Jak zaktualizować Androida do nowszej wersji i czy trzeba to robić?

Czy trzeba aktualizować system Android w telefonie?

Wyskakujące w telefonie okienka o aktualizacji oprogramowania bywają irytujące. Jednak update'y telefonu są ważne, bo poprawiają jego wydajność i bezpieczeństwo. Ignorowanie aktualizacji może nie tylko spowolnić smartfon, ale także sprawić, że niektóre aplikacje przestaną działać.

Kluczowe są jednak te poprawki, które chronią urządzenie przed cyberzagrożeniami. Telefon jest prawdziwą kopalnią danych osobowych. Mogą znaleźć się w nim informacje takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, a nawet hasła i numery kont bankowych.

Wystarczy jeden wirus lub dobrze przemyślane oszustwo, by haker mógł uzyskać dostęp do wszystkich danych i wykorzystać je do nielegalnych działań. Aktualizacje systemu regularnie naprawiają luki i błędy w zabezpieczeniach. Dzięki temu można spać spokojnie, bo dane są dużo bezpieczniejsze.

Reklama

Jak zaktualizować system Android?

Domyślnie aktualizacje Androida instalują się automatycznie. Jeśli jednak w urządzeniu ta opcja jest wyłączona, można także przeprowadzić ten proces ręcznie. Jak to zrobić?

Trzeba upewnić się, że smartfon z Androidem jest połączony z siecią Wi-Fi lub 3G/4G, by aktualizacja przebiegała bez zakłóceń. Należy kliknąć opcję "Ustawienia", by otworzyć menu ustawień urządzenia. Następnie trzeba wybrać opcję "Informacje o telefonie". Na ekranie z informacjami o telefonie znajdzie się opcja "Sprawdź aktualizację". Jeśli smartfon czeka na update, wyświetli się on właśnie tutaj. Trzeba kliknąć dostępną aktualizację i zainstalować ją. W zależności od wersji systemu może być to opcja "Zainstaluj teraz", "Zainstaluj oprogramowanie systemowe" lub "Zainstaluj i uruchom ponownie".

Gotowe! Teraz wystarczy poczekać, aż aktualizacja zainstaluje się na urządzeniu.

Zdjęcie Pobierz i zainstaluj. Jak odświeżyć Android?

Jak zaktualizować Androida plikami ze strony producenta?

Na stronach producentów urządzeń z Androidem zwykle znajdują się oryginalne pliki z aktualizacjami. Są one dostępne w sekcji pobierania na oficjalnej stronie smartfona. Stamtąd można pobrać najnowszy pakiet update’ów, który pasuje do konkretnego modelu telefonu i zapisać go w pamięci smartfona lub na karcie SD.

Aby zaktualizować system operacyjny Android, trzeba wybrać kolejno: "Ustawienia" > "Informacje o telefonie" > "Aktualizacja systemu". Tutaj pokażą się wszystkie pakiety pobrane na urządzenie.

Następnie należy wybrać przycisk "Kontynuuj", aby zainstalować pakiet. Po ponownym uruchomieniu telefon automatycznie zaktualizuje się do najnowszego systemu operacyjnego Android.

Czy da się cofnąć aktualizację Androida?

Zawsze warto aktualizować swój system do nowszej wersji, jednak czasem efekt może być odwrotny do zamierzonego. Choć rzadko się to zdarza, update systemu może uszkodzić oprogramowanie lub zepsuć ulubione funkcje w telefonie. Czy w takiej sytuacji warto próbować cofnąć aktualizację?

Nie wszystkie telefony umożliwiają przywrócenie starej wersji systemu oficjalnymi kanałami. Jeśli producent tego nie wspiera, można w ten sposób unieważnić gwarancję i jeszcze bardziej uszkodzić swoje urządzenie. Co więcej, w przypadku niektórych marek jest to bardzo trudny lub wręcz niemożliwy proces.

Jeśli nie ma się doświadczenia w modyfikowaniu oprogramowania, nie warto cofać aktualizacji systemu na własną rękę. W przypadku problemów z działaniem urządzenia warto spróbować przywrócić je do ustawień fabrycznych - to bezpieczny proces, który można przeprowadzić na każdym telefonie. Jeśli to nie pomoże, lepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc do serwisu.

Dlaczego mój telefon nie dostaje żadnych aktualizacji?

Producenci zawsze informują, które urządzenia otrzymają aktualizacjęe do nowych wersji Androida. Jeśli nie wiadomo, czy konkretny smartfon także załapie się na nowy update, można to łatwo sprawdzić na oficjalnej stronie producenta. W przypadku starszych modeli telefonu jest spore prawdopodobieństwo, że system nie jest już wspierany.

Dlaczego nie mogę zrobić aktualizacji Androida? Powód jest prozaiczny

Spis treści: 01 Po co aktualizować system Android i aplikacje?

02 Jak zmienić wersję Androida na nowszą?

03 Aktualizacja systemu Android na telefonie

04 Aktualizacja przez sterowniki na stronie producenta

05 Aktualizacja systemu przez flashowanie

06 Zmiana wersji Androida na nowszą na starszych urządzeniach

07 Jak wymusić aktualizację Androida?

Po co aktualizować system Android i aplikacje?

Telefon z Androidem wymusza aktualizacje aplikacji przynajmniej raz w ciągu tygodnia. Niektórzy wciąż się zastanawiają nad tym, czy tak częste aktualizacje telefonu mają sens. Zdecydowanie nie zaleca się rezygnować z uaktualnień oprogramowania i aplikacji ze względu na bezpieczeństwo ich użytkowania.

Każda aktualizacja naprawia błędy, łatając luki w oprogramowaniu i nierzadko wprowadza nowe funkcjonalności. Zajmuje jednak pamięć telefonu, dlatego wiele osób rezygnuje z regularnych aktualizacji.

Tymczasem każda nowa wersja Androida wprowadza lepsze rozwiązania w obszarze zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem, co wyklucza potrzebę stosowania programów antywirusowych na urządzenia mobilne.

Reklama

Jak zmienić wersję Androida na nowszą?

Jeśli telefon komórkowy czy tablet mają już kilka lat, a oprogramowanie straciło dotychczasowe wsparcie, często kupuje się nowe urządzenie. Chociaż istnieją skuteczne sposoby na to, by stary telefon znów działał jak dawniej. Jak zmienić wersję Androida na nowszą?

Jest kilka sposobów, by to zrobić, w zależności od rodzaju oprogramowania i czasu użytkowania urządzenia mobilnego.

Aktualizacja systemu Android na telefonie

Aktualizacja systemu Android na telefonie to najprostsza opcja zmiany wersji na nowszą, ale dotyczy tych urządzeń, na których system wciąż ma wsparcie.

Aby ręcznie sprawdzić dostępne aktualizacje w ustawieniach telefonu, wystarczy wybrać kolejno: "Ustawienia" - "System" - "Aktualizacje". Trzeba tylko połączyć się z siecią Wi-Fi, mieć naładowany telefon i po 30 minutach system będzie odświeżony.

Aktualizacja przez sterowniki na stronie producenta

Niektórzy producenci telefonów komórkowych umieszczają na swojej stronie sterowniki lub oprogramowanie własne, za pomocą którego można zaktualizować system operacyjny.

Aby zaktualizować system w ten sposób, trzeba podłączyć telefon do komputera kablem USB i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie internetowej. Warto jednak zachować ostrożność, bo może się okazać, że z telefonu znikną niektóre aplikacje.

Aktualizacja systemu przez flashowanie

Ten sposób aktualizacji Androida jest ryzykowny i wymaga podłączenia urządzenia mobilnego do komputera. Polega na instalowaniu oprogramowania na komputerze (często są to aplikacje, które udostępniają producenci smartfonów).

Po połączeniu telefonu i komputera trzeba zainstalować program, a następnie przejść w tryb bootloadera i wykonywać polecenia krok po kroku. Może się okazać, że instalowane oprogramowanie i system nie są kompatybilne z konkretnym modelem urządzenia z Androidem.

Czytaj także: Jakie smartfony kochają Polacy? Król może być tylko jeden

Zmiana wersji Androida na nowszą na starszych urządzeniach

Czy można zmienić wersję Androida na nowszą na kilkuletnich urządzeniach? Można. Wystarczy znaleźć w sieci wersję odzyskiwania systemu Android, połączyć telefon lub tablet z komputerem i pobrać aktualizację oprogramowania. Trzeba uważać, by była kompatybilna z modelem urządzenia, w tym jego marką i typem.

Jak wymusić aktualizację Androida?

Aby wymusić aktualizację Androida, trzeba wejść w ustawienia urządzenia, wybrać opcję "System", a następnie "Sprawdź dostępne aktualizacje". Jeśli nie będzie najnowszej wersji do pobrania, można skorzystać z ww. sposobów, chociaż w przypadku nowych urządzeń zalecana jest cierpliwość.

Jeśli aktualizacja systemu Android nie powiodła się mimo wykorzystania wymienionych sposobów, jedyną opcją aktualizacji jest rootowanie. Ten sposób ma jednak swoje konsekwencje - telefon traci gwarancję producenta. Dodatkowo wszystkie zainstalowane na nim dane i aplikacje w trakcie rootowania zostaną usunięte.

Jak zaktualizować telefon z Androidem? Porady dla początkujących

Jeśli używasz właśnie swojego pierwszego smartfona i zastanawiasz się jak zaktualizować system Android, to w tym krótkim poradniku znajdziesz odpowiedź. Pokazujemy jak wykonać aktualizację telefonu Samsung, Huawei, Xiaomi i LG. Są to porady dla początkujących.

Jak zaktualizować telefon z Androidem?

W tym krótkim poradniku dla początkujących dowiesz się jak zaktualizować system Android w telefonach Samsung, Huawei, LG i Xiaomi. Pokazujemy gdzie w systemie szukać odpowiednich opcji. Na początek warto jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość współczesnych telefonów z Androidem automatycznie pobiera aktualizacje. Jedyne co musimy zrobić, to połączyć się z internetem.

Najlepszym pomysłem jest połączenie z domową siecią Wi-Fi. Po pierwsze dlatego, że zazwyczaj jest szybka i mamy do niej zaufanie (możemy ją traktować jako bezpieczną). Po drugie nie zużywamy swojego komórkowego pakietu internetowego. Jest to ważne, bo duże aktualizacje potrafią "ważyć" ponad 1 GB.

Kolejną kwestią o której należy pamiętać jest to, że często smartfony pobierają aktualizacje automatycznie tylko gdy są połączone z Wi-Fi. Przy połączeniu z internetem mobilnym może być wyświetlane jedynie powiadomienie, a sam proces trzeba będzie uruchomić ręcznie (według poniższych porad).

Początkującym warto zaznaczyć, że częstotliwość aktualizacji może być różna w zależności od producenta telefonu. Czysty system Android jest tworzony przez firmę Google, ale w takiem postaci występuje w niewielkiej liczbie smartfonów. Większość urządzeń ma zmodyfikowany system z nakładką, który jest aktualizowany nie przez Google, lecz przez samego producenta sprzętu. Dlatego jeśli nowy Android wychodzi na rynek, nie musi to oznaczać, że Wasz telefon go od razu dostanie. Ba! Nie musi oznaczać, że kiedykolwiek go dostanie - wszystko zależy od dobrej woli producenta. Mniejsze aktualizacje mogą występować do kilka tygodni lub miesięcy, ale duże (np. aktualizacja z Androida 8.0 na 9.0) zdarzają się rzadko. Czasami w ciągu kilku lat telefon dostaje tylko jedną dużą aktualizację, a czasami dwie.

Dlaczego warto pobierać aktualizacje? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Producenci dokładają w nich najnowsze "łatki" i zabezpieczenia chroniące przed wirusami i innym szkodliwym oprogramowaniem. Dodatkowo aktualizacje wprowadzają często nowe funkcje i usprawnienia. Niekiedy mogą przyspieszyć telefon, ale... czasami zdarza się, że go spowalniają. Wina leży zazwyczaj po stronie producenta oprogramowania.

Ważne! Przed aktualizacją, zwłaszcza dużą dobrym zwyczajem jest wykonanie kopii zapasowej najważniejszych plików na telefonie. Co prawda nieczęsto zdarza się, że aktualizacje kasują pliki, ale niekiedy mogą wystąpić jakieś (bliżej nieokreślone) błędy, które zmuszą użytkownika do przywrócenia ustawień fabrycznych w telefonie. Dlatego skopiuj zdjęcia, filmy, muzykę, dokumenty i tym podobne na komputer lub kartę microSD, a ustawienia, zakładki, hasła itp. synchronizuj z kontem Google.

Jak zaktualizować telefon Samsung?

Jeśli Twój smartfon Samsung nie pobiera aktualizacji automatycznie, oto co należy zrobić. Wejdź w Ustawienia, przewiń ekran, aż pojawi się pozycja Aktualizacja oprogramowania i dotknij jej. Pojawi się nowa strona w której wybierz opcję Pobierz aktualizacje ręcznie. Przy okazji upewnij się też, że opcja Pobieraj aktualizacje automatycznie jest aktywna.

Jeśli telefon znajdzie aktualizację pobierz ją i zainstaluj, pamiętając o wcześniejszym wykonaniu kopii zapasowej najważniejszych danych.

Jak zaktualizować telefon Huawei?

W smartfonie Huawei wchodzimy w Ustawienia, następnie w System i dotykamy opcji Aktualizacja systemu.

Wyświetli się nowy ekran na którym możemy ręczne sprawdzić czy są dostępne aktualizacje. Niekiedy jeśli telefon nie wykryje niczego nowego warto wejść w menu w prawym, górnym rogu wyświetlacza i wybrać opcję Pobierz ostatni pełny pakiet.

Jak zaktualizować telefon Xiaomi?

W smartfonach Xiaomi wchodzimy w Ustawienia - O telefonie - Aktualizacja systemu.

Jeśli nowsze oprogramowanie zostanie znalezione dotykamy po prostu przycisku Aktualizuj na dole ekranu.

Jak zaktualizować telefon LG?

Ręczna aktualizacja Androida w telefonie LG wymaga następujących kroków. Wchodzimy w Ustawienia, potem w zakładce Ogólne znajdujemy pozycję Centrum aktualizacji.

Teraz dotykamy opcji Szukaj aktualizacji, po czym telefon sprawdzi dostępność nowszych wersji systemu Android.

Zobacz również:

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment