Ze świata IT: jak zostać programistą Androida? Co warto wiedzieć?

Programista Android - czego oczekuje rynek?

Rynek urządzeń mobilnych rozwija się wciąż dynamicznie, liczba aplikacji rośnie, a i sami użytkownicy mają coraz większe wymagania względem dostępnych programów. Niewątpliwie jest tu spory rynek, który, jak każda inna kategoria IT, wymaga ciągłego doskonalenia się.

W dużym uproszczeniu, jako programista Androida będziemy zajmować się projektowaniem i kodowaniem aplikacji mobilnych. Jeżeli chodzi o języki programowania, to obecnie najpopularniejszymi są: Java oraz Kotlin. Nieoceniona pozostaje także znajomość SQL i umiejętność pisania testów jednostkowych oraz funkcjonalnych. Teraz natomiast oddam głos profesjonaliście, który na co dzień pracuję właśnie jako programista aplikacji na Androida.

Wywiad z programistą Androida, KISS

Androidowiec, z otwartą głową, którą lubi czasem porządnie przewietrzyć podczas jazdy na desce snowboardowej lub wypadów w góry. Wyjątkowo dobrze toleruje wysokie jak i niskie temperatury, a jego zdolności adaptacyjne budzą podziw. Wykorzystuje to w swojej pracy programisty, pisząc czysty kod i rozgrzewając procesory (co słabszych komputerów) do czerwoności. Szybko się uczy i sprawia mu to radość. Swój umysł gimnastykuje grając w gry strategiczne, ale nie gardzi też dobrą książką. Rozkłada życie na czynniki pierwsze, analizuje i optymalizuje, a ono odpłaca się mu tym samym - cokolwiek to ma znaczyć :)

Jak opisałbyś swoje codzienne obowiązki?

Obowiązki programisty Androida w dużej mierze nie różnią się znacząco od obowiązków programistów pracujących w innych technologiach. Praca opiera się na realizowaniu zadań rozpisanych i przydzielonych przez menedżera. Polega to przede wszystkim na programowaniu i wdrażaniu nowych funkcjonalności do aplikacji.

Poza programowaniem codziennie odbywają się spotkania z zespołem pracującym nad danym projektem, podczas których przedstawiamy rezultaty pracy z poprzedniego dnia oraz wspólnie rozwiązujemy napotkane problemy. Raz na dwa tygodnie ma miejsce dłuższe spotkanie, na którym podsumowujemy naszą pracę oraz rozpisujemy zadania na nadchodzący czas. Zespół Androidowy liczy przeważnie od jednej do kilku osób. Jednak przy bardziej złożonych projektach (Android, iOS, back-end, testerzy) cały zespół może liczyć nawet kilkanaście osób. Wymaga to ciągłej komunikacji oraz współpracy między członkami zespołu, co nadzoruje menedżer.

Część mojej pracy opiera się również na utrzymaniu już istniejących aplikacji np. dodawaniu nowych funkcjonalności, wprowadzaniu aktualizacji itp. Od czasu do czasu trzeba też naprawić pojawiające się problemy, tzw. bugi.

Praca na pewno nie jest nudna. Kolejnym jej elementem jest współpraca ze zleceniodawcą. Klienci potrafią być bardzo pomysłowi, jak i również wymagający. Zdarzają się projekty, przy których zespół deweloperski ma bezpośredni kontakt ze zleceniodawcą, pozwala to lepiej zrozumieć jego potrzeby oraz ewentualnie ukierunkować go tak, aby projekt powstawał w zgodzie z wymaganiami i możliwościami systemu Android.

Tworzone aplikacje są dość różnorodne. Pracowaliśmy już np. nad aplikacjami zakupowymi, społecznościowymi, przesyłającymi obraz na żywo (tzw. streaming) bądź analizującymi i przetwarzającymi obraz w czasie rzeczywistym. Niektóre projekty są bardzo ciekawe, dla przykładu ostatnio realizowałem Research and Development (badanie i rozwój) dla aplikacji opartej na rozpoznawaniu obrazów przy wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego (ML) oraz rozszerzonej rzeczywistości (AR). Każdy dzień pracy wygląda trochę inaczej, więc nudzić się nie można.

Jakie umiejętności techniczne są kluczowe, aby zostać programistą Androida?

Myślę, że szczególnie ważna jest chęć rozwoju i otwartość na wiedzę, a umiejętności z czasem przyjdą same. Oczywiście dotyczy to wszelkich gałęzi związanych z nowymi technologiami, alle szczególnie w przypadku Androida sytuacja przez ostatnie lata zmieniała się bardziej dynamicznie niż w innych dziedzinach informatyki. Wynika to z tego, że Android jeszcze kilka lat temu miał spore „zaległości” na wielu płaszczyznach związanych z wytwarzaniem oprogramowania. Dzięki znacznym inwestycjom Google w tę platformę udało się w szybkim tempie nadrobić zaniedbania i rozwinąć system. Oznacza to, że technologie, na których opiera się Android zmieniały się i zmieniają bardzo szybko i aby nie zostać w tyle, należy cały czas się uczyć i poszerzać wiedzę.

Konkretne umiejętności, jakie należy zdobyć decydując się na zostanie programistą Androida, to nauka języków programowania Java oraz Kotlin. Również znajomość środowiska programistycznego Android Studio/IntelliJ będzie dużym plusem. Przydatna jest umiejętność stosowania wzorców architektonicznych, które z powodzeniem zostały zaadoptowane do programów mobilnych. Plusem na pewno będzie znajomość zagadnień programowania reaktywnego, ze szczególnym uwzględnieniem biblioteki ReactiveX. Dodatkowym autem jest dobra znajomość języka angielskiego, co staje się dzisiaj standardem w branży IT.

Jakie umiejętności miękkie są przydatne w roli programisty?

Jeszcze kilka lat temu programistę mobilnego postrzegano jako typowego wolnego strzelca (freelancera), który w pojedynkę programował małe bądź średnie aplikacje, pracując dla zleceniodawcy, bądź realizując własne pomysły. Aktualnie sytuacja się zmieniła i większość Android'owców znajduje zatrudnienie w firmach. Zespoły mogą być liczne, oznacza to potrzebę ciągłej komunikacji, dlatego w takim przypadku będą pożądane tzw. umiejętności miękkie. Dodatkowo, o czym już wspominałem, często mamy bezpośredni kontakt z klientem. Komunikujemy się w biurze, jak również przez telefon bądź wideo konferencję, to również wymaga wykształcenia odpowiednich zdolności interpersonalnych. Ważna jest zdolność czerpania wiedzy i umiejętności z doświadczenia innych współpracowników. Pozwala to w szybkim tempie podnosić swoje kwalifikacje oraz zgrać się z zespołem. Rynek IT, a w szczególności mobilny, szybko się zmienia. Programista powinien posiadać wysokie zdolności adaptacyjne np. z łatwością przestawiać się na nowe wersje bibliotek bądź zmieniać technologie których używa. Zarządzanie czasem to też istotny aspekt zawodu programisty. Właściwe rozplanowanie pracy pomaga pracować szybciej i wydajniej realizować powierzone zadania.

Podsumowując, dzisiejsze programowanie w Androidzie to przede wszystkim praca w mniejszym bądź większym zespole programistów, menedżerów, testerów i współpraca z klientami. W takim przypadku dobra komunikacja, umiejętność pracy w zespole i zdolności interpersonalne będą pożądanymi cechami.

Co spowodowało, że postanowiłeś zostać programistą Androida?

Przygodę z programowaniem zaczynałem w czasach licealnych od języka C/C++, później na studiach informatycznych zainteresowałem się Javą. Android moją uwagę zwrócił, gdy pisząc pracę magisterską wynajmowałem małe biuro z dwoma kolegami, jeden z nich stawiał pierwsze kroki w Javie pisząc niewielkie aplikacje dla siebie jeszcze pod Androida w wersji 2. Wtedy pierwszy raz miałem okazję zobaczyć, czym jest programowanie na urządzenia mobilne. Spodobało mi się w nim to, że już po krótkim okresie nauki byłem w stanie napisać własną, działającą aplikację, którą umieściłem na markecie Google Play. W tamtym czasie, inaczej niż obecnie, dostęp do przykładowych materiałów oraz wiedzy był bardzo ograniczony. Przez wiele problemów trzeba było przedzierać się samemu. Na szczęście dzisiaj wiele się zmieniło i Android zyskał bardziej „ludzkie” oblicze.

W programowaniu na Androida podoba mi się to, że w dość krótkim czasie można osiągnąć widoczne efekty swojej pracy. Rezultaty pracy są namacalne i zrozumiałe dla końcowego użytkownika. Można na przykład pokazać znajomemu interaktywną, ładnie wyglądającą aplikację i pochwalić się tym co zrobiłeś. Mnie bardzo odpowiada taki typ programowania. W Androidzie doceniam też to, że można realizować ciekawe pomysły klientów, jak również mieć możliwość wdrażania własnych projektów w życie. Jest to rodzaj pracy pozwalający na ciągły rozwój i przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności.

Jak oceniasz perspektywy rozwoju?

Możliwości rozwoju jako programista Androida jest bardzo dużo i oceniam je dobrze. Platforma cały czas się zmienia i ewoluuje. Klienci zamawiają naprawdę ciekawe projekty. Dodatkowo można próbować realizować własne pomysły na aplikacje. Pomimo, że próg wejścia we własne dochodowe aplikacje jest już znacznie wyższy niż jeszcze kilka lat temu, uważam, że nadal łatwiej jest stworzyć aplikację na urządzenia mobilne która zostanie dostrzeżona i będzie przynosić zyski w porównaniu do większości innych dziedzin IT, gdzie ciężko się już przebić.

Z jakimi technologiami głównie pracujesz?

Programowanie na Androida przeszło niemałą ewolucję w ciągu ostatnich kilku lat. Do wytwarzania programowania używamy wielu bibliotek oraz framework'ów, rozbudowanego środowiska programistycznego, zaawansowanych systemów budowy i testowania oprogramowania. Wszystkie nowe projekty powstają w języku Kotlin. Obecnie jest to standard w programowaniu na Androida. W firmie z powodzeniem wykorzystujemy programowanie reaktywne (ReactiveX) oraz bibliotekę do wstrzykiwania zależności Dagger. Ważne jest też, aby dobrze orientować się w popularnych wzorcach architektonicznych stosowanych w aplikacjach Androidowych, a mianowicie MVP, MVVM, MVI. Szeroko używamy również bibliotek Android Jetpack.

Projekty są tworzone w środowisku programistycznym Android Studio, powstałym na bazie popularnego IntelliJ. Tworzenie testów to też już norma w projektach mobilnych. Piszemy zarówno testy jednostkowe, jak również integracyjne i UI. Do budowy i dostarczania programów używamy continuous integration / delivery (CI/CD) na platformie Bitrise. Projekty prowadzone są w metodykach zwinnych. Samo zarządzanie projektami odbywa się w Jira ze wsparciem Confluence'a. Jako system kontroli wersji używamy Git'a. Oczywiście wszelkiego rodzaju zagadnienia związane z tworzeniem czystego kodu czyli np. stosowanie wzorców projektowych bądź zasad SOLID również mają zastosowanie w projektach na Androida. Na potrzeby utrzymania bądź refaktoryzacji starszego kodu, dobrze znać Javę.

Co polecasz do nauki i treningu osobom, które chcą zostać?

Sam zaczynałem przygodę, gdy na rynku dominował Android w wersji 2. W tamtym czasie materiałów, z których można było czerpać wiedzę było jak na lekarstwo. Dzisiaj sytuacja jest inna. Samokształcenie i chęć zdobywania wiedzy, to klucze do sukcesu. Na YouTube jest obecnie dużo darmowych tutoriali i od tego bym właśnie zaczął, czyli od znalezienia wartościowego kanału związanego z programowaniem na platformę Android. Dotyczy to również nauki języka programowania, w naszym przypadku Javy bądź Kotlin'a. Polecam przyswoić podstawy i przejść do konkretnych przykładów z aplikacjami. Dodatkowym plusem wideo tutoriali jest możliwość osłuchania się z technicznym językiem angielskim.

Warto też postarać się napisać i wypuścić na market swoją prostą aplikację. Pozwoli to lepiej poznać ekosystem Androida. Z czasem, gdy nasza wiedza będzie się poszerzać, warto zacząć przeglądać otwarte kody źródłowe aplikacji dostępne na GitHub'ie bądź BitBucket'cie. Polecam też śledzić coroczne konferencje związane z Androidem np. Google IO, Android Summit, Devoxx. Wartościowe jest również czytanie artykułów na stronie ulubionej platformie blogowej Android'owców. Osobiście mniej polecam naukę z książek, pomimo tego, że sam tak zaczynałem i z sentymentu stoi u mnie na półce kilkanaście pozycji. Dzisiaj wiedzę na początku przygody z programowaniem można przyswajać w szybszym tempie niż dawniej. Dodatkowo w czasach, gdy technologie zmieniają się bardzo szybko, wiedza w książkach szybko się starzeje. Ostatnio popularne są też Meetupy. Osobiście w tej kwestii nie mam zdania, uczestniczyłem na spotkaniach na wysokim poziomie, ale zdarzały się też nic nie wnoszące prezentacje.

O firmie KISS

KISS digital jest firmą technologiczną o szerokich kompetencjach związanych z programowaniem aplikacji webowych i mobilnych. Jednak to co istotne, to fakt że wspieramy klientów w całym procesie wytwarzania produktu, tj. począwszy od projektów graficznych, poprzez badania UX/UI, programowanie, aż po wdrożenie i wsparcie w kampanii reklamowej. Dodatkowo, poza świadczeniem usług, projektujemy także własne rozwiązania sprzętowe; jesteśmy m.in. autorami dedykowanego dla samochodów, urządzenia Loxet.

Nasze motto to "Keep It Simple, Stupid" - które oznacza, że w każdym aspekcie naszej działalności używamy możliwie prostych środków - w tym również staramy się nie nadużywać marketingowego lania wody ;)

Bieżące rekrutacje

Obecnie KISS poszukuje kandydatów na stanowisko:

Opis:

Opis:

Opis:

Programista Androida - stabilna praca w ciekawym środowisku

Moim zdaniem Android i aplikacje na niego stanowią naprawdę ciekawe zagadnienie. Widać, że dostępne technologie wciąż się rozwijają i wśród nich można wspomnieć o, np. Flutterze od Google. Naturalnie eksperci w tej dziedzinie mogą liczyć na bardzo dobre zarobki i możliwość pracy na całym świecie.

Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne

Obierz kurs na... Android Studio!

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

Oswoisz się z architekturą systemu Android.

Przygotujesz się do tworzenia oryginalnych i autorskich aplikacji mobilnych w Android Studio .

. Dowiesz się, jakich narzędzi potrzebujesz, aby rozpocząć pracę.

Uzyskasz dostęp do pełnego wyposażenia warsztatu programisty.

Nauczysz się wykorzystywać multimedia i usługi systemowe.

Zaczniesz zapisywać dane w bazie SQLite i w pamięci zewnętrznej.

i w pamięci zewnętrznej. Będziesz obsługiwać wyjątki w aplikacji androidowej.

Zaprojektujesz różne interfejsy użytkownika — oparte na gotowych lub własnych komponentach graficznych.

Przygotujesz swoją aplikację do publikacji w Google Play.

Opanujesz podstawy potrzebne do dalszego poznawania Android SDK.

Android Studio od środka

Być jak Android developer

Łowca androidów

Tylko dla wtajemniczonych

Poznaj naszego eksperta

„Człowiek, który nie zmierza do jakiegoś celu, nie osiągnie żadnego”. Anatole France

Przekonaj się, że programowanie mobilne jest dla Ciebie. Podczas dwudziestu czterech przygotowanych dla Ciebie lekcji nauczysz się podstaw języka Java i zaczniesz wykorzystywać go do tworzenia aplikacji na smartfony i tablety. Nasz ekspert przybliży Ci budowę aplikacji działających w Androidzie. Będziesz używać odpowiednich narzędzi, dowiesz się także, jak korzystać z zasobów graficznych i funkcji systemowych. Uzyskasz dostęp do SDK (Software Development Kit), specjalistycznego zestawu narzędzi i bibliotek. Wszystko po to, by po odbyciu szkolenia Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne móc wreszcie pisać własne programy.

Urządzenia mobilne to potężne narzędzia o nieograniczonych możliwościach. To już nie tylko telefon czy niewielki komputer — weszliśmy w erę aplikacji, wśród których prym wiedzie system. Środowisko to ożywia blisko dwie trzecie używanych na świecie smartfonów i tabletów, a jego użytkownicy mają do dyspozycji ponad czterysta pięćdziesiąt tysięcy różnych aplikacji! Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne pozwoli Ci zapoznać się z architekturą systemu Android. Nauczysz się tworzyć aplikacje mobilne w Android Studio i — kto wie — być może wkrótce zostaniesz twórcą własnej aplikacji na miaręczyAndroid jest najpopularniejszym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych i posiada 80 procent udziałów na rynku smartfonów.Jak zacząć programować na najpopularniejszą platformę mobilną oraz zostać rozchwytywanym przez zleceniodawców specjalistąTo prostsze, niż sądzisz. Skorzystaj ze szkolenia Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne i przekonaj się, że tworzenie aplikacji może być prawdziwą przyjemnością.A ponadto...Przekonaj się, że programowanie mobilne jest dla Ciebie. Podczas dwudziestu czterech przygotowanych dla Ciebie lekcji nauczysz się podstaw języka Java i zaczniesz wykorzystywać go do tworzenia aplikacji na smartfony i tablety. Nasz ekspert przybliży Ci budowę aplikacji działających w Androidzie. Będziesz używać odpowiednich narzędzi, dowiesz się także, jak korzystać z zasobów graficznych i funkcji systemowych. Uzyskasz dostęp do SDK (Software Development Kit), specjalistycznego zestawu narzędzi i bibliotek. Wszystko po to, by po odbyciu szkolenia Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne móc wreszcie pisać własne programy.Android Studio to oparte na IntelliJ kompletne środowisko (IDEA) firmy JetBrains, w którym nawet początkujący Android developer może pisać i projektować aplikacje. Językiem programowania użytym we wszystkich przygotowanych dla Ciebie lekcjach jest Java, a szereg przydatnych funkcji i rozwiązań sprawia, że wykonywanie pewnych czynności jest banalnie proste i nie wiąże się z koniecznością ciągłego kompilowania i testowania zaproponowanych rozwiązań. Co więcej, tworzenie aplikacji mobilnych z Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne i rozpoczęcie pracy jako Android developer nie będzie wymagało od Ciebie prawie żadnego budżetu. Nie będziesz musiał opłacać hostingu ani kupować domeny. Także nakłady na marketing Twojego produktu nie będą wielkie, gdyż sklepy mobilne, takie jak Google Play, będą go promować na własną rękę. Czy masz już pomysł na swoją aplikację?Jeśli podziwiasz sukces Instagramu, zaczytujesz się w publikacjach przygotowanych na Kindle’a, odtwarzasz pliki video na urządzeniach mobilnych przy użyciu, a drogę do piwnicy oświetlaszwprost ze swojego smartfona, to bez wątpienia jesteś zarażony bakcylem Androida. Jeśli doceniasz to, że Android doskonale działa z Twoimi ulubionymi aplikacjami, takimi jak Mapy Google, Kalendarz, Gmail i YouTube, i widzisz w tym potencjał rozwoju, to przyszedł właśnie czas, byś z oddanego użytkownika przeprogramował się na kreatywnego twórcę. Twórcę, który dodatkowo będzie rozchwytywany na rynku pracy.Dzięki szkoleniu Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne nauczysz się tworzyć proste aplikacje i analizować kod przykładów. Poznasz dobre praktyki programistyczne i podstawowe zasady projektowania z wykorzystaniem językaoraz spróbujesz sił w ich wdrożeniu. Sięgniesz do przygotowanych przykładów, a nabytą wiedzę wykorzystasz w samodzielnym tworzeniu aplikacji na urządzenia z systemem Android.Zastanawiasz się, na czym będzie polegała Twoja praca, kiedy zostaniesz Android developeremTo oczywiste, że będziesz wówczas projektować nowe aplikacje mobilne na smartfony i tablety. Będziesz także odpowiedzialny za implementacje i rozwój aplikacji na platformę Android. Nie będzie Ci już straszna żadna dokumentacja aplikacji mobilnych. A Twoje projekty będą obecne w praktycznie każdym telefonie lub tablecie.Porzuć swoje obawy związane z projektowaniem mobilnym. Zdecydowanie łatwiej zostać ekspertem w dziedzinie Androida, który jest stosunkowo młodą platformą, niż konkurować w pisaniu sterowników ze specjalistami z dużo większym doświadczeniem i stażem pracy. Rynek Androida i innych technologii mobilnych () jest świeży, a dobrzy programiści są poszukiwani przez zleceniodawców. Po odbyciu szkolenia Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne nie będziesz już musiał szukać pracy — to ona będzie szukać Ciebie. Przygotuj się na oferty rekruterów, proponujących Ci coraz ciekawsze warunki.Opracowaliśmy dla Ciebie informacje, które pozwolą Ci zrozumieć specjalistyczną terminologię oraz posługiwać się nią — i będą dostępne od ręki. Nie musisz wertować opasłych tomów ani przeszukiwać internetowej otchłani. Z Android Studio. Kurs video. Programowanie aplikacji na urządzenia mobilne zaczniesz od szybkiego poznania platformy, podstaw programowania obiektowego, języka Java oraz odpowiednich narzędzi, by pod koniec szkolenia stworzyć własną aplikację!— Android developer, młody wilk polskiej Doliny Krzemowej. Laureat krajowego finału konkursu Microsoft Imagine Cup 2013. Przygodę z Androidem rozpoczął w 2010 roku, kiedy system dopiero zdobywał popularność. Entuzjasta produktów firmy JetBrains (przede wszystkim IntelliJ IDEA). Naukowo związany z Wojskową Akademią Techniczną. Po godzinach rozwija własne projekty, prowadzi bloga i próbuje sił jako indie game developer.

Android. Wprowadzenie do programowania aplikacji. Wydanie V

podstawy platformy Android, jej architektura i zasady funkcjonowania,

architektura aplikacji mobilnej i jej cechy szczególne,

planowanie procesu wytwarzania aplikacji mobilnych i prowadzenie kontroli jakości,

Material Design i jego znaczenie,

pisanie aplikacji, jej testowanie i debugowanie oraz publikacja,

strategie tworzenia oprogramowania dla Androida.

Android jest otwartą, kompletną i darmową platformą mobilną. Pod jego kontrolą pracują setki milionów urządzeń, przy czym nie są to jedynie tablety i smartfony. Mogą to być właściwie wszystkie urządzenia, do których da się włożyć procesor. Rynek aplikacji mobilnych dla Androida to raj dla programistów, jednak sukces zależy od pomysłu, talentu i wysokiej jakości tworzonych aplikacji.Niniejsza książka to bezcenne kompendium dla każdego programisty piszącego aplikacje na Androida. Będzie niezastąpiona dla początkujących, którzy dzięki niej zyskają solidne podstawy, ale docenią ją również poważni projektanci profesjonalnych aplikacji. Kompleksowo prezentuje środowisko Android Studio oraz Android SDK, opisuje nowy system uprawnień w Android 6.0, przedstawia sposób wykorzystania bazy SQLite, pokazuje sporo sztuczek i porad związanych z programowaniem na Androida — a to wszystko, by możliwie najpełniej i najstaranniej wyeksponować aktualne i najbardziej interesujące możliwości tej platformy.Najważniejsze zagadnienia ujęte w książce:Android — ogranicza go tylko Twoja wyobraźnia! Joseph Annuzzi Jr jest programistą, grafikiem, przedsiębiorcą i autorem książek. Biegle posługuje się różnymi językami programowania, interesuje się kryptografią, algorytmami biometrycznymi i tworzeniem grafik 3D. Mieszka w Dolinie Krzemowej.Lauren Darcey jest profesjonalną programistką i uznanym autorytetem w dziedzinie architektury aplikacji oraz aplikacji mobilnych.Shane Conder od ponad dziesięciu lat pisze aplikacje dla środowisk mobilnych i osadzonych. Zaprojektował i napisał wiele komercyjnych aplikacji na Androida, iPhone’a, BREW, BlackBerry, Palm oraz dla środowisk J2ME i Windows Mobile.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment