Czym różni się Android 11 od Androida 10?

Nowa wersja Androida 11 jest z nami od kilku miesięcy, ale czym tak naprawdę różni się od Androida 10? Wyjaśniamy kluczowe zmiany, jakie Google wprowadziło w najnowszej wersji Androida.

Spis treści

Android 11 to najnowsze wydanie systemu operacyjnego od Google. Pierwsze smartfony otrzymały aktualizacje do stabilnej wersji Androida 11 we wrześniu 2020 roku. Od tego czasu producenci prześcigają się we wprowadzaniu najnowszego Androida na swoje urządzenia (sprawdź, które smartfony dostaną aktualizację do Androida 11).

Android 11 Źródło:

Masowe aktualizacje już trwają, a konsumenci nie do końca wiedzą, jakie nowości wprowadza Androida 11. W niniejszym materiale porównujemy Android 11 do jego bezpośredniego poprzednika - Androida 10. Czy posiadając smartfona, który nie otrzyma aktualizacji do Androida 11 powinniśmy myśleć już nad jego wymianą? Tego i wielu ciekawych informacji o najpopularniejszym systemu operacyjnym świata dowiesz się z tego materiału.

Zobacz również:

Android 11 vs Android 10

Na wstępie należy zaznaczyć, że Android podobnie, jak Windows, macOS oraz iOS to bardzo dojrzały system operacyjny. Oznacza to, że nie powinniśmy liczyć na funkcje, które zmienią sposób korzystania z naszego smartfona.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Android skupia się na wprowadzeniu poprawek i łatek, które ułatwiają korzystanie ze smartfonów i tabletów. Oczywiście nie oznacza to, że Google zrezygnowało z rozwoju Androida i osiadło na laurach. W kodzie źródłowym znajdziemy mnóstwo zmian, ale części z nich w ogóle nie zauważymy podczas normalnego korzystania z urządzenia wyposażonego w Androida 11.

Globalne dymki powiadomień

Dzięki aplikacji Messenger dymki powiadomień są z nami od lat. Kojarzy je każdy posiadacz urządzenia z Androidem. W najnowszej wersji systemu operacyjnego Android 11 z dymków powiadomień korzystać będą mogły również inne aplikacje. Oznacza to, że w przyszłości aplikacje z Google Play umożliwią wyświetlanie powiadomień w dowolnym miejscu interfejsu użytkownika.

Dymki powiadomień Źródło:

Aby aktywować globalne dymki powiadomień należy dłużej przytrzymać powiadomienie i wybrać otwarcie w dymku.

Nowe menu zasilania

Android 11 oferuje zupełnie nowe menu zasilania. Znajdziemy w klasyczne opcje wyłączenia i zrestartowania telefonu oraz możliwość wykonania połączenia alarmowego. Nowością jest możliwość sterowania urządzeniami Internetu rzeczy oraz obsługiwanie płatności Google Pay.

Nowe menu zasilania Źródło:

Przypinanie aplikacji w menu udostępniania

Android 10 w wersji beta umożliwiał przypięcie popularnych aplikacji, które wykorzystujemy do udostępniania plików/zdjęć/linków. Niestety opcja ta nie trafiła do finalnej wersji Androida 10, ale pojawiła się w Androidzie 11.

Jednorazowe zezwolenia na dostęp do aparatu/mikrofonu/zdjęć/plików

Android 11 wprowadza nowe opcje pozwalające na lepsze zarządzanie uprawnieniami. System operacyjny pozwala na jednorazowe zezwolenie na dostęp do wybranych elementów takich, jak pamięć czy lokalizacja.

Jednorazowe zezwolenia Źródło:

Dodatkowo Android 11 posiada opcję automatycznego usuwania uprawnień aplikacjom, z których nie korzystamy. Użytkownik informowany jest o tym fakcie za pośrednictwem specjalnego powiadomienia.

Natywne nagrywanie ekranu wbudowane w system

Do momentu premiery najnowszej wersji Android nie umożliwiał nagrywania ekranu. Opcja ta dostępna była w niektórych smartfonach produkowanych między innymi przez Samsunga czy Xiaomi, ale nie znajdziemy jej w czystej wersji Androida.

Nagrywanie ekranu Źródło:

Najnowszy Android 11 posiada funkcję nagrywania ekranu. Uzyskamy do niej dostęp z centrum powiadomień. Nagrania zapisywane są w plikach. Producenci smartfonów z dodatkowymi nakładkami nadal stosują własne aplikacje do nagrywania ekranu i wykonywania zrzutów ekranu.

Sprawdzenie kodeków kompatybilnych ze słuchawkami

Android 11 to także zmiany w obsłudze urządzeń korzystających z Bluetooth. W dobie smartfonów bez gniazda słuchawkowego Jack możliwość sprawdzenia kodeków obsługiwanych przez nasze słuchawki jest niezwykle istotna.

Kompatybilne kodeki w Androidzie 11 Źródło:

W przypadku Androida 10 możemy przełączać się pomiędzy dostępnymi, ale system nie poinformuje nas, które z nich są obsługiwane przez podłączone słuchawki.

Wyświetlanie częstotliwości odświeżania ekranu

Coraz więcej nowych smartfonów posiada ekrany o podwyższonej częstotliwości odświeżania. Dodatkowo na rynku pojawiają się modele wyposażone w technologię dynamicznej zmiany częstotliwości ekranu.

Wyświetlanie częstotliwości odświeżania Źródło: Android Police

Android 11 został przygotowany na tą ewentualność. W opcjach programistycznych znajdziemy opcję, która pozwala na sprawdzenie, z jaką częstotliwością w danym momencie wyświetlane są treści na ekranie.

Wyciszone powiadomienia podczas nagrywania wideo

Nowa wersja Androida eliminuje irytujący problem. Android 11 umożliwia wyciszenie powiadomień w momencie uruchomienia aplikacji aparatu. Oznacza to, że podczas wykonywania zdjęć i nagrywania filmów nie będą przeszkadzać nam powiadomienia z aplikacji firm trzecich.

Tryb samolotowy nie wyłączy Bluetooth

Android 11 oferuje zmodyfikowane działanie trybu samolotowego. W Androidzie 10 oraz starszych uruchomienie trybu samolotowego wyłącza nie tylko modem sieci komórkowej oraz Wi-Fi, ale także Bluetooth. Po aktualizacji do Androida 11 aktywacja trybu samolotowego nie spowoduje wyłączenia Bluetootha.

Automatyczne wznowienie działania aplikacji po ponownym uruchomieniu

Większość telefonów aktualizuje się automatycznie w nocy. Z jednej strony użytkownik nie musi czekać na instalację nowego oprogramowania raz przerywać pracy, ale po nocnej aktualizacji aplikacje nie są uruchamiane ponownie.

Android 11 umożliwia przywrócenie pracy aplikacji bez koniecznością wpisania kodu PIN. Oznacza to, że nie ominie nas żadne powiadomienie.

Wsparcie dla Project Mainline

Android 10 jako pierwszy umożliwił przeprowadzanie niektórych aktualizacji oprogramowania z wykorzystaniem Sklepu Play. Nowy Android 11 wprowadza lepszą integrację systemu ze sklepem Google Play. W przyszłości aktualizacja zabezpieczeń instalowane będą właśnie z wykorzystaniem Google Play.

Lepsze wsparcie dla składanych smartfonów

Na rynku pojawia się coraz większa ilość smartfonów z elastycznymi ekranami i składanymi obudowami. Android 10 jest pierwszą wersją systemu kompatybilną z tego typu urządzeniami.

Android 11 wprowadza kolejne usprawnienia dzięki którym składane urządzenia staną się lepsze. Mowa między innymi o natywnym wsparciu dla czujników otwarcia obudowy.

Podsumowanie - ewolucja kluczem do sukcesu

Jak widać Android 11 to subtelna ewolucja Androida 10. Nowości jest sporo, ale żadna z nich nie zmienia sposobu korzystania ze smartfona. Google skupiło się na poprawie bezpieczeństwa, dostosowaniu systemu do potrzeb użytkowników oraz implementacji nowych rozwiązań pozwalających na lepszą obsługę ekranów o podwyższonej częstotliwości taktowania, modemów sieci 5G oraz składanych smartfonów.

Android 11 Źródło:

Jeżeli posiadasz smartfona, który nie otrzyma aktualizacji do Androida 11, ale jest to urządzenie, które nadal spełnia Twoje potrzeby nie musisz jeszcze myśleć o jego wymianie. Pamiętaj jedynie, aby sprawdzać co jakiś czas dostępność poprawek zabezpieczeń.

Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację do Androida 11.

Źródło:

Android czy iOS – porównanie systemów smartfonów

Co lepsze – Android czy iOS? Oto dylemat, który od lat budzi wątpliwości. Czym właściwie się różni iOS od Androida? PanWybierak.pl podsumowuje najważniejsze różnice między najpopularniejszymi systemami operacyjnymi smartfonów.

Obecnie na rynku smartfonów liczą się w zasadzie tylko dwa ich typy. Pierwszy to telefony z systemem Android – opracowanym przez firmę Google. W tej kategorii znajduje się mnóstwo urządzeń rozmaitych producentów – Samsung, LG, Xiaomi, Huawei, itd. Różnią się one rozmiarami, szybkością, wielkością pamięci i występują w praktycznie wszystkich zakresach cenowych.

Drugi typ to telefony z systemem iOS. Do tej kategorii należą tylko iPhone’y produkowane przez firmę Apple. Jest ich znacznie mniej, uważane są za raczej drogie. Na dodatek oferują użytkownikowi pewną konkretną wizję tego, jak powinien wyglądać i działać współczesny smartfon.

Jeżeli jednak oderwać się na chwilę od samego aparatu i porównać oba systemy operacyjne, to jakie są ich największe różnice? Android czy iOS – taki dylemat towarzyszy osobom planującym zakup nowego smartfona lub czeka ich zmiana operatora. Co jest przewagą Androida, a gdzie wygrywa iOS? Przyglądamy się najistotniejszym cechom obu systemów.

Szerokie możliwości konfiguracji – Android

Użytkownicy Androida mają do dyspozycji całe multum możliwości skonfigurowania wyglądu głównego ekranu swojego telefonu. Mogą na nim umieścić rozmaite widżety (małe aplikacje, działające bezpośrednio na pulpicie), dowolnie rozmieszczać ikonki na poszczególnych ekranach. Użytkownik ma też okazję konfigurować osobno poszczególne obszary.

Na iOS-ie zaś mogą co najwyżej zmienić tapetę i kolejność poszczególnych ikonek. Nie można nawet zmienić tego, że wszystkie one muszą być ustawione koło siebie po kolei bez przerw. To zresztą uosabia podstawową i najważniejszą różnicę między tymi systemami. Android przemówi do ludzi, którzy lubią wszystko skonfigurować samodzielnie. Docenią go ci, którzy preferują ustawienie sprzętu tak, jak mają ochotę. iOS z kolei kierowany jest do tych, którzy wolą, jeżeli ktoś ustawi wszystko za nich. Tu oczywiście ważne, by… zrobił to dobrze – co Apple’owi nad wyraz często się udaje) – a oni po prostu się do tego przyzwyczają.

Dotyczy oczywiście to nie tylko pulpitu, ale i całej mnogości innych ustawień telefonu. Zastanawiając się nad czym co jest lepsze – Android czy iOS – trzeba ten aspekt przeanalizować.

Większa bezawaryjność – iOS

iOS bardzo dużo zyskuje na tym, że jest to system zamknięty i ograniczony do konkretnych modeli telefonów jednego producenta. Dzięki temu, że twórcy oprogramowania wiedzą dokładnie, na jakim sprzęcie będzie ono uruchamiane, może być ono bardziej bezawaryjne. Rzadziej też dojdzie na iOS-ie do sytuacji, w których aplikacja będzie działać zbyt wolno.

Dzieje się tak również dlatego, że Apple dba o to, by jego telefony były w stanie obsługiwać iOS-a sprawnie. Androida zaś producent telefonu może sparować z dowolnym sprzętem. To z jednej strony wada (potrafi działać wolniej, bardziej awaryjnie). Z drugiej jest częściową zaletą – bo dzięki temu można kupić naprawdę tanie telefony z Androidem.

Podobnie jak w przypadku możliwości konfiguracji, również tutaj patrzeć można na sprawę dwojako. Tak, iOS jest często szybszy i bardziej bezawaryjny. Wynika to jednak z tego, że telefony z nim ograniczone są do najnowszych, najszybszych modeli. Androida możemy kupić dowolnie szybkiego (bądź wolnego). I znów to od użytkownika zależy, czy woli poświęcać czas na wybieranie telefonu, który spełni jego wymagania, czy po prostu kupić taki, o którym będzie to z góry wiedział – nawet jeżeli będzie on droższy.

Więcej darmowych aplikacji – Android

Jako że iPhone’y są często droższe od telefonów z Androidem (przynajmniej statystycznie), a użytkownicy telefonów Apple – bardziej przyzwyczajeni do płacenia za coś, czego używają – w sklepie App Store znajdziemy więcej płatnych aplikacji niż w Google Play.

Bywa to oczywiście zwodnicze – bywa po prostu tak, że na iOSie nie jest dostępna darmowa wersja z reklamami, która jest możliwa do ściągnięcia na Google Playu, a która jednocześnie działa wolniej, bardziej awaryjnie i jest mniej funkcjonalna od płatnej. Tak czy inaczej jednak – dla tych, dla których liczy się przede wszystkim oszczędność, nawet ponad funkcjonalnością, zapewne lepszym wyborem będzie Android.

Prostota obsługi – iOS

To poniekąd wynika z wspomnianych wcześniej mniejszych możliwości konfiguracji. Dzięki temu, że iOS pozwala swoim użytkownikom na mniej, jest to również system prostszy do codziennego użytkowania. Tutaj oczywiście subiektywna ocena może być różna, ale często osoby mniej obeznane z technologią lepiej czują się korzystając z iOS-a.

Prostym przykładem jest chociażby każdorazowe wybieranie aplikacji, która ma otworzyć dany typ pliku na Androidzie. Dla świadomego, obeznanego z technologią użytkownika jest to zrozumiałe i potrafi on to sobie odpowiednio skonfigurować. Dla laika – jest irytujące i woli on iPhone’a, który po prostu robi to sam.

Możliwość przesyłania plików – Android

Pod tym względem Android wygrywa zdecydowanie. Na telefon z tym systemem możemy dowolnie przenosić pliki z komputera, traktując go również jako pendrive’a. Własne zdjęcia, muzykę, filmy i inne możemy na niego wrzucać bez ograniczeń i z poziomu samego systemu operacyjnego komputera

Na iOS-ie jesteśmy ograniczeni tylko do konkretnych typów plików multimedialnych, a umieszczać w telefonie możemy je wyłącznie za pośrednictwem aplikacji iTunes. To znów pokłosie ograniczonych możliwości konfiguracji i ingerencji w system na iOS-ie i nie dla każdego użytkownika będzie istotne.

Android czy iOS – co wybrać?

To oczywiście tylko wybrane, najważniejsze różnice między dwoma systemami. W praktyce jednak wszystkie ich główne cechy można sprowadzić do jednej podstawowej różnicy – Android to system nastawiony na jak największe możliwości konfiguracji i wszechstronność, nawet kosztem wygody i prostoty obsługi. iOS z kolei odwrotnie – stawia przede wszystkim na wygodę i prostotę obsługi, nawet kosztem możliwości konfiguracji i wszechstronności.

To, jaki system wybierzemy, zależeć więc będzie przede wszystkim od tego, jakim użytkownikiem jesteśmy i w jaki sposób korzystamy na codzień ze smartfona.

0 0 votes Article Rating

iOS czy Android – który system operacyjny lepszy?

Trudno rozstrzygnąć trwający od wielu lat dylemat: iOS czy Android? Oba systemy mają swoich zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie sięgania po telefony z konkurencyjnym oprogramowaniem. Z czego to wynika, czy to tylko kwestia przyzwyczajenia?

Często bywa tak, że zaczynając używać smartfonów z iOS lub Androidem, pozostajemy wierni rozwiązaniu, które dobrze znamy. Nauka obsługi innego systemu operacyjnego nie jest trudna, jednak wymaga zmiany nawyków, które są nam bardzo bliskie.

Jeszcze trudniej bywa tym osobom, które oprócz smartfona, korzystają z tabletu z iOS lub Androidem. Wtedy są one jeszcze bardziej zanurzone w konkretnym rozwiązaniu, nie próbując poznać konkurencyjnego systemu operacyjnego.

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest iOS, czy Android, trzeba przyjrzeć się zaletom obu systemów i stwierdzić, które pozycje mają dla nas kluczowe znaczenie.

iOS i Android – porównanie obu systemów

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli dostępności urządzeń. Na korzyść Androida przemawia zdecydowanie większa różnorodność sprzętów niż w przypadku iOS. Możemy wybierać spośród smartfonów różnych producentów, podczas gdy iOS oznacza wybór wyłącznie telefonu iPhone. Dla niektórych małe pole manewru może nie być problemem, zwłaszcza, że Apple wprowadza co roku więcej niż jedną wersję swojego telefonu. Inni jednak chcą mieć szersze możliwości i wybierać spośród wielu urządzeń z różnorodnych półek cenowych.

Kolejną kwestią, której trzeba się przyjrzeć bliżej, jest łatwość obsługi. Tutaj zdania są podzielone. Niektórym bardziej odpowiada nawigacja w iOS, inni – nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez kółka, trójkąta i kwadracika u dołu ekranu, pozwalającego na zarządzanie aplikacjami w Androidzie.

Korzystając ze smartfona, trudno pominąć tak istotną sprawę, jak płynność działania systemu operacyjnego. Tutaj na prowadzenie, zdaniem wielu, wysuwają się telefony z iOS, które sprawniej niż te z Androidem czyszczą pamięć podręczną. To dlatego, mając nawet mniej pamięci RAM, telefony od Apple działają równie płynnie co najlepsze smartfony z Androidem.

Na komfort codziennego użytkowania telefonu wpływa również dostępność aplikacji. Tutaj pierwszeństwo należy oddać Androidowi. O ile te typowe dla Androida aplikacje, jak wyszukiwarka czy Mapy Google można zainstalować bez problemu na iOS, tak nie zawsze działa to w drugą stronę.

iOS czy Android – co wybrać?

Przechodząc przez poszczególne cechy obu systemów, można odnieść wrażenie, że nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, czy lepszy jest iOS, czy Android. Szukając wskazówek, można sięgnąć po dane na temat popularności. W Polsce bezsprzecznie wygrywa Android. Popularność urządzeń z tym systemem sprawia, że prędzej czy później będziemy mieli z nim styczność. Dlatego dobrze być zaznajomionym z jego obsługą, nawet jeśli na co dzień korzystamy z iOSE.

W skali globalnej – wyniki są podobne, jak w Polsce. Na świecie również dominacja Androida jest widoczna. Nie dotyczy to jednak wszystkich krajów – w niektórych państwach, jak USA czy Japonia, prym wiedzie iOS.

Szukając dla siebie najlepszego rozwiązania, nie warto zamykać się na konkurencyjny system, z którego wcześniej nie korzystaliśmy. Lepiej patrzeć po prostu na dostępne sprzęty, a nie tylko system operacyjny. Tego w końcu łatwo się nauczyć!

Sprawdź ofertę iPhone’ów w MediaMarkt.pl!

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment