TOP 2017: Przydatne w Androidzie funkcje, z których nie korzystasz

Artykuł przypominamy w ramach podsumowania mijającego roku. Oryginalny materiał powstał w listopadzie 2017. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

Publikacja pochodzi z aplikacji MobiRadar, którą obszernie przedstawiliśmy w jednej z naszych wcześniejszych publikacji. Zainstaluj MobiRadar już dziś i używaj tylko najlepszych aplikacji na Androida. Jeśli czytasz ten artykuł na komputerze, wystarczy, że zeskanujesz telefonem umieszczony powyżej kod QR. Przeniesie Cię do sklepu Play. Jeśli przeglądasz Komputer Świat na smartfonie, kliknij po prostu wcześniej zamieszczony link.

Na samym początku musimy znaczyć, że skupimy się wyłącznie na funkcjach, które do Androida dodaje firma Google, dlatego też pod uwagę weźmiemy wyłącznie to, co oferuje "czysty" Android. Niestety nie sposób byłoby zamieścić w tym artykule wszystkie rozwiązania dodawane do mobilnego systemu operacyjnego od Google przez wszystkich producentów smartfonów. W związku z tym niektórych z opisanych przez nas rozwiązań może brakować na Waszych urządzeniach, bo producent urządzenia mógł dojść do wniosku, że nie chce mieć ich w swojej wersji Androida.

Żeby móc korzystać ze wszystkich opisanych przez nas funkcji musielibyście uzbroić się w smartfon sprzedawany z czystym Androidem lub zmodyfikowanym w nieznacznym stopniu. Takich telefonów na rynku jest niewiele. Najlepszym przykładem są urządzenia sygnowane logo Google, czyli te z rodzin Nexus oraz Pixel. Nie są one sprzedawane oficjalnie w Polsce. Na terenie naszego kraju nie kupimy także innego smartfona z czystym Androidem - Essential Phone. W sklepach próżno szukać również OnePlus 5 nie tylko dla tego, że jego sprzedaż została wstrzymana, bo już niedługo na rynek trafi jego następca - model 5T. Wszystkie te smartfony można kupić wyłącznie za granicą. Jedynym przedstawicielem "egzotycznych" marek jest Xiaomi Mi A1 ( sprawdź najniższą cenę).

Nie oznacza to, że Polscy użytkownicy Androida będę musieli obejść się smakiem i są skazani na oprogramowanie modyfikowane przez producentów sprzętu. Poniżej prezentujemy listę smartfonów wyposażonych w "czystego" lub w nieznacznym stopniu zmodyfikowanego Androida. Można je kupić bez większych problemów w polskich sklepach.

Lenovo i Motorola

Motorola Moto Z2 Play: Czy warto kupić? Test modularnego smartfona:

Będąca częścią chińskiego giganta amerykańska firma od lat dostarcza na rynek smartfony z niemal czystym Androidem. Wprowadzane do systemu operacyjnego zmiany są kosmetyczne i dodają tylko kilka ciekawych i przydatnych funkcji. Cała reszta działa i wygląda tak jak wymyśliła to sobie firma Google. W zeszłe wakacje Lenovo zapowiedziało, że wszystkie ich nowe smartfony będą oferowała takie samo oprogramowanie jak na urządzeniach Motoroli. Jest to ukłon w stronę klientów, którzy domagali się wprowadzenia takiej zmiany, jak i ułatwi wydawanie aktualizacji Androida, bo programiści będą mieli mniej pracy w czasie dostosowywania oprogramowania do urządzeń i w czasie testów.

Nokia

Nokia wraca na rynek smartfonów tym razem dzięki firmie HMD Global. Jednym z atutów nowych telefonów tego producenta ma być "czysty" Android, a jedyna modyfikacja jakiej dokonano, to niestandardowa aplikacja do obsługi aparatu. Dzięki temu łatwiej będzie zrealizować producentowi zapewnienia związane z szybkim udostępnianiem aktualizacji Androida dla swoich urządzeń.

Opcje programistyczne

Jak sama nazwa wskazuje funkcje te przeznaczone są dla twórców oprogramowania. Zostały one ukryte przed większością użytkowników, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby włączyć je na każdym smartfonie. Żeby to zrobić należy przejść do menu Ustawień, a następnie zajrzeć do pozycji Informacje o telefonie (lub System w przypadku Androida 8.0 Oreo). Znajdziecie tam pole Numer kompilacji, które należy dotknąć 7 razy. Pojawi się wtedy komunikat o uaktywnieniu Opcji programistycznych oraz nowa pozycja o tej nazwie w głównym menu Ustawień.

W menu Opcji programistycznych znajdziecie bardzo dużo ustawień, a wiele z nich lepiej nie modyfikować. Są też takie, które bez problemu możecie zmieniać. Do tych drugich należą pozycje odpowiedzialne za czas trwania animacji (Skala animacji okna, Skala animacji przejścia, Skala długości animacji). Domyślnie jest tam ustawiona domyślnie wartość 1, ale przestawienie jej na 0,5 skróci czas trwania animacji, dzięki czemu programy będą uruchamiać się szybciej, a cały system operacyjny będzie sprawniej reagować na Wasze polecenia.

W opcjach programistycznych znajdziecie także pole Najmniejsza szerokość. Zmiana tej wartości pozwoli na zwiększenie lub zmniejszenie rozdzielczości w jakiej wyświetlane są elementy na ekranie. Jeśli chcielibyście mięć więcej przestrzeni roboczej (pomieścić więcej ikon i widżetów, wyświetlać więcej informacji w oknach aplikacji) to możecie tę wartość zmieniać. Musicie jednak pamiętać o tym, że niektóre programy mogą się słabo skalować, przez co ich przyciski mogą nie działać a treści w programach mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Kalibrator System UI

To kolejna w menu Ustawień pozycja, która została ukryta przed użytkownikami. Jej włączenie jest jednak zdecydowanie prostsze niż w przypadku Opcji programistycznych. Wystarczy, że wysuniecie panel powiadomień i przytrzymacie przez kilka sekund ikonę koła zebatego pozwalającą na uruchomienie głównego menu Ustawień. Trybik zacznie się kręcić i po chwili wyświetli się obok niego ikona klucza. Oznacza to, że Kalibrator System UI został włączony.

Znajdziecie w nim kilka ciekawych pozycji pozwalających na modyfikację paska nawigacji (aranżacja przycisków, dodawanie nowych), edycję ikon wyświetlanych na pasku powiadomień, możliwość włączenia trybu Nie przeszkadzać przyciskami głośności lub wyświetlenie dedykowanego mu przełącznika w menu głośności oraz Zaawansowane ustawienia powiadomień. Po włączeniu tej funkcji będziecie mogli ustalić dla każdej aplikacji z osobna poziom ważności powiadomień. Pozwoli to ukryć notyfikacje od szczególnie dokuczliwych programów.

Smart lock

Ta pozycja nie jest ukryta w menu Ustawień przed użytkownikami i dotrzecie do niej zaglądając do menu Ekranu blokady i zabezpieczeń. Żeby móc z niej korzystać musicie jednak wykorzystywać do odblokowania smartfona PIN-u, wzoru, hasła lub odcisku palca. Jeśli te zabezpieczenia będą wyłączone, to opisywana funkcja nie będzie działać. Smart Lock to zestaw narzędzi ułatwiających odblokowywanie urządzenia.

Wykrywanie kontaktu z ciałem

Ta funkcja sprawdza czy smartfon jest schowany w kieszeni (czujniki zastosowane w telefonie sprawdzają jego orientację w przestrzeni) i jeśli Android dojdzie do wniosku, że tak własnie jest, to nie będzie żądał wprowadzenia PIN-u, wzoru, hasła lub skorzystania z odcisku palca do odblokowania urządzenia. Jeśli telefon będzie leżał na biurku, to z tych zabezpieczeń będziecie musieli skorzystać, jeśli będziecie chcieli odblokować telefon.

Zaufane miejsca

To także funkcja ułatwiająca odblokowanie smartfona. Po zdefiniowaniu zaufanych lokacji (wskazaniu ich na mapie) nie będziecie niepokojeni koniecznością odblokowania urządzenia za pomocą wcześniej opisanych zabezpieczeń.

Zaufane urządzenia

Ta funkcja działa podobnie do wyżej opisanych, jednak do automatycznego odblokowywania smartfona wykorzystuje będące w pobliżu urządzenia. Wystarczy, że dodacie do listy jeden ze sparowanych z telefonem sprzętów (smartwatch, inteligentna opaska, bezprzewodowe słuchawki, komputer i inne) i za każdym razem kiedy będziecie z nimi połączeni, to będziecie mogli szybko odblokować telefon.

Zaufana twarz

Funkcja ta działa podobnie do zaprezentowanego niedawno rozwiązania od Apple - Face ID. Przed odblokowaniem ekranu smartfon sprawdza za pomocą przedniej kamery kto próbuje dostać się do Androida i jeśli rozpozna twarz właściciela, to nie będzie pytać o PIN i inne zabezpieczenia. W przeciwnym wypadku trzeba będzie z nich skorzystać, żeby móc korzystać z telefonu.

Zaufany głos

Dzięki tej funkcji będziecie mogli szybko odblokować smartfona za pomocą własnego głosu po wypowiedzeniu komendy OK, Google. Niestety to rozwiązanie nie będzie dostępne jeśli język polski wybrany jest jako główny język interfejsu. Spowodowane jest to ograniczeniami związanymi z wykrywaniem komendy "OK, Google" na każdym ekranie. Jest jednak prosty sposób, żeby tę niedogodność obejść.

Wykrywanie "OK, Google" na każdym ekranie

Korzystanie z aplikacji Google, usługi Google Now oraz Asystenta Google za pomocą głosu to bardzo wygodne rozwiązanie. Niestety polscy użytkownicy Androida nie mogą używać ich w pełni, bo w naszym ojczystym języku Android wykrywa komendę "OK, Google" tylko na głównym ekranie. Żeby móc korzystać w pełni z tej funkcji należy posłużyć się prostym trikiem.

Udajcie się do menu Ustawień, następnie wybierzecie pozycję o nazwie Google. W nowo otwartym menu odszukajcie pole Wyszukiwarka i kliknijcie je. Następnie przejdźcie do Wyszukiwanie głosowe. Tutaj konieczne będzie dodanie języka angielskiego (np. English Generic) do obsługiwanych przez system. W tym momencie powinien pokazać się komunikat informujący, że jeśli ustawimy mowę Shakespeare'a jako domyślą, to będziemy mogli korzystać z dodatkowych funkcji. Należy zgodzić się na taką zmianę. Potem wystarczy kliknąć pole Wykrywanie "OK, Google". Tutaj będziemy mogli przestawić przełącznik odpowiedzialny za wykrywanie tej komendy na każdym ekranie, a także zaznaczyć pozycję odpowiedzialną za funkcję Zaufany głos. Ostatnim krokiem jest nauczenie smartfona naszego głosu i trzykrotne wypowiedzenie komendy "OK, Google".

Tryb "Nie przeszkadzać"

Wyłączenie powiadomień oraz wibracji za pomocą przycisków głośności jest bardzo wygodne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ustawieniami trybu Nie przeszkadzać można sterować. W menu ustawień dźwięku znajdują się opcje pozwalające na ustalenie harmonogramów lub zdarzeń automatycznie wyciszających wszystkie powiadomienia oraz przychodzące rozmowy telefoniczne. Od tych reguł możecie ustalić wyjątki dzięki czemu najważniejsze notyfikacje będą zawsze sygnalizowane.

Podświetlenie nocne

Ta funkcja przyda się przede wszystkim tym, którzy w nocy i przed snem używają smartfonów. O złym wpływie niebieskiego światła na nasze samopoczucie pisaliśmy dokładniej w zestawieniu aplikacji chroniących wzrok. Żeby włączyć tryb Podświetlania nocnego musicie udać się do menu Ustawień i wybrać pozycję Wyświetlacz. Tam będziecie mogli włączyć opisywaną funkcję. Dzięki niej po zachodzie słońca ekran smartfona będzie wyświetlał czerwony filtr, który ograniczy niekorzystny wpływ niebieskiego światła na Wasze oczy i umysły.

Chcesz czytać więcej takich publikacji? Przestań czytać o mobile na komputerze. Zainstaluj MobiRadar już dziś!

Zobacz nasz test Motoroli Moto Z2 Play:

» Przeczytaj także: iPhone X: Co należy wiedzieć przed zakupem?

Komputer Świat

Android 8.1 Oreo gotowy. Dziś zacznie trafiać na urządzenia Google

Android 8.1 Oreo został sfinalizowany i począwszy od dziś będzie udostępniany na smartfony i inne urządzenia, które wspiera samo Google. To oznacza, że aktualizacja do nowej wersji systemu niedługo zacznie pojawiać się na Pixelach i nowszych Nexusach. Z czasem oprogramowanie powinno trafić także na inne smartfony, ale nie spodziewajcie się, że prędko to nastąpi.

InsERT mobile - aplikacje mobilne - opis

InsERT mobile to aplikacja, dzięki której użytkownicy otrzymają na telefonie powiadomienia związane z ważnymi informacjami, a także będą mogli sprawnie prowadzić działalność poza siedzibą firmy.

Korzystając z aplikacji, użytkownik otrzyma na telefon informacje związane m.in. z nowymi wersjami programów, informacjami prawnymi, a w przyszłości również z kończącymi się usługami.

InsERT mobile to wygodne narzędzie pracy dla wszystkich, którzy prowadzą działalność poza siedzibą swojej firmy. Korzystając z aplikacji można szybko sprawdzić dane swoich klientów, rozpocząć nowe działania oraz zakończyć te, które są prowadzone w programach InsERT nexo. Dzięki temu obsługa klientów w terenie staje się sprawniejsza i efektywniejsza.

Klienci – moduł bezpłatny w ramach Abonamentu na dowolny program z linii InsERT nexo, do korzystania niezbędne jest ;

Kalendarz – moduł licencjonowany i sprzedawany na okres 1, 3 lub 12 miesięcy, przeznaczony dla użytkowników posiadających Abonament do Gestora nexo, do korzystania niezbędne jest również .

• sprawna edycja danych klientów – aplikacja umożliwia edycję danych klientów, dodawanie nowych oraz sporządzanie notatek do nich;

• kontakty zawsze pod ręką – sprawny odczyt danych klientów, znajdujących się w bazie nexo firmy. Można także dzwonić do nich, wysłać e-maile oraz SMS-y. Wygodna wyszukiwarka pozwala szybko uzyskać dostęp do informacji o danym kliencie;

• integracja z telefonem – możliwość zintegrowania aplikacji z książką telefoniczną, dzięki czemu kontakty z InsERT mobile trafią do telefonu;

• łatwa nawigacja – po otwarciu kontaktu można kliknąć w mapę i uruchomić nawigację do podstawowego adresu klienta – bez konieczności przepisywania go;

• synchronizacja zmian z InsERT nexo – zmiany dotyczące klientów przeprowadzone w aplikacji automatycznie zapisują się również w InsERT nexo.

• działania bezpośrednio w telefonie – aplikacja pozwala rozpoczynać nowe działania oraz zamykać te, które są prowadzone w InsERT nexo. Możliwe jest także wysyłanie wiadomości SMS oraz e-mail do uczestników danego działania, a także dzwonienie do nich;

• łatwa nawigacja – nawigacja pod adres ustawiony w lokalizacji zadania – aplikacja sczytuje lokalizację z położenia telefonu;

• dostęp do kalendarza – w telefonie wyświetlają się planowane spotkania, zadania i inne ważne działania;

• synchronizacja zmian z InsERT nexo – zmiany dotyczące działań przeprowadzonych w aplikacji automatycznie zapisują się również w InsERT nexo;

• eksport działań do innych kalendarzy – możliwość automatycznego eksportu działań z InsERT mobile do innych kalendarzy zainstalowanych na urządzeniu mobilnym (np. Kalendarz Google, Business Calendar).

Wszyscy użytkownicy mogą bezpośrednio z aplikacji przejść do forum użytkowników. A ci, którzy mają uprawnienia administratora, mogą zarządzać licencjami firmy i użytkownikami. Wskazówki, jak to zrobić, znajdują się .

InsERT mobile umożliwia dostęp do części danych z InsERT nexo. Działa na systemach Android (od wersji 5.0), a logowanie odbywa się za pośrednictwem Konta InsERT.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment