Jak szybko pobrać oprogramowanie do Samsunga (Android)

Masz smartfon lub tablet firmy Samsung i musisz przeinstalować oprogramowanie? Pokazujemy proste sposoby na pobieranie oryginalnego softu do Samsunga bez limitów prędkości. Zobacz, jak najszybciej pobrać ROM do swojego smartfona.

Katalog wszystkich ROMów (oprogramowania) do Samsunga znajdziemy na stronie SamMobile. Problem w tym, że strona jest w gruncie rzeczy płatna. Co prawda można z niej pobierać za darmo pliki, ale ściągają się one z koszmarnie niską prędkością kilkunastu lub (maksymalnie) kilkudziesięciu kilobajtów na sekundę. Pobranie więc półtora gigabajtowego pliku z oprogramowaniem może zająć mnóstwo czasu.

Rozwiązaniem są alternatywne metody, które umożliwiają szybkie i bezpłatne pobieranie oprogramowania dla konkretnego modelu Samsunga i na konkretny region. Obecnie istnieją dwie metody na pobranie oryginalnego softu spoza strony SamMobile.

Sprawdź swój dokładny model i region urządzenia

Zanim w jakikolwiek sposób zaczniesz pobierać oprogramowanie dla swojego telefonu konieczne jest sprawdzenie dokładnego modelu i regionu. Wiedza, że posiadamy „Galaxy S5” czy „Galaxy S7” nie wystarczy. Konkretne modele występują w wielu różnych wydaniach i różnią się szczegółową nazwą modelu oraz regionem, na który zostały przygotowane. Na szczęście można łatwo to sprawdzić.

Pobierz aplikację Phone INFO ★Samsung★

Za pomocą aplikacji Phone Info możesz sprawdzić nie tylko swój dokładny model urządzenia, ale również oznaczenie regionu. Przy pobieraniu oprogramowania powinniśmy trzymać się tych samych oznaczeń. Pobranie oprogramowania na inny model urządzenia może uszkodzić telefon, czego wynikiem jest tzw. soft brick (konieczne jest wtedy odratowanie telefonu poprzez wgranie odpowiedniego oprogramowania).

Uruchom aplikację Phone Info. Już w pierwszej zakładce „Ogólne” znajdziesz pole „Model urządzenia” z informacją o tym, jaki model urządzenia posiadasz. Przykładowo, Galaxy S5 może być oznaczony np. jako model SM-G900F. Model będzie nam potrzebny do pobrania odpowiedniego oprogramowania. Zapisz go sobie.

Potrzebne będzie jeszcze sprawdzenie kodu regionu, na terenie którego urządzenie było sprzedawane. Jest to wyświetlane w zakładce „KOD CSC” w polu „Aktywny kod CSC”.

Domyślnym kodem regionu w Polsce jest XEO i oznacza, że mamy czyste oprogramowanie od producenta (bez dodatków od operatora) dla Polski. Taki kod otrzymamy jednak tylko wtedy, gdy urządzenie kupiliśmy na wolnym rynku (np. w salonie komputerowym). Jeśli zakupiliśmy urządzenie u któregoś z polskich operatorów, to kod CSC również ulega zmianie. Operatorzy modyfikują oprogramowanie i zmieniają kod CSC, dlatego należy go sprawdzić, aby móc pobrać odpowiednie oprogramowanie.

Lista kodów CSC w zależności od operatora wygląda następująco:

XEO – niebrandowane oprogramowanie od Samsunga bez dodatków operatora

– niebrandowane oprogramowanie od Samsunga bez dodatków operatora IDE / OPV – oprogramowanie brandowane przez Orange

– oprogramowanie brandowane przez Orange PRT – oprogramowanie brandowane przez Play

– oprogramowanie brandowane przez Play TPL / ERA – oprogramowanie brandowane przez T-Mobile

– oprogramowanie brandowane przez T-Mobile PLS – oprogramowanie brandowane przez Plus

Przykładowo, jeśli mamy telefon Galaxy S5 o modelu SM-G900F z sieci PLAY, to kod CSC będzie „PRT”. W takim wypadku będziemy chcieli pobrać oprogramowanie dla modelu SM-G900F z kodem PRT.

Sposób #1 – Skorzystaj ze strony Updato

Updato to serwis bardzo podobny do SamMobile, z tą różnicą, że oferuje linki zewnętrzne do oprogramowania umieszczonego na innych serwerach (np. na Dysku Google). Dzięki temu pobieranie następuje z nieograniczoną szybkością.

Przejdź do serwisu Updato

Na stronie głównej musisz wpisać swój model urządzenia. W naszym wypadku będzie to Galaxy S5, więc wpisujemy model SM-G900F. Po wpisaniu modelu rozpocznij wyszukiwanie.

Pojawi się dość długa lista oprogramowania w wersjach dla wszystkich wspieranych regionów (czyli kodów CSC). Jako że my już wiemy, jaki kod CSC posiadamy, to klikamy w pole „Filter by region” i z listy wybieramy Poland wraz z kodem naszego urządzenia.

Po wybraniu regionu pojawi się tylko oprogramowanie dla konkretnego modelu od konkretnego operatora (w naszym wypadku będzie to kod CSC, czyli operator Play).

W polu z wersją widzimy, że do wyboru mamy oprogramowanie 5.0 (Lollipop) oraz 6.0.1 (Marshmallow). Kliknij w oprogramowanie, które chcesz pobrać dla swojego urządzenia.

Po wybraniu oprogramowania zauważysz pomarańczowy przycisk „Share to unlock download” (Udostępnij, aby odblokować pobieranie). Nie musisz tego robić. Pod spodem wyświetla się niewielki licznik „…or wait 120 seconds” (lub poczekaj 120 sekund). Po odczekaniu dwóch minut przycisk „Download” się pojawi – wystarczy go kliknąć i zostaniesz przeniesiony w miejsce, gdzie możesz pobrać oprogramowanie z pełną prędkością.

Oprogramowanie możesz zainstalować za pomocą programu KIES lub ODIN.

Sposób #2 – Skorzystaj z programu SamFirm

Innym rozwiązaniem jest narzędzie SamFirm, czyli niewielki program do pobierania oprogramowania za pomocą Windowsa. Pozwala on wyszukać najnowsze oprogramowanie dla naszego regionu i modelu urządzenia.

Pobierz SamFirm (załącznik pierwszego posta)

Po uruchomieniu programu musisz wypełnić obowiązkowo dwa pola:

Model

Region

W polu „Model” musisz wpisać swój model urządzenia, który znajdziesz we wcześniej wspomnianej aplikacji Phone Info for Samsung (np. „SM-G900F” dla Galaxy S5). Z kolei w polu Region musisz wpisać aktywny kod CSC, aby pobrać oprogramowanie od konkretnego operatora. Aktywny kod CSC również sprawdzisz za pomocą aplikacji Phone Info (np. dla sieci Play jest to kod PRT). Zaznacz także pole „Auto”.

Teraz wystarczy kliknąć w pole „Check update”, aby sprawdzić dostępność oprogramowania. Na dole wyświetlą się szczegóły znalezionego softu. W polu „OS” możesz zobaczyć najnowszą dostępną wersję oprogramowania.

Aby ją pobrać, wystarczy teraz potwierdzić ściągnięcie przyciskiem „Download”. Pojawi się okno, w którym możesz wybrać folder, do którego chcesz zapisać oprogramowanie. Po wybraniu folderu dojdzie do pobrania plików. Po pobraniu możesz zainstalować oprogramowanie np. przez program Odin.

Darmowe aplikacje na Androida do pobrania bez logowania

Aplikacje Android za darmo - 2023

Darmowe aplikacje na Androida do pobrania bez logowania W tym dziale znajdziesz najlepsze darmowe aplikacje na telefon i tablet w pełnych wersjach, które są dostępne do pobrania za darmo. Programy, nakładki na Androida, klawiatury, launchery, widgety itp. aplikacje mobilne w formacie APK z Google Play (dawniej Android Market).

Bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe (Android, Apple - IOS, Windows Phone) - Do pobrania - Dolnośląski Urząd Wojewódzki

Do pobrania

Bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe (Android, Apple - IOS, Windows Phone) Bezpłatną aplikację na telefony komórkowe "RSO" do pobrania za pośrednictwem naszej strony ze sklepów z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można również wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikacja na system Android do pobrania pod linkiem:

Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod linkiem:

Aplikacja na system Windows Phone do pobrania pod linkiem:

03-08-2018r.

Regionalny System Ostrzegania

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania. Teraz jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić do osób przebywających na zagrożonym terenie. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.

Takie rozwiązania umożliwia geolokalizacja, o którą została uzupełniona aplikacja. Pracownicy wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego mogą teraz zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie. Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości (promieniu) od zdarzenia.

Nowa wersja aplikacji dostępna jest od marca br. Oprócz funkcji umożliwiających przekazywanie komunikatów właściwych dla położenia użytkownika (geolokalizacja), wprowadzono udogodnienia dla osób niedowidzących. Do końca maja br. nowa aplikacja została pobrana ponad 31 tysięcy razy. Aktualnie obie wersje aplikacji funkcjonują w sposób równorzędny.

Nowa wersja RSO wymaga co najmniej następujących wersji systemów w telefonie:

- Android - 4.4.4

- iOS – 9

- Windows 10 - 1607 (Anniversary Update)

O Regionalnym Systemie Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania (RSO) jest darmową usługą, która umożliwia powiadamianie obywateli o zagrożeniach. Informacje przekazywane są przez Aplikację Mobilną RSO, programy naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-3 oraz zamieszczane są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

RSO pełni również rolę edukacyjną. W systemie dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w RSO umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne (w tym mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek). Ponadto, w systemie zamieszczone są też inne ostrzeżenia np. drogowe.

Jak działa RSO

Komunikat RSO (o zasięgu wojewódzkim) generuje wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, a następnie ostrzeżenie pojawia się:

w Aplikacji Mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, Windows Phone).

na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,

w programach ogólnopolskich TVP (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka - telegazeta od str. 190, napisy DVB) w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, napisy DVB), a także na platformie hybrydowej,

W telewizorze

Oprócz telegazety programów TVP, w przypadku wystąpienia szczególnie istotnych zagrożeń komunikaty pojawiają się także na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W smartfonie

Bezpłatna aplikacja RSO dla trzech najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone) dostępna jest za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikacja informuje użytkownika o otrzymaniu nowego ostrzeżenia. Do końca maja 2018 r. aplikacja mobilna RSO została pobrana ponad 800 tysięcy razy.

Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania” lub pobrać pod adresem:

Google Play (Android)

Microsoft Store (Windows)

iTunes (iOS)

Nadzór merytoryczny i finansowanie projektu zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment