? Przenoszenie zdjęć, SMSów, filmów i kontaktów na nowy telefon - polecane aplikacje

Zakup nowego smartfona z Androidem niemal zawsze wiąże się z przenoszeniem danych tj. kontakty, wiadomości SMS, zdjęcia oraz filmy ze starego urządzenia. I zawsze rodzi to pytania – jaką aplikację wybrać, aby cały proces trwał krótko i przebiegał sprawnie? Czy korzystanie z aplikacji rzeczywiście ułatwia przeniesienie danych i czy istnieją alternatywne metody, aby korzystać z nowego smartfona z podobną zawartością, jak w poprzednim?

Kopia zapasowa w chmurze Google

Jedną z najpopularniejszych metod na przeniesienie danych ze starego smartfona z Androidem na nowy jest kopia zapasowa danych w chmurze. W tym celu niezbędne jest posiadanie konta Google (w przypadku korzystania z Androida nie jest to żaden problem, prawda?) oraz włączenie w ustawieniach smartfona synchronizacji danych. Sprawdź, jak aktywować backup na koncie Google.

To rozwiązanie ma ogromną zaletę – jest w pełni darmowe i bardzo intuicyjne, ponieważ za jednym kliknięciem wykonasz backup:

Książki z kontaktami

Kalendarza i wydarzeń

Wiadomości tekstowych

Informacji o sieciach WiFI

Ustawień ekranu np. tapeta

Ustawień kont Gmail

Ustawień aplikacji

Zdjęć i filmów

Aby odzyskać dane po zmianie telefonu, wystarczy na nowym urządzeniu zalogować się na konto Google i aktywować synchronizację danych.

Wadą tego rozwiązania jest natomiast ograniczona przestrzeń na dane. Te zapisują się na Dysku Google, który oferuje w wersji darmowej 15 GB. Jeżeli Twój smartfon jest wypełniony po brzegi multimediami to wykonanie takiego backupu będzie problematyczne. W teorii można aktywować opcję zapisu zdjęć w gorszej jakości, które nie będą wliczane w przestrzeń usługi, ale… no właśnie. Gorsza jakość to nie jest do końca to, na czym nam zależy, jeśli przenosimy dane na nowy telefon.

Innego rodzaju utrudnieniem – w zależności od posiadanej wersji Androida – jest kopia zapasowa wiadomości SMS. Ta funkcja, mimo dostępności w domyślnych ustawieniach systemu, była wielokrotnie zgłaszana przez użytkowników smartfonów reklamowana. Przywrócenie wiadomości SMS za jej pomocą nie jest w 100% skuteczne i w tym przypadku warto posiłkować się zewnętrzną aplikacją.

Kopia zapasowa danych na nowym telefonie – Acronis Mobile Backup

Tworzenie kopii zapasowej całego telefonu jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie chcesz przeoczyć żadnego, ważnego pliku. Dzięki Acronis Mobile Backup stworzysz szyfrowaną, bezpieczną kopię zawartości Twojego telefony w chmurze i odtworzysz ją na dowolnym urządzeniu, wyposażonym w aplikację tej firmy. Co ważne, jest to aplikacja płatna z różnymi planami dostępnej przestrzeni już od 25 GB. Oprogramowanie jest proste w obsłudze, intuicyjne oraz pozbawione reklam.

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki Acronis Mobile Backup? Kontakty, kalendarz, zdjęcia, filmy, wiadomości SMS.

Sprawdź ofertę Acronis Mobile Backup w home.pl.

Samsung Smart Switch

Samsung Smart Switch, jak sama nazwa wskazuje, jest dedykowana użytkownikom, którzy zmieniają urządzenie na nowe pochodzące od marki Samsung. Przeniesienie danych na smartfona od koreańskiego producenta jest banalnie proste i wymaga jedynie instalacji aplikacji na obu telefonach i wyborze, czy przeniesienie ma się odbyć poprzez połączenie USB lub bezprzewodowe w obrębie tej samej sieci WiFi.

Co przeniesiesz na nowy telefon dzięki aplikacji Smart Switch? Historię połączeń, kontakty, wiadomości SMS, aplikacje (wraz z ustawieniami), ustawienia systemowe, wygląd ekranu głównego, multimedia.

Pobierz aplikację Samsung Smart Switch w sklepie Google Play.

ShareIT

ShareIT to jedna z bardziej popularnych, darmowych aplikacji do przesyłania danych między urządzeniami mobilnymi z systemem Android. Jej darmowość jest jednak okupiona bardzo dużą liczbą reklam wyświetlanych po uruchomieniu, a także ograniczona w kilku aspektach funkcjonalność. Do podstawowych zastosowań będzie jednak w pełni wystarczająca.

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki ShareIT? Multimedia, pojedyncze pliki, pojedyncze kontakty, aplikacje.

Pobierz aplikację ShareIT w sklepie Google Play.

AirDroid

AirDroid jest aplikacją, która działa nieco na innej zasadzie w kontekście przesyłania plików. Otóż domyślną funkcją jest tutaj połączenie smartfona z laptopem/komputerem stacjonarnym i zarządzanie zawartością telefonu przy użyciu myszki i klawiatury. AirDroid umożliwia synchronizację i przesłanie dowolnej liczby danych na komputer użytkownika (i odwrotnie – z komputera na smartfon) o ile oba urządzenia są połączone w tej samej sieci WiFi. Jeżeli korzystasz wyłącznie z połączenia Bluetooth – limit przesyłu danych wynosi zaledwie 200 MB. Warto dodać, że płatna wersja Premium aplikacji AirDroid odblokowuje kilka przydatnych funkcji tj. transfer całych folderów, dostęp do zewnętrznej kamery oraz zwiększa limit transferu pojedynczego pliku do 1 GB (domyślnie jest to 30 MB).

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki AirDroid? Praktycznie wszystkie dane, jakie masz zapisane w telefonie.

Pobierz aplikację AirDroid w sklepie Google Play.

CloneIT

CloneIT to kolejna aplikacja, która do przenoszenia danych podchodzi kompleksowo. Wśród jej funkcjonalności znajdziesz m.in. podział na „Odbierającego” i „Wysyłającego” (Receiver/Sender), dzięki czemu transfer plików na nowy telefon przebiega szybko w obrębie tej samej sieci WiFI. Jej atutem – biorąc pod uwagę darmowość – jest o wiele mniejsza liczba wyświetlanych reklam i przyjazny interfejs.

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki CloneIT? Kontakty, SMS, MMS, dowolne pliki multimedialne, aplikacje, ustawienia systemowe.

Pobierz aplikację CloneIT w sklepie Google Play.

Copy My Data

Copy My Data jest popularną aplikacją do przenoszenia danych między urządzeniami mobilnymi. Aby cały proces transferu działał prawidłowo – oba telefony muszą być podłączone do tej samej sieci WiFI. W odróżnieniu od innych aplikacji Copy My Data nie oferuje m.in. przeniesienia wiadomości SMS.

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki Copy My Data? Kontakty, Kalendarz, filmy, zdjęcia.

Pobierz aplikację Copy My Data w sklepie Google Play.

SmartIO

SmartIO wyróżnia się na tle innych aplikacji funkcją kopiowania danych za pomocą kodów QR. Jest to bardzo ciekawa opcja dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo. Co ciekawe, SmartIO wspiera również przenoszenie danych między Androidem i iOS (oraz odwrotnie), co może być przydatne dla użytkowników wymieniających nie tylko smartfon, ale także system z którego będą korzystać.

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki SmartIO? Praktycznie wszystkie – od kontaktów, Kalendarza, po multimedia, pliki PDF, a nawet historię wiadomości z komunikatora WhatsApp.

Pobierz aplikację SmartIO w sklepie Google Play.

Przenoszenie SMS – SMS Backup & Restore

Bardzo często zdarza się, że chcemy na nowy telefon przenieść tylko wiadomości SMS. W tej sytuacji wybranie SMS Backup & Restore jest dobrym rozwiązaniem. Aplikacja umożliwia zapisanie kopii zapasowej SMS lokalnie np. na karcie pamięci, lub na dysku Google , Dropbox oraz OneDrive. W tych przypadkach niezbędne jest jednak poświadczenie danych do logowania i autoryzowanie dostępu do zawartości wirtualnych dysków przez aplikację.

Pobierz aplikację SMS Backup & Restore w sklepie Google Play.

Przenoszenie SMS – SMS Backup+

To aplikacja konkurencyjna do SMS Backup & Restore, który jest rozwijany od wielu lat przez autora w oparciu o dobrowolne wpłaty. Samo oprogramowanie jest jednak darmowe, na dodatek pozbawione reklam co może być ważnym atutem dla osób ceniących sobie lekkie, nieinwazyjne rozwiązania. Podobnie jak konkurencyjne rozwiązane, SMS Backup+ oferuje zapisywanie kopii zapasowej SMS w chmurze Google.

Pobierz aplikację SMSBackup+ w sklepie Google Play.

Jak przenieść aplikacje i dane na nowy telefon [Android]? Prosty poradnik w kilku krokach

Jak przenieść aplikacje i dane na nowy telefon z Androidem? Z tego poradnika dowiesz się o przenoszeniu danych z telefonu z Androidem i lub iPhone. To bardzo proste i intuicyjne.

Być może w ostatnich dniach zdarzyło Ci się kupić nowy telefon z Androidem, a być może znalazłeś go pod choinką. W każdym razie – nasze gratulacje. Teraz pojawia się problem – jak przenieść dane i aplikacje ze starego smartfona na nowy? To bardzo proste!

Pierwsze kroki – przygotowanie do przeniesienia

Na początek kilka wskazówek, które dla większości wydadzą się oczywiste. Warto jednak o nich pamiętać:

Naładuj oba telefony – przenoszenie danych może trochę potrwać.

Upewnij się, że na pewno znasz / pamiętasz hasło lub PIN do starego telefonu.

Na obu modelach będziesz zalogowany na to samo konto Google (o ile chcesz synchronizować kopię zapasową z chmury).

Dokonaj synchronizacji danych / upewnij się, że masz aktualną kopię zapasową.

Przechodzenie z telefonu z Androidem

Tutaj sprawa jest bajecznie prosta – poniżej znajdziesz jedynie podstawy, całą resztę Twój nowy smartfon wyświetli na swoim ekranie:

Włącz nowy telefon z systemem Android.

Kliknij w Rozpocznij i przejdź kilka podstawowy kroków (wybór języka, regionu, logowanie do konta Google).

Teraz masz dwie drogi – kabel, lub bezprzewodowo.

Po kablu sprawa jest banalna – podpinasz oba modele i postępujesz zgodnie z instrukcjami na ekranie.

sprawa jest banalna – podpinasz oba modele i postępujesz zgodnie z instrukcjami na ekranie. Bezprzewodowo – jeśli poprawnie wykonałeś kopię zapasową w poprzednim kroku, wszystkie dane powinny zostać zsynchronizowane.

– jeśli poprawnie wykonałeś kopię zapasową w poprzednim kroku, wszystkie dane powinny zostać zsynchronizowane. Gotowe – wszystkie Twoje dane ślicznie siedzą już w Twoim nowym smartfonie z Androidem. Miłego użytkowania

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment