Informacje o zmienianiu telefonów

Możesz zmienić telefon na ten sam typ, przechodząc na przykład z Androida na Androida, lub zmienić typ telefonu na inny, przechodząc na przykład z iPhone'a na Androida.

Zmiana na taki sam typ telefonu

Jeśli decydujesz się na zmianę na telefon tego samego typu, masz możliwość przeniesienia historii czatów. Dowiedz się więcej na temat przenoszenia historii czatów na Androidzie i iPhonie.

Zmiana na inny typ telefonu

Jeśli decydujesz się na zmianę na telefon innego typu:

Zachowasz informacje o koncie, takie jak zdjęcie profilowe, opis, czaty indywidualne oraz grupowe i ustawienia.

Przenoszenie historii czatu między platformami jest obecnie dostępne tylko w przypadku zmiany z urządzenia iPhone z systemem iOS na urządzenie Samsung z Androidem. Planujemy jednak wprowadzić taką możliwość dla użytkowników zarówno Androida, jak i systemu iOS w najbliższych miesiącach. Dowiedz się, jak to zrobić, z tego artykułu.

Zachowanie dotychczasowego numeru telefonu

Pobierz WhatsApp na nowym telefonie i zarejestruj swój numer telefonu.

Zmiana numeru telefonu na nowy

Pobierz WhatsApp na nowym telefonie i zarejestruj nowy numer.

Usuń konto WhatsApp powiązane ze starym numerem telefonu.

Jeśli zapomnisz usunąć konto powiązane ze starym numerem telefonu i nie będziesz już mieć dostępu do swojego starego telefonu, wszystkie informacje o koncie związane z tym numerem telefonu zostaną usunięte, jeśli nowy właściciel starego numeru telefonu aktywuje WhatsApp na nowym telefonie po 45 dniach.

Uwaga: Jeśli oddasz lub zwrócisz swój stary telefon operatorowi komórkowemu, upewnij się, że wszelkie dane, w tym dane z karty SD (jeśli dotyczy), zostały wcześniej wyczyszczone. To zagwarantuje, że Twoje prywatne dane, jak na przykład historia czatów w WhatsApp, nie wpadną w niepowołane ręce.

Powiązane źródła:

Historia systemu Android, czyli jak wszystko się zaczęło

Według statystyk Statcounter około 70% właścicieli smartfonów korzysta z systemu Android. Menu, aplikacje oraz funkcje, z jakich możemy dziś korzystać, to efekt wieloletniej ewolucji. Jak zmieniał się Android na przestrzeni lat?

Dzisiejsze możliwości systemu Android można śmiało porównywać do systemów operacyjnych komputerów takich jak Windows czy macOS. Zadziwiające, jaką drogę przeszedł przez 13 lat od swojego debiutu w 2008 roku.

Słodka historia Androida

Zaczęło się dość skromnie, od wersji 1.0 na telefonie HTC Dream, która miała swoją premierę we wrześniu 2008 roku. Chociaż na początku system Android oferował niewiele, już wtedy można było przewidywać, że oprogramowanie, za którym stoi potężny koncern Google, będzie niebawem silnym graczem na słabo obsadzonym wówczas rynku. Eksperci technologiczni mieli jednak w pamięci kilka nieudanych projektów Google’a, o których dziś już nikt nie pamięta.

Android okazał się jednak olbrzymim sukcesem, co udowadniają obecne liczby. Jeszcze kilka lat po debiucie Androida na smartfonach można było natrafić na systemy typu Firefox OS, oparty na Linuksie, który dziś można spotkać tylko w Smart TV Panasonica. Rynek zdominowały dwa systemy operacyjne: Android i iOS od Apple, jednak przewaga produktu Google jest ogromna ze względu na jego powszechność.

Android prężnie się rozwijał, poszerzając swoje możliwości. Słodka historia tego oprogramowania to nie tylko pasmo sukcesów, ale przede wszystkim nazwy kolejnych wersji Androida. Po premierowej odsłonie 1.0 pojawił się Apple Pie (szarlotka), następnie Banana Bread (chleb bananowy) oraz Cupcake (babeczka). Od 2019 roku i wersji 10 Android oficjalnie zrezygnował ze słodkich nazw, chociaż w strukturach Google’a nowe wersje nazywane są QuinceTart (tarta pigwowa) oraz Red Velvet Cake (ciasto czerwony aksamit). Czym różnią się najnowsze wypieki Google’a od pierwszych wersji Androida?

Od Gmaila po tryb Kylo Rena

Trzynaście lat w świecie technologii oznacza ogromny skok i można go zaobserwować na podstawie rozwoju systemu Android. Cofnijmy się jeszcze raz do premierowej wersji z 2008 roku. Co takiego zawierała? Przede wszystkim aplikacje od Goolge’a, czyli Gmaila, Mapy, Kalendarz i YouTube. Była też przeglądarka internetowa, jednak nie były to jeszcze przeglądarki Chrome – wtedy raczkujący projekt – dziś najczęściej używana przeglądarka na świecie. Co jeszcze można było zrobić dzięki pierwszemu Androidowi? Przede wszystkim korzystać z takich funkcji jak Wi-Fi czy aparat fotograficzny. Wspomniany HTC Dream umożliwiał też wysyłanie plików przez Bluetooth.

Dopiero trzecia wersja, czyli Cupcake, umożliwiała nagrywanie filmów. Z rzeczy oczywistych z dzisiejszej perspektywy Android Cupcake pozwalała także na kopiowanie tekstu w przeglądarce internetowej, czy wyświetlenie dokładnej daty połączenia w rejestrze połączeń. Kolejne odsłony rozwijały poszczególne funkcje jak zoom i lampa błyskowa w aparacie, kultowy widżet pogody czy chociażby animowane tapety. Aż do wersji 2.2 z 2010 roku trzeba było czekać na możliwość zapisywania aplikacji na karcie pamięci. Z kolei wersja 2.3 wprowadziła jedną z ważniejszych funkcji w historii, czyli płatności zbliżeniowe NFC.

Kolejne wersje dodawały nowe funkcjonalności i usuwały stare błędy. Dziś najnowszą odsłoną Androida jest wersja 11, która rozwija wsparcie dla sieci 5G, ale też nadal skupia się na sprawach elementarnych, np. by włączenie trybu samolotowego przy podłączonych słuchawkach nie wpływało na działanie Bluetooth’a. Symbolem tego, jaki postęp poczynił system Android, może być tryb Kylo Rena, dostępny w smartfonach Google Pixel. Polega on na możliwości zatrzymania muzyki gestem. Trzeba przyznać, że od epoki dodania opcji kopiowania tekstu z przeglądarki jest to olbrzymi krok do przodu [1].

Z czego wynika sukces Androida?

System Android zdobył ogromną popularność dzięki ciężkiej pracy programistów, którzy stworzyli jeden z najlepszych software’ów na świecie. Jednak to tylko jeden z czynników, który wpłynął na 70% udziałów w rynku. Drugi to powszechność Androida w telefonach na całym świecie. Podczas gdy największy konkurent, czyli Apple z systemem iOS (28% udziału w rynku) postawił na elitarność (iOS dostępny jest wyłącznie w iPhone’ach), Google udostępniło swój produkt większości producentów smartfonów. Co więcej, ten sam Android w Samsungu będzie różnił się od swojego odpowiednika w Xiaomi czy Huawei. Wynika to ze specjalnych „nakładek”, które personalizują wygląd systemu operacyjnego w smartfonach różnych marek.

Dziś Google i Android to potężni gracze na rynku. O ich pozycji najlepiej świadczy przykład Huawei. Producent, który wdał się w konflikt z amerykańskimi władzami, został odcięty od ofert Intela, Qualcomma czy Google’a. W efekcie Chińczycy odnotowali 40-procentowy spadek sprzedaży swoich smartfonów na wszystkich rynkach, z wyłączeniem samych Chin, co oznacza 30 mld dolarów strat w zaledwie dwa lata [2].

Nie można też zapominać o dalszej ekspansji Androida, czyli oprogramowaniu Smart TV dla telewizorów. Android TV to kolejny gigant, który błyskawicznie zdominował rynek. Należy pamiętać o systemach Android dla smartwatchów, kamer, drukarek, a nawet samochodów.

Dorobek Androida imponuje, jednak być może jesteśmy świadkami zaledwie przystanku na drodze do jeszcze większej ekspansji. Coraz więcej przedmiotów codziennego użytku jest smart, a gdzie smart, tam Android…

[1] https://www.pcworld.pl/news/System-Android-historia-od-wersji-1-do-Q,413479.html

[2] https://www.purepc.pl/huawei-30-mld-dolarow-strat-w-dwa-lata-sprzedaz-mocno-w-dol

Android – wszystko, co musisz wiedzieć!

Co powinieneś wiedzieć o Androidzie? W końcu wedle wszystkich statystyk jest to najpopularniejszy system operacyjny na smartfony od wielu lat. W czym tkwi klucz do sukcesu? Jakie ma zalety i wady? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika o systemach operacyjnych na współczesne smartfony. Android ma zarówno wieli zwolenników jak i przeciwników. Jedni uważają go za najlepszy system operacyjny. Inni jako zło konieczne. A jak jest naprawdę? Sprawdźmy.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022.

Krótko o historii Androida

Google to stosunkowo nowa firma jak na takiego potentata. Została założona 4 września 1998 przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda: Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Zaprojektowali oni prototyp dzisiejszego giganta wyszukiwarkowego opartego na nowatorskiej analizie powiazań hipertekstowych. W roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych przedsiębiorstw.

W lipcu 2005 roku Google zakupiło Android Inc., niewielką firmę z Kalifornii. Jej założycielami byli Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears i Chris White. Po przejęciu przez Google zespół pod kierownictwem Andy Rubina stworzył system operacyjny dla urządzeń mobilnych oparty na Linuksie, z myślą o wytwórcach sprzętu mobilnego i operatorach telefonii komórkowej. W ramach Mobile World Congress 12 lutego 2008 Google zaprezentował trzy działające prototypy urządzeń wyposażone w Androida. Od tego czasu rozwój systemu nabrał znaczącego tempa. Od około 2013 roku jest to najpopularniejszy system mobilny na świecie!

Android – co z zabezpieczeniami?

Gdzieś w świadomości użytkowników utarło się przekonanie, że system Android jest systemem mniej bezpiecznym od pozostałych. Nie jest to prawda i wynika to nieco ze specyfiki samego systemu. Przede wszystkim, jak było to już powiedziane, jest to najpopularniejszy system mobilny na świecie. Jasne zatem jest, że najwięcej ataków będzie przeprowadzanych właśnie na tę platformę, gdyż tutaj proporcjonalnie można podczas takiego ataku najwięcej zyskać.

Drugim elementem, którego warto mieć na uwadze, to fakt, że Android jest systemem otwartym. Oznacza to, że praktycznie każdy użytkownik może pobrać system i zmieniać go w ramach potrzeb. Stąd również taka wielość różnego rodzaju nakładek producentów. Jednak wbrew pozorom nie tak łatwo poprawnie zmodyfikować system w taki sposób, aby otrzymywał on aktualizacje i w dalszym ciągu był użyteczny.

Najpopularniejsze telefony z Androidem 2022:

Na szczęście Google cały czas pracuje nad aktualizacjami bezpieczeństwa i teraz wydaje je w cyklu comiesięcznym. I jeśli masz smartfona bezpośrednio od Google’a np. którąś generację Pixeli (zobacz na najlepsze telefony Pixel) to możesz liczyć na takie aktualizacje. W przypadku różnych producentów wygląda to nieco inaczej bo aktualizacja jest najpierw wysyłana do nich, a dopiero po wprowadzeniu przez danego producenta odpowiednich poprawek jest rozsyłana do użytkowników końcowych.

To Android jest bezpieczny, czy nie?

Przykładowa oferta z Xiaomi 11T Pro:

Oczywiście, że Android jest systemem bezpiecznym. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim zdecydowana większość użytkowników w przypadku pobierania aplikacji będzie korzystała tylko i wyłącznie z dedykowanego sklepu Google’a. Po pierwsze tutaj warto pobierać aplikacje tylko te, które mają dobre oceny i więcej niż kilka/kilkanaście tysięcy pobrań. Google intensywnie przeszukuje sklep w poszukiwaniu niebezpiecznych aplikacji i sukcesywnie je wyłapuje i usuwa. Jednak w pierwszym rzucie zdarza się, że pominie taką aplikację i ktoś ja zainstaluje.

Drugą ważną rzeczą jest instalowanie tylko z zaufanego źródła. Android daje możliwość instalowania aplikacji nie tylko ze swojego sklepu, ale i innych nieznanych źródeł. Żeby to zrobić – wystarczy zmienić odpowiednie ustawienia. Jednak grozi to poważnymi konsekwencjami w przypadku zainstalowania nieznanej aplikacji z takiego właśnie źródła. Nie znasz się? Nie zmieniaj tych ustawień i nie instaluj takich aplikacji. Dochodzą tutaj również stosowne certyfikaty dla danego sprzętu wydawane przez firmę Google oraz zabezpieczenia w postaci biometrii, czy różnego rodzaju kodów. Ale faktem jest, że smartfona na Androidzie da się łatwiej „złamać” aniżeli urządzenie na systemach „zamkniętych”.

Jak wygląda architektura Androida?

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy S22:

Jak już wspomnieliśmy, Android to oprogramowanie typu open source. Jest ono oparte na systemie Linux. Środowisko wykonawcze systemu Android opiera się na jądrze systemu Linux w zakresie podstawowych funkcji, takich jak wątkowanie i zarządzanie pamięcią niskiego poziomu. Do tego dochodzi warstwa abstrakcji sprzętu oraz środowisko wykonawcze. Najprościej rzecz ujmując odpowiadają one za interfejs smartfona i działanie aplikacji. Ważnym elementem Androida są funkcje systemu operacyjnego Android, które są dostępne za pośrednictwem interfejsów API napisanych w języku Java.

Co z danymi użytkowników Androida?

Nie ma co ukrywać – Google zbiera sporo informacji o użytkownikach Androida. między innymi informacje na temat lokalizacji, historii wyszukiwania i używanych aplikacji. Przy czym w każdej chwili jeżeli chcesz, możesz wybrane dane usunąć. Nie zmienia to jednak faktu, że ilość zebranych informacji jest potężna. Jednak robią tak praktycznie wszystkie tego typu firmy, gdyż na tym opiera się ich zysk. Takie informacje służą koncernom przede wszystkim do celów reklamowych i tzw. profilowania. To właśnie na tym Google przede wszystkim zarabia.

Czym wyróżnia się Android spośród konkurencyjnych systemów ?

Przykładowa oferta z realme GT Master:

Najprościej rzecz ujmując – elastycznością. To między innymi dlatego Android jest najpopularniejszym systemem mobilnym. Znajdziesz go zarówno na flagowych produktach, jak i na tych budżetowych. Dodatkowo w zależności od producenta może inaczej wyglądać i posiadać inne funkcje – wszystko zależy od nakładki i jej możliwości. Oczywiście, że generuje to pewne problemy, jak choćby potrzeba optymalizowania systemu pod niezliczoną ilość modeli smartfonów. I to zarówno tych flagowych jak i tych podstawowych. Jednak aktualnie nawet smartfony o podstawowej wydajności zapewniają przyzwoitą kulturę pracy systemu.

Siła Androida tkwi także w możliwościach jego indywidualnego dostosowywania. Mnóstwo nakładek ale także i podstawowy system, oferuje możliwość dostosowywania do swoich potrzeb wyglądu jak i funkcjonalności.

Nie bez znaczenia jest rozwinięty sklep z aplikacjami, gdzie znacząca ich część, jeśli nie większość jest za darmo. Oczywiście kosztem reklam. Jednak jak się okazuje, większość użytkowników jest w stanie się do tego dostosować.

Jakie są wady i zalety Androida?

Wady i zalety sprzętu z Androidem? Jak w każdym przypadku jest ich trochę. Część z nich nawet została już wcześniej wymieniona. A zatem:

Android – zalety:

elastyczność

intuicyjność obsługi

występuje w każdej kategorii cenowej

mnogość nakładek systemowych

regularne aktualizacje do kolejnych generacji

aktualizacje bezpieczeństwa

możliwości rootowania urządzenia i wrzucenia systemu jaki tylko chcemy

mnogość programów do zainstalowania za darmo Android

Android – wady:

system najbardziej wystawiony na ataki

dublowanie programów o tej samej funkcjonalności w autorskim sklepie

różna kultura pracy w zależności od wydajności urządzenia i optymalizacji nakładki producenta

polityka aktualizacji zależna od producenta urządzenia

sporadycznie nieco mniejsza integralność z innymi zewnętrznymi urządzeniami

Dlaczego warto zdecydować się na urządzenia z systemem Android?

Najprościej rzecz ujmując – ze względu na wspomnianą wcześniej elastyczność i popularność. Nie bez przyczyny tak się stało. Jednak takie podejście z możliwością indywidualnego dostosowania pod własne potrzeby, okazała się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo możliwości pobierania wielu programów bez dodatkowej opłaty również była nie bez znaczenia. A reklam? Widocznie można je znieść.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment