Jak zaktualizować Androida? Poradnik krok po kroku

Każdego roku w okolicach sierpnia ma miejsce premiera nowej wersji systemu Android. Aktualizacja praktycznie zawsze wprowadza interesujące funkcje i udogodnienia oraz zwiększa bezpieczeństwo smartfona lub tabletu. Wbrew pozorom instalacja nowej wersji Androida nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Z tego powodu w dzisiejszym poradniku odpowiemy sobie na niezwykle istotne dla fanów systemu Google’a pytanie – jak zaktualizować Androida? W artykule przedstawię Wam kilka metod, które powinny być kompatybilne z Waszym urządzeniem.

Jak zaktualizować Androida? Metoda oficjalna

Na samym początku przygody z aktualizowaniem systemu Android warto sprawdzić, czy producent nie przygotował dla nas oficjalnej aktualizacji – pozwoli to nam uniknąć wielu potencjalnych problemów. Ta część poradnika podzielona została na dwie kategorie – aktualizację oprogramowania przy użyciu samego smartfona oraz przy pomocy komputera. Jeżeli jednak okaże się, że nowa wersja systemu Android nie została przygotowana dla Waszego smartfona lub tabletu przez producenta, to nic straconego – w dalszej części artykułu porozmawiamy również o nieoficjalnych metodach. Nie przedłużając – jak zaktualizować Androida?

Jak zaktualizować Androida? Metoda wymagająca jedynie smartfona

Upewnij się, że Twój smartfon lub tablet jest podłączony do sieci Wi-Fi. Jeżeli w swoim domu nie posiadasz sieci Wi-Fi, to skorzystaj z metody „Jak zaktualizować Androida? Metoda wymagająca komputera”. Otwórz aplikację „Ustawienia”. Wśród wyświetlonych opcji zlokalizuj kategorię, która mówi o aktualizacji systemu. Najczęściej znajduje się ona w zakładce z informacjami o oprogramowaniu smartfona. Sprawdź dostępność aktualizacji dzięki odpowiedniej opcji. Jeśli nowa wersja oprogramowania będzie dostępna, to wystarczy ją pobrać i podążać za wyświetlanymi na ekranie wskazówkami.

Jak zaktualizować Androida? Metoda wymagająca komputera

Przejdź na stronę internetową producenta swojego smartfona. Na swój komputer pobierz program producenta służący do aktualizacji oprogramowania na smartfonie. Dla przykładu: dla Samsunga będzie to Kies, dla LG – PC Suite, dla Sony – Xperia Companion, a dla Motoroli – Motorola Device Manager. Zainstaluj i uruchom pobrany program. Podłącz swojego smartfona do komputera za pomocą kabla USB i sprawdź, czy dostępne są nowe aktualizacje. Jeśli oprogramowanie znajdzie nowszą wersję systemu, to podążaj za wyświetlanymi na ekranie krokami, by ją zainstalować.

Zobacz też: Jak słuchawki AirPods współpracują z Androidem? Sprawdzamy!

Jak zaktualizować Androida? Metoda nieoficjalna

Jeżeli dla Waszego smartfona nie jest dostępna oficjalna aktualizacja systemu, to nic straconego – są jeszcze inne sposoby. Warto jednak wiedzieć, że niniejsza część poradnika przeznaczona jest dla osób, którym znane są pojęcia takie jak „root”, „recovery”, czy „ROM”. Wszystko robicie na własną odpowiedzialność – wgranie nieoficjalnego oprogramowania na smartfona oznacza utratę gwarancji producenta. Możecie również narazić się na niestabilne działanie systemu. Na szczęście w większości przypadków, jest dużo lepiej, niż było. Odpowiedzmy zatem na pytanie – jak zaktualizować Androida metodą nieoficjalną?

Jak cofnąć aktualizację Androida? Doradzamy

Każdego roku, w okolicy sierpnia, Google prezentuje nam nową wersję systemu Android. Aktualizacja zawiera zazwyczaj wiele nowych i ekscytujących funkcji, z których jak najszybciej chcemy skorzystać na naszym smartfonie. Niestety jednak czasami konieczne jest podążenie zupełnie inną drogą – z różnych względów (np. powiązanych ze sprawami technicznymi lub kompatybilnością) musimy powrócić do starszej wersji systemu Android. W dzisiejszym poradniku postaram się odpowiedzieć Wam na pytanie – jak cofnąć aktualizację Androida? Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie porady okażą się dla Was pomocne.

Zobacz też: Oto najlepsze promocje ze sklepu Google Play na święta!

Uwaga: wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków upewnijcie się, że rozumiecie cały proces!

Jak cofnąć aktualizację Androida? Przygotowania

Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji związanej z modyfikacją systemu na naszym smartfonie warto się odpowiednio zabezpieczyć. Warto wiedzieć, że proces ten usunie wszystkie dane zgromadzone na naszym urządzeniu (czyli np. aplikacje, zdjęcia, muzykę itp.). Z tego powodu dobrym pomysłem jest wykonanie kopii zapasowej, którą następnie zapiszemy w Internecie, na karcie microSD lub na koncie Google. Jak to zrobić?

Kopia zapasowa na koncie Google – do utworzenia kopii zapasowej na koncie Google wymagane będą dwie aplikacje – Dysk Google i Zdjęcia Google. Zacznijmy od utworzenia kopii zapasowej danych i ustawień – w tym celu należy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie otworzyć zakładkę Kopia zapasowa (znajdziesz ją w menu System > Zaawansowane). Tam należy włączyć usługę kopii zapasowej. Aby utworzyć backup folderów, zdjęć i filmów wystarczy przerzucić je na Dysk Google za pomocą odpowiedniej aplikacji.

– do utworzenia kopii zapasowej na koncie Google wymagane będą dwie aplikacje – Dysk Google i Zdjęcia Google. Zacznijmy od utworzenia kopii zapasowej danych i ustawień – w tym celu należy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie otworzyć zakładkę (znajdziesz ją w menu System > Zaawansowane). Tam należy włączyć usługę kopii zapasowej. Aby utworzyć backup folderów, zdjęć i filmów wystarczy przerzucić je na Dysk Google za pomocą odpowiedniej aplikacji. Kopia zapasowa na komputerze lub na karcie microSD – kopię zapasową tego typu wykonać można za pośrednictwem różnych aplikacji. Dla przykładu, mogą to być mobilne aplikacje takie jak Titanium Backup lub Helium lub komputerowe programy producenta. To, jakie rozwiązanie wybierzecie, zależy tylko i wyłącznie od Waszej woli.

Należy również upewnić się, że producent nie korzysta z tzw. roolback protection, które sprawiłoby, że smartfon stałby się bezużyteczny (jednym z takich producentów jest np. Xiaomi).

Jak cofnąć aktualizację Androida? Sposób oficjalny

Z uwagi na to, że na rynku kupić można smartfony różnych producentów, to bardzo możliwe jest, że Wasz przygotował oficjalny sposób na cofnięcie Androida do poprzedniej wersji. Jakie są zatem wymagania? Wystarczy, że na Waszym urządzeniu możliwe jest odblokowanie bootloadera, oraz, że producent na swojej stronie dostarcza pliki starszych wersji systemu. Jeśli tak jest, to pobierzcie narzędzia producenta niezbędne do instalacji Androida i podążajcie za instrukcją, którą z pewnością znajdziecie na stronie. Powodzenia!

Jak cofnąć aktualizację Androida? Sposób nieoficjalny

Niestety większość firm nie udostępnia plików i narzędzi niezbędnych do przywrócenia starszej wersji systemu Android. Warto wiedzieć, że w takim wypadku operację prawdopodobnie wciąż da się wykonać, jednak jest ona dużo trudniejsza. Poniżej przedstawiam Wam kroki, które są konieczne do cofnięcia aktualizacji Androida.

Sposób powiązany z oficjalnym oprogramowaniem – niezalecany przeze mnie

Jeżeli bardzo chcecie korzystać z oficjalnej wersji Androida przystosowanej do Waszego smartfona, to operacja staje się o wiele trudniejsza.

Znajdź starszą wersję Androida i wszystkie wymagane pliki w zaufanych internetowych źródłach. Aby to zrobić, zachęcam do odwiedzenia naszego forum lub forum XDA-Developers. Podążaj za instrukcją, która powinna być dołączona do tematu. Warto pamiętać, że operacja wgrywania starszej wersji systemu Android jest trudna i często wymaga instalacji dodatkowych plików (np. starszej wersji bootloadera). Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków upewnij się, że w pełni rozumiesz wszystkie polecenia – jeśli tak nie jest, to sprawdź, czy kolejna metoda nie jest bardziej odpowiednia dla Ciebie. Powodzenia!

Sposób niezwiązany z oficjalnym oprogramowaniem – polecamy przeze mnie

Jeżeli nie zależy Wam na tym, by korzystać z oficjalnego oprogramowania, to warto zastanowić się nad wgraniem odpowiedniego ROM-u. Sposób ten jest dużo prostszy i mniej ryzykowny.

Jak przywrócić poprzednią wersję Androida

Każda nowa wersja Androida zawiera dużą liczbę nowych funkcjonalności, którym towarzyszą: ulepszenia bezpieczeństwa. Z tego powodu zawsze zaleca się instalowanie najnowszej dostępnej przez cały czas wersji Androida, wraz z różnymi aktualizacjami zabezpieczeń, które producent publikuje co miesiąc lub co kwartał.

Jednak w niektórych przypadkach terminal nie odpowiada, że ​​powinien i możliwość przywróć do wersji Androida. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć o tym procesie jest to, że zależy on od różnych zmiennych związanych z producentem, dostępnością wersji…

Jak przywrócić poprzednią wersję Androida

Przywracanie do wersji Androida, jak wspomniałem powyżej, to proces, który obejmuje wiele czynników. Przede wszystkim to, że każdy producent stosuje inną metodę Aby przeprowadzić ten proces, a więc w zależności od producenta naszego terminala, musimy przeprowadzić taki czy inny proces i korzystać z niektórych aplikacji i innych.

O ile w niektórych terminalach możemy ten proces przeprowadzić pobierając ROM bezpośrednio na kartę pamięci, o tyle inni producenci zapraszają nas do korzystać z aplikacji komputerowej aby móc przeprowadzić ten proces. Tak jak to możliwe, pokażemy z grubsza kroki, które należy wykonać, aby przywrócić poprzednią wersję Androida.

Przywróć Samsunga do poprzedniej wersji Androida

Od kilku lat aplikacja, którą Samsung udostępnia swoim klientom w celu zainstalowania nowych wersji Androida, a także starych, przeszła od nazwy Odin do Inteligentny przełącznik Samsung, aplikację, którą możemy bezpłatnie pobrać za pośrednictwem ten link i co jest dostępne dla systemów Windows i Mac.

Po pobraniu tej aplikacji i wersji oprogramowania urządzenia, w którym chcemy ją zainstalować, otwieramy aplikację i wykonujemy wszystkie kroki, które pokazuje nam aplikacja, aby móc przeprowadzić Przywracanie do poprzedniej wersji Androida.

Przywróć Huawei do poprzedniej wersji Androida

Aplikacja, którą udostępnia nam azjatycki producent, aby powrócić do poprzednich wersji Androida, nazywa się Huawei Hi-Suite, aplikacja, którą możemy pobierz za darmo z tego linku i jest dostępny dla systemów Windows i Mac.

Oprócz przywracania do poprzedniej wersji Androida możemy również zrobić kopie zapasowe, zarządzaj wszystkimi danymi przechowywanymi na naszym urządzeniu, przywróć system, zainstaluj aplikację.

Przywracanie OnePlus do poprzedniej wersji Androida

W przeciwieństwie do innych producentów, którzy zmuszają nas do korzystania z aplikacji z komputera, producent OnePlus znacznie ułatwia i przyspiesza ten proces, ponieważ wystarczy skopiować ROM, który chcemy na nim zainstalować. wewnętrzna lub zewnętrzna pamięć urządzenia.

Następnie, przy wyłączonym smartfonie, wciskamy przycisk zasilania wraz z przyciskiem ścisz głośność aby uzyskać dostęp do menu startowego urządzenia, gdzie musimy wybrać opcję regeneracja i wybierz, gdzie znajduje się plik zawierający ROM, który chcemy zainstalować.

Przywróć Oppo do poprzedniej wersji Androida

Biorąc pod uwagę, że zarówno Oppo, jak i OnePlus, należą do tej samej grupy, metoda przywracania poprzedniej wersji Androida jest dokładnie taka sama na obu urządzeniach. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to skopiować obraz wersji Androida, którą chcemy przywrócić do pamięci urządzenia.

Następnie, przy wyłączonym smartfonie, wciskamy przycisk zasilania wraz z przyciskiem ścisz głośność aby uzyskać dostęp do menu startowego urządzenia, gdzie musimy wybrać opcję regeneracja i wybierz, gdzie znajduje się zapisany plik.

Przywracanie Realme do poprzedniej wersji Androida

Metoda przywracania poprzedniej wersji na smartfonie z systemem Android jest tak samo jak w Oppo i OnePlus, ponieważ te trzy firmy są częścią tej samej grupy biznesowej.

Po skopiowaniu pamięci ROM do pamięci urządzenia wyłączamy urządzenie. Następnie, wciskamy przycisk zasilania wraz z przyciskiem ścisz głośność aby uzyskać dostęp do menu startowego urządzenia, gdzie musimy wybrać opcję regeneracja i wybierz, gdzie znajduje się zapisany plik.

Przywróć Xiaomi do poprzedniej wersji Androida

Jeśli weźmiemy pod uwagę dużą liczbę urządzeń, które azjatycki producent wypuszcza co roku, możliwość znalezienia potrzebnej nam wersji Androida może okazać się misją nie do zrealizowania. Jeśli mamy szczęście go znaleźć, przechodzimy do skopiuj ROM do katalogu głównego pamięci wewnętrznej naszego urządzenia.

Następnie udajemy się do ustawienia naszego urządzenia, kliknij Moje urządzenie i wybierz Aktualizacja systemu.

Następnie kliknij trzy punkty pionowo i kliknij Wybierz pakiet aktualizacji, wybieramy plik, którego nazwę zmieniliśmy wcześniej na update.zip i rozpocznie się proces przywracania.

Zmień na Androida, to termin używany w języku angielskim w celu przywrócenia poprzedniej wersji Androida. Jest to termin, którego należy używać do wyszukiwania określonych mobilnych ROM-ów w języku angielskim, ponieważ w zależności od modelu prawdopodobnie nie znajdziesz informacji w języku hiszpańskim, mimo że jest to trzeci najczęściej używany język na świecie za chińskim i indyjskim.

Czy naprawdę musisz wrócić do starszej wersji Androida?

Powody, które mogą zmusić nas do powrotu do poprzedniej wersji Androida, powinny zawsze przejść przez: słaba wydajność urządzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą aktualizację.

Z przewodników po Androidzie zawsze polecamy poczekaj kilka dni poznać opinie wcześnie adoptowani a tym samym móc ocenić, czy naprawdę warto aktualizować, czy poczekać kilka dni na rozwiązanie problemów, które może pojawić się w nowej wersji.

Jeśli po zaktualizowaniu urządzenia do nowej wersji Androida zaczęło działać nierówno, wykazuje lagi, awarie i jesteś jedynym użytkownikiem, który doświadcza tego typu problemów, najprawdopodobniej nie jest to wersja Androida, która zainstalowałeś, ale objaw, że musisz zresetować urządzenie od zera.

Podczas instalacji nowej wersji Androida bardziej niż zalecane jest zrobienie tego od zera, czyli wcześniejsze przywrócenie terminala od zera. W ten sposób, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z działaniem aktualnej wersji Androida, nie przeciągniemy go po aktualizacji do nowej wersji Androida.

Co to znaczy przywrócić do poprzedniej wersji Androida?

Proces przywracania poprzedniej wersji Androida nieuchronnie oznacza usunąć całą zawartość przechowywaną w terminalu, więc przed wykonaniem tego procesu musimy wykonać kopię zapasową całej zawartości, którą chcemy zachować.

Kolejnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, jest to, że nie zawsze można wrócić do poprzedniej wersji Androida. Niektórzy producenci zamykają tę możliwość, tak jak robi to Apple z każdą nową aktualizacją iOS, którą uruchamia.

W ten sposób producenci zapewniają, że terminale klientów, zawsze mieć najnowszą wersję Androida, ze wszystkimi wprowadzonymi ulepszeniami zabezpieczeń, a także nowymi funkcjami dodanymi w celu maksymalnego wykorzystania sprzętu.

Skąd pobrać starsze wersje Androida

Jest to jeden z problemy, które napotykamy, gdy chcemy wrócić do poprzedniej wersji Androida, ponieważ nie jest łatwo znaleźć konkretne ROMy terminali.

Jeśli jest to smartfon Samsung, rozwiązanie jest bardzo proste, ponieważ na stronie SamMobile (strona poświęcona Samsungowi od ponad dekady), możemy znaleźć wszystkie wersje wszystkich terminali Android tego producenta.

Jeśli twój terminal to Pixel, ROM można znaleźć za pośrednictwem różnych stron internetowych, które koncentrują się na tych terminalach. Sprawy się komplikują, jeśli nasz terminal pochodzi od innego producenta, choć nie jest to niemożliwe. Na stronie internetowej XDA Developers Możesz znaleźć ROMy wielu terminali, przynajmniej najlepiej sprzedających się, wraz z instrukcjami przeprowadzenia procesu.

Kolejna ciekawa strona internetowa, którą musimy wziąć pod uwagę, gdy znajdź starszą wersję Androida z terminala innego niż Samsung, to htcmania, jedno z najpopularniejszych forów w języku hiszpańskim na telefony komórkowe.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment