Korzystanie Microsoft Launcher w systemie Android

Krok 0. Jeśli profil służbowy został już ustawiony na urządzeniu i wrócisz do strony kanału informacyjnego za pomocą logowania do kanału informacyjnego AAD z poprzedniej sesji, może zostać wyświetlane jedno z tych powiadomień.

Jeśli tak się stanie, wyloguj się, a następnie przejdź do kroku 7. W przeciwnym razie rozpocznij od kroku 1

Krok 1. W kanale MS Launcher naciśnij swój awatar, a następnie przycisk "Dodaj konto służbowe".

Krok 2. Wprowadź poświadczenia logowania i naciśnij pozycję "Dalej".

Krok 3. Naciśnij pozycję Zarejestruj teraz, aby skonfigurować profil służbowy na urządzeniu. W ten sposób chronisz dane służbowe i oddzielasz dane osobowe.

Krok 4. Następnie zostaniesz na stronie internetowej portalu firmy. Naciśnij pozycję "Przejdź do Google Play" (po lewej stronie), aby pobrać/zaktualizować Intune — Portal firmy (Osobiste). Po zakończeniu pobierania naciśnij pozycję "Otwórz".

Uwaga: Intune — Portal firmy (Osobiste) jest wstępnie zainstalowana na telefonie z systemem Android i/lub urządzeniu Surface Duo.

Krok 5. Wprowadź poświadczenia, aby zalogować się do Portal firmy aplikacji

Krok 6. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby skonfigurować profil służbowy w Portal firmy aplikacji. Po zakończeniu strona będzie zawierała "Wszystko gotowe!"

Krok 7. Po skonfigurowaniu profilu służbowego na urządzeniu może zostać wyświetlony wyskakujące okienko z przypomnieniem o zalogowaniu się przy użyciu profilu służbowego w celu uzyskania dostępu do kanału informacyjnego służbowego. W tym celu przejdź do aplikacji służbowych i otwórz zarządzany sklep Google Play, w którym w prawym dolnym rogu będzie znajduje się mała niebieska briefa. W tym miejscu możesz znaleźć i pobrać Microsoft Launcher.

Uwaga: Jeśli nie możesz znaleźć tej aplikacji w zarządzanym Microsoft Launcher Google Play, skontaktuj się z administratorem IT, aby uzyskać dostęp.

Krok 8. Po zainstalowaniu Microsoft Launcher naciśnij pozycję "Otwórz", a następnie ponownie przejdź do awatara swojego profilu na stronie kanału informacyjnego. Teraz należy zalogować się przy użyciu konta AAD, a Twoje dane służbowe powinny być dla Ciebie dostępne.

Uwaga: ze względu na ograniczenia dotyczące ochrony danych w profilu służbowym nie można zrobić zrzutu ekranu.

Historia Androida: ewolucja największego mobilnego systemu operacyjnego na świecie

Czasami wydaje się, że od zawsze korzystamy z mobilnego systemu operacyjnego Google na naszych urządzeniach z Androidem. Jednak tak naprawdę minęło nieco ponad dziesięć lat, odkąd pierwszy oficjalny telefon z Androidem trafił na półki sklepowe. Kluczową decyzją w historii Androida było zobowiązanie Google do uczynienia Androida systemem operacyjnym typu open source. Dzięki temu stał się bardzo popularny wśród producentów telefonów innych firm. Zaledwie kilka lat po premierze Androida 1.0 smartfony z nowym systemem operacyjnym były wszędzie.

12 lat później świętujemy uruchomienie Android 11. System operacyjny stał się najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na świecie, pokonując wielu konkurentów, takich jak Symbian, BlackBerry, Palm OS, webOS i Windows Telefon. IOS firmy Apple jest jedyną platformą, która wciąż pozostaje poważnym konkurentem dla Androida, a ta sytuacja nie wygląda na to, że wkrótce się zmieni.

Rzućmy okiem na historię systemu operacyjnego Android.

Czytaj więcej: Każda pisanka na Androida i jak ją znaleźć

Założenie Android

Historia Androida zaczyna się w październiku 2003 roku - na długo przed tym, jak termin smartfon stał się powszechnie używany i kilka lat przed tym, jak Apple ogłosił swój pierwszy iPhone i iOS. Firma Android Inc została założona w Palo Alto w Kalifornii. Jej czterema założycielami byli Rich Miner, Nick Sears, Chris White i Andy Rubin. W tamtym czasie Rubin powiedział, że Android Inc zamierza opracować „inteligentniejsze urządzenia mobilne, które są bardziej świadome lokalizacji i preferencji właściciela”.

Rubin ujawnione w przemówieniu z 2013 roku w Tokio ten system operacyjny Android miał pierwotnie usprawniać systemy operacyjne aparatów cyfrowych. Ale nawet wtedy rynek samodzielnych aparatów cyfrowych kurczył się. Zaledwie kilka miesięcy później firma Android Inc zdecydowała się zmienić bieg na używanie systemu operacyjnego w telefonach komórkowych.

Google kupił Androida w 2005 roku i wszystko się zmieniło.

W 2005 roku kolejny duży rozdział w historii Androida rozpoczął się, gdy istniała pierwotna firma nabyte przez Google. Rubin i inni członkowie-założyciele kontynuowali rozwój systemu operacyjnego pod okiem nowych właścicieli. Podjęto decyzję o wykorzystaniu Linuksa jako podstawy systemu operacyjnego Android. Oznaczało to, że system operacyjny mógł być oferowany za darmo producentom telefonów komórkowych innych firm. Google i zespół Androida uważali, że firma może zarabiać, oferując inne usługi korzystające z systemu operacyjnego, w tym aplikacje.

Rubin pozostał w Google jako szef zespołu Androida do 2013 roku, kiedy to firma z Mountain View ogłosiła, że ​​opuszcza oddział. Pod koniec 2014 roku Rubin całkowicie opuścił Google i uruchomił inkubator przedsiębiorczości, zanim ostatecznie wrócił do biznesu smartfonów z niefortunny Essential w 2017 roku.

Logo Androida

Znane teraz logo systemu operacyjnego Android, które wygląda jak połączenie robota i zielonego błędu, zostało stworzone przez Irinę Blok, gdy była zatrudniona w Google. Blok powiedział, że jedyną wskazówką, jaką otrzymała od zespołu projektowego w Google, było nadanie logo wyglądu robota. Blok stwierdził również, że ostateczny projekt maskotki Androida został częściowo zainspirowany spojrzeniem na znajome logo toalet przedstawiające „mężczyzn” i „kobiety”.

Jedną z rzeczy, które zdecydowały Blok i Google, było uczynienie z samego robota Androida projektem open source. Prawie co druga duża firma chroniłaby takie logo lub maskotkę przed przeprojektowaniem i wykorzystaniem przez innych. Jednak robot z Androidem został teraz zmodyfikowany i używany przez mnóstwo ludzi, wszystko dlatego, że Google zezwala na takie zmiany na podstawie licencji Creative Commons 3.0 Attribution License.

Maskotka Androida - znana również jako „Andy” - została zmieniona wraz z większością elementów marki Androida w 2019 roku. Andy mógł stracić ciało, ale nowy wygląd jest teraz znacznie bardziej wszechobecny we wszystkich brandingach Androida.

Uruchomienie Androida 1.0

W 2007 roku Apple wprowadził na rynek pierwszego iPhone'a i zapoczątkował nową erę w mobilnym przetwarzaniu komputerowym. W tym czasie Google jeszcze potajemnie pracował nad Androidem, ale już w listopadzie tego roku firma powoli zaczęła ujawniać swoje plany konkurowania z Apple i innymi platformami mobilnymi. W trakcie ważnego rozwoju firma Google przewodziła utworzeniu tak zwanego Open Handset Alliance. Obejmował producentów telefonów, takich jak HTC i Motorola, producentów chipów, takich jak Qualcomm i Texas Instruments, oraz operatorów, w tym T-Mobile.

Następnie prezes i dyrektor generalny Google Eric Schmidt był cytowany jako powiedzenie, „Dzisiejsze ogłoszenie jest bardziej ambitne niż jakikolwiek pojedynczy„ telefon Google ”, o którym prasa spekulowała w ciągu ostatnich kilku tygodni. Naszą wizją jest to, że potężna platforma, którą przedstawiamy, będzie obsługiwać tysiące różnych modeli telefonów ”.

Publiczna beta systemu Android w wersji 1.0 została uruchomiona dla programistów 5 listopada 2007 r.

T-Mobile G1 / HTC Dream

We wrześniu 2008 roku zaprezentowano pierwszy smartfon z Androidem: T-Mobile G1, znany również jako HTC Dream w innych częściach świata. Do sprzedaży w USA wszedł w październiku tego roku. Telefon z wyskakującym 3.2-calowym ekranem dotykowym w połączeniu z fizyczną klawiaturą QWERTY nie był do końca cudem projektowym. Rzeczywiście, T-Mobile G1 otrzymał bardzo złe recenzje w mediach technologicznych. Urządzenie nie miało nawet standardowego gniazda słuchawkowego 3.5 mm, które, w przeciwieństwie do dzisiejszego, było de facto funkcją telefonu wśród konkurencji Androida.

Jednak system operacyjny Android 1.0 w środku miał już znaki towarowe planu Google dla systemu operacyjnego. Zintegrował szereg innych produktów i usług firmy, w tym Mapy Google, YouTube i przeglądarkę HTML (starszą niż Chrome), która oczywiście korzystała z usług wyszukiwania Google. Miał też pierwszą wersję Android Market, sklepu z aplikacjami, który z dumą stwierdził Google, miałby „dziesiątki unikalnych, pierwszych w swoim rodzaju aplikacji na Androida”. Wszystkie te funkcje brzmią teraz dość prymitywnie, ale to był dopiero początek rozwoju Androida na rynku urządzeń mobilnych.

Historia Androida: wszystkie dotychczasowe główne wersje systemu operacyjnego

Ciastko z Androidem 1.5

Keitha Bellvaya

Pierwszy oficjalny kryptonim Androida pojawił się dopiero w kwietniu 1.5 r. W wersji 2009 Cupcake. Kredyt za nazwanie wersji Androida po słodkich cukierkach i deserach tradycyjnie przypadał jego kierownikowi projektu w Google, Ryanowi Gibsonowi. Jednak jego konkretne powody stosowania takiej konwencji nazewnictwa pozostają nieznane.

Cupcake dodał sporo nowych funkcji i ulepszeń w porównaniu do pierwszych dwóch publicznych wersji. Obejmuje to rzeczy, które obecnie uważamy za oczywiste, takie jak możliwość przesyłania filmów do YouTube, sposób na automatyczne obracanie wyświetlaczy telefonów oraz obsługa klawiatur innych firm.

Niektóre telefony, które zostały wydane z zainstalowanym Cupcake po wyjęciu z pudełka, zawierały rozszerzenie pierwszy telefon Samsung Galaxy, wraz z HTC Hero.

Android 1.6 Donut

We wrześniu 1.6 r. Firma Google szybko uruchomiła system Android 2009 Donut. Nowy system operacyjny oferował teraz wsparcie dla operatorów korzystających z sieci CDMA. Dzięki temu telefony z Androidem mogły być sprzedawane przez wszystkich operatorów na całym świecie.

Inne funkcje obejmowały wprowadzenie okna szybkiego wyszukiwania i szybkie przełączanie się między aparatem, kamerą i galerią w celu usprawnienia przechwytywania multimediów. Donut wprowadził również widżet Power Control do zarządzania Wi-Fi, Bluetooth, GPS itp.

Jednym z telefonów, które były sprzedawane z zainstalowanym Donutem, był niefortunny Dell Streak. Miał ogromny (w tamtym czasie) 5-calowy ekran i został opisany w naszej witrynie jako „smartfon / tablet”. Obecnie 5-calowy wyświetlacz jest uważany za stosunkowo mały jak na smartfona.

Android 2.0-2.1 ekler

W październiku 2009 - około rok po premierze Androida 1.0 - Google wypuściło wersję 2.0 systemu operacyjnego, pod oficjalnym kryptonimem Eclair. Ta wersja była pierwszą, w której dodano obsługę zamiany tekstu na mowę, a także wprowadzono animowane tapety, obsługę wielu kont i nawigację w Mapach Google, a także wiele innych nowych funkcji i ulepszeń.

Motorola Droid był pierwszym telefonem z Androidem 2.0 po wyjęciu z pudełka. Droid był także pierwszym telefonem z systemem Android, który został sprzedany przez Verizon Wireless. W zabawnej ciekawostce, podczas gdy Google mógł bezpiecznie używać Androida jako nazwy swojego systemu operacyjnego, termin „Droid” był zastrzeżony przez Lucasfilm w odniesieniu do robotów Gwiezdne Wojny franczyzowa. Motorola musiała uzyskać pozwolenie i zapłacić Lucasfilmowi pieniądze, aby używać tej nazwy dla swojego telefonu. Motorola kontynuowała używanie marki Droid w wielu swoich telefonach aż do 2016 roku.

2.2 Android Froyo

Android 2.2 Froyo (skrót od „mrożonego jogurtu”) został oficjalnie uruchomiony w maju 2010 r. Smartfony z Froyo mogły korzystać z kilku nowych funkcji, w tym funkcji mobilnego hotspotu Wi-Fi, powiadomień push za pośrednictwem usługi Android Cloud to Device Messaging (C2DM) , wsparcie flash i nie tylko.

Pierwszy smartfon z brandingiem Google Nexus - Nexus One - wystartował z Androidem 2.1 po wyjęciu z pudełka na początku 2010 roku, ale szybko otrzymał bezprzewodową aktualizację do Froyo jeszcze w tym samym roku. Oznaczało to nowe podejście dla Google, ponieważ firma współpracowała bliżej niż kiedykolwiek wcześniej z producentem sprzętu HTC, aby zaprezentować czysty Android.

2.3 Android Gingerbread

Android 2.3 Gingerbread został uruchomiony we wrześniu 2010 roku. System operacyjny otrzymał odświeżenie interfejsu użytkownika pod Gingerbread. Dodano obsługę funkcji komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) dla smartfonów z wymaganym sprzętem. Pierwszym telefonem wyposażonym w sprzęt Gingerbread i NFC był Nexus S, który został opracowany wspólnie przez Google i Samsung. Gingerbread położył również podwaliny pod selfie, dodając obsługę wielu kamer i obsługę czatu wideo w Google Talk.

3.0 Android Honeycomb

Ta wersja systemu operacyjnego jest prawdopodobnie dziwaczną grupą. Honeycomb został stworzony z myślą o tabletach i innych urządzeniach mobilnych z większymi wyświetlaczami. Został wprowadzony po raz pierwszy w lutym 2011 r. Wraz z tabletem Motorola Xoom. Zawierał funkcje, takie jak przeprojektowany interfejs użytkownika dla dużych ekranów, a także pasek powiadomień umieszczony na dole wyświetlacza tabletu.

Pomysł polegał na tym, że Honeycomb będzie oferował funkcje, których nie były w stanie obsłużyć mniejsze wyświetlacze znalezione wówczas na smartfonach. Była to również odpowiedź firmy Google i jej partnerów zewnętrznych na wydanie w 2010 roku iPada firmy Apple. Mimo że Honeycomb był dostępny, niektóre tablety były nadal wydawane ze smartfonami w wersji 2.x. Ostatecznie Honeycomb okazał się wersją Androida, która nie doczekała się szerokiego zastosowania. Firma Google zdecydowała się zintegrować większość swoich funkcji w kolejnej głównej wersji 4.0, Ice Cream Sandwich. To trochę odstające w historii Androida.

Android Ice Cream Sandwich 4.0

Wydana w październiku 2011 r. Wersja Androida Ice Cream Sandwich przyniosła szereg nowych funkcji. Łączył wiele opcji wersji Honeycomb przeznaczonej wyłącznie na tablety ze smartfonem Gingerbread. Zawierał również „pasek ulubionych” na ekranie głównym, a także pierwszą obsługę odblokowywania telefonu za pomocą aparatu, aby zrobić zdjęcie twarzy właściciela. Od tego czasu ten rodzaj biometrycznego wsparcia logowania ewoluował i znacznie się poprawił.

Inne znaczące zmiany w ICS obejmowały obsługę wszystkich przycisków ekranowych, gesty przesuwania w celu odrzucenia powiadomień i kart przeglądarki oraz możliwość monitorowania wykorzystania danych przez telefon komórkowy i Wi-Fi.

Android 4.1-4.3 Jelly Bean

Era Androida Jelly Bean rozpoczęła się w czerwcu 2012 wraz z wydaniem Androida 4.1. Google szybko wypuściło wersje 4.2 i 4.3 - obie pod szyldem Jelly Bean - odpowiednio w październiku 2012 i lipcu 2013.

Niektóre z nowych dodatków w tych aktualizacjach oprogramowania obejmowały nowe funkcje powiadomień, które wyświetlały więcej treści lub przycisków akcji, a także pełną obsługę wersji Androida przeglądarki Google Chrome, która została zawarta w systemie Android 4.2. Google Now pojawił się również jako część wyszukiwarki, a „Project Butter” został wprowadzony, aby przyspieszyć animacje i poprawić reakcję Androida na dotyk. Zewnętrzne wyświetlacze i Miracast również zyskały wsparcie, podobnie jak fotografia HDR.

4.4 Androida KitKat

Android 4.4 to pierwsza wersja systemu operacyjnego, w której kawałek cukierka był używany pod wcześniejszą nazwą handlową. Przed oficjalną premierą we wrześniu 2013 r. Firma na konferencji Google I / O opublikowała w tym roku wskazówki, że kryptonimem Androida 4.4 będzie w rzeczywistości „Key Lime Pie”. Rzeczywiście, większość zespołu Google ds. Androida sądziła, że ​​tak też będzie.

Jak się okazało, dyrektor Google ds. Globalnych partnerstw Androida, John Lagerling, pomyślał, że „Key Lime Pie” nie będzie wystarczająco znaną nazwą, której można by używać na całym świecie. Zamiast tego postanowił zrobić coś innego. Skontaktował się z Nestle, twórcami paska KitKat, i zapytał ich, czy mogą używać tej nazwy dla Androida 4.4. Nestle zgodził się i KitKat stał się nazwą następnej wersji Androida. To był eksperyment marketingowy, którego Google nie rozpalił aż do premiery Oreo (do tego dojdziemy).

KitKat nie miał ogromnej liczby nowych funkcji, ale miał jedną rzecz, która naprawdę pomogła rozszerzyć ogólny rynek Androida. Został zoptymalizowany do działania na smartfonach, które miały zaledwie 512 MB pamięci RAM. Umożliwiło to producentom telefonów korzystanie z najnowszej wersji Androida na znacznie tańszych telefonach. Smartfon Google Nexus 5 był pierwszym z preinstalowanym systemem Android 4.4.

Android Lollipop 5.0

Wprowadzony po raz pierwszy jesienią 2014 roku, Android 5.0 Lollipop znacznie zmienił ogólny wygląd systemu operacyjnego. Była to pierwsza wersja systemu operacyjnego, która korzystała z nowego języka Material Design firmy Google. Wykorzystano w nim między innymi efekty oświetlenia i cieni, aby zasymulować papierowy wygląd interfejsu użytkownika Androida. Interfejs użytkownika otrzymał także kilka innych ulepszeń, w tym odnowiony pasek nawigacji, bogate powiadomienia na ekranie blokady i wiele więcej.

Kolejna aktualizacja Androida 5.1 wprowadziła kilka dodatkowych zmian pod maską. Obejmowało to oficjalne wsparcie dla dwóch kart SIM, połączeń głosowych HD i ochrony urządzenia, aby złodzieje nie mieli dostępu do telefonu nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych.

Smartfon Google Nexus 6, wraz z tabletem Nexus 9, był pierwszymi urządzeniami z preinstalowanym Lollipopem.

Android 6.0 Marshmallow

Evana Rapoporta

Wydany jesienią 2015 roku system Android 6.0 Marshmallow wykorzystywał słodki smakołyk lubiony przez wczasowiczów jako główny symbol. Wewnętrznie Google użył „Macadamia Nut Cookie” dla Androida 6.0 przed oficjalnym ogłoszeniem Marshmallow. Zawierał funkcje, takie jak nowa, przewijana w pionie szuflada aplikacji, Google Now on Tap, natywna obsługa odblokowywania biometrycznego odcisków palców, obsługa USB Type-C, wprowadzenie Android Pay (teraz Google Pay), i wiele więcej.

Pierwszymi urządzeniami, które były dostarczane z preinstalowanym Marshmallow, były smartfony Google Nexus 6P i Nexus 5X, a także tablet Pixel C.

Android 7.0 Nugat

Wersja 7.0 mobilnego systemu operacyjnego Google została uruchomiona jesienią 2016 r. Przed ujawnieniem Nougat „Android N” był wewnętrznie określany przez Google jako „New York Cheesecake”. Wiele nowych funkcji Nougat obejmowało lepsze funkcje wielozadaniowe dla rosnącej liczby smartfonów z większymi wyświetlaczami, takie jak tryb podzielonego ekranu, a także szybkie przełączanie między aplikacjami.

Google wprowadził również szereg dużych zmian za kulisami. Przełączył się na nowy kompilator JIT, aby przyspieszyć działanie aplikacji, obsługiwał interfejs API Vulkan w celu szybszego renderowania 3D i umożliwił producentom OEM obsługę nieistniejącej już platformy Daydream VR.

Google wykorzystał również to wydanie, aby odważnie wejść na rynek smartfonów premium. Własne firmy Pixel i Pixel XL, wraz z LG V20, były pierwszymi, które zostały wydane z preinstalowanym Nougatem.

Android 8.0 Oreo

W marcu 2017 roku firma Google oficjalnie ogłosiła i udostępniła pierwszą wersję zapoznawczą programisty dla Androida O, znanego również jako Android 8.0. Przed tym wydaniem Hiroshi Lockheimer, starszy wiceprezes Android w Google, opublikował na Twitterze GIF z ciastem Oreo - pierwszą solidną wskazówką, że Oreo, popularny plik cookie, rzeczywiście będzie oficjalnym kryptonimem Androida 8.0.

W sierpniu Google potwierdził inspirowaną plikami cookie publiczną nazwę Androida 8.0. To już drugi raz, kiedy firma wybrała zastrzeżoną nazwę dla Androida (Oreo jest własnością Nabisco). Zrywając z tradycją, Google po raz pierwszy zaprezentował statuetkę maskotki Androida Oreo na spotkaniu prasowym w Nowym Jorku, a nie w siedzibie Googlepleksu. Statua przedstawia maskotkę Androida jako latającego superbohatera, w komplecie z peleryną. Drugi posąg ustawiono w głównej siedzibie Google jeszcze tego samego dnia.

Jeśli chodzi o funkcje, Android Oreo zawiera wiele zmian wizualnych w menu Ustawienia, wraz z natywną obsługą trybu obrazu w obrazie, kanałami powiadomień, nowymi interfejsami API autouzupełniania dla lepszego zarządzania hasłami i danymi wypełniania oraz wiele więcej. Android Oreo został zainstalowany po raz pierwszy Własne telefony Pixel 2 firmy Google.

Android 9.0 Pie

Google uruchomił pierwszą wersję deweloperską kolejnej dużej aktualizacji Androida, Android 9.0 P, 7 marca 2018 r. 6 sierpnia 2018 r. Firma oficjalnie uruchomiła ostateczną wersję Androida 9.0, nadając mu oficjalną nazwę kodową „Pie”.

Android 9.0 Pie zawierał szereg ważnych nowych funkcji i zmian. Jeden z nich porzucił tradycyjne przyciski nawigacyjne na rzecz jednego wydłużonego przycisku pośrodku, który stał się nowym przyciskiem Home. Przeciągnięcie palcem w górę powoduje wyświetlenie przeglądu, z ostatnio używanymi aplikacjami, paskiem wyszukiwania i pięcioma sugestiami aplikacji na dole. Możesz przesunąć palcem w lewo, aby zobaczyć wszystkie ostatnio otwarte aplikacje, lub możesz przeciągnąć przycisk ekranu głównego w prawo, aby szybko przewijać aplikacje.

Android 9.0 Pie zawierał również kilka nowych funkcji zaprojektowanych w celu wydłużenia żywotności baterii smartfona. Osiągnięto to dzięki uczeniu maszynowemu na urządzeniu, które przewiduje, z jakich aplikacji będziesz korzystać teraz, a których nie później. Pie ma również Shush, funkcję, która automatycznie przełącza telefon w tryb Nie przeszkadzać, gdy odwrócisz ekran telefonu w dół na płaskiej powierzchni. Istnieją również plastry, które zapewniają mniejszą wersję zainstalowanej aplikacji w wyszukiwarce Google, oferując określone funkcje aplikacji bez otwierania pełnej aplikacji.

Jak zwykle Android 9.0 Pie był najpierw oficjalnie dostępny dla telefonów Pixel firmy Google, ale został również uruchomiony na Niezbędny telefon w tym samym czasie.

Android 10

10 lat po premierze systemu operacyjnego nastąpił kolejny ważny kamień milowy w historii Androida. Firma Google uruchomiła pierwszą oficjalną wersję próbną Androida Q dla programistów 13 marca 2019 r. 22 sierpnia 2019 r. Firma Google ogłosiła wprowadzenie główne odświeżenie marki Android. Obejmowało to nowe logo i, co ważniejsze, decyzję o porzuć tradycyjną nazwę deseru dla następnej wersji. W rezultacie Android Q jest oficjalnie znany jako Android 10. Został oficjalnie uruchomiony 3 września 2019 roku na urządzeniach Google Pixel.

Jak zwykle w przypadku każdej nowej wersji Androida, Android 10 miał wiele nowych funkcji i ulepszeń, a także szereg nowych interfejsów API. Obejmowało to wsparcie dla pośpiechu nadchodzących wydarzeń telefony składane. Android 10 wprowadził również systemowy tryb ciemny wraz z nowymi kontrolkami nawigacji gestami, bardziej wydajnym menu udostępniania, inteligentnymi funkcjami odpowiedzi dla wszystkich aplikacji do przesyłania wiadomości i większą kontrolą nad uprawnieniami aplikacji.

Android 11

kredyt: Joe Hindus / Urząd Androida

18 lutego Google uruchomił pierwszą wersję Developer Preview dla Androida 11. Po wydaniu kilku innych publicznych wersji beta, ostateczna wersja Androida 11 została uruchomiona 8 września 2020 roku.

Pojawił się Android 11 z wieloma nowymi funkcjami. Obejmuje to nową kategorię powiadomień Rozmowy, w której wszystkie czaty z różnych aplikacji są gromadzone w jednym miejscu. Masz również możliwość zapisania każdego powiadomienia, które pojawiło się na Twoim telefonie w ciągu ostatnich 24 godzin. Zupełnie nowa funkcja umożliwia nagrywanie ekranu telefonu wraz z dźwiękiem bez konieczności korzystania z aplikacji innej firmy. Jest też nowa sekcja Androida 11 poświęcona sterowaniu inteligentnymi urządzeniami domowymi.

Czytaj więcej: Najlepsze funkcje Androida 11, które musisz znać

Telefony Pixel otrzymają jednak ekskluzywną funkcję Androida 11. Wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do kontrolowania, które aplikacje pojawiają się w stacji dokującej telefonu.

Google zamontował swój tradycyjny pomnik, aby uczcić premierę Androida 11, ale wydał również plik Wersja AR posągu dla wszystkich telefonów Android ARCore. Ma nawet kilka jajek wielkanocnych, w tym przepis na ciasto z czerwonego aksamitu. Tak się składa, że ​​jest to również wewnętrzna nazwa kodowa systemu operacyjnego w Google.

Przyszłość Androida?

Android przeszedł długą drogę od swoich skromnych początków jako produkt małego start-upu. Obecnie jest to wiodący mobilny system operacyjny na świecie z około 75% udziałem w rynku.

Firma z Mountain View nadal jest bardzo zaangażowana w dalszy rozwój Androida, chociaż istnieją oznaki, że jej długoterminowe plany mogą się rozszerzyć.

Android nadal rośnie w siłę, ale przed nim stoją wyzwania.

Google od kilku lat pracuje nad etapami całkowicie nowego systemu operacyjnego o nazwie Fuksja który może obsługiwać wszystko, od smartfonów po tablety, a nawet notebooki i komputery stacjonarne. W 2019 r.Google uruchomiło witrynę z tablicą deweloperską dla Fuchsia. Jednak wciąż nie wiemy o planach Google dotyczących tego systemu operacyjnego. Okaże się, czy Fuchsia kiedykolwiek trafi do mainstreamu, czy też będzie zrezygnował z Google Graveyard obok wielu innych projektów.

W międzyczasie Android nadal rośnie w siłę - choć na horyzoncie pojawiają się wyzwania.

kredyt: Dawid Imel / Urząd Androida

Historia szachownicy Androida z aktualizacjami poprawiła się dzięki inicjatywom takim jak projekt Treble i Linia główna projektu, ale fragmentacja nadal budzi niepokój. Podobnie, podczas gdy firmy takie jak Samsung i OnePlus zobowiązały się do oferowania trzech lat aktualizacji systemu operacyjnego i aktualizacji zabezpieczeń dla wielu swoich telefonów, jest wielu producentów OEM, którzy nadal kończą wsparcie po dwóch latach lub nawet po 12 miesiącach.

Sztandar Google dla Androida - seria Google Pixel - nadal dzieli krytyków i konsumentów, ale prawdziwym zmartwieniem są coraz bardziej eksperymentalne czynniki kształtu innych producentów telefonów - czynniki kształtu, które przekraczają granice obecnych możliwości Androida. Telefony składane i telefony z dwoma ekranami mogą być rodzącą się kategorią z luksusowymi cenami i niszowym wyglądem, ale już ujawniły słabości Androida jako systemu operacyjnego dla większych rozmiarów ekranów.

Chociaż wkrótce może zajść potrzeba ponownego dostosowania się do nowej fali projektowania sprzętu, rozsądne wydaje się przewidywanie, że Android będzie nadal dominował na rynku mobilnych systemów operacyjnych. System operacyjny jest instalowany na telefonach sprzedawanych za mniej niż 100 USD, aż po drogie flagowe urządzenia, które kosztują znacznie ponad 1,000 USD. Ta elastyczność w połączeniu z corocznymi aktualizacjami powinna zapewnić, że Android pozostanie liderem w tej branży przez wiele lat.

Oryginalny artykuł

Czym różni się od Windows Androida

Różnica między Android i Windows

Porównanie dwóch systemów operacyjnych - niewdzięczne zadanie: zawsze znajdzie się wentylatory i jeden, a inny, gorliwie broniących zalety i wady określając konkurenta. Android i Windows Mobile Rodzina systemów nie jest wyjątkiem, ale zainstalowany system operacyjny może stać się jedną z najważniejszych kryteriów przy wyborze urządzenia mobilnego w równej cenie i właściwościach technicznych. Należy wyjaśnić, że porównanie użytkownik musi teraz zwykle Android i Windows Phone 7/8, a wybór między Android mobile i każdej innej linii Windows (PC, na przykład) są zbyt egzotyczne, jeśli w ogóle możliwe.

Android

- mobilny system operacyjny przeznaczony do zarządzania przenośnymi urządzeniami elektronicznymi, opartymi na jądrze Linux. Dziś jest rozwijany i wspierany przez firmę Google. Windows Phone

- mobilny system operacyjny stworzony przez Microsoft jako następca dla WinMobile smartfonów i komunikatorów. Dzisiaj konkuruje z Androidem, producenci First-tier produkować rozwiązań mobilnych dla tej platformy na poziomie wspomniany.

W jaki sposób te systemy komórkowe różnią się od siebie? Przede wszystkim warto rozmawiać o otwartym kodzie źródłowym Android OS. Oznacza to, że każdy użytkownik ma prawo i możliwość modyfikacji systemu, dokonywania zmian, dostosowywania najlepszych dla siebie opcji.Oczywiście, nie wszystkie są w to zaangażowane, ale wiele wersji podzespołów systemu, oprogramowania układowego i poprawek jest łatwo dostępne na urządzeniu. Systemy Windows nie zezwalają na interwencje, ponieważ są znacznie mniej elastyczne.

Kolejną istotną i istotną różnicą dla użytkownika końcowego jest wielozadaniowość. Nowoczesny smartfon, na przykład, nieustannie daje możliwość jednoczesnego korzystania z kilku aplikacji, co pozwala nie przerywać pracy w jednej z nich na pracę innego. Jest to realizowane na różne sposoby. Jeśli Android nie zwraca uwagi na aplikacje działające i zawieszane w tle, system Windows Phone rozładuje je bez interwencji użytkownika po krótkim czasie bezczynności. Z drugiej strony aplikacje w tle na Android load RAM i powodują, że system spowalnia i zwiększa zużycie energii, więc użytkownik musi ręcznie zakończyć pracę. A system Windows nie daje takich aplikacji, które powinny działać w tle (np. Komunikatory), pozostają aktywne podczas pracy z innymi.

Zatykanie pamięci Androida prowadzi do wzrostu wymagań systemowych. Słaby procesor i niedostateczna pamięć RAM sprawiają, że urządzenie Android jest mistrzem w hamulcach, podczas gdy te same specyfikacje dla telefonu Windows Phone nie wpływają na wydajność. Jednak systemy operacyjne firmy Microsoft są kapryśne i wymagają sprzętu, na przykład pracują tylko na platformie z określoną rodziną procesorów. To odpowiednio zwiększa koszt urządzeń.

Dla użytkownika jest to ważne, czy będzie on mógł zainstalować na swoim nowym urządzeniu wszelkie niezbędne aplikacje, złe ptaki, ulubiony gracz.W przypadku Androida nie jest problem: ogromna liczba darmowych i płatnych aplikacji w Google Play Market, a także możliwość instalacji z systemu plików, aby system niemal powszechne. W przypadku platformy Windows aplikacje są tworzone mniej i nie można zainstalować produktu przez deweloperów zewnętrznych. Tu warto wspomnieć, otwartość Androida systemu plików: w użyciu urządzenie do przechowywania danych, można łatwo, jak również podłączenie do PC bez specjalnego oprogramowania.

Dostosowanie interfejsu jest możliwe wyłącznie na Androidzie za pomocą oprogramowania. WinPhone nie jest elastyczny pod tym względem. Interfejs pulpitu Android może być uzupełniony o widgety, a WinPhone jest ograniczony do "żywych płyt".

Flash. Tutaj wszystko jest proste: wsparcie dla Androida, WinPhone - nie. Android w ogóle, dzięki Google, najlepiej przystosowanym do Internetu i możliwość wyświetlania wideo i słuchać muzyki w przeglądarce - miły bonus dla właściciela. Pełna integracja z usługami Google w Androidu ułatwia życie tym, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z nich przez cały czas.

Konkluzje Różnica. en

Android jest w pełni konfigurowalny i konfigurowalny przez użytkownika system.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment