Jak przenieść dane z telefonu na telefon?

Średnio co dwa lata użytkownicy zmieniają telefon na nowszy. Są tacy, którzy podążając za technologicznymi trendami, robią to jeszcze częściej. Jak bez problemów przenieść dane z telefonu na telefon?

Telefony zmieniamy często, ale dane to nasz „majątek trwały”, który zostaje z nami na lata. Przede wszystkim chodzi o dane takie jak listy kontaktów, hasła i ustawienia profili, ale też zdjęcia, korespondencja, czy zawartość zbierana w aplikacjach. Jak wymieniać telefon, aby nie pozbyć się dziecka z kąpielą?

Miałem to na starym telefonie!

O tym jak cenne były dane, których nie udało ci się skopiować na nowy telefon, najczęściej dowiadujesz się w najmniej oczekiwanych momentach. Kiedy musisz nagle zadzwonić do kogoś, czyj numer został w starej komórce. Albo inna sytuacja: jesteś w lesie, który zawsze był twoim ulubionym poligonem treningowym. Chcesz zrobić przebieżkę do miejsca, które znasz z poprzednich treningów, ale zgubiłeś się i potrzebujesz waypointów… Gdzie są? Na starym telefonie!

Jak przenieść dane z telefonu na telefon – dostępne sposoby.

Sposobów na przenoszenie danych z telefonu jest kilka. Nie wszystkie są równie skuteczne, niektóre wydają się już mocno nieaktualne i – w związku z narastaniem ilości danych oraz skomplikowania procesu – pracochłonne i mało efektywne.

Sposób analogowy – czyli komórkowy oldschool

Zacznijmy od karty SIM

Karta SIM ma tę zaletę, że istnieje w sposób fizyczny i jest niezależna od dostępu do internetu. W dodatku ma niewielkie rozmiary i jest w stanie zawrzeć podstawowe dane kontaktowe, w postaci numerów telefonów z opisami. Kiedyś, przed ponad dekadą był to jedyny sposób, który gwarantował ciągłość dostępu do ważnych danych na telefonie. Dzisiaj, kiedy zatraciliśmy kompletnie zdolność zapamiętywania ciągu liczb, w dalszym ciągu może być użyteczna. Warto zadbać o ten backup.

Karty micro SD i kopiowanie na dysk przez kabel.

Jeśli część danych ze starego telefonu jest zapisana na karcie micro SD – to wyjęcie jej i przeniesienie do nowego telefonu wydaje się najłatwiejszym z rozwiązań. Jednak w rzeczywistości użyteczność tego sposobu jest dość wątpliwa. Po pierwsze dlatego, że większość dzisiejszych telefonów nie posiada slotu na kartę micro SD, po drugie – że samo przeniesienie karty nie spowoduje, że dane będą zintegrowane z nowym systemem operacyjnym. To samo dotyczy kopiowania danych na komputer poprzez kabel i ponownego wgrywania ich na nowy telefon.

Podsumowując: zachowanie kontaktów na karcie SIM to absolutnie podstawowy sposób na ciągłość danych, natomiast zarówno micro SD, jak i zewnętrzny dysk przydadzą się przede wszystkim jako backup na potrzebne nam dane (takie jak na przykład zdjęcia) zebrane podczas użytkowania starego telefonu.

Przenoszenie danych z telefonu na telefon w chmurze

Najbardziej popularnym sposobem przenoszenia danych z telefonu na telefon jest dziś korzystanie z chmury. Przy telefonach z androidem – będzie to chmura na koncie google, natomiast przy telefonach z iOS – iCloud. Zanim przystąpisz do kopiowania danych, upewnij się, że jesteś przygotowany do tego procesu.

Sprawdź, czy:

Masz wystarczająco dużo miejsca w chmurze, aby skopiować wszystkie dane do przeniesienia.

Sprawdź, czy nowy telefon ma wystarczająco dużo miejsca, aby przyjąć dane ze starego telefonu.

Dysponujesz stabilnym i szybkim połączeniem internetowym, najlepiej siecią Wi-Fi. Przeniesienie danych przez łączność od operatora komórkowego może poważnie uszczuplić wykupiony przez użytkownika pakiet danych. Możesz też przygotować kabel.

Masz czas niezbędny do wykonania tej operacji.

Oba telefony są naładowane w stopniu gwarantującym ich dłuższą wzmożoną pracę.

Masz pod ręką hasła i loginy do kont w chmurze oraz PINy obu telefonów.

Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałeś/-aś twierdząco, możesz przystąpić do samego przenoszenia danych. Oto instrukcje krok po kroku pozwalające przeprowadzić tę operację.

Jak przenieść dane z telefonu na telefon android (Google)?

Przy nowym telefonie zacznij jego konfigurację zgodnie z procedurą opisaną w artykule: Jak skonfigurować telefon?.

Krok po kroku:

Włącz nowy telefon, Zaloguj się do tego samego konta google co na starym telefonie. Wybierz opcję kopiowania aplikacji i danych ze starego urządzenia. Jeśli masz kabel do połączenia urządzeń, wykonaj instrukcje wyświetlane na ekranie, aby skopiować dane.

Jeśli nie masz kabla: Kliknij Nie mam kabla? Wejdź w Kopię zapasową z telefonu z Androidem. Aby skopiować dane, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jak przenieść dane z telefonu na telefon apple iphone (iOS)?

Przy nowym telefonie zacznij jego konfigurację zgodnie z procedurą opisaną w artykule: Jak skonfigurować telefon?.

Krok po kroku:

Włącz nowy telefon, Zaloguj się do tego samego konta google co na starym telefonie. Wybierz opcję kopiowania aplikacji i danych ze starego urządzenia. Zalecane: jeśli do połączenia urządzeń używasz kabla, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby skopiować dane.

Jeśli nie masz kabla: Kliknij Nie mam kabla. Wejdź w: Używam urządzenia iPhone. Aby skopiować dane, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

W przypadku migracji danych pomiędzy dwoma iPhone’ami możesz skorzystać także z funkcji „Szybki start”. Wystarczy zbliżyć do siebie dwa urządzenia i podążać za wskazówkami na ekranie. Średnia długość tego procesu to kilkanaście minut.

Jeśli jednak z jakichś względów nie chcesz kopiować wszystkich ustawień starego telefonu, a jedynie wybrane konfiguracje na przykład kontakty, możesz zrobić to, podążając za następującymi instrukcjami:

Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon?

(Synchronizacja kontaktów)

Jeśli masz kontakty na koncie google w starym telefonie, pojawią się one automatycznie zaraz po zalogowaniu do tego samego profilu na nowym urządzeniu. Możesz również skopiować je na kartę SIM i przenieść je wraz z nią na nowe urządzenie.

Zobacz również: Czyszczenie pamięci z niepotrzebnych śmieci i wirusów

Przechodzenie na nowe urządzenie z Androidem

Możesz przenieść dane na nowe urządzenie z Androidem z dowolnego innego urządzenia albo zacząć od nowa.

Ważne: Niektóre kroki działają tylko w Androidzie 10 i nowszych. Jak sprawdzić wersję Androida

Niektóre z tych czynności wymagają kliknięcia ekranu.

Napisy podczas połączeń są dostępne tylko na telefonach Pixel.

Zanim zaczniesz

Naładuj oba urządzenia.

Upewnij się, że stare urządzenie możesz odblokować przy użyciu kodu PIN, wzoru lub hasła.

Na starym urządzeniu: Zaloguj się na konto Google. Aby sprawdzić, czy posiadasz konto Google, podaj adres e-mail. Jeśli nie masz konta Google, utwórz je. Utwórz kopię zapasową danych. Jak utworzyć kopię zapasową danych Sprawdź, czy masz połączenie z Wi-Fi.

Google i Android wspierają zrównoważone korzystanie z urządzeń i ich recykling. Więcej informacji o zaangażowaniu Google w ochronę środowiska Wskazówka: przed recyklingiem, oddaniem lub wymianą za dopłatą starego urządzenia wyczyść dane i przywróć ustawienia fabryczne, aby chronić swoje dane osobowe. Instrukcje usuwania danych, wymiany za dopłatą oraz recyklingu uzyskasz u producenta urządzenia i operatora sieci komórkowej.

Włącz nowe urządzenie. Kliknij Start. Jeśli nie widzisz opcji „Start”, możesz skopiować dane ręcznie. Upewnij się, że masz połączenie z siecią Wi-Fi. Wybierz opcję kopiowania aplikacji i danych ze starego urządzenia. Jeśli masz kabel do połączenia urządzeń, wykonaj instrukcje wyświetlane na ekranie, aby skopiować dane.

Jeśli nie masz kabla: Kliknij Nie masz kabla? OK . Kliknij Kopia zapasowa z telefonu z Androidem . Aby skopiować dane, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Włącz nowe urządzenie. Kliknij Start. Upewnij się, że masz połączenie z siecią Wi-Fi. Wybierz opcję kopiowania aplikacji i danych ze starego urządzenia. Zalecane: jeśli do połączenia urządzeń używasz kabla, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby skopiować dane.

Jeśli nie masz kabla: Kliknij Nie masz kabla? OK . Kliknij Używasz urządzenia iPhone? . Aby skopiować dane, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Sprawdzanie SMS-ów, zdjęć i filmów Jeśli chcesz sprawdzać SMS-y na nowym urządzeniu, dowiedz się, jak przejść z iMessage na Wiadomości na Androida.

Jeśli chcesz pobrać zdjęcia i filmy z Apple iCloud na nowe urządzenie, dowiedz się, jak przenieść zdjęcia i filmy z iCloud do Zdjęć Google

Ważne: jeśli nie masz starego urządzenia, przywrócenie niektórych danych będzie wymagało nazwy użytkownika i hasła konta Google. Włącz nowe urządzenie. Kliknij Start. Aby skonfigurować urządzenie bez dostępu do starego, postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Po wyświetleniu monitu zaloguj się na konto Google. Jeśli nie możesz się zalogować, dowiedz się, jak odzyskać konto. jeśli nie masz starego urządzenia, przywrócenie niektórych danych będzie wymagało nazwy użytkownika i hasła konta Google.

Jak są przetwarzane Twoje dane podczas przenoszenia konta

Gdy przenosisz konto na nowe urządzenie, zbieramy pewne informacje, aby realizować usługi na Twoim urządzeniu. Odbywa się to częściowo za pomocą Usług Google Play. Przykłady gromadzonych danych: Adresy e-mail – do celów związanych z funkcjami aplikacji. Na przykład podczas konfiguracji konta wyświetlamy nazwy kont, aby umożliwić Ci wybór konta do przeniesienia.

Informacje o użytkowaniu oraz identyfikatory urządzenia i inne – do celów analitycznych. Gromadzone dane są przesyłane w postaci zaszyfrowanej.

Przydatne materiały

Jak przenieść dane z telefonu na telefon? Poradnik

Nie wiesz, jak przenieść dane z telefonu na telefon? Zmieniłeś właśnie smartfona i chciałbyś, aby transfer z jednego urządzenia na inne przeszedł bezboleśnie? W niektórych przypadkach będzie to naprawdę łatwe, a w innych, cóż, problematyczne. Sprawdzamy, jak najlepiej wykonać tę operację.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022.

Jak przenieść dane z telefonu na telefon?

Każdy, kto kupi nowego smartfona, musi liczyć się z tym, że zanim zacznie się nim cieszyć, będzie musiał go skonfigurować. Nie chodzi tylko o wpisanie odpowiednich haseł, logowanie się do najważniejszych usług. Twój stary telefon miał przecież dziesiątki najróżniejszych aplikacji, pewnie setki zdjęć i wiele innych danych, które chciałbyś mieć na swoim nowym urządzeniu.

Jak to zrobić, aby się nie napracować i przenieść wszystkie swoje dane? Cóż, bardzo wiele zależy od tego, z jakiego sprzętu przenosimy i w jakim systemie pracuje nasza nowa słuchawka.

Postępuj zgodnie z naszą instrukcją.

Przenoszenie danych z Androida na Androida

Jeśli kupiłeś właśnie nowiutki telefon z Androidem, przeniesienie danych będzie wyjątkowo proste. Zanim zaczniesz to robić, upewnij się, że korzystasz z domowej sieci Wi-Fi (a nie na przykład z danych komórkowych), bo jeśli chcesz przenieść wiele plików, będzie to znacznie szybsze i nieobarczone dodatkowymi kosztami rozwiązanie.

Przy okazji pamiętaj, aby naładować oba telefony i mieć pod ręką ładowarkę – niestety starsze urządzenia przy długim transferze danych mogą po prostu się rozładować.

Kiedy już włączyłeś nowy telefon i zalogowałeś się do swojego konta Google, telefon zada ci kilka pytań. Następnie będzie mógł wybrać sposób, w jaki będziesz przenosił swoje dane. Dostępne są dwie możliwości: za pomocą przewodu i bezprzewodowo.

Pierwszy sposób jest bardzo prosty – wystarczy połączyć oba sprzętu za pomocą odpowiedniego kabla i postępować zgodnie z instrukcją na wyświetlaczu. Pamiętaj, że do tego będziesz potrzebował przewodu o odpowiednich portach, na przykład USB-C – USB-C.

Najwygodniejsza jest chyba jednak opcja bezprzewodowa. Jest ona bardzo szybka i wygodna, bo wystarczy kilka kliknięć i wszystkie Twoje dane znajdą się na nowym telefonie. A najlepsze jest to, że wszystko dzieje się automatycznie. Jeśli zarówno na starym, jak i na nowym telefonie jesteś zalogowany do tego samego konta Google, w trakcie pierwszego uruchomienia nowego sprzętu, ten powinien zapytać cię właśnie o to, czy chcesz przenieść dane.

Będziesz tam mógł zdecydować, jakie będą to dane, a także czy chcesz „przetransportować” pliki, a także aplikacje. Po kilkunastu, najwyżej kilkudziesięciu minutach telefon powinien przenieść wszystko automatycznie, po drodze pytając jedynie, o konkretne aplikacje czy elementy do przeniesienia.

Jeśli Twój telefon nie przekopiował wszystkiego, co chciałeś, może to oznaczać, że na swoim starym telefonie nie miałeś włączonej opcji tworzenia kopii zapasowej. Aby to sprawdzić lub uruchomić musisz wejść w Ustawienia i znaleźć tam opcję Kopia zapasowa. Następnie sprawdź, które elementy są zapisywane w chmurze Google. Większość z nich powinna być już wybrana, bo zwykle system pyta Cię o to w trakcie pierwszej konfiguracji – przy okazji nie zapomnij tego zrobić na nowym sprzęcie.

Przenoszenie danych z iOS na iOS

Przenoszenie danych pomiędzy urządzeniami z iOS jest banalnie proste. Należy włączyć oba telefony (pamiętaj, aby je naładować!). Na nowym telefonie w pewnym momencie konfiguracji będziesz musiał zalogować się za pomocą Twojego Apple ID.

Pamiętaj, aby zalogować się do nowego telefonu za pomocą tego samego Apple ID, z którego korzystasz w tym starym. Upewnij się, że na starym urządzeniu masz włączony Bluetooth. Połóż oba urządzenia obok siebie. W tym momencie powinna włączyć się opcja Szybki Start.

Telefon przeprowadzi cię przez ten proces. Będziesz musiał przede wszystkim umieścić stare urządzenie nad nowym, aby dopasować do siebie wyświetlające się na wyświetlaczu animacje – jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł tego zrobić to bez korzystania z aparatu, wybierając „Uwierzytelnij ręcznie”.

Jednym z ostatnich kroków, przez które przeprowadzi Cię konfigurator, jest przenoszenie danych. Gdy pojawi się okno Przenieś dane… możesz wybrać opcję Dalej, która pozwoli Ci przenieść dane automatycznie, albo wybrać pozycję Inne opcje.

Ta ostatnia umożliwi przenoszenie aplikacji, danych i ustawień, które będą zgodne z ostatnim backupem, który Twój telefon zrobił w usłudze iCloud. Będziesz miał też możliwość przeniesienia danych, z backupu, którego dokonałeś na swoim komputerze. Przenoszenie danych może chwilę potrwać – cierpliwości.

Przenoszenie danych z Androida do iOS

W przypadku migracji między różnymi systemami operacyjnymi sprawa nie jest trudna, choć efekty nie są idealne. Na początku upewnij się, że na Twoim starym telefonie włączona jest sieć Wi-Fi, a także podłącz oba sprzęty do ładowania. Warto również zweryfikować, czy gromadzone przez lata dane zmieszczą się na Twoim nowym telefonie.

Następnie w czasie konfigurowania telefonu z systemem iOS wybierz opcję Przenieś dane z Androida.

Na telefonie z Androidem pobierz aplikację Przenieś do iOS – znajdziesz ją w Sklepie Play. Jeśli nie chce ci się jej szukać, albo nie możesz jej znaleźć, Twoje nowe urządzenie umożliwi podrzuci Ci kod QR, który możesz zeskanować. Gdy włączysz już aplikację na Androidzie, wróć do telefonu Apple’a, powinien się tam pojawić kod, który należy wpisać do aplikacji. Gdy już to zrobisz będziesz mógł wybrać, które dane chcesz przenieść.

Uwaga: nie wszystkie dane będziesz mógł przenieść. Przy zmianie systemu operacyjnego musisz pogodzić się z tym, że wszystkie aplikacje, które miałeś na poprzednim smartfonie, będziesz musiał wyszukać ręcznie w sklepie z aplikacjami.

Cały proces może potrwać dość długo, ale gdy go zakończysz, na Twoim nowym telefonie znajdą się twoje pliki, zdjęcia, kontakty i wiadomości – oczywiście o ile tak zdecydowałeś.

Przenoszenie danych z iOS na Androida

Choć Apple nie bardzo chciał pozwolić, aby jakieś aplikacje pomagały masowo przenosić dane między dwoma urządzeniami różnych firm, to się jednak trochę zmieniło. Teraz sposobem na przeniesienie danych (sugerowanym przez samego Google’a) jest skorzystanie z Dysku Google.

Należy zainstalować go na urządzeniu z systemem iOS, a następnie otworzyć go, zalogować się (pamiętaj, żeby na tym samym adresie zalogować się na Twoim nowym urządzeniu). Następnie trzeba wejść w ustawienia i wybrać opcję Kopia zapasowa. A następnie wybrać, co chcemy, aby było kopiowane.

Nie zapomnij o utworzeniu kopii zapasowej! Na końcu kliknij przycisk w dolnej części wyświetlacza – Utwórz kopię zapasową.

Kiedy na swoim nowym urządzeniu z Androidem zalogujesz na to samo konto, zapisane dane pojawią się po konfiguracji na Twoim nowym telefonie. Gotowe!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment