Jak przenosić kontakty, SMS-y, zdjęcia i inne ważne dane na nowy telefon?

Zmiana telefonu nie musi wiązać się z koniecznością ponownego i żmudnego wpisywania wszystkich zgromadzonych kontaktów, utratą SMS-ów i kopiowania zdjęć za pomocą kabla na komputer. Obecnie przeniesienie tych wszystkich danych na nowy smartfon to kwestia kilku kliknięć – żeby jednak tak było, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jak w łatwy sposób przenosić kontakty, SMS-y, zdjęcia i inne dane na nowy telefon? Oto kilka porad.

Przenoszenie kontaktów z telefonu na telefon – jak to zrobić?

Dla wielu osób najcenniejsze na telefonie są zgromadzone kontakty i właśnie ich przeniesienie rodzi największe obawy. Ewentualne skasowanie lub uszkodzenie danych będzie bowiem bardzo uciążliwe.

Dawniej w telefonach kontakty zapisywało się albo na karcie SIM albo w pamięci urządzenia – aby przenieść je na nowy telefon, wystarczyło przenieść wszystkie na SIM i włożyć ją do innego telefonu.

Pamiętaj, że telefony w Orange możesz kupić z abonamentem albo bez abonamentu, także na raty 0% – nawet jeśli nie jesteś naszym klientem! Sprawdź smartfony w atrakcyjnych cenach >>

Obecnie jednak jest to jeszcze prostsze i działa na podobnej zasadzie na telefonach z Androidem i iOS. Każdy, kto korzysta z tych systemów, musi założyć indywidualne konto. W przypadku Androida jest to konto Google, w przypadku iOS – AppleID (iCloud). Wszystkie kontakty, które utworzy się na zalogowanym urządzeniu, będą dostępne na koncie przechowującym dane w chmurze (o ile synchronizacja kontaktów była aktywna – domyślnie jest).

Jeśli więc wymieniasz telefon z Androidem lub iOS na innym model z tym samym systemem operacyjnym – wystarczy na początku zalogować się na swoje wcześniejsze konto, a wszystkie kontakty będą dostępne w nowym smartfonie.

Przeniesienie kontaktów z Androida na iOS i w drugą stronę

Bez trudu można przenieść też kontakty między systemami operacyjnymi. Jeśli przechodzisz z Androida na iOS i zakładasz swoje pierwsze AppleID, możesz na początku wskazać import kontaktów z konta Google. Zostaniesz wówczas poproszony o zalogowanie się na to konto, a system ściągnie wszystkie kontakty.

W drugą stronę, czyli z iOS na Androida jest to niewiele trudniejsze. Wystarczy na iOS ściągnąć aplikację Google Drive, czyli dysk w chmurze Google’a i stworzyć na nim backup kontaktów. Po uruchomieniu smartfona z Androidem należy zalogować się na to samo konto, na które utworzyło się profil na Google Drive i wszystkie kontakty będą dostępne na nowym telefonie.

Google Drive

Przenoszenie SMS-ów na nowy telefon

Wielu osobom bardzo zależy również na przeniesieniu na nowy telefon SMS-ów. W przypadku smartfonów Apple jest to niezwykle proste. Na koncie AppleID tworzy się również backup SMS-ów, więc po zalogowaniu się na swój profil – stare wiadomości będą dostępne. Co więcej, będą dostępne na wszystkich urządzeniach, na których zaloguje się użytkownik. Jeśli więc równolegle korzysta on ze smartfona, tabletu i MacBooka, na każdym z tych sprzętów będzie miał dostęp do tych samych danych.

Przenoszenie SMS-ów na nowy telefon w przypadku urządzeń z Androidem wymaga ściągnięcia odpowiedniej aplikacji. Bardzo prosta w obsłudze i zdecydowanie warta polecania jest apka SMS Backup & Restore. Pozwala ona zachować wszystkie wiadomości SMS, a także historię połączeń. Backup można zrobić na smartfonie, ale to nie rozwiązuje sprawy przeniesienia danych na inny telefon. W aplikacji jest jednak również opcja zapisania tych informacji na dysku w chmurze – w DropBox lub Google Drive. Dzięki temu można je potem ściągnąć na nowy smartfon.

Przenoszenie zdjęć z telefonu na telefon – jak to zrobić?

Pomimo zmiany telefonu na nowy część użytkowników chce mieć na nim dostęp również do starych zdjęć. Na to również jest proste rozwiązanie. Najwygodniej jest skorzystać z dysku w chmurze – może to być wspomniany Google Drive, DropBox lub iCloud dostępny na urządzeniach Apple. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj: Archiwizacja plików – jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer?. Użytkownicy iOS mogą z kolei zapoznać się z poradnikiem dotyczącym korzystania z usługi iCloud: Brakuje miejsca na dysku iPhone’a, iPada lub Maca? Poznaj usługę iCloud Apple.

Zdjęcia Google

W dużym skrócie – dysk w chmurze można w taki sposób zestroić z własnym smartfonem, że każde zrobione zdjęcie przesyłane jest automatycznie na wirtualny dysk. Aby mieć do nich dostęp, wystarczy na dowolny telefon ściągnąć odpowiednią aplikację i zalogować się do niej. To rozwiązanie nie tylko umożliwia przenoszenie zdjęć z telefonu na telefon, ale również pozwala oszczędzić sporo miejsca na używanym smartfonie.

Trzeba jednak pamiętać, że wersje darmowe dysków w chmurze dają najczęściej niewiele przestrzeni do wykorzystania – maksymalnie kilka gigabajtów. Gdyby ktoś potrzebował więcej, warto wykupić subskrypcję premium z dostępem nawet do 1 TB przestrzeni.

Jak wysłać komuś aplikacje na Androida bezpośrednio z telefonu

Za pomocą smartfona możemy dzielić się praktycznie wszystkim - zrobionymi zdjęciami, piosenkami, filmami... a co z zainstalowanymi aplikacjami? Domyślnie Android nie oferuje żadnego sposobu na przesyłanie aplikacji do znajomych i dzielenie się zainstalowanymi programami. Możemy jednak taką opcję dodać do naszego smartfona.

Opcja przesyłania aplikacji do znajomych pozwoliłaby przesyłać programy i gry bezpośrednio z naszego telefonu do urządzenia znajomych, np. za pomocą Bluetooth, Gmaila czy wiadomości. Google o tym nie pomyślał (albo nie chciał pomyśleć), ale na szczęście użytkownicy zrobili to za firmę z Mountain View. Dzięki aplikacji MyAppSharer możemy dzielić się wszystkimi swoimi aplikacjami na wiele sposób ze znajomymi.

Dzielimy się aplikacjami ze znajomymi

MyAppSharer jest bardzo łatwy w obsłudze. Po pobraniu go ze Sklepu Play wyświetli się prosty interfejs, w którym zauważymy listę wszystkich zainstalowanych w urządzeniu aplikacji.

Na samej górze wybieramy, czy podczas udostępniania chcemy komuś wysłać link do Sklepu Play dla danej aplikacji, czy też może chcemy wysłać całą, gotową do zainstalowania aplikację (wtedy zaznaczamy APK).

Następnie na liście poniżej zaznaczamy aplikacje (jedną lub więcej), którymi chcemy się podzielić ze znajomymi. Po zaznaczeniu dotykamy przycisku Share (Udostępnij) w górnym prawym rogu. Wysunie się pasek, w którym musimy wybrać sposób udostępnienia aplikacji.

Aplikacje możemy wysłać komuś bezpośrednio przez Bluetooth, co jest dobrym sposobem na podzielenie się aplikacją np. na imprezie. Jeżeli jednak wolimy inne rozwiązania, to możemy skorzystać z wysyłania przez pocztę e-mail (Gmail, Outlook itp.), umieścić plik APK na koncie Dropbox lub Dysku Google, zapisać w notatniku Evernote, a nawet wysłać w formie zwykłej wiadomości.

Wybieramy jeden ze sposobów, a następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami w zależności od tego, którą metodę przesyłania wybraliśmy. Przesyłanie aplikacji dalej już niczym się nie różni od wysłania zwykłego maila czy udostępnienia zdjęcia przez Bluetooth.

Jak przenieść dane z Androida na nowy Android (5 łatwych sposobów)

Zdobycie nowego urządzenia z Androidem i odrzucenie starego to ekscytująca rzecz, ale brak dostępu do ważnych danych na nowym Androidzie jest denerwujący. Wtedy może być konieczne przeniesienie danych na nowy telefon z Androidem zamiast zachowywania starego telefonu dla danych lub ponownego zbierania danych na nowym Androidzie przy wielu wysiłkach. Czy istnieje pomocny sposób przesyłania danych z Androida na Androida?

Ten fragment da ci odpowiedź. Tutaj zaoferujemy 5 przydatnych sposobów, które pomogą Ci zmienić wszystko z Androida na Androida.

Jak przesyłać dane z Androida na Androida za pomocą DoTrans (najlepszy sposób)

Do przeniesienia danych na nowy telefon z Androidem polecamy profesjonalny program: FonePaw DoTrans . Jest to narzędzie, które pomaga przesyłać wszystko między różnymi urządzeniami z Androidem, a nawet innymi platformami, takimi jak urządzenia z systemem iOS i komputer z systemem Windows. Obsługiwane typy plików to zdjęcia, muzyka, filmy i kontakty. Obecnie to wspaniałe narzędzie jest dostępne tylko dla systemu Windows.

FonePaw DoTrans umożliwia szybkie przesyłanie danych Androida, zwykle w ciągu kilku sekund. Co więcej, jako niezawodne oprogramowanie nie spowoduje utraty danych. W przypadku plików multimedialnych, takich jak obrazy i filmy zapisane w telefonie, proces przesyłania plików nie pogorszy jakości pliku i zapewni, że przesyłany plik będzie identyczny z oryginalnym źródłem.

Zasadniczo każdy plik może być przesyłany sprawnie, bez względu na jego rozmiar. Poza tym zestaw narzędzi w DoTrans może również pomóc w przywracaniu i tworzeniu kopii zapasowych kontaktów, dzwonków DIY i przesyłaniu zdjęć HEIC.

Uwaga: HEIC to zamiennik JPEG, oferujący bardziej wydajnie skompresowane obrazy. Obrazy w tym formacie mają mniejsze rozmiary przy tej samej jakości i mogą wyświetlać 16-bitowe kolory. Jednak nie każde urządzenie było jeszcze w stanie obsłużyć HEIC, a nie każda usługa obrazu lub strona internetowa pozwoli Ci przesłać HEIC. Dlatego, aby lepiej przesyłać obrazy w HEIC, może być konieczne przekonwertowanie ich na JPEG.

Teraz po prostu wykonaj poniższe czynności, a będziesz wiedział, jak to zrobić.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj DoTrans.

Darmowe pobieranie Kup z 20% rabatem

Połącz dwa telefony z Androidem na komputerze za pomocą kabli USB. Po rozpoznaniu Twoje urządzenia zostaną wymienione na powyższym pasku menu. W folderach danych wybierz zawartość, którą chcesz przenieść. Możesz „Zaznacz wszystko”, aby jednym kliknięciem przenieść wszystkie dane lub odznaczyć elementy, których nie chcesz.

Porady: Możesz także połączyć swoje telefony z Androidem z Wi-Fi i zeskanować kod QR. Ale jeśli użyjesz kabla USB, proces przesyłania plików będzie bardziej stabilny, a prędkość transferu będzie szybsza niż w przypadku połączenia przez Wi-Fi.

Krok 2. Przejdź do paska menu powyżej, wybierz „Eksportuj do urządzenia”, a znajdziesz swoje nowe urządzenie z Androidem do przesyłania danych. W interfejsie widać, że pliki są dobrze zorganizowane pod względem typów i folderów, co pomaga w podglądzie i wybieraniu danych, które chcesz łatwo przenieść, zamiast grzebać w nich z systemem Android podłączonym bezpośrednio do komputera tylko za pomocą kabla USB .

Krok 3. Sprawdź pliki, które chcesz zachować na nowym urządzeniu z Androidem, a następnie wybierz z menu Eksportuj, a wtedy wszystkie informacje zostaną pomyślnie przeniesione z jednego Androida do drugiego.

Czy nie jest łatwo korzystać z DoTrans? Tak długo, jak masz komputer i kable USB lub dobre Wi-Fi, możesz zacząć korzystać z tego narzędzia w sekundę. Pomoże Ci szybko i łatwo przenieść wszystkie dane z Androida na Androida.

Jak bezprzewodowo przesyłać dane z jednego Androida na inny za pomocą Google Backup?

FonePaw DoTrans to bez wątpienia przydatne narzędzie do przesyłania danych z Androida na Androida, ale może się wydawać, że pobieranie dodatkowego oprogramowania na komputer jest nieco kłopotliwe. Oto metoda, która pomoże Ci przenieść się z Androida na Androida bez USB lub pobierania jakiegokolwiek programu innej firmy, takiego jak popularna Google Backup.

Przed użyciem Google Backup upewnij się, że zalogowałeś się na swoje konto Google na swoim urządzeniu z Androidem.

Krok 1. Przejdź do „Ustawienia ”> „Google”, zaloguj się na swoje konto > „Kopia zapasowa” ”> upewnij się, że „Kopia zapasowa na Dysku Google” jest niebieska > Stuknij „Utwórz kopię zapasową teraz".

Krok 2. Po zakończeniu procesu tworzenia kopii zapasowej możesz sprawdzić dane na Dysku Google.

Teraz zdobądź swój nowy smartfon i ustaw języki. Następnie naciśnij przycisk „Let's Go”> Stuknij „Skopiuj swoje dane"> Połącz się z siecią Wi-Fi i rozpocznij.

Krok 3. Na nowym telefonie z Androidem zaloguj się na swoje konto Google, a zobaczysz wszystkie dostępne opcje przywracania. Wybierz, aby przywrócić aplikacje, dane i ustawienia ze starego telefonu z Androidem.

Krok 4. Możesz wybrać Aplikacje, aby zainstalować dowolne aplikacje do zainstalowania na nowym urządzeniu, lub wybrać opcję „Przywróć”, aby uzyskać wszystkie poprzednie dane i ustawienia na starym systemie Android.

Co może przenieść kopia zapasowa Google z Androida na Androida?

Gdy tworzysz kopię zapasową telefonu z Androidem na Dysku Google, utworzona zostanie następująca zawartość:

Kontakt

Aplikacje

Wiadomość tekstowa SMS (nie MMS)

Data i czas

Wydarzenia i ustawienia Kalendarza Google

Ustawienia wyświetlania

Ustawienia Gmaila

Ustawienia języka i wprowadzania

Sieć Wi-Fi i hasła

Tapety

Ustawienia i dane dla aplikacji innych niż Google (różni się w zależności od aplikacji)

Uwaga:

Kopii zapasowej z wyższej wersji Androida nie można przywrócić na telefonie z niższą wersją Androida. Nie wszystkie aplikacje mogą tworzyć kopie zapasowe lub przywracać wszystkie ustawienia i dane. Możesz synchronizować swoje zdjęcia i filmy z biblioteką Zdjęć Google.

Jak przenieść dane aplikacji na nowy telefon z Androidem za pomocą helu?

Na starym telefonie może być wiele danych aplikacji, które można przenieść na nowe urządzenie. Przywrócenie kopii zapasowej Google ze starego telefonu z Androidem do nowego może przenieść aplikacje i dane aplikacji na nowy telefon, ale jeśli nie masz kopii zapasowej Google lub musisz przenieść tylko aplikacje z jednego telefonu na drugi, Helium może automatycznie przywrócić synchronizuj i synchronizuj aplikacje i dane między dwoma telefonami z Androidem.

Krok 1. Zainstaluj Helium (darmową wersję) na swoich telefonach.

Krok 2. Zaloguj się przy użyciu konta Google.

Krok 3. Twórz kopie zapasowe aplikacji i danych aplikacji.

Krok 4. Helium pozwoli Ci przywrócić aplikacje z jednego Androida na inny.

Teraz możesz znaleźć swoje aplikacje i dane aplikacji na nowym telefonie.

Jak przenieść dane na nowy telefon z Androidem za pośrednictwem Dysku Google

W drugiej metodzie wspomnieliśmy, że możesz użyć Google Backup do przesyłania danych z Androida na Androida. A w tej części polecone będzie kolejne pomocne narzędzie dostarczone przez Google: Dysk Google.

Wszyscy wiedzą, że Dysk Google umożliwia przesyłanie lub tworzenie na nim plików. Gdy zapiszesz dane na Dysku Google, nigdy nie będziesz się martwić o ich utratę na swoim koncie. Poza tym to, co oferuje Google, Dysk Google jest dostępny na każdym urządzeniu.

Dlatego możesz sprawdzić następujące kroki, aby przesłać dane na nowy telefon z Androidem za pośrednictwem Dysku Google.

Krok 1 Zainstaluj i otwórz Dysk Google na swoim starym telefonie z Androidem. W „Moim dysku” możesz zobaczyć elementy:

Pliki i foldery, które przesyłasz lub synchronizujesz.

Tworzone przez Ciebie Dokumenty, Arkusze, Prezentacje i Formularze Google

Krok 2. Prześlij lub utwórz pliki zapisane na starym telefonie z Androidem, które chcesz przenieść na nowy telefon.

Krok 3. Otwórz Dysk Google na nowym telefonie z Androidem przy użyciu tego samego konta. Następnie możesz mieć dostęp do danych na swoim nowym telefonie z Androidem.

Jak przenieść dane z Androida na Androida za pomocą Xender

W ostatniej metodzie chcielibyśmy polecić Ci inną aplikację do przesyłania plików innej firmy, Xender. Jest to narzędzie, które obsługuje przesyłanie i udostępnianie plików, takich jak zdjęcia, dokumenty, muzyka, filmy i aplikacje bez użycia danych mobilnych. Potrzebujesz tylko jednego programu, aby zakończyć transfer. Zobaczmy teraz prosty przewodnik, jak z niego korzystać.

Krok 1. Otwórz aplikację na swoich urządzeniach z Androidem. Dotknij przycisku plusa (+) na dowolnym urządzeniu i wybierz „Utwórz grupę”.

Krok 2. Użyj drugiego telefonu z Androidem, aby dołączyć do tej samej grupy. Po utworzeniu grupy weź drugie urządzenie, dotknij przycisku plusa (+) i wybierz „Dołącz do grupy”.

Krok 3. Kliknij jedno urządzenie z Androidem drugim telefonem z Androidem. Oba urządzenia zostaną połączone automatycznie.

Krok 4. Teraz możesz rozpocząć przesyłanie plików, które chcesz przenieść.

Wnioski

W końcu musiałeś mieć pomysł na 5 sposobów przesyłania danych z Androida na Androida.

Jeśli potrzebujesz najbardziej przydatnej metody, która pozwala na przesyłanie wszystkich danych w dobrze zorganizowany sposób, po prostu przez komputer i kabel USB (Wi-Fi) za pomocą kilku kliknięć, nie możesz przegapić FonePaw DoTrans.

Lub jeśli nie oczekujesz, że dane będą starannie zarządzane i chcesz przenieść wszystkie pliki ze starego Androida na nowy na raz, Dysk Google i Kopia zapasowa Google to przydatne opcje.

W przypadku transferu aplikacji docelowym rozwiązaniem jest Hel. Poza tym Xender jest również dobry do przesyłania plików z Androida na Androida, takiego jak DoTrans, ale niektórzy użytkownicy zwracają uwagę, że nie obsługuje przesyłania plików między systemami, ponieważ Xender ma różnych producentów odpowiednio dla Androida i iOS. Możesz wziąć to pod uwagę, gdy będziesz musiał przenieść pliki między różnymi systemami.

Przede wszystkim dzięki różnym przyjaznym dla użytkownika programom i usługom w chmurze nie musisz się martwić o utratę jakichkolwiek danych po zakupie nowego telefonu. Mamy nadzieję, że w tym poście znajdziesz metody 5 pomocne do przesyłania danych z Androida na Androida.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment