Przez: Lukasz Muzyka, Z dnia: 2014-08-14

Wspaniale, więc zdecydowałeś się zostać programistą. Każdy rzemieślnik potrzebuje narzędzi do pracy, pisanie oprogramowania jest tutaj rzemiosłem. Czas by rzucić okiem na narzędzia i gadżety, które pomogą nam zacząć działać właściwie.

1. Edytor

Bądźmy uczciwi. Oprogramowanie jest pisane za pomocą tekstu i rzadne wymyślne narzędzie nie jest potrzebne do tej pracy. Jednakże, są narzędzia, które mogą sprawić Twoją pracę o wiele łatwiejszą. Jednym z tych narzędzi może być przyzwoity edytor textu lub IDE (zintegrowane środowisko programistyczne). Ogólnie rzecz biorąc, programistów możesz podzielić na trzy obozy.

Ci, którzy:

wolą prostotę edytora tekstu

chcą bajerów IDE

spędzają lata ucząc się "vim" i patrzą z góry na dwie pierwsze grupy

Biorąc pod uwagę, że dopiero zacząłeś się uczyć kodować, nie jesteś w ostatniej grupie, więc zostajemy z zadaniem IDE vs edytor tekstu.

Moim stronniczym zdaniem, powinieneś:

Wybrać edytor tekstu, jeżeli:

chcesz darmowego narzędzia

jesteś zupełnym początkującym

nie wiesz jeszcze w jakim języku chcesz pisać

Twój komputer jest całkiem stary

Wybrać IDE, jeżeli:

pisałeś trochę kodu przedtem

wiesz jakiego języku (oprócz HTML i CSS) będziesz używał

masz przyzwoity sprzęt komputerowy

chcesz programować profesjonalnie w pewnym momencie

Oczywiście wiem, że możesz być profesjonalistą używająć edytora tekstu, ale szczerze, dobry IDE oferuje wiele przydatnych cech, przez które działanie ze zwykłym edytorem tekstu jest nieproduktywne.

Z dobrym IDE łatwo zacząć, w dodatku pomoże ze składnią, wyszuka błędy podczas pisania kodu, pomoże badać frameworki i co najlepsze, daje wszystkie możliwości edytora tekstu.

Jeżeli zdecydowałeś się używać edytora tekstu, polecam Sublime Text.

Jeśli natomiast wolisz komfortową jazdę z IDE (nie będzie za darmo), polecam jeden z produktów JetBrains. Wybierz jeden odpowiadający Twojemu językowi. Osobiście używam RubyMine.

2. System operacyjnu

Tak, ten wątek jest poważny.

Jeżeli chodzi o budowanie z otwartym kodem źródłowym, nie wszystkie systemy są zbudowane tak samo. Mamy 3 główne, konkurujące ze sobą, systemy:

Linuks

Mac OSX

Windows

W tej sprawie bądźmy uczciwi. Jeżeli zamierzasz używać nic innego niż lepiej żebyś zainstalował Linuks na Twojej maszynie. Tak, możesz pisać aplikacje Ruby on Rails na Windowsie, ale większość tutoriali i narzędzi nie będzie dziłać na tym systemie. Po godzinach bezowocnych zmagań zalejesz się łzami.

Pozostał Ci wybór pomiędzy: Mac vs Linuks. Każdy będzie sprawował się dobrze. Na obydwu będzie działać większość tutoriali i oprogramowania. Jeżeli chcesz wydać pieniądze na dobry sprzęt - kup Mac, w przeciwnym razie zainstaluj Linuks.

3. Git GUI (Graficzny Interfejs Użytkownika)

Jako prawdziwy developer, będziesz używał Git. Git to program, który kontroluje i zapisuje różne wersje Twojego kodu. Możesz komunikować się z Git przez bardzo wygodny terminalm ale możesz także użyawać programu by przglądać Twoje "drzewo git".

Tutaj możesz znaleźć asortyment GUI opracowany dla Git. Używam SourceTree, jeśli pytasz.

4. Narzędzie do planowania produckcji

Załóżmy, że zaczynasz pracować nad rzeczywistym projektem. Teraz musisz planować swoją realizację. Bez solidnego planu działania, istnieje duża szansa, że będziesz pracował nad czymś nieistotnym i łatwo się zdekoncentrujesz. Ponadto, jak śledziesz postęp i tempo działania?

Zdecydowanie polecam byś używał narzędzia jakim jest Muszę wyznać, że bez Pivotal Tracker rzeczy były dużo trudniejsze do ogarnięcia. Lubię punkty - to bardzo motywujące, nawet jeśli pracujesz samodzielnie.

Zeznajom się ze SCRUM i mechanizmem Agile.

5. Dash

Dast jest programem, który pozwala na zbierania i przeglądanie dokumentacji offline. W pisaniu kodu, im szybciej nauczysz się korzystać z dokumentacji, tym lepiej. Zawierają one informacje jak używać języka, frameworku, gemu itd. Wyobraź sobie, że piszesz kod Ruby i chcesz sprawdzić co możesz zrobić z tablicą. Otwierasz dokumentacje i szukasz metod klasy tablic Ruby. To jest bardzo proste kiedy używasz programu Dash. Po prostu wyszukaj "Ruby tablice". Program działa wszędzie, więc nie potrzebujesz połączenia z siecią.

Dalej, zacznij budować oprogramowanie :-)

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment