebrew, Discourse, Metasploit Framework i wiele innych. Tak więc Ruby jest językiem, którego należy się nauczyć, jeśli od dziś chcesz zacząć uczestniczyć w dużych projektach open source.

10. Język programowania R

Mający na celu pomoc w złożonej analizie statystycznej i rozwiązywaniu zbędnego programowania graficznego, R jest jednym z najlepszych języków programowania w ostatnich latach. Język jest najbardziej odpowiedni i używany do analizy ad hoc i eksploracji dużych zbiorów danych.

Możesz jednak nawet użyć Język programowania R również dla projektów eksploracji danych typu open source. R jest jednym z dwóch najczęściej używanych języków programowania używanych przez naukowców zajmujących się danymi, wraz z Pythonem. R ma znacznie silniejsze funkcje zorientowane obiektowo niż większość statystycznych języków programowania i zawiera analizę leksykalną, aby jeszcze bardziej ułatwić programowanie.

Rd, własność R Latekspodobny format dokumentacji jest szeroko stosowany w społeczności i może pomóc w tworzeniu profesjonalnej dokumentacji dla projektów open source. Jeśli chcesz być kuratorem najwyższej klasy projektu open source, aby pomóc innym programistom w czyszczeniu, wizualizacji, lub efektywnie analizować ich dane, zdecydowanie zalecamy korzystanie z tego innowacyjnego oprogramowania komputerowego język.

11. PHP

Chociaż stracił swoją niegdyś dominującą pozycję jako de facto język programowania dla sieci, PHP jest nadal jednym z najczęściej używanych języków programowania na całym świecie. Ponieważ podczas szybkiego rozwoju Internetu nie było języka WWW porównywalnego z PHP, PHP napędzało prawie każdą nowoczesną stronę internetową, aż do pojawienia się nowszych języków internetowych, takich jak JavaScript i Ruby.

Nawet jeśli mówimy, PHP stoi za ponad 40% całkowitej liczby aktywnych stron internetowych, dzięki stale rosnącej liczbie stron internetowych wykorzystujących systemy CMS, takie jak WordPress i Drupal. Więc jeśli myślisz, że PHP jest martwe, to się mylisz. Chociaż PHP znajduje się w stosunkowo mniejszym rozgłosie, będzie ewoluował przez wiele lat i zachowa swoją pozycję jednego z najpopularniejszych języków programowania.

Podczas opracowywania kolejnego projektu internetowego typu open source, jeśli szukasz języka programowania z dynamic możliwości dokładnie połączone z potężnymi funkcjami manipulacji bazami danych, PHP powinno być zawsze dostępne preferowana lista.

12. Perl

Jeden z najczęściej używanych języków programowania w branży, Perl od dziesięcioleci stracił swoją część chwały. Przed wdrożeniem na dużą skalę w administrowaniu systemami, tworzeniu stron internetowych i programowaniu sieci, pierwotnym zamiarem opracowania tego uniwersalnego języka programowania było manipulowanie tekstem dokumenty.

Perl doświadczył w tym samym czasie szerokiej popularności i krytyki, ale zdołał pozostać na każdej liście najpopularniejszych języków programowania. Chociaż obecnie jest niejasny, Perl jest nadal poszukiwaną umiejętnością wśród programistów w wielu obszarach dużych organizacji.

Korporacje, które utrzymują duże bazy kodów starszych programów, często szukają miłośników Perla, aby zachować i zaktualizować swoje stare, ale nadal używane systemy. Rozwijanie kolejnego projektu open source w Perlu może zatem mieć znacząco pozytywny wpływ na twoje CV. Nawet zwykłe nadzorowanie popularnych skryptów Perla do rozwiązywania problemów współczesnego świata może zwiększyć Twoją wiarygodność open source.

13. Kotlin

Kotlin to jeden z najnowszych języków programowania, takich jak Go, który od samego początku cieszy się imponującą przyczepnością. Pomysł JetBrains, Kotlin jest statycznie wpisanym nowym językiem programowania, który działa na wirtualnej maszynie Java (JVM) i może tłumaczyć na kod źródłowy JavaScript.

Jednym z najważniejszych czynników stojących za rosnącą dynamiką Kotlina jest jego kompatybilność z Android Studio 3. Google oficjalnie poleca Kotlina programistom, którzy nie chcą budować swoich aplikacji na Androida za pomocą Javy. Możemy więc wyraźnie przewidzieć, że wkrótce stanie się jednym z najpopularniejszych języków programowania.

Chociaż wciąż znajduje się na liście nowych języków programowania, Kotlin jest już używany w produkcji przez duże korporacje, takie jak Amazon Web Services, Pinterest, Coursera, Netflix, Uber i Trello. Tak więc rozwijanie kolejnych projektów open source w Kotlinie może znacznie przyspieszyć twoją pozycję open source. Dzięki temu inspirującemu językowi programowania możesz nawet realizować projekty nowszej generacji na Androida.

14. C#

C# to najlepszy język programowania od giganta oprogramowania Microsoft. Jest to jeden z najlepszych wieloparadygmatycznych języków programowania komputerowego, który może być używany w wielu różnych projektach. Chociaż C# był pierwotnie przeznaczony dla platformy .NET firmy Microsoft, C# szybko podjął inne wymagające wyzwania obliczeniowe i stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania.

Sam język jest prosty i nowoczesny, z możliwością umożliwienia programistom przyjęcia podejścia obiektowego nieobecnego w C. Możesz myśleć o C# jako o mieszance C++ i języka Java. Kody C# kompilują się jak kody C++ i mają składnię podobną do Java. Tak więc, jeśli jesteś programistą z odpowiednią znajomością Javy, który chce, aby jego aplikacje były tak szybkie, jak aplikacje C++, C# jest zdecydowanie właściwą drogą.

Jednym z najlepszych powodów, aby stanąć po stronie C# przy następnym projekcie open source, jest to, że daje on możliwość tworzenia dowolnej aplikacji. Począwszy od złożonych webowych API, a skończywszy na pełnoprawnych aplikacjach desktopowych, C# poszerza zestaw narzędzi programisty i może pomóc mu w osiągnięciu wyższej pozycji w społeczności open source.

15. Rdza

Jeden z najlepszych nowych języków programowania, Rdza przez trzy kolejne lata był wybierany jako najbardziej lubiany język programowania w ankiecie programistów przepełnienia stosu. Jest to język bardzo podobny do C++ i ma prawie takie same komponenty składniowe.

Jednak programiści zamierzali uczynić ten język znacznie bardziej bezpiecznym dla pamięci niż C++ w czasie wykonywania. Ogólnie rzecz biorąc, Rust jest językiem ogólnego przeznaczenia, którego głównym celem jest tworzenie aplikacji systemowych. Język jest wyjątkowo odpowiedni do tworzenia rozwiązań systemowych wymagających większej współbieżności i ma na celu rozwiązywanie typowych problemów związanych z bezpieczeństwem wokół najpopularniejszych języków programowania.

Język jest sponsorowany przez Mozillę, wybitnego orędownika ruchu oprogramowania open source. Znane projekty open source wykorzystujące ten najnowszy język programowania to Firefox, Holochain, Microsoft Azure i Tor. Tak więc, jeśli chcesz ubrudzić sobie ręce potężnym i futurystycznym językiem programowania komputerowego, Rust wydaje się logiczną opcją.

16. Schemat

Jeden z dwóch głównych dialektów Lispa, Scheme, jest uniwersalnym językiem programowania komputerowego, który wymaga minimalistyczne podejście do tworzenia aplikacji systemowych i ma na celu rozszerzenie rdzenia o potężny język rozszerzenia. Język jest bardzo stary i powstał w niesławnym laboratorium MIT AI Lab.

Długa historia Scheme wystarczy, aby powiedzieć nam, jak dobrze ten język sprostał oczekiwaniom zapewnienia osobliwe podejście do Lispu, jednego z najpopularniejszych języków programowania podczas powstania open source ruch. Język jest powszechnie używany przez znanych gigantów internetowych, takich jak Google i Reddit.

Nauka nieco starego i przestarzałego języka, takiego jak Scheme, może początkowo wydawać się kiepską inwestycją. Ale jeśli jesteś starym człowiekiem, takim jak ja, który czuł się naturalnie za panowania Perla i Lispa, zakochasz się w Scheme od pierwszego wejrzenia. Wspólne tworzenie kolejnego projektu w Scheme może narazić Cię na potencjalne oferty rozmów kwalifikacyjnych w ciągu jednej nocy, nawet dla nowych programistów.

17. Erlang

Innym najnowszym językiem programowania, który nabiera ogromnego rozpędu w ostatnich latach, jest Erlang, uniwersalny, współbieżny język programowania z wbudowanym środowiskiem wykonawczym. Język znany jest z inteligentnej implementacji nowoczesnych funkcji, takich jak rozproszone, odporne na awarie komponenty z możliwością wymiany podczas pracy.

Język oferuje również programistom możliwość używania niezmiennych struktur danych, a także programowania funkcjonalnego z obsługą dopasowywania wzorców. Erlang jest jednym z najlepszych nowych języków programowania i rozwiązuje każdy problem w świecie rzeczywistym, ponieważ izolowane procesy mogą wchodzić w interakcje tylko poprzez przekazywanie wiadomości.

Język jest wyjątkowo odpowiedni do rozwiązywania złożonych i futurystycznych problemów i jest pozytywnie oceniany w społeczności. Prowadzenie projektów open source za pomocą tego innowacyjnego języka może zwiększyć Twoją dominację w społeczności open source.

18. Scala

Możesz znaleźć Scala w prawie każdej liście najlepszych współczesnych języków programowania, dzięki innowacyjnemu podejściu do łączenia zarówno paradygmatu programowania obiektowego, jak i funkcjonalnego. Sam język jest napisany statycznie i ma na celu ograniczenie błędów w jak największym stopniu już od okresu programowania.

Scala zyskuje na popularności w społeczności open source dzięki możliwości działania zarówno w środowisku wykonawczym JVM, jak i JavaScript. Pozwala to programistom na stworzenie bardziej zrównoważonego rozwiązania dla złożonych aplikacji internetowych, które wymagają zarówno skalowania w górę, jak i niskiego.

19. Eliksir

Jednym z najlepszych języków programowania, który pojawił się w ostatnich latach, w połączeniu z innowacyjnymi funkcjami i niesamowitymi możliwościami, jest Elixir. Elixir, jeden z najnowszych języków programowania, jest całkowicie oparty na Erlang i wykorzystuje środowisko uruchomieniowe Erlang (BEAM) do uruchamiania swojego kodu. Język obsługuje zaawansowane funkcje, takie jak metaprogramowanie, makra i polimorfizm.

Język nadal znajduje się na listach nowych języków programowania, ale jest już wykorzystywany przez firmy takie jak E-MetroTel, Pinterest, Discord, Bleacher Report i Inverse. Używanie tego języka w kolejnym projekcie open source może otworzyć nowe możliwości dla Twojej kariery.

20. Haskell

Haskell jest jednym z najnowszych języków programowania, które odnotowują szybki wzrost popularności języka programowania. Język jest typowany statycznie z bardziej deklaratywnym podejściem do programowania współczesnych aplikacji. Jego nazwa pochodzi od słynnego logika Haskella Curry'ego.

System typów Haskell zawiera interfejs typów z leniwą oceną, co oznacza, że ​​funkcje nie oceniają swoich argumentów. Haskell jest luźno oparty na Miranda, jednym z pierwszych języków programowania komputerowego, który przyjął leniwe podejście funkcjonalne. Mechanizm antyspamowy Facebooka jest w całości zbudowany w tym innowacyjnym języku.

Uwagi końcowe

Tak więc przynajmniej skończyliśmy z tą wyjątkowo dużą listą. W Ubuntupit nasze zespoły ekspertów pracowały dzień i noc, aby przedstawić Ci tę najbardziej aktualną listę. Serdecznie dziękujemy za pozostanie z nami przez cały ten długi post.

Wierzymy, że każdy język programowania jest tak dobry, jak programista, który w nim koduje. Jednak wybierając język do następnego projektu open source, musisz zdać sobie sprawę, że każdy język ma swój udział w zaletach i wadach. To od Ciebie i od wymagań Twojego projektu zależy wybór najlepszego możliwego języka dla Twojego projektu.

Tags:
Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment