Google udostępniło do pobrania obrazy systemu mobilnego Android 4.4.4 dla urządzeń Nexus 4, 5, 7 i 10.
W tym miesiącu Google udostępniło Androida 4.4.3, a już teraz została wydana poprawka Androida 4.4.4.
Pliki są już dostępne na stronie Google’a dla Nexusów 4, 5, 7 (2012, 2013 modele tylko z WiFi) i Nexusa 10. Pliki oznaczone są kompilacją KTU84P. Jeśli chodzi o nowości, to zmiana wydaje się naprawiać jedynie kwestie bezpieczeństwa.
Zobacz także: Android 4.4.3 w trybie OTA
Poprawkę można na razie pobrać ze strony internetowej Google’a i zainstalować samodzielnie. Warto jednak chwilę poczekać, niebawem uaktualnienie powinno być dostępne w trybie OTA prosto z centrum aktualizacji urządzenia.
Android 4.4.4 w postaci obrazów pobierzesz ze strony:
źródło: Factory Images for Nexus Devices – Android — Google Developers
W jaki sposób bezpiecznie pobrać aplikację na Android?
08.02, 06.06.2022 materiał partnera Aktualizacja: 12.02, 06.06.2022
Sprawdź wszystkie kroki, jakie musisz wykonać, aby bezpiecznie pobrać aplikację na Androida. Poradnik zawiera wszystkie informacje wyjaśniające cały proces.
Ze względów bezpieczeństwa nasze urządzenie z systemem Android domyślnie umożliwia instalowanie aplikacji tylko za pośrednictwem Sklepu Play. Instalowanie aplikacji z innych źródeł jest zablokowane, ale nie oznacza to, że nie można instalować aplikacji pobranych w inny sposób, o czym wielu użytkowników nie do końca zdaje sobie sprawę. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że pobieranie aplikacji z innych źródeł niż z tych oficjalnych wiąże się z dużym ryzykiem. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dokładnie poznać źródło, z którego pochodzi aplikacja.
Google Play nie jest jedynym sklepem z aplikacjami na Androida - istnieje wiele alternatyw, takich jak Amazon AppStore, Aptoide czy repozytoria takie jak APK Mirror, które zawsze oferują najnowsze wersje naszych ulubionych aplikacji. Wszystkie te alternatywne rozwiązania polegają na pobraniu pliku APK, a następnie zainstalowaniu aplikacji lub gry. W dalszej części tego tekstu odpowiemy na pytanie, co jest dobrym źródłem bezpiecznego pobierania aplikacji android oraz innych, które mogą być podążane przez mniej doświadczonych użytkowników.
Żródło:
Co to jest plik APK?
Jeśli zdecydujemy się zrezygnować ze sklepu z aplikacjami Google'a lub innego kompatybilnego sklepu, takiego jak Amazon lub Galaxy Store w przypadku Samsunga, z reguły znajdziemy pliki .apk.
Plik z rozszerzeniem APK (skrót od Android Application Package) jest formą, w której aplikacja na Androida jest spakowana i zawiera, jako materiał instalacyjny, wszystkie pliki niezbędne do zainstalowania aplikacji na naszym urządzeniu z systemem Android. A gdy mamy już aplikację z rozszerzeniem .apk (synonim exe w Windows lub .dmg w macOS), czas zainstalować ją na naszym urządzeniu - albo pobierając ją z samego urządzenia, albo za pomocą zewnętrznej pamięci przenośnej. Dosłownie wszystkie aplikacje niezależnie od tego, czy są to naukowe czy rozrywkowe lub aplikacje bukmacherskie, wymagają od nas realizacji identycznych kroków.
Jak pobrać bezpiecznie aplikację na Android?
Proces ten uległ zmianie po wprowadzeniu systemu Android 8, ponieważ Google zwiększyło bezpieczeństwo procesu instalowania aplikacji zewnętrznych. Zamiast jednego punktu, w którym należy nadać uprawnienia wszystkim aplikacjom zainstalowanym w telefonie, aby mogły korzystać z rozszerzeń .apk, musimy teraz nadawać takie uprawnienia dla każdej aplikacji z osobna.
Oznacza to, że jeśli zezwoliliśmy przeglądarce Google Chrome (lub jakiejkolwiek innej aplikacji) na instalowanie plików .apk, będziemy musieli również indywidualnie zezwolić na to eksploratorowi plików, innej przeglądarce i ogólnie każdej aplikacji, której chcemy użyć do zainstalowania pliku .apk na telefonie komórkowym. Krótko mówiąc, będziemy musieli wydawać pozwolenie indywidualnie.
Każda aplikacja wymaga określonych uprawnień i jeśli zamierzamy zainstalować apkę z aplikacji, system ostrzeże nas, że nie możemy jej zainstalować, jeśli nie udzielimy pozwolenia, na co wskaże nam, jak to zrobić w ustawieniach aplikacji.
Podsumowanie
Proces rejestracji aplikacji na urządzeniach działających z wykorzystaniem systemu operacyjnego Android jest niezwykle prosty i bezpieczny. Warunkiem podstawowym, który musi zostać spełniony przez użytkownika, jest wykorzystanie do tego celu wyłącznie sprawdzonych, audytowanych i oficjalnych źródeł takich jak chociażby sklep Google Play czy inne. Wyłącznie aplikacje z oficjalnych źródeł są weryfikowane pod względem posiadanych wirusów czy też innych skryptów, które mogą generować problemy w późniejszym czasie.
W internecie powstaje wiele miejsc, które udostępniają bezpośrednie pliku źródłowe z rozszerzeniem .apk, one również gwarantuje błyskawiczną instalację. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one audytowane pod względem bezpieczeństwa. W rezultacie korzystanie z takich źródeł i plików nie jest wskazane. W internecie znajdziemy różnego rodzaju aplikacje, nawet takie na których możemy zarabiać pieniądze. To czy je pobierzemy, zależy już od nas. Pamiętajcie o bezpieczeństwie i sprawdzaniu źródła, z którego pobierane są pliki.
– ilość pobrań – im więcej tym lepiej. Nie ściągaj nieznanych aplikacji z małą liczbą pobrań, mogą być niebezpieczne dla Twoich danych.
– ilość gwiazdek – znów im więcej tym lepiej. I teraz o ile aplikację z 3 gwiazdkami jeszcze można przetestować, to 2 to już totalna strata Twojego czasu i miejsca w telefonie.
– skriny – czyli widoki ekranów apki. Być może już sam ich podgląd da Ci obraz (bez potrzeby ściągania na telefon) czy aplikacja jest dla Ciebie czy nie.
– czy jest darmowa – wtedy gdy nie jest, na zielonym guziku zobaczysz cenę zamiast zamiast „zainstaluj”. Opis: „zakupy w aplikacji” wcale nie musi oznaczać, że apka jest płatna. Czasami płatne jest jedynie włączenie dodatkowych funkcji, a więc się nie zrażaj widząc ten opis.
Leave a Comment