Scottie Go! Gry do nauki programowania dla dzieci.

Po wykonaniu wszystkich zadań opanujesz zastosowanie podstawowych pojęć programistycznych, takich jak instrukcja, parametr i pętla, rozwiniesz umiejętności logicznego i matematycznego myślenia, oraz rozwiązywania skomplikowanych problemów.

Seria edukacyjnych gier do nauki programowania Scottie Go! to światowy hit, obecny w tysiącach szkół, a Scottie Go! Labyrinth Mobile, łączy sprawdzoną metodę nauki programowania z zabawą w dowolnym miejscu i czasie.

Opcje programisty, czyli ukryte funkcje Androida

System Android zaskakuje nas każdego dnia. Design, czy wygląd to tylko namiastka tego co nam oferuje. Obserwując rozwój nowych nakładek od Google widzimy funkcje, które jak się okazuje nie są dostępne dla każdego.

Twórcy systemu Android dwoją się i troją aby „zielony robocik” był w pełni bezpieczny. Niestety wielu klientów poddaje swoje smartfony różnym testom szukając słabych punktów telefonu, czy chociażby systemu. Jako wierny fan różnych smartfonów pewnego dnia zauważyłem, że Android 4.2, 4.3 lub wyżej nie posiada wcześniej dostępnych opcji programisty. Zakładka znana ze starszych wersji posiada naprawdę sporo ciekawych funkcji, które mogą zainteresować nie tylko programistów, ale również przeciętnego Kowalskiego. Opcje, które „wyparowały” oferują nam bardzo dużo ciekawych i tych mniej ciekawych funkcji – jednak jak się okaże w później części artykułu warto się im przyjrzeć bliżej.

Jak włączyć opcje programisty?

Włączenie zakładki, która zamiast „wyparować” została ukryta w systemie jest bardzo proste. Na samym początku należy wejść w ustawienia telefonu i odnaleźć zakładkę informacje o urządzeniu, które znajdują się na samym dole ustawień. Po wejściu w to pole wchodzimy w zakładkę informacje o oprogramowaniu. Lista wersji software jaka się wyświetla jest dość długa, ale nas interesuje pole numer wersji, które naciskamy aż 7 razy w celu uzyskania uprawnień programisty. Hakerzy Androida znowu rozszyfrowali Google uzyskując dostęp do wnętrza telefonu.

Zanim przystąpiłem do tej operacji zadałem sobie pytanie – po co Google ukrywa takie możliwości przed klientem, przecież w opcjach programisty jest wiele ciekawych funkcji? Jestem ciekaw, czy znacie odpowiedź na to pytanie? Jeśli nie, to już wyjaśniam. Otóż pewnie wielu z Was drodzy czytelnicy słyszało albo też miało przyjemność wykonywać root systemu Android, który w skrócie oznacza możliwości dowolnego modyfikowania plików systemowych. Wykonanie roota jak wszystko ma swoje plusy i minusy, jednak po minusach możemy stwierdzić, że root narusza warunki gwarancji producenta. Google postanowił ukryć wspomniane wyżej opcje w celu bezpieczeństwa całego telefonu, ponieważ niektóre funkcje programistów używane bez właściwej wiedzy mogą uszkodzić telefon.

Nieznane funkcje Androida

Bawiąc się w programistę natknąłem się również na kilka ciekawych i bezpiecznych funkcji, które mogą poprawić pracę działania systemu, a nawet wydłużyć działanie baterii. Funkcje te warto sprawdzić i przetestować na swoich urządzeniach. Osobiście pozwoliłem sobie wybrać 5 najciekawszych, które według mnie powinny być dostępne dla każdego klienta w zwykłych ustawieniach, nie tylko dla programisty.

1. Tryb debugowania USB

Funkcja niezwykle ciekawa, a zarazem niebezpieczna w związku z rootowaniem systemu. Zwracając jednak uwagę na jej dobre strony to pewnie zaciekawi Was możliwość zgrania danych w momencie pęknięcia ekranu waszego smartfona? Jestem przekonany, że tak. Po włączeniu funkcji i podłączeniu telefonu do naszego komputera (laptopa albo stacjonarki) możemy zgrać dane z wnętrza telefonu nie używając do tego pękniętego ekranu.

Jak to zrobić? Nic prostszego, wystarczy po włączeniu funkcji połączyć telefon tylko raz z naszym komputerem zatwierdzając informacje, aby smartfon więcej nie pytał o takie potwierdzenie. Czy jest to bezpieczne? Oczywiście, ponieważ przy pierwszym połączeniu komputera ze smartfonem generuje się specjalny klucz cyfrowy RSA połączony tylko z naszym komputerem. W momencie pierwszego kontaktu smartfon nawiązuje zaufane połączenie tak, aby następnym razem nie trzeba była już nic potwierdzać. Rozwiązanie to jest idealne w momencie kiedy nie działa nam uszkodzony wyświetlacz wraz z digitizerem (szkłem) smartfona.

2. Skale animacji w systemie Android

Jedna z kolejna funkcji, która umożliwia przyspieszenie naszego telefonu. Przeszukując listę opcji programisty znajdziemy poniżej zaprezentowane skale, które wyznaczają czas przejścia z animacji do drugiej zakładki. Najlepszy efekt da nam oczywiście całkowite wyłączenie, ale na większości telefonów ustawienie skali animacji na 0,5x przyniesie odczuwalne rezultaty i przyspieszy naszego smartfona.

Po wykonaniu takiej operacji nie będziemy musieli czekać na to aż wyświetli się nam dana animacja co jest łatwe, szybkie i przyjemne.

3. Symuluj przestrzeń barw/kolorów

Pozwala na zmianę wyświetlacza na opcje monochromatyczną (czarno – biały), są też opcje deuteranomalia, protanomalia i tritanomalia. Przy tej funkcji możemy zwrócić uwagę, że nie wszystkie smartfony posiadają tryby „ekstremalnego zużycia baterii” co pozwala między innymi na wygaszenie ekranu w tryb monochromatyczny (czarno – biały) oszczędzając w ten sposób baterię.

Od początku ery smartfonów było wiadome, że wyświetlacz pobiera znaczną część energii, a przygotowane przez producentów tryby mają swoje minusy, w przypadku powyższej funkcji nie mamy żadnych ograniczeń.

4. Pokaż wykorzystanie procesora

Nakładka tej opcji prezentuje zużycie procesora. Wszystkie dane zmieniają się na bieżąco dzięki czemu możemy zobaczyć co najbardziej obciąża nasz procesor w trakcie pracy. Rozwiązanie ciekawe i znane wielu smartfonom, jednak zostało bardziej rozszerzone w porównaniu ze smart menadżerem występującym w Samsungach.

Od teraz będziemy mogli sprawdzić jaka aplikacja ze Sklepu Play najbardziej obciąża nasz telefon.

5. Pokaż niestabilne aplikacje

Funkcja ciekawa bo pokazuje nam, które programy „nie odpowiadają” (menadżer zadań jak w Windowsie na komputerach). Dzięki tej przydatnej opcji możemy dowiedzieć się co powoduje, że nasz telefon zwalnia albo często się wiesza mając np. lagi.

Opcje programisty są niebezpieczne

Pamiętajcie, że funkcje jakie zaprezentowałem to tylko namiastka tego co możemy znaleźć w opcjach programisty. Znaczna część funkcji jest przeznaczona do bardziej zaawansowanych operacji, które mogą uszkodzić naszego smartfona jeśli nie wiemy jak ich używać. Google ukryło panel programisty, ponieważ hakerzy nie śpią i cały czas próbują złamać Androida, który nie oprze się nawet najpotężniejszym hakerskim atakom. Wszelkie działania jakie wykonujecie w tej zakładce to tylko i wyłącznie wasza odpowiedzialność, także radze się zastanowić i być ostrożnym.

Do czego przydają się opcje programisty w Androidzie

Wielu osobom wydaje się, że korzystają ze swojego telefonu z Androidem w sposób maksymalnie wykorzystujący wszystkie jego funkcje, ale nie zawsze musi tak być. Zwłaszcza, że nie wszystkie dostępne opcje są widoczne na pierwszy rzut oka. Niektóre Android przed swoimi użytkownikami ukrywa, ale można do nich dotrzeć.

Systemy Android od wersji 4.2 nie posiadają dostępnych na jedno kliknięcie opcji programisty. Przeciętny użytkownik smartfona może pomyśleć, że zgodnie z nazwą opcje programisty są przydatne tylko dla programistów i też z taką myślą producent nieco je “schował” przed zwykłymi użytkownikami, ale ich odblokowanie może pomóc w lepszym wykorzystaniu możliwości naszego smartfona. Ostatecznie Android jest przecież oprogramowaniem typu “open source”, czyli otwartym na wprowadzanie zmian.

Do czego przydają się opcje programisty?

Jest kilka podstawowych rzeczy, do których przeciętny użytkownik może wykorzystać odblokowane opcje programisty. Tą bodaj najpopularniejszą ze wszystkich jest tzw. debugowanie. Nazwa może brzmieć dość specjalistycznie i technicznie, ale w tym przypadku w praktyce chodzi o sterowanie telefonem przy pomocy połączenia go z komputerem przez USB. Najprostszą korzyścią z tego wynikającą jest łatwiejsze przenoszenie plików ze smartfona na dysk twardy komputera i odwrotnie. Debugowanie pozwala też na wprowadzanie zmian systemowych w swoim Androidzie, co jednak polecamy tylko bardziej zaawansowanym użytkownikom. Umożliwia ono także zapisywanie na komputerze zrzutów ekranu z telefonu przez USB czy tworzenie kopii zapasowych systemu, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Kopie te można następnie zabezpieczyć hasłem.

Ponadto, uzyskanie dostępu do opcji programisty pozwala na uzyskanie lepszej stabilności połączenia internetowego. Może się to odbywać dzięki zgodzie na szybsze przełączanie pomiędzy dostępnymi sieciami Wi-Fi, w zależności od tego, która gwarantuje w danym momencie silniejszy sygnał lub zezwoleniu na działanie transmisji danych również w momencie połączenia przez Wi-Fi. W takim przypadku, ewentualny problem z Wi-Fi nie spowoduje odłączenia nas od sieci.

Kolejną wartą użycia opcją jest menu aplikacji, które pozwala nam sterować aplikacjami działającymi w tle i obciążającymi pamięć operacyjną systemu, gdy tego nie potrzebujemy. Ich wyłączenie pozytywnie wpływa na szybkość działania systemu. Podobnie działa przyspieszenie lub zablokowanie animacji, które oglądamy przełączając się między aplikacjami. Bez nich takie przełączanie będzie trwało znacznie krócej. Wreszcie, opcje programisty w Androidzie dają możliwość stałego włączenia ekranu podczas ładowania telefonu, a także… używania fałszywej lokalizacji. Jeśli chcemy np. przekonać znajomych, że jesteśmy na wakacjach w ciepłych krajach bez ruszania się z domu, to ta opcja jest dla nas.

Jak włączyć opcje programisty?

Jak pisaliśmy wyżej, Android od wersji 4.2 nieco ukrył dostępne wcześniej na jedno kliknięcie opcje programisty, ale one nie zniknęły. Nadal można je uruchomić i to bez większego wysiłku. Jak to zrobić? Droga do tego w smartfonach różnych producentów i w różnych wersjach Androida nieco się różni, ale jest dość podobna.

Wchodzimy w Ustawienia. W starszych systemach Android wybieramy Informacje o urządzeniu lub Informacje o telefonie (w zależności od producenta). W Androidach 8.0 i późniejszych najpierw wybieramy System, a następnie Informacje o urządzeniu lub Informacje o telefonie. Szukamy właściwej pozycji, która będzie się zwykle nazywała Numer kompilacji lub Numer wersji. Uderzamy w nią siedmiokrotnie.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, to naszym oczom ukaże się komunikat “Jesteś teraz programistą!” Dlaczego musimy klikać siedmiokrotnie? Właśnie dlatego, że opcje programisty mają być nieco ukryte przed użytkownikiem i niemożliwe do odblokowania przez przypadek. W końcu nikt raczej przypadkowo nie wchodzi w ustawienia po to, by 7 razy uderzyć sobie w pozycję numer kompilacji. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, że korzystanie z opcji programisty może nie jest dla każdego, ale jeśli spożytkujemy je mądrze, to może nam ułatwić i uprzyjemnić używanie naszego smartfona.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment