Czy smartfon z Androidem potrzebuje antywirusa?

Zagrożenia w Internecie ewoluują tak samo jak technologie, z których korzystamy. W 2018 roku z urządzeń mobilnych wykonaliśmy więcej niż 54% całego ruchu w Internecie. Oznacza to, że treści opublikowane na stronach WWW oraz serwisach społecznościowych konsumujemy w pierwszej kolejności za pomocą smartfonów, a dopiero potem komputerów stacjonarnych. To główny powód, dla którego cyberprzestępcy coraz częściej dokonują ataków oraz prób kradzieży tożsamości właśnie na urządzeniach mobilnych. Czy w tej sytuacji wystarczy polegać na swojej intuicji i nie klikać w podejrzane odnośniki, czy może warto wyposażyć smartfona w oprogramowanie antywirusowe?

Ile kosztuje antywirus dla Androida?

Koszt oprogramowania antywirusowego dla systemu Android zależy od wybranego rozwiązania. W przypadku home.pl ochrona smartfonów z Android możliwa jest za pomocą takich aplikacji jak:

Kaspersky for Android Premium – już za 8,79 zł netto/rok dla 1 urządzenia z Androidem

Kaspersky Internet Security – kompleksowy pakiet ochrony dla PC i urządzeń mobilnych od 49 zł netto/rok

ESET NOD32 – rozwiązanie antywirusowe dla 1 PC oraz 1 urządzenia mobilnego, już od 112,90 zł netto/rok

Norton Online Security – kompleksowa ochrona dla 1 lub 5 urządzeń, już od 39 zł netto/rok

Jak widać, ceny aplikacji do ochrony antywirusowej są zróżnicowane i w dużej mierze wynikają z zakupu ochrony dla 1 urządzenia lub całego pakietu ochronnego, którego użyjesz zarówno na smartfonie, jak i kilku komputerach PC. Jeżeli jesteś posiadaczem smartfona z systemem Android (lub kilku smartfonów) szczególnie polecamy rozwiązanie Kaspersky for Android Premium – jest to najtańsza, a przy tym skuteczna i regularnie aktualizowana ochrona dedykowana urządzeniom z systemem operacyjnym od Google.

Zalety i wady systemu Android

Kluczowy w tej kwestii jest udział rynku przez poszczególne systemy operacyjne na smartfonach, a tutaj dominuje przede wszystkim Google i jego Android, który napędza ponad 80% urządzeń mobilnych na rynku. Powodów tak dużej popularności „zielonego robota” jest kilka:

relatywnie łatwe i tanie wdrożenie systemu na nowych urządzeniach,

otwarta architektura, pozwalająca na tworzenie tzw. nakładek producentów,

gotowe integracje z aplikacjami Google,

bogaty w aplikacje sklep Google,

elastyczność w dopasowaniu wyglądu systemu do potrzeb przez użytkownika.

Wymienione plusy Androida są jednocześnie jego przekleństwem oraz źródłem problemów z bezpieczeństwem smartfonów. Udostępnienie przez Google systemu otwartego powoduje, że do kodu mają dostęp także potencjalni cyberprzestępcy. W ten sposób szukają oni potencjalnych luk, które umożliwią przejęcie kontroli nad urządzeniem, a nawet pozyskanie wrażliwych danych. Czy mamy się czego obawiać?

Wg raportu firmy Symantec liczba zagrożeń dla urządzeń mobilnych na przestrzeni lat 2016-2017 wzrosła aż o 54%. Dodatkowym zagrożeniem jest lawinowo rosnąca liczba aplikacji kwalifikujących się jako „grayware” – pozornie nieszkodliwych, nieaktywnych, ale zbierających informacje o użytkownikach smartfonów. Wg Symantec aż 63% takich aplikacji gromadzi dane na temat numeru telefonu. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę tendencje z ostatnich lat, do minusów Androida należy również zakwalifikować:

przeciętną współpracę Google z producentami smartfonów – Google bardzo szybko wydaje nowe wersje systemu, a producenci nie są w stanie za tym nadążyć,

nierówny poziom wykonania nakładek systemowych i ogólna wydajność,

preinstalowane aplikacje, które spowalniają system i obniżają poziom zabezpieczeń,

mało przejrzysta polityka aktualizacji – nie wiadomo do końca przez jaki czas Twój smartfon będzie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń,

sklep, w którym dostępne są podejrzane aplikacje (o czym wspominamy w dalszej części tekstu),

„popularność” – to dość przewrotna wada, ponieważ ze względu na liczbę urządzeń z Androidem system ten jest częstym celem cyberataków.

Bezpieczeństwo smartfonów z Androidem

Problemy z bezpieczeństwem smartfonów z Androidem wynikają z dominującej wciąż roli tanich urządzeń, które napędzają sprzedaż u największych producentów. Nie bez powodu znane na całym świecie firmy oprócz tzw. flagowych produktów kosztujących kilka tysięcy złotych oferują tanie i szeroko dostępne alternatywy za kilkaset złotych. To one w dużej mierze budują zasięg marki oraz rozpoznawalność, a na tym zależy też firmie Google – aby użytkowników ich aplikacji było jak najwięcej.

Cena urządzenia okupiona jest w tym przypadku jego możliwościami (mniejsza ilość pamięci RAM, gorszy procesor, mniejsza rozdzielczość ekranu itd.), a także częstotliwością aktualizacji systemu, w tym tzw. łatek bezpieczeństwa. Tanie urządzenia z Androidem nie są aktualizowane i zabezpieczane przez producentów tak często, jak droższe odpowiedniki. Niektórzy producenci (zwłaszcza optujący za naprawdę niskimi cenami swoich produktów) nie wspierają sprzedawanych przez siebie smartfonów w należytym stopniu. W efekcie rynek Androida jest mocno podzielony między poszczególnymi wersjami tego systemu.

Wg analizy popularnego portalu mobirank.pl we wrześniu 2018 roku na rynku działało aż 8 odmian Androida, a kilka procent użytkowników wciąż używało wersji systemu sprzed 5 lat, co samo w sobie jest bardzo ryzykowne.

Niestety, w tym przypadku ciężko winić samych użytkowników smartfonów – każdy z nas kupując takie urządzenie myśli o korzystaniu z niego w perspektywie kolejnych kilku lat. Polityka aktualizacji jest jednak bardzo różna u producentów – czasami jest to wsparcie, które kończy się wraz z aktualizacją urządzenia do nowej wersji systemu z aktualnymi łatkami bezpieczeństwa. Niektórzy producenci z kolei zobowiązali się do 2-3 letniej aktualizacji urządzeń w ramach programu Android One – smartfony działają wówczas na czystej wersji Androida, bez dodatkowych nakładek, co umożliwia błyskawiczne wydanie nowych zabezpieczeń i ich implementację w danym smartfonie. Tego typu rozwiązanie jest jednak wciąż rzadko widywane na rynku. Dlatego rynek Androida jest tak mocno zróżnicowany i przez to atrakcyjny dla cyberprzestępców – posiadacze starszych smartfonów są tutaj głównych celem ataków.

Najczęstsze zagrożenia związane ze smartfonami z Androidem

Wbrew pozorom powody infekcji smartfonów z Androidem są praktycznie takie same, jak w komputerach stacjonarnych. Wynikają one najczęściej z naszej nieostrożności, klikaniu w podejrzane linki w wiadomościach email oraz instalacji podejrzanych aplikacji, które infekują urządzenie i przesyłają dane na zewnętrzne serwery. W przypadku Androida ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ sklep z aplikacjami Google jest często wykorzystywany przez oszustów do publikacji podejrzanych aplikacji, wyglądających wręcz bliźniaczo (przynajmniej z opisy i zdjęć) jak aplikacje oficjalne m.in. do obsługi kont w mediach społecznościowych czy rachunków bankowych. Pobranie, zainstalowanie i uruchomienie takiego programu to pierwszy krok, aby narazić swoje urządzenie na atak oraz kradzież danych.

Przykładem zagrożeń płynących ze Sklepu Google jest raport z września 2019 roku autorstwa eksperta od bezpieczeństwa w sieci, Lukasa Stefanko. W swoim badaniu opublikowanym pod adresem poinformował, że łączna liczba pobrań aplikacji zagrażających prywatności użytkowników i spowalniających działanie smartfonów przekroczyła 335 milionów!

Przykłady wyłudzeń danych wśród właścicieli smartfonów z Androidem

Jednym z przykładów takiej próby wyłudzenia danych była fałszywa aplikacja bankowa BZWBK, którą pobrało ze sklepu Play kilkuset użytkowników. O ile jednak ten proceder wykryto dość szybko (mimo tego, część użytkowników dała się nabrać), tak fałszywą aplikację WhatsApp ze sklepu pobrało kilka milionów właścicieli smartfonów z Androidem (!). Przestępcom udało się nie tylko skrzętnie odtworzyć wygląd popularnego komunikatora, ale również kwestię nazwy producenta poprzez dodanie na koniec spacji. Jaki cel kryje się za publikacją w sklepie Play podejrzanych aplikacji? Część z nich działa po prostu jako dodatkowa „pomoc” w wyświetlaniu natrętnych reklam, inne z kolei monitorują wiadomości SMS i zaczytują z nich kluczowe informacje.

Co ważne, wg testu renomowanego serwisu tego typu szkodliwe oprogramowanie nie jest wykrywane przez filtr Google i blisko 50% szkodliwych, nowych wirusów jest przepuszczanych przez mechanizm dystrybucji sklepu Google. To wręcz kluczowa statystyka, która każe się zastanowić nad zasadnością inwestycji w dodatkowe zabezpieczenia smartfona.

Na inne zagrożenia tj. phishing oraz odnośniki ze szkodliwym oprogramowaniem użytkownicy Androida są szczególnie podatni, ponieważ zwykła przeglądarka nie będzie w stanie zablokować połączenia w czasie rzeczywistym. Uruchomienie zainfekowanej witryny w większości sytuacji kończy się infekcją smartfona o której nie musimy nawet wiedzieć – oprogramowanie szpiegujące działa najczęściej po cichu, bez naszej wiedzy.

Jak uchronić się przed wirusami na Androidzie?

Podstawowe zabezpieczenie to nasza ostrożność i uważna weryfikacja tego, co robimy na smartfonie i z jakich aplikacji korzystamy oraz jakie mają uprawnienia – jeżeli Twoja aplikacja latarki wymaga dostępu do zdjęć lub książki kontaktowej to wiedz, że jest to pierwszy powód aby taką aplikację usunąć ze smartfona. Pamiętajmy jednak, że pełna koncentracja przy każdej czynności wykonywanej na telefonie nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Dlatego też warto zainwestować w dodatkowe oprogramowanie antywirusowe, które:

skanuje przeglądane strony WWW w czasie rzeczywistym,

dba o bezpieczeństwo tożsamości,

blokuje aplikacje SMS i zdjęcia przed nieautoryzowanym dostępem,

weryfikuje linki w wiadomościach SMS,

umożliwi szybką lokalizację zgubionego/skradzionego urządzenia.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o innej zalecie posiadania oprogramowania antywirusowego na starszych wersjach systemu Android (a także na nowych). W przypadku zaniechania aktualizacji zabezpieczeń przez producenta (co jest częstym zjawiskiem, gdy Twój smartfon ma więcej niż 2 lata) to właśnie antywirus jest pierwszą linią obrony w walce z wirusami oraz malware – Twój smartfon nie będzie posiadać bezpiecznego systemu, ale antywirus dzięki własnym aktualizacjom (jako niezależna aplikacja) będzie dalej chronić Twoje urządzenie w obliczu nowych zagrożeń w sieci.

Bez względu na wybór oprogramowania antywirusowego pamiętaj, że dla potencjalnego hakera dane prywatne będą tak samo cenne jak dane firmowe. Dlatego upewnij się, że każde urządzenie mobilne z którego korzystasz na co dzień oraz w pracy jest odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą danych oraz działaniem szkodliwego oprogramowania.

Samsung One UI 3 dla Android 11 – nowe wrażenia z użytkowania urządzeń Galaxy

Materiały dla mediów > Informacje prasowe

Produkty > Urządzenia mobilne

Wyrafinowany design, udoskonalone opcje personalizacji i większa kontrola nad najważniejszymi funkcjami na wybranych urządzeniach Galaxy

Samsung ogłosił oficjalne wprowadzenie na rynek najnowszej aktualizacji swojego interfejsu One UI, która zostanie udostępniona na wybranych urządzeniach Galaxy. Dzięki niej użytkownicy zyskają nowy design, usprawnione działanie najpopularniejszych funkcji i liczne opcje personalizacji. Udostępnienie aktualizacji One UI 3 dla systemu operacyjnego Android 11, stanowi potwierdzenie działań firmy Samsung na rzecz szybkiego zapewniania użytkownikom najnowszych innowacji i tym samym wspierania trzech generacji aktualizacji OS dla milionów urządzeń[1].

W związku z zakończeniem programu wcześniejszego dostępu, już One UI 3 zostanie udostępnione na urządzeniach serii Galaxy S20 (Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra) w Korei, USA i w większości krajów europejskich. W nadchodzących tygodniach aktualizacja będzie stopniowo udostępniana w kolejnych krajach i na kolejnych urządzeniach, w tym na Galaxy Note20, Z Fold2, Z Flip, Note10, Fold oraz w ramach serii S10[2]. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie również dostępna na urządzeniach Galaxy A.

– Udostępnienie One UI 3 to zaledwie początek naszych działań mających na celu zapewnienie użytkownikom najlepszych możliwych wrażeń z korzystania z urządzeń mobilnych i oferowanie im najnowszych innowacji w zakresie OS tak szybko, jak to możliwe – mówi dr TM Roh, President and Head of Mobile Communications Business, Samsung Electronics. – One UI 3 wpisuje się w naszą misję nieustającego zapewniania użytkownikom innowacyjnych i intuicyjnych doświadczeń przez cały cykl życia posiadanych przez nich urządzeń.

Nowy, odświeżony design

Udoskonalony design sprawia, że One UI 3 jest znacznie bardziej elegancki i wygodny w użyciu. Najczęściej używane funkcje i lokalizacje – takie jak ekran główny, ekran blokady, powiadomienia czy panel szybkiego dostępu zyskały nowy, odświeżony wygląd tak, by najważniejsze informacje stały się lepiej widoczne. Nowe efekty, np. przyciemnienie/rozmycie powiadomień, pomogą szybko skupić uwagę na tym, co najistotniejsze, a przeprojektowane widżety pozwalają zachować porządek na ekranie głównym, nadając mu jednocześnie stylowy wygląd.

Nowe wrażenia z użytkowania

One UI 3 to nie tylko zmieniony wygląd – to również zupełnie inne doświadczenia użytkowania. Płynniejsze efekty ruchu i naturalna reakcja na dotyk sprawiają, że korzystanie z telefonu staje się jeszcze przyjemniejsze. Wygaszanie ekranu blokady wygląda teraz bardziej subtelnie, efekt przesuwania jest bardziej płynny, a wrażenie przyciskania klawiszy jest bardziej realistyczne. Także przełączanie się pomiędzy urządzeniami jest teraz bardziej płynne, ponieważ One UI zapewnia spójne, wszechstronne doświadczenia w ramach całego ekosystemu Galaxy, a obsługa nowych funkcji[3] dostępna jest automatycznie na wszystkich urządzeniach.

Udoskonalenie najczęściej używanych funkcji daje więcej możliwości

One UI 3 stworzono, aby uczynić codzienne życie jeszcze łatwiejszym. Przeprojektowane widżety ekranu blokady pozwalają sterować odtwarzaniem muzyki i przeglądać ważne informacje, takie jak zaplanowane wydarzenia czy spotkania, bez potrzeby odblokowywania urządzenia. Również śledzenie wiadomości i konwersacji stało się bardziej intuicyjne – powiadomienia z komunikatorów grupowane są na środku ekranu, co ułatwia ich szybkie przeczytanie i odpowiadanie na nie. Dodatkowo widok okna wideorozmowy jest teraz dostępny na całej powierzchni ekranu, oferując nowe wrażenia z komunikacji i umożliwiając lepszy kontakt z bliskimi.

Za sprawą One UI 3 aparat staje się jeszcze potężniejszy. Poprawiony, oparty na AI zoom, a także udoskonalone opcje autofokus i autoekspozycji pomogą zarejestrować perfekcyjne ujęcia. Ponadto kategorie sortowania zdjęć w Galerii ułatwią odnalezienie szukanego zdjęcia. Wystarczy przeciągnąć palcem w górę, a interfejs zaprezentuje powiązaną grupę ujęć. Co więcej, zdjęcie po edycji w dowolnym momencie można przywrócić do oryginalnej wersji – nawet po zapisaniu zmian.

Rozszerzone opcje personalizacji telefonu

Samsung zadbał, by użytkownicy mogli swobodnie personalizować UI zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeśli np. nieustannie korzystamy z trybu ciemnego lub udostępniamy swój mobilny hotspot, teraz można to zrobić jednym przeciągnięciem palcem i dotknięciem ekranu – a to za sprawą nowych sposobów dostosowania panelu szybkiego dostępu. Ułatwione zostało również udostępnianie zdjęć, filmów i dokumentów. Opcja personalizacji listy udostępniania oznacza możliwość „przypięcia” najczęściej wybieranych miejsc – niezależnie od tego, czy jest to lista kontaktów, komunikatory, czy poczta e-mail. One UI umożliwia ponadto stworzenie odrębnych profili – zawodowego i prywatnego[4] – by zminimalizować niebezpieczeństwo przesłania pliku czy zdjęcia niewłaściwej osobie.

Panel szybkiego dostępu oferowany w ramach One UI 3 (po prawej) został udoskonalony w porównaniu z wersją dostępną w One UI 2 (po lewej)

By jeszcze bardziej spersonalizować interfejs, można umieszczać na ekranie głównym widżety, a następnie dostosowywać ich stopień przezroczystości, by lepiej pasowały do tapety na ekranie. Istnieje również możliwość zmiany designu i koloru zegara wyświetlanego na ekranie blokady bądź ekranie Always On Display. To jednak nie wszystko – można zamieścić wideo na ekranie połączenia przychodzącego / wychodzącego, dzięki czemu wrażenia z prowadzenia rozmów staną się jeszcze bardziej niepowtarzalne.

One UI 3 zaprojektowano z myślą o użytkowniku, dlatego interfejs oferuje także nowe aplikacje z zakresu cyfrowego dobrostanu, które pomogą użytkownikowi zidentyfikować i poprawić jego cyfrowe nawyki. Istnieje możliwość szybkiego przeglądania informacji o użytkowaniu, które opisują zmiany, jakie zaszły w długości korzystania z urządzenia w ciągu tygodnia, lub kontrolowania częstotliwości korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu. To doskonałe sposoby na to, by bardziej świadomie podejmować decyzję o korzystaniu ze swoich urządzeń Galaxy.

W miarę jak firma Samsung będzie udoskonalała wrażenia z korzystania z urządzeń Galaxy, wprowadzane będą kolejne aktualizacje One UI, jak również – na początku przyszłego roku – nowe urządzenia flagowe.

Więcej informacji o One UI znaleźć można na stronie

[1] Dostępność aktualizacji i funkcji systemu operacyjnego Android może się różnić w zależności od urządzenia i kraju. Harmonogram wprowadzania aktualizacji będzie uzależniony m.in. od takich czynników jak model i sieć.

[2] One UI 3 jest dostępny na wybranych urządzeniach i rynkach. Harmonogram udostępniania aktualizacji One UI jest dostępny w zakładce Aktualności w aplikacji Samsung Members, którą można pobrać z Galaxy Store.

[3] Nowe funkcje One UI 3.0 będą stopniowo udostępniane na dodatkowych urządzeniach.

[4] Możliwość korzystania z różnych profili jest dostępna tylko podczas używania Samsung Knox.

Android - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Android

Smartfony z systemem Android, to jedne z najczęściej wybieranych i spotykanych telefonów na świecie. Z uwagi na ich możliwości rozszerzania funkcjonalności w sklepie Google Play o ciekawe i funkcjonalne aplikacje, każdy użytkownik może wybrać coś dla siebie. Szeroka oferta modeli pozwala każdemu dobrać telefon do swoich potrzeb, uwzględniając także te szczególne.

Należy pamiętać, iż każdy producent ma możliwość modyfikować system.. Wynikiem tego mogą być różnice w wyglądzie, nawet pomiędzy poszczególnymi modelami tego samego producenta. Zanim uznamy, że dany model spełnia nasze oczekiwania - zapoznajmy się wstępnie z jego menu i możliwością obsługi aplikacji, z których będziemy najczęściej korzystać.

Aby spersonalizować smartfona do swoich potrzeb musimy odszukać zakładkę Dostępność. Możemy znaleźć ją w menu głównym, na ekranie głównym naszego smartfona lub w Panelu Powiadomień. Menu główne może być podzielone na kategorię lub wyświetlać się jako lista poszczególnych opcji. Zakładka powinna znajdować się na liście, bądź w katalogu Ogólne.

TalkBack

Jedną z istotnych funkcji, dedykowanych dla osób niewidomych i słabowidzących, którą można wykorzystać do obsługi smartfona to aplikacja TalkBack. Po uruchomieniu aplikacji - powinna, domyślnie, działać z polskim głosem dostarczonym przez Google Android. Bardziej wymagającym użytkownikom niektórzy producenci, oferują opcjonalnie do pobrania, głos wysokiej jakości. Samą aplikację możemy spersonalizować w Ustawieniach poprzez menu TalkBack lub poprzez menu kontekstowe - dostępne z poziomu gestów programu. Przeciągając palcem od górnej środkowej części ekranu w dół, a następnie w prawo uruchomimy menu. Kładąc palec i przeciągając go w prawy górny róg ekranu, program odczyta nam informację o ustawieniach TalkBack. Dzięki zakładce ustawimy sposób działania aplikacji. Także w tym miejscu jest zamieszczony samouczek gestów, który pozwala na zapoznanie się niemal ze wszystkimi dostępnymi skrótami jakie można wykorzystać podczas obsługi telefonu. Uruchamiając to samo menu i przeciągając palec w dolny, prawy róg ekranu, mamy możliwość spersonalizowania syntezy mowy - ustawień rodzaju głosu oraz szybkości odczytu informacji. Uruchamiając to samo menu kontekstowe, poprzez centralne menu nawigacji, mamy możliwość określenia sposobu nawigacji oraz odczytu treści m.in. ze stron internetowych.

Pinch to zoom

Uruchamiając w zakładce Dostępność opcję Gesty powiększenia uruchamiamy mechanizm pozwalający na powiększenie, tego co znajduję się na ekranie smartfona. Gdy opcja jest włączona wystarczy stuknąć palcem w ekran - trzykrotnie szybko. Aby dostosować powiększenie do swoich potrzeb musimy wykorzystać tzw. gest “szczypanki”. Połóż dwa palce złączone razem na ekranie. Rozsuwając je, oddalanie od siebie, spowodujesz powiększenie obrazu. Gdy przybliżysz je z powrotem, skutkować to będzie zmniejszeniem ekranu. Powiększony obraz to zaledwie niewielka część całości. Możemy ją teraz przesunąć by odczytać pozostałe elementy. Aby to zrobić, musisz położyć na ekranie lekko rozstawione dwa palce. W kierunku, w którym będziesz przesuwać palcami, podążać będzie powiększenie ekranu. Ponowne trzykrotne stuknięcie palcem spowoduję wyłączenie funkcji Powiększenia.

Kontrast

Także w systemie Androidjest mechanizm pozwalający na odwrócenie kontrastu. Pozwala to osobom słabowidzącym na sprawne korzystanie ze smartfonów. Aby go uruchomić musimy w zakładce Dostępność włączyć opcję Kolory w negatywie.

Dodatkowe usprawnienia

Wykorzystując dodatkowe funkcje smartfona osoby niedowidzące mogą dostosować go do swoich potrzeb. Zakładka Dostępność daje nam także możliwość ustawienia Rozmiaru tekstu. Dodatkowo niektóre modele smartfonów umożliwiają w ustawieniach Wiadomości, poprzez opcję Style, zmienić Rozmiar tekstu jak i również kolory podświetlanych dymków i tła. Te ustawienia są niezależne od poprzednich i będą odnosiły się jedynie do wiadomości SMS

Dla osób niesłyszących

Także osoby niesłyszące mają możliwość spersonalizowania smartfona do własnych potrzeb. W zakładce Dostępność jest kilka opcji związanych z dostosowaniem dźwięków. Możemy je całkowicie wyłączyć, ustawić ich balans bądź przestawić na odbiór mono. W zakładce Dźwięki mamy dodatkowe możliwości takie jak np.: ustawienia własnego stylu Wibracji. Jest także funkcja lampy, która z Flesh’a lampy błyskowej aparatu czyni Sygnalizator do powiadamiania o komunikatach. Dzięki aplikacjom w Google Play dodatkowo można te funkcje rozbudować bądź dodać w modelach nie posiadających takich możliwości.

Łatwy dostęp dla osób z problemami ruchowymi kończyn górnych

System Android umożliwia także na sprawniejsze korzystanie osobom posiadającym problemy z poruszaniem kończyn górnych. W zakładce Dostępność jest opcja Asystent menu. To nic innego jak uproszczone menu, grupujące najważniejsze funkcje w jednym miejscu. Dodatkowo jest możliwość ustawienia okienka Menu w dowolnym miejscu na ekranie. Niektóre modele posiadają także możliwość uruchomienia w Stylach wyglądu menu w formie kafelków, takie jak oferuje system Windows i Windows Phone. Dzięki temu łatwiej jest nawigować po poszczególnych aplikacjach na ekranie.

Zamiana mowy na tekst

Android posiada także wyjątkowo przydatną funkcję jaką jest zamiana Mowy na tekst. Dzięki tej funkcji możemy dyktować treści wiadomości lub e-maili. Usługę wykorzystać możemy wszędzie tam, gdzie uruchamia się klawiatura. Przy domyślnych ustawieniach klawiatury, ikona mikrofonu wyświetla się w lewym dolnym rogu. Jej wciśnięcie uruchomi mechanizm. Teraz wystarczy mówić do naszego smartfona. W każdej chwili możemy zatrzymać dyktowanie i przejść do edycji tekstu, by poprawić ewentualne błędy. Po naniesieniu poprawek, możemy wrócić do dyktowania. Jedynym minusem aplikacji jest konieczność wykorzystywania transferu danych w sieci komórkowej.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w telefonach Android (Polski Język Migowy, napisy)

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment