iOS czy Android? Walka, która straciła sens, nadal trwa

iOS czy Android? Apple czy Samsung? Może inny producent smartfonów z systemem od Google? Dyskusja na ten temat toczy się już od wielu lat, choć współcześnie wydaje się tracić na znaczeniu. Dlaczego wciąż się o to spieramy? Czy te platformy nadal tak mocno się różnią? Nie sądzę.

Chyba każdy, kto kiedykolwiek interesował się nowymi technologiami, zwłaszcza mobilnymi, uczestniczył w dyskusji na temat wyższości iOS nad Androidem i vice versa. Werbalne starcia zwolenników jednej i drugiej platformy można było zauważyć niemal wszędzie. Niezależnie, czy było to spotkanie towarzyskie, czy dyskusja w internecie, jedni i drudzy przekonywali do swoich racji. Te wymiany poglądów bardzo poprawiły stan świadomości klientów, ponieważ obecnie wielu użytkowników smartfonów wie, z czym wiąże się korzystanie z jednej czy drugiej platformy. Ożywione dyskusje spowodowały jednak również to, że w umysłach niektórych osób utrwaliły się pewne stereotypy. Współcześnie wiemy już, że wiele z nich to albo zamierzchła przeszłość, albo coś, co nigdy nie miało miejsca na większą skalę.

Dlaczego postanowiłem pochylić się nad tym problemem i poświęcić mu chwilę czasu? Oczywiście inspiracją była premiera najnowszych smartfonów Apple i dyskusja, jaka rozgorzała tuż po niej. W Polsce ceny smartfonów Apple znowu wzrosły, co dla sympatyków marki było powodem do smutku, a dla krytyków powodem do drwin. Problem w tym, że u konkurencji z Androidem na pokładzie wcale nie jest dużo lepiej. Topowe smartfony z premierą datowaną na rocznik bieżący również kosztują krocie. W dodatku rozwój oprogramowania dostępnego na obydwu platformach stopniowo zaciera różnice między nimi. Czy nadal trzeba kłócić się o to, czy iOS jest lepszy od Androida? Czy pytanie iOS czy Android jest jeszcze zasadne, kiedy doskonale wiemy, co i po co kupujemy? Mam wrażenie, że najwyższy czas zakończyć tę dyskusję.

iOS czy Android? Większość ma już swoich faworytów

iOS czy Android? Jeśli interesuje nas wyłącznie najwyższa półka, cena nie jest już argumentem

Zdecydowanie największym atutem Androida względem iOS jest cena smartfonów, na jakich dostępny jest dany system. Choć Apple wciąż próbuje sprzedawać tańsze smartfony, jednak wciąż mówimy o urządzeniach, których polskie ceny znacząco przekraczają 2000 złotych. Telefon z systemem Android uda się kupić nawet za mniej niż połowę tej kwoty. Ba, jeśli przeznaczymy na ten cel nieco ponad 1000 złotych okaże się, że wybrany smartfon jest naprawdę niezły! To jednak tyczy się wyłącznie sytuacji, kiedy wcale nie chcemy, by w naszej kieszeni znalazło się urządzenie flagowe. Jeżeli jednak interesują nas wyłącznie urządzenia ze ścisłego topu, różnica ulega zatarciu. Niezależnie od tego, czy iOS, czy Android, modele z najwyższej półki to koszt około 6000 złotych i więcej.

Swoją drogą, dlaczego niby miałyby być tańsze, skoro oferują podobną funkcjonalność, a miejscami nawet przewyższają to, co proponuje Apple? Nawet marka Xiaomi, która jeszcze do niedawna słynęła ze sprzedawania telefonów o bardzo wyśrubowanej specyfikacji znacznie taniej niż konkurencja, zrezygnowała z tej polityki. Pamiętacie jeszcze Xiaomi Mi 9, który na start kosztował niemal równe 2000 złotych, a w niektórych parametrach dorównywał niemal dwukrotnie droższym konstrukcjom? Obawiam się, że te czasy już nie wrócą. Teraz nawet za flagowce Xiaomi trzeba zapłacić cenę na podobnym poziomie co za modele konkurencyjne.

Skoro więc cena nie jest już argumentem, może jest nim stabilność?

Android jest tańszy niż iOS? Obecnie nie jest to reguła

iOS nigdy się nie zawiesi a Androida trzeba resetować codziennie – to już tylko stereotyp

Jeżeli ktoś dokonał wyboru platformy ładnych kilka lat temu i nie śledził tego, co dzieje się u konkurencji, dzisiaj mógłby się srogo zdziwić. Na pewno w większości pamiętamy czasy, kiedy symbolem Androida był niesławny TouchWiz, który potrafił wywołać czkawkę nawet u najpotężniejszego wówczas smartfona. Na tle prostego, lekkiego i przejrzystego iOS to było niebo a ziemia. Doskonale pamiętam swoją przesiadkę z Samsunga Galaxy S5 na iPhone'a 5S, kiedy wydawało mi się, jakbym wstępował do technologicznego raju, w którym w końcu odnalazłem spokój. Co mamy dzisiaj?

iOS 16 to kolejna wersja mobilnego systemu od Apple, która trafia na rynek pełna mniejszych i większych niedoróbek. Problemy ze stabilnością? Zdarzają się. Bateria znikająca w oczach? Wielu użytkowników to potwierdziło. Problemy z Dynamic Island w najnowszych i najdroższych smartfonach? Na nagraniach ekranu wrzucanych przez klientów Apple wyglądają komicznie. Z drugiej strony sporo smartfonów z Androidem chwalona jest właśnie za szybkość, stabilność i niezawodność. Kiedy rok temu równolegle korzystałem z iPhone'a 11 Pro i Samsunga Galaxy S21, trudno było mi wyłapać różnicę w szybkości czy responsywności. Producenci smartfonów z Androidem zdążyli odrobić lekcję a wiele problemów to już zamierzchłe czasy. Szkoda tylko, że nie dotyczy to wszystkich modeli, bo wpadki też się zdarzają i to niekoniecznie w urządzeniach z niskiej półki.

Xiaomi Mi 9T – jeden z ciekawszych smartfonów w historii tego producenta

Jeśli długie wsparcie to tylko iOS? Wcale nie!

iOS czy Android pod względem wsparcia aktualizacjami? Odpowiedź na to pytanie nie jest już tak oczywista, jak jeszcze nie tak dawno temu. O ile w przypadku Apple wciąż kwestia aktualizacji pozostaje oczywista, a wsparcie dla iPhone'a 6S powinno być wzorem dla wszystkich innych, tak w świecie Androida również w tym aspekcie wydarzyło się wiele dobrego. Bardzo poważnie do tematu aktualizacji oprogramowania podszedł Samsung, co widać chociażby po modelach z serii Samsung Galaxy S10. Smartfon zadebiutował na rynku z Androidem 9 na pokładzie, po czym otrzymał trzy duże aktualizacje. Choć Androida 13 nie będzie, poprawki bezpieczeństwa nadal wydawane są regularnie. Cóż, jednak smartfon z Androidem również może cieszyć się długim wsparciem ze strony producenta.

Swoją drogą, aktualizację oprogramowania datowaną na sierpień 2022 roku otrzymał... Samsung Galaxy S7 Edge. Co prawda jest ona naprawdę niewielka i obejmuje wyłącznie poprawkę w oprogramowaniu do obsługi GPS, jednak miło wiedzieć, że producent naprawdę stara się pamiętać również o starszych modelach.

Samsung Galaxy S7 Edge otrzymał aktualizację oprogramowania w 2022 roku

iOS czy Android pod względem personalizacji? Tu również zaszły zmiany

System iOS słynął z tego, że jego legendarna wręcz stabilność wynika z ograniczenia możliwości personalizacji do absolutnego minimum. Zmiana kolejności aplikacji na ekranie startowym, wybór dzwonka czy tapety to właściwie wszystko, co powinno wystarczyć użytkownikowi sprzętu Apple. Z kolei w Androidzie można było zmienić niemal każdy element interfejsu smartfona, by działał i prezentował się dokładnie tak, jak tego chcemy.

Obecnie producenci smartfonów spotkali się gdzieś po środku. Nakładki na system Android stały się zauważalnie lżejsze, co znacząco poprawiło ich płynność, a do iOS trafiają kolejne możliwości personalizacji. Nie tak dawno otrzymaliśmy widżety na ekranie głównym, z kolei iOS 16 przyniósł możliwość skromnej edycji zawartości i wyglądu ekranu blokady. Owszem, Android wciąż pozostaje pod tym względem na prowadzeniu, jednak nikt nie wie co przyniesie przyszłość. Współczesne smartfony to na tyle wydajne urządzenia, że nawet cięższe nakładki z większą ilością opcji nie powinny być dla nich problemem.

Różnice w dostępności oprogramowania? To już tylko wyjątki

Jeszcze do niedawna wybór między Androidem i iOS determinowany był przez to, z jakiego konkretnie oprogramowania chcemy korzystać. Być może nasi młodsi czytelnicy nie pamiętają tych czasów, ale mniej niż 10 lat temu Instagram był platformą dostępną wyłącznie dla posiadaczy iPhone'ów. Podobnie zresztą jak Clubhouse, który jednak był tylko chwilową modą, a koniec końców i tak trafił na Androida. Zdarzały się również problemy w drugą stronę, zwłaszcza w Polsce. Z uwagi na zdecydowanie mniejszą popularność iOS, niektóre mniej znane aplikacje ukazywały się wyłącznie dla systemu Android. Dotyczyło to w szczególności aplikacji z gazetkami i rabatami dostępnymi w lokalnych sklepach.

Pamiętacie jeszcze taką usługę jak Czateria? Choć może trudno w to uwierzyć, wciąż nie dorobiła się aplikacji dostępnej w sklepie z oprogramowaniem dla iPhone'a. Obecnie można się jedynie wkurzać na to, że na Androidzie wciąż nie można skorzystać z iMessage czy FaceTime, jednak istnieją rozwiązania firm trzecich, które w zupełności zastępują te komunikatory.

iOS czy Android? Brak notcha i Dynamic Island oferuje tylko jedna strona

iOS czy Android w 2022 roku? Pora kończyć ten temat

Który system operacyjny wybrać w 2022 roku, skoro tak mocno zbliżyły się do siebie? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: dokładnie ten, który bardziej do Ciebie przemawia, z którego lepiej Ci się korzysta. Przyzwyczaiłeś się do Androida i nie chcesz tego zmieniać? Zostań przy Androidzie, nic wielkiego nie tracisz. Odpowiada Ci interfejs iPhone'a i nie chcesz nabierać przyzwyczajeń do czegoś zupełnie innego? Kolejny iPhone to dla Ciebie najlepszy wybór. Pamiętaj, że pozostając przy swojej platformie, oszczędzasz sporo pieniędzy niezbędnych do wymiany akcesoriów na w pełni kompatybilne z nowym systemem.

To Twój pierwszy smartfon? Weź ten, który bardziej Ci się podoba. Kiepska elektronika już praktycznie nie występuje, zwłaszcza gdy mówimy o nieco wyższym budżecie, dlatego niezależnie od decyzji, będziesz zadowolony. Na dalsze wałkowanie tego samego zwyczajnie szkoda czasu.

Jaka jest różnica między Smart TV a Android TV?

Jaka jest różnica między Smart TV a Android TV?

2022-12-02 10:38:38 Art Partnera 319

Szukając nowoczesnego telewizora, z pewnością trafimy na takie, które oferują połączenie z internetem i dostęp do wielu przydatnych funkcjonalności. Czym jest smart TV, a czym Android TV i jaka jest między nimi różnica? Smart TV to rodzaj inteligentnego telewizora, który pozwala na korzystanie z dodatkowych funkcji dzięki połączeniu z internetem. Android TV to system opierający swoje działanie na rozwiązaniach firmy Google i nie jest związany z konkretną marką sprzętu, w przeciwieństwie do autorskich dla poszczególnych producentów RTV systemów smart TV. Warto jednak szerzej podejść do tematu i dowiedzieć się więcej o podobieństwach i różnicach między pojęciami.

Czym jest smart TV?

Smart TV sprawia, że telewizor staje się multimedialnym centrum rozrywki. Uzyskujemy dostęp do wielu treści - na przykład filmów, seriali, gier. To, jak się to odbywa, zależy od telewizora. Różni producenci oferują różnorodne systemy operacyjne, a co za tym idzie - różne zasady korzystania ze smart tv.

Ważną innowacją w tym zakresie jest wprowadzenie sterowania głosowego. Znacznie łatwiej znaleźć dzięki temu interesujące nas treści. Alternatywą jest oczywiście korzystanie z pilota lub aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie.

Jakie systemy operacyjne znajdziemy w smart TV popularnych producentów? Każdy, kto interesuje się technologią lub całkiem niedawno wybierał telewizor, na pewno zna nazwy WebOs lub Tizen. Pierwszy odnosi się do telewizorów LG, drugi - jest systemem charakterystycznym dla Samsunga. Oczywiście, ich lista jest jeszcze dłuższa: wiele osób kojarzy takie nazwy, jak Saphi lub MyHomeScreen. Warto obserwować rozwój systemu operacyjnego VIDAA w telewizorach Hisense, które cieszą się rosnącą popularnością.

O ile jeszcze kilka lat temu producenci stawiali na własne systemy operacyjne, aktualnie sporo z czołowych marek wybiera Android TV. Dlaczego? Warto się przekonać!

Android TV - jakie są jego zalety?

Największą zaletą Android TV jest ogromny wybór aplikacji. Ile ich jest dokładnie? Najlepiej określić to jako „kilka” (chociaż już zaraz „kilkanaście”) tysięcy, bo z roku na rok przybywa ich naprawdę dużo. Nic więc dziwnego, że miłośnicy nowoczesnych rozwiązań, chętnie wybierają Android TV.

Czy ma on jakieś wady? Najważniejszą jest nieco bardziej skomplikowany interfejs, który wymagać czasu na przestawienie się u osób, które na co dzień nie korzystają z Androida.

Niedogodność tę rekompensuje lista dodatkowych zalet, na czele z kompatybilnością z Asystentem Google, a także łatwym dostępem do innych usług Google. To także system, który może liczyć na regularne aktualizacje.

Android TV znajdziemy u wielu popularnych producentów, w tym Sharp, Philips, Panasonic, Toshiba, Xiaomi, Sony.

Smart TV czy Android TV?

Podsumowując, oba rozwiązania mają swoje mocne i słabsze strony. Jeśli zależy nam na prostej, intuicyjnej obsłudze, warto sięgnąć po sprzęty smart TV, jeśli priorytetem jest zaś ogromny wybór aplikacji i dostępność aktualizacji - Android TV nie ma sobie równych.

Czy system smart TV powinien być kluczem do tego, na jaki telewizor się zdecydować? Jest o wiele więcej równie, jeśli nie bardziej istotnych kwestii. Nie warto jednak tego aspektu ignorować. Korzystanie z internetowych funkcji telewizora to już codzienność, warto więc postawić na rozwiązanie, które będzie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb.

Informację o systemie smart TV znajdziemy każdorazowo w specyfikacji technicznej produktu. Można też kierować się przyzwyczajeniem, szukając nowego telewizora, który będzie działał na tym samym systemie, co poprzedni - odpada wtedy konieczność uczenia się na nowo obsługi telewizora.

Na jaki model więc postawić? Telewizory w sklepie MediaMarkt to niezwykle pojemna kategoria - możemy wybierać tam zarówno spośród modeli bazujących na smart TV, jak i na Android TV.

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl

Android O kontra Android Nougat: co się zmieniło?

Najnowsza aktualizacja Google na Androida pojawiła się w formie wczesnej wersji Developer Preview i jak zwykle jesteśmy podekscytowani. Nikogo nie zdziwi, najnowsza iteracja Androida nazywa się Android O (Oreo? Mam nadzieję!), I przynosi ze sobą całkiem sporo zmian. Podgląd dewelopera jest dostępny tylko na Nexusie i urządzeniach Pixel, więc jeśli nie możesz jeszcze zdobyć go na ręce i chcesz wiedzieć o wszystkich zmianach, jakich możesz się spodziewać po Androidzie O, mamy Cię w zasięgu. Pracujemy nad Androidem O i Androidem N, a oto wszystkie zmiany, o których powinieneś wiedzieć:

Jak używać lub wchodzić w TikTok... Please enable JavaScript Jak używać lub wchodzić w TikTok bez rejestracji konta z mojego komputera, Androida lub iPhone’a

Android O vs Android N: Wszystkie zmiany

1. Powiadomienia

Firma Google wprowadziła zmiany w sposobie zachowywania się powiadomień w systemie Android od momentu premiery Marshmallow, a Android O nie jest inny. Android O wygląda na ulepszenie każdej dobrej rzeczy, którą przyniósł Android Nougat, a potem trochę. W Androidzie O otrzymujemy kanały powiadomień, czyli zasadniczo kategorie, w których aplikacja może klasyfikować powiadomienia. Oznacza to, że zamiast zmieniać ustawienia powiadomień dla całej aplikacji, użytkownicy będą mieli teraz jeszcze dokładniejszą kontrolę nad rodzajami powiadomień, których oczekują.

Kontrola powiadomień w Androidzie O (po lewej) vs Android Nougat (po prawej)

Powiadomienia można również odkładać w Androidzie O, a to naprawdę wygląda na dobrą funkcję. Użytkownicy będą mogli po prostu przesłać powiadomienie i dotknąć ikony drzemki, aby odłożyć powiadomienie na domyślny czas 15 minut. Może to zostać przedłużone (przynajmniej w obecnej wersji Developer Preview) do maksymalnie 1 godziny. Osobiście chciałbym mieć tu jakiś niestandardowy czas, sposób, w jaki "Odebrane" obsługuje odkładanie e-maili, ale to tylko pierwszy Podgląd Developer, więc jest na to dużo czasu.

Opcje powiadomień w Androidzie O (po lewej) vs Android Nougat (po prawej). Ikona zegara to Odłóż.

Istnieje również niewielka zmiana w sposobie zachowywania się Notification Shade w Androidzie O. Podczas gdy podwójne przesuwanie paska stanu w Androidzie Nougat służy do ukrywania niektórych z niższych powiadomień w celu poprawnego wyświetlania panelu Szybkie ustawienia, Android O konwertuje je na małe zamiast ikon aplikacji znajdujących się w dolnej części Cieniowania powiadomień. Podczas wyświetlania panelu Szybkie ustawienia nadal będziesz widzieć aplikacje, które mają oczekujące powiadomienia, bez konieczności wykonywania kopii zapasowej.

2. Szybkie ustawienia

Mówiąc o szybkich ustawieniach, zachowuje się trochę w sposobie, w jaki zachowuje się panel Szybkie ustawienia. W Androidzie Nougat kliknięcie ikon dla WiFi, Bluetooth itd. Otworzy rozszerzalne Szybkie ustawienia dla tego konkretnego elementu, ale w Androidzie O działa to zupełnie inaczej. Jeśli dotkniesz ikon takich jak WiFi, Bluetooth itd., Po prostu je włączysz / wyłączysz . Jeśli jednak dotkniesz tekstu pod tymi elementami, przeniesie Cię do rozwijanych Szybkich ustawień dla elementu.

Android O (po lewej) vs Android Nougat (po prawej)

Chociaż jest to zdecydowanie zmiana, która zajmie trochę czasu, aby się do niej przyzwyczaić, w końcu oszczędza nam kranu, jeśli po prostu chcemy przełączyć WiFi lub Bluetooth na, jak w Android Nougat, musielibyśmy dotknąć ikony aby przejść do rozwijanych Szybkich ustawień, a następnie przełącz WiFi. W Androidzie O wystarczy kliknąć ikonę Wi-Fi, aby ją włączyć lub wyłączyć.

3. Wbudowany menedżer plików

Android ma dość dobrze zaokrąglony, choć ukryty, wbudowany menedżer plików od dłuższego czasu i choć wcześniej można go było uzyskać z poziomu ekranu "Pamięć" w Ustawieniach, teraz ma on własną ikonę w Szufladzie aplikacji . W aplikacji Android Nougat w szufladzie aplikacji była tylko ikona Pobrane, ale została zastąpiona przez ikonę Pliki w Androidzie O.

Menedżer plików Android O (po lewej) vs Android Nougat (po prawej)

Nadal masz opcję przejścia do "Pobranych plików" w aplikacji Pliki, a opcje sortowania są znacznie łatwiej widoczne w nowej aplikacji w porównaniu z ukrytym menedżerem plików w systemie Android Nougat. Jeśli potrzebujesz pliku do podstawowego zarządzania plikami, ten menedżer plików powinien działać dobrze. Dla potężniejszych menedżerów plików Android ma wiele opcji do wyboru.

4. Strona ustawień

Więcej od "istotnych zmian w każdej wersji Androida", strona Ustawienia przechodzi kolejną gruntowną modernizację i wygląda na to, że panel z Androidem Nougat nie sprawdził się w Google, ponieważ został uruchomiony z Podglądu programisty Androida O. Strona Ustawienia pozwala teraz agresywnie kategoryzować elementy w szersze kategorie, co powoduje, że na liście Ustawienia znajduje się znacznie krótsza górna lista.

Strona ustawień Android O (po lewej) vs Android Nougat (po prawej)

Monochromatyczny motyw, który ma tutaj miejsce w centrum, wygląda raczej ładnie i chociaż nowa organizacja opcji na pewno zajmie trochę czasu, aby się do tego przyzwyczaić, myślę, że jest to dobry krok w kierunku bardziej uporządkowanego ekranu Ustawień. Nawet jeśli tak nie jest, i tak zamierzamy użyć opcji wyszukiwania.

5. Obraz na zdjęciu

Obraz w obrazie został po raz pierwszy wprowadzony w systemie Android Nougat, ale został udostępniony tylko dla telewizorów z systemem Android, ale dzięki brakowi korzystania z telewizorów z Androidem (przynajmniej w porównaniu z liczbą telefonów z systemem Android) zawsze brakowało obsługi trzeciej strony dla tej funkcji. W Androidzie O Google wprowadza tę funkcję na telefony i tablety, a to z pewnością ułatwi pracę programistom.

Opcje obrazu w obrazie w Androidzie O

Czekam z niecierpliwością na wiele innych aplikacji pozwalających na tryb Picture in Picture, dzięki czemu mogę oglądać moje ulubione filmy i przeglądać Reddit w tym samym czasie.

6. Niestandardowe skróty ekranu blokady

Bądźmy szczerzy, ile razy używałeś tych skrótów na ekranie blokady? Jeśli zastanawiasz się, o jakich skrótach chodzi, to tylko dowodzi, o co mi chodzi. Jednak powodem, dla którego większość ludzi nie używała ich na Androidzie Nougat, jest to, że wykonywali funkcje, do których dostęp był łatwiejszy dzięki innym metodom. Dzięki Androidowi O Google oferuje użytkownikom możliwość dodawania niestandardowych aplikacji do tych skrótów, dzięki czemu są naprawdę przydatne. Możesz teraz dodawać takie rzeczy, jak "Wskazówki dojazdu do domu", "Utwórz nowy e-mail" i inne elementy do skrótów na ekranie blokady, dzięki czemu podejmowane przez Ciebie działania są często łatwiejsze do wykonania.

7. Konfigurowalny pasek nawigacyjny

Konfigurowalne skróty aplikacji w Androidzie O (po lewej) vs Poprawione skróty aplikacji w Androidzie Nougat (po prawej)

Dzięki Androidowi O użytkownicy będą mogli także dostosować pasek nawigacji, co było możliwe tylko w przypadku niestandardowych ROM-ów w poprzednich wersjach Androida, takich jak Android Nougat. Wykonanie tego będzie wymagało włączenia tunera UI systemu, ale można to zrobić dość łatwo. Android O daje użytkownikom możliwość dodawania przycisków do paska nawigacyjnego, takich jak strzałki w lewo i prawo, i wiele innych.

Ponadto Android O dodaje możliwość dostosowania położenia przycisków paska nawigacji; użytkownicy mogą je przesuwać w lewo, w prawo lub przyciski mogą być ściśnięte blisko siebie w środkowej części paska nawigacji.

8. Wyświetlacz otoczenia

Wyświetlacz Ambient Display również przeszedł wiele zmian w Androidzie O. Podczas gdy w Android Nougat, Ambient Display wyświetlał bardzo szczegółowe powiadomienia, Android O optuje za znacznie czystszym i mniej intensywnym użyciem baterii z Ambient Display. Powiadomienia na wyświetlaczu otoczenia są teraz wyświetlane jako małe ikony wyświetlane obok siebie na wąskim pasku. Ikony są prawie zbyt małe, a to oczywiście zużywa znacznie mniej energii baterii, uderzanie w wąski pasek (i dwa krany, w tym), jest trochę trudne.

W bardziej oczekiwanych zmianach w wyświetlaczu Ambient Display powiadomienia przychodzące są wyświetlane w znacznie bogatszy sposób, z opcjami odpowiedzi, archiwum (w Gmailu) i innymi, w zależności od akcji powiadamiania obsługiwanych przez aplikację. Jest to w przeciwieństwie do Androida Nougat, gdzie, mimo że powiadomienia wykazały sporo szczegółów, nie oferowały użytkownikom szybkich akcji.

9. Ikony adaptacyjne

Kolejna zmiana wprowadzona przez Androida O to także wskazówka na większe i lepsze rzeczy, które nadejdą ... prawdopodobnie. Google ogłosił wsparcie dla Adaptive Icons w Androidzie O i chociaż nie są jeszcze obsługiwane przez żadne aplikacje w podglądzie programisty, ich opis jest obiecujący, aczkolwiek mało precyzyjny. Z ogłoszenia Google "Ikony adaptacyjne [są ikonami], które system wyświetla w różnych kształtach, w oparciu o maskę wybraną przez urządzenie. System animuje także interakcje z ikonami i używa ich w programie uruchamiającym, skrótach, ustawieniach, okienkach udostępniania i na ekranie przeglądu ".

Zasadniczo każda aplikacja obsługująca ikony adaptacyjne będzie mogła dostosować swoją ikonę do motywu wybranego przez użytkownika, więc jeśli używasz motywu z zaokrąglonymi ikonami, wszystkie ikony na urządzeniu będą wyświetlane tylko jako okrągłe ikony ... nie nieciągłości. Takie oświadczenie sprawia, że ​​brzmi to tak, jakby temat mógł stać się znacznie głębiej zintegrowaną częścią środowiska Androida. Pomysłowi temu towarzyszy opcja "Motyw urządzenia", która jest dostępna w ustawieniach "Ekran" urządzeń Pixel w Podgląd Androida O w wersji dla programistów.

10. Instalowanie aplikacji ze źródeł zewnętrznych

Android zawsze był liberalny w kwestii tego, skąd użytkownik pobiera aplikacje. W przeciwieństwie do konkurencji (iOS) Android pozwala użytkownikom instalować aplikacje z dowolnego miejsca, o ile użytkownicy włączą opcję "Nieznane źródła" w Ustawieniach zabezpieczeń. W Androidzie Nougat, dopóki włączysz ustawienie zezwalające na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł, możesz zasadniczo pobierać aplikacje z internetu, pobierać pliki APK przez Bluetooth lub instalować je za pomocą ES File Explorer. Jednak w Androidzie O musisz indywidualnie udzielić pozwolenia dla każdego źródła.

Oznacza to trochę więcej pracy, ale w ostatecznym rozrachunku sprawi, że aplikacje nie będą same instalować innych aplikacji, dzięki czemu Twoje urządzenie będzie trochę bezpieczniejsze niż jest to już możliwe. Więc trochę dodatkowej pracy, dla jakiegoś dodatkowego bezpieczeństwa ... nie brzmi jak zła oferta.

11. Optymalizacja baterii

Android zawsze ciężko pracował nad poprawą żywotności baterii, którą może wydostać się z urządzenia. Nawet przy coraz większych bateriach użytkownicy wciąż szukają więcej, a to można osiągnąć tylko wtedy, gdy dobry sprzęt jest używany przez wyjątkowo zoptymalizowane oprogramowanie. W Androidzie O Google chce ulepszyć wprowadzone ulepszenia w zakresie optymalizacji baterii w Androidzie Nougat.

Funkcja Doze, która została po raz pierwszy wprowadzona w Androidzie Marshmallow i ulepszona w systemie Android Nougat, staje się jeszcze bardziej agresywna w Androidzie O, a jeszcze więcej ograniczeń dotyczy rzeczy, które aplikacje mogą wykonywać w tle, oraz częstotliwości, z jaką mogą one działać. zrób to. Android O nakłada dużo bardziej restrykcyjne ograniczenia na aplikacje z prośbą o aktualizacje lokalizacji, rejestrowanie niejawnych emisji i uruchamianie usług w tle. Chociaż nie możemy tak naprawdę ocenić różnicy, która się pojawia, ponieważ jest to Podgląd dla programistów, możemy oczywiście mieć nadzieję, że działa tak dobrze, jak Google mówi nam, że to zrobi.

12. Zmiany w zachowaniu aplikacji

W Androidzie O wprowadzane są również zmiany w sposobie zachowywania się aplikacji i rodzajach interakcji, które mogą obsługiwać. Ponieważ aplikacje na Androida są teraz dostępne w systemie operacyjnym Chrome, Google ogłosił obsługę znacznie bardziej niezawodnego i przewidywalnego modelu nawigacji klawiszowej w aplikacjach. Ponadto, w przeciwieństwie do Androida Nougat, aplikacje w Androidzie O mogą teraz używać niestandardowych okien podręcznych, zamiast standardowego okna Alert systemu. Może to być potencjalnie dobra funkcja, ale jestem pewna, że ​​będzie ona nadużywana przez źle zaprojektowane aplikacje i może w rezultacie doprowadzić do złego UX. Mam jednak nadzieję, że nie, ponieważ odpowiednio zaimplementowane, niestandardowe okna pop-up mogą sprawić, że aplikacje będą jeszcze bardziej atrakcyjne i przyjemniejsze w użyciu niż kiedykolwiek wcześniej.

13. Drobne zmiany interfejsu użytkownika

Oprócz tych poważnych zmian, Android O zmienia również sporo elementów interfejsu użytkownika w porównaniu do Androida Nougat. Na przykład pasek nawigacyjny ciemnieje, gdy szuflada aplikacji Pixel Launcher jest przesuwana, i wygląda znacznie lepiej niż to, co zrobił z Androidem Nougat. Mówiąc o szufladzie aplikacji, można ją teraz przesuwać przesuwając w dowolnym miejscu na ekranie głównym, co jest zdecydowanie łatwiejsze i znacznie bardziej intuicyjne.

Ciemny pasek nawigacji w systemie Android O (po lewej) a pasek nawigacji w systemie Android Nougat (po prawej)

Pasek stanu w Androidzie O jest o wiele bardziej gęsty i nadrabia to, wykorzystując czystsze i lżejsze czcionki daty i godziny (co, wprawdzie, wygląda dobrze). Ponadto, w przeciwieństwie do Androida Nougat, nie można uzyskać procentowej baterii widocznej w samej ikonie baterii, jest ona umieszczona tylko obok ikony baterii. Kolejną kluczową różnicą w stosunku do Androida Nougat jest to, że podczas gdy w Androidzie 7 ikona baterii zmieniła się na stronę Szybkich ustawień, Android O utrzymuje ją na pasku stanu i wybiera wyświetlanie tylko przełącznika "Oszczędzanie baterii" w Szybkich ustawieniach, co kończy się zapisywanie użytkowników dotknij, aby włączyć tę opcję, więc nie jestem dokładnie narzekam.

Opcja edycji panelu Szybkich ustawień jest również dostępna bezpośrednio w pasku stanu, co ułatwia dostosowanie panelu Szybkie ustawienia, ale także dość zaśmieca pasek stanu. Widząc, że dostosowywanie panelu Szybkie ustawienia nie jest czymś, co ludzie robią bardzo często, wydaje się to trochę przesadą.

14. Inne zmiany Androida O.

Inne zmiany lub zmiany, których normalnie użytkownicy by nie obchodziły, a także deweloperzy prawdopodobnie będą obfite w Androidzie O. Po pierwsze, Android O zapewnia obsługę interfejsów API autouzupełniania . Dzięki temu aplikacje będą prosić użytkowników o zarejestrowanie ich jako oficjalnej (domyślnej) aplikacji autouzupełniania na swoim urządzeniu, aby mogli automatycznie wypełniać informacje, które użytkownicy często wprowadzają. Android O ogłasza także obsługę szerszej gamy kolorów, dzięki czemu aplikacje, które zajmują się zdjęciami i filmami (zazwyczaj edytorami aplikacji), mogą korzystać z coraz bardziej niesamowitych ekranów, które widzimy obecnie na statkach flagowych, i zapewniają lepsze wrażenia użytkowników.

WebView będzie również domyślnie używać renderowania wieloprocesowego . Ta opcja była dostępna jako opcja w Androidzie Nougat, ale czyniąc ją domyślną w Androidzie O, Google dąży do tego, aby aplikacje korzystające z WebView ładowały treść szybciej i były w stanie same obsługiwać awarie, czyniąc je bardziej niezawodnymi. Ponadto aplikacje będą mogły korzystać z weryfikacji Google Safe Browsing, dzięki czemu użytkownicy mogą pozostać chronieni przed złośliwymi witrynami.

Android O usprawnia także środowisko uruchomieniowe systemu Android, czyniąc go maksymalnie 2 razy szybszym niż w systemie Android Nougat. Poza tym Android O wprowadza Network Aware Networking na urządzenia z Androidem, co oznacza, że ​​urządzenia z Androidem będą mogły komunikować się ze sobą przez sieć Wi-Fi, nawet jeśli sieć nie jest połączona z Internetem.

Podobnie jak zmiany Android O przynosi?

Jest to tylko pierwsza wersja Androida O, która jest już dostępna dla programistów, i jest wiele zmian wprowadzanych przez Androida Nougat, co oznacza, że ​​w przyszłych wersjach podglądów Androida O może być o wiele więcej, a my będziemy aktualizować ten artykuł z wszystkimi ekscytującymi zmianami, które widzimy. Z pewnością cieszymy się z niektórych perspektyw Androida O, w tym ikon adaptacyjnych i trybu PiP na telefonach i tabletach. Co z Tobą? Czy uważasz, że Android O będzie niesamowitą aktualizacją w stosunku do Androida Nougat? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment