Aktualizacja do najnowszej wersji przeglądarki dla systemu Android

Aby móc korzystać z najnowszych opcji i mieć pewność że twoje prywatne dane są bezpieczne, zalecana jest aktualizacja programu Firefox dla Androida do najnowszej wersji. Firefox dla Androida informuje cię o dostępnej aktualizacji za pośrednictwem Google Play, ale możesz również samodzielnie sprawdzić jej dostępność, wypełniając poniższe instrukcje. Dzięki informacjom na tej stronie dowiesz się jak upewnić się co do używanej wersji programu Firefox dla Androida i zaktualizować go do najnowszej wersji, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Sprawdzanie wersji zainstalowanego Firefoksa

Stuknij przycisk menu. Stuknij Ustawienia . Przewiń do sekcji O programie i stuknij O programie Firefox .

Numer wersji znajduje się poniżej logo Firefoksa.

Aktualizacja poprzez Google Play

Najprostszym sposobem na aktualizację przeglądarki Firefox jest Sklep Google Play, tu możesz sprawdzić, czy Firefox jest nieaktualny i uruchomić aktualizację.

Android 10 jest najpopularniejszą wersją mobilnego systemu operacyjnego od Google

Minęło sporo czasu od kiedy w internecie pojawiły się wiarygodne informacje na temat ilości użytkowników konkretnych wersji systemów Android. Należy pamiętać, że w odróżnieniu od urządzeń operujących na iOS, wersje systemowe Androida zawsze pozostawały w tyle, ze względu na powolny cykl aktualizacji wprowadzanych przez wielu producentów smartfonów. Najnowsze dane sugerują jednak, że obserwujemy zmieniające się trendy.

Ranking popularności systemów Android

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego na blogu deweloperskim Androida, dla twórców korzystających z Android Studio, Andorid 10 jest najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego na smartfonach. Według raportu korzysta z niego 26,5 proc użytkowników telefonów działających na systemie Android.

Należy zaznaczyć, że Android 10 został wprowadzony na rynek w 2019 roku i wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Na podium uplasowały się również systemy Android 11 (24,2 proc) oraz Android 9 Pie (18,2 proc). Co ciekawe, najnowsza 12 wersja systemu nawet nie znalazła się na liście. Dlaczego? Niewielu producentów smartfonów wprowadziło ten system dla swoich urządzeń.

System Android 12 został wypuszczony 4 października i działał początkowo wyłącznie na smartfonach Google Pixel. Jednakże pierwsze wersja systemu była niezwykle niestabilna, przez co użytkownicy zwlekali z aktualizacją.

Kolejnym systemem w zestawieniu jest Andorid 8 Oreo, z którego wciąż korzysta 13,7 proc. użytkowników. Natomiast Android w wersji 7/7.1 Nougat wciąż obsługuje blisko 6,3 proc urządzeń użytkowników. Dalej w rankingu znajdują się starsze wersje systemu, a mianowicie: Android 6 Marshmallow (5,1 proc), Android 5 Lollipop (3,9 proc.), Android 4.4 KitKat (1,4 proc), Android-4 Jelly Bean (0,6 proc).

Należy jednak zauważyć, że według danych udostępnionych przez Google, większość użytkowników korzysta z wersji wprowadzonej na rynek w 2019 roku (Android 10 Q) lub nowszej. Dodatkowo popularne marki jak Realme, Oppo, Motorola czy Xiaomi, już pracują nad wdrożeniem systemu Android 12, a więc statystyki wkrótce ulegną zmianie, na korzyść najnowszego systemu od Google.

Deweloperzy wprowadzili już stabilną wersję systemu dla modeli Google Pixel, natomiast Samsung przygotował implementację systemu dla flagowców Samsung S 21.

Powyższe wyniki można zestawić z raportem z października 2018 roku. Wówczas z systemów Android 8 i Android 8.1 korzystało 21,5 proc użytkowników Androida (odpowiednio 14 proc i 7.5 proc.) Oznacza to, że Google notuje coraz wyższy poziom adaptacji systemowej użytkowników. Należy pamiętać, że według informacji udzielonych przez Google, Android 11 jest najszybciej aktualizowaną przez użytkowników wersją systemu.

WhatsApp umożliwi przeniesienie historii czatów z iOS na Androida

Producent systemu Android umożliwi użytkownikom przenoszenie historii czatów z iPhone’ów na wszystkie smartfony obsługujące system Android 12.

Wraz z prezentacją najnowszych smartfonów Pixel, Google dość niespodziewanie ogłosił wprowadzenie wyczekiwanej funkcji. Należy nadmienić, że jest ona już dostępna w przypadku nowych telefonów marki Samsung, aczkolwiek funkcja ta trafi wkrótce na wszystkie Pixele, a następnie każde urządzenie działające na systemie Android 12.

Google I/O 2021: Aktualizacja systemu Android 12 wprowadza daleko idące zmiany wizualne w interfejsie mobilnej platformy

Zgodnie z oczekiwaniami podczas dzisiejszego keynote, czyli eventu otwierającego zespół konferencji Google I/O 2021 zapowiedziano szereg zmian w usługach firmy z Mountain View. Najważniejszą częścią prezentacji był jednak system dla smartfonów, a konkretnie jego najnowsza wersja Android 12. Użytkownicy urządzeń serii Google Pixel już dziś mogą pobrać betę, która wprowadza do zielonego robota nowe motywy systemowe, daleko idące modyfikacje elementów interfejsu oraz odświeżone funkcje prywatności. Wszystko za sprawą nowego języka projektowania Material You, który zastępuje wysłużony, choć w dalszym ciągu atrakcyjny Material Design. Podsumujmy najważniejsze elementy nowej odsłony systemu.

Google ogłosiło dziś szereg zmian mających trafić do nadchodzącej aktualizacji systemu Android 12. Użytkownicy smartfonów Google Pixel mogą już pobrać wersję beta, w której zawarto szereg zmian wizualnych.

Jak twierdzi samo Google, Android 12 to największa zmiana w interfejsie w całej historii mobilnego systemu operacyjnego. Platforma staje się bardziej wyrazista, dynamiczna oraz dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Z uwagi na panujący trend, firma pomyślała również o kwestiach bezpieczeństwa i prywatności, o których jest dziś głośno, jak nigdy dotąd. Programiści oddają w ręce „userów” nowy panel prywatności zawierający szczegółowe informacje o uprawnieniach poszczególnych aplikacji. Z poziomu narzędzia będzie można przydzielać, np. częściowe zgody, jak przybliżona lokalizacja.

Google pozwala od teraz na pełną personalizację interfejsu przy użyciu niestandardowej palety kolorów. Motywy wpłyną na większość elementów systemowych, w tym widgety, ekran główny, ekran blokady, panel powiadomień, a nawet zegar. Całość przypomina nieco nakładkę Samsung One UI, ale nie uważam tego za wadę. Koreańczycy wykonali olbrzymi progres i dziś wspomniana modyfikacja jest jedną z atrakcyjniejszych wizualnie odsłon Androida. Przeprojektowane obszary systemu są nie tylko przyjemniejsze dla oka, ale także bardziej funkcjonalne. Ergonomia jest tu bowiem utrzymana na wysokim poziomie.

Firma chwali się również zmianami w interakcji z systemem. Animacje mają być bowiem płynniejsze i efektowniejsze. Zaskakujący wzrost responsywności ma być jedną z największych niespodzianek w Androidzie 12. Wszystko dzięki optymalizacji, czyli usprawnieniom programowym, które pozwalają zredukować użycie procesora nawet o 22%. Ponadto „dwunastka” oferuje także nowe rozwiązania dla osób z dysfunkcją wzroku. Jeśli korzystacie ze zgodnego urządzenia, możecie pobrać Android 12 w wersji beta z TEGO adresu.

Źródło: Google

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment