Java czy Python? Język dla początkującego programisty

Wybór języka programowania to kluczowa decyzja dla początkującego programisty. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić język w trakcie nauki lub rozpocząć poznawanie drugiego po opanowaniu pierwszego, ale właściwie podjęta decyzja już na samym początku przygody z programowaniem może znacznie przyspieszyć karierę zawodową. Dziś zastanawiamy się, czy na początek będzie lepszy Python, czy Java.

Jeśli sprawdzicie nasz raport z Badania społeczności IT 2021, to upewnicie się, że zarówno Python, jak i Java, znajdują się w czołówce najpopularniejszych języków programowania - z wyższym wynikiem tego drugiego. Czy jednak to, że Java cieszy się najczęściej większą popularnością niż Python, oznacza, że warto rozpocząć naukę kodowania właśnie od tego języka? Ta kwestia nie jest wcale taka oczywista.

Java

Wiele znanych serwisów internetowych bazuje na Javie. Chociaż język ten ma już 24 lata, nic nie wskazuje, aby wkrótce miał odejść w zapomnienie. Wręcz przeciwnie, jego popularność zwiększa się z roku na rok. Szacuje się, że obecnie może programować w nim nawet ponad 45% deweloperów na świecie. Jego dużą zaletą jest bardzo wysoka kompatybilność, która sprawia, że bez problemu pracują obecnie starsze aplikacje, napisane w Javie i bez zakłóceń będą pracowały w przyszłości, pomimo nieustannych aktualizacji Javy.

Java to obiektowy język programowania wysokiego poziomu, którego ojcem jest James Gosling. To właśnie on nadzorował zespół programistów, który w 1995 roku w Sun Microsytems opracował Javę. Ten język koncentruje się silnie na programowaniu obiektowym, ale w przeciwieństwie do języka C++, z którego wiele czerpie, nie ma tu dziedziczenia wielokrotnego. Zachodzi tu dziedziczenie po jednej klasie nadrzędnej.

Dużą zaletą Javy jest niezależność od architektury dzięki temu, że mamy tu kompilację do kodu pośredniego, który jest wykonywany przez wirtualną maszynę (Java Virtual Machine) niezależnie od systemu operacyjnego. Nic dziwnego, że przed laty reklamowano ten język sloganem: „Napisz raz, uruchom wszędzie” („Write once, run anywhere”).

Python

Język Python to również bardzo ciekawy język programowania. Jego nazwa nie wywodzi się wcale od węża, jakby się mogło w pierwszej chwili wydawać, ale od nazwy angielskiej grupy komików Monty Python.

Python to język wysokiego poziomu, który charakteryzuje się bardzo prostą składnią. Jego głównym twórcą jest holenderski programista Guido van Rossum, który założył, że Python będzie następcą języka ABC. Pierwsza wersja Pythona ukazała się w 1991 roku, potem światło dzienne ujrzały kolejne.

Jest to język bardzo elastyczny, który pozwala na dużą swobodę. Można używać go zarówno do programowania obiektowego, jak i strukturalnego, a nawet funkcjonalnego. Wiele osób wskazuje, że Python jest podobny pod wieloma względami do Perla, ale w rzeczywistości mamy tu do czynienia z większą prostotą i przejrzystością składni. W Pythonie stosuje się dynamiczne typy, a wszystkie wartości przekazuje się za pomocą referencji. Ten język programowania pozwala tworzyć zarówno serwisy internetowe, jak i aplikacje desktopowe, sieciowe czy skrypty, a nawet gry. Do dyspozycji jest kilka silników obsługujących 2D i 3D.

Na który język postawić?

Zastanawiając się nad wyborem między Javą a Pytonem, początkujący programista ma nie lada dylemat. Warto przy tym wziąć pod uwagę kilka aspektów, tym bardziej że obydwa te języki nadają się dobrze do tego, aby rozpocząć przygodę z kodowaniem.

Python wydaje się być jednak prostszy w obsłudze dla "żółtodzioba" i w zasadzie nie wymaga skomplikowanej konfiguracji, aby rozpocząć z nim pracę. W przypadku Javy trzeba poświęcić nieco więcej czasu na konfigurację.

Dodatkowo Javę trzeba kompilować. Do bardziej skomplikowanych aplikacji konieczne będzie użycie jednego z narzędzi do budowania (Ant, Maven, Gradle). Python jest językiem interpretowanym i w zasadzie jedynym problemem jest zarządzanie zależnościami.

Python jest atrakcyjny dla początkującego programisty również dlatego, że jest bardzo zwięzły, nie trzeba w nim pisać tak wiele kodu, aby wykonać jedno zadanie, jak to jest w przypadku Javy. Być może na początku przygody z kodowaniem wyda się to nieistotne, ale gdy przyjdzie pracować nad bardziej rozbudowanymi projektami, zwięzłość Pythona staje się nieoceniona. Przy okazji warto od razu wyrobić w sobie nawyk pisania prostego i przejrzystego kodu. Skłonność do komplikowania nie jest cnotą w przypadku programisty.

Zastosowania

Dużo ważniejsze niż to, jak wyglądają kwestie estetyczne, są możliwości obydwu języków. Co można tworzyć, pisząc w każdym z nich?

Aplikacje webowe

Do pewnego stopnia skomplikowania Python wydaje się rozsądniejszym wyborem - ze względu na większą ekspresyjność. Framework taki jak Django, Flask czy web2py na pewno ułatwi pracę. Wgranie na serwer z punktu widzenia "żółtodzioba" też jest łatwiejsze. W końcu wgrywasz kod, a nie WAR-a/JAR-a jak to jest w przypadku Javy.

Im aplikacje są bardziej obciążone lub rozbudowane, tym bardziej uwidaczniają się korzyści Javy. Na dobrze skonfigurowanym środowisku Java jest bardzo wydajna, a proces skalowania aplikacji był wielokrotnie przećwiczony przez tysiące zespołów javowców na całym świecie. Dlatego też Java to najukochańszy język środowisk finansowych. Używany jest często jako rdzeń aplikacji tradingowych czy innych systemów finansowych. Nie oznacza to jednak, że Python skaluje się źle, po prostu są inne wyzwania z tym związane.

Aplikacje na Androida

W zasadzie nie ma takiej możliwości, jeżeli chodzi o Pythona. Trzeba jednak pamiętać o tym, że środowisko androidowe coraz bardziej stawia na Kotlina (jeden z języków odpalanych na JVM, który zdobywa popularność, szczególnie na Androidzie).

Data Science i AI

Tutaj obydwa języki przez długi czas radziły sobie stosunkowo podobnie, jednak obecnie Python deklasuje Javę. Owszem - większość popularnych bibliotek oferuje API w Javie, jednak to Python jest tu dużo bardziej popularny. Jego skryptowa natura i zwięzła składnia bardziej wydaje się odpowiadać osobom, które zajmują się tymi działkami. Przykładowo TensorFlow (biblioteka do uczenia maszynowego od Google’a) wystawia API zarówno w Javie jak i w Pythonie, ale tylko to drugie ma ich „gwarancję stabilności”, jako najbardziej dojrzała wersja.

Inne zastosowania

Również wiele zagadnień około-naukowych jest rozwiązywanych z pomocą Pythona. Biblioteki takie jak SciPy, NumPy czy EarthPy są używane przez naukowców do obliczeń, czy wizualizacji. Jeżeli chodzi o wizualizację danych, to jest to kolejny mocny punkt Pythona.

Java jest też bardzo mocna, jeżeli chodzi o Big Data. Hadoop czy ElasticSearch są napisane właśnie w Javie. Oczywiście są to usługi, które można używać z każdą inną technologią, jednak pokazuje potencjał języka. Stanowiska z obszaru Big Data często są łączone ze znajomością Javy, która ma tu nieznacznie większy udział niż Python.

Na koniec warto wspomnieć, że Pythona często używa się do skryptowania gier.

Ekosystem

Zaryzykuję stwierdzenie, że największą siłą Javy jest JVM. Tak, ten sam JVM, który - gdy źle skonfigurowany - przyprawi Cię o ból głowy. Dlaczego robi różnicę? Bo można na nim odpalić kilka co najmniej fajnych języków programowania. Kotlin, Scala, Clojure, Groovy. Bonus Jython (implementacja Pythona na JVM) i JRuby (Ruby na JVM). Javowcy często uczą się innych języków rodziny JVM. Sczególnie Scala i Kotlin zdobywają popularność. Mogą one służyć jako uzupełnienie starej dobrej Javy albo mogą być wybrane jako główny język do projektu. Co najważniejsze, po kompilacji będzie się je odpalać tak samo, jak Javę. To rozszerza spektrum możliwości rozwoju programistów tego ekosystemu i niewątpliwie wnosi powiew świeżości. Cieszy również rozwój samej Javy, która w wersji 8 wprowadziła elementy funkcyjne. Dodatkowo co 6 miesięcy wydawana jest nowa wersja, a każda wprowadza drobne zmiany do języka, które sprawiają, ze Java ma coraz więcej funkcji znanych z innych języków.

Siłą ekosystemu Pythona są biblioteki, które wspierają bardzo wiele różnych dziedzin życia. To daje spore możliwości próbowania różnych rzeczy. Jedną z zauważalnych wad tego ekosystemu jest to, że nadal rozwijane są dwie wersje Pythona - 2.x i 3.x. Jest to sytuacja dość dziwna, ale pythonowcy jakoś sobie z tym radzą i twierdzą, że w codziennej pracy nie jest to problemem. Co prawda w 2020 kończy się wsparcie dla wersji 2, więc obecnie ma sens tylko uczenie się wersji 3.

Werdykt?

Wiele przemawia na korzyść Pythona jako ciekawszego języka do uczenia się programowania. Przede wszystkim jest to prostota i różnorodność projektów, w jakich można uczestniczyć - gdy już stanie się programistą. W końcu termin Sztuczna Inteligencja pobudza wyobraźnie o wiele bardziej niż system tradingowy.

Zauważa to coraz więcej osób. Warto wspomnieć, że to właśnie Python w 2015 roku wyprzedził w brytyjskich podstawówkach język francuski pod względem popularności. Wygląda na to, że ofensywa Pythona nasila się na całym świecie, chociaż jeszcze do niedawna to właśnie Java dominowała w nauczaniu. Trend jednak się zmienia. Kto wie, być może wkrótce na czele raportów pojawi się właśnie Python i na dłużej stanie się liderem?

Java czy Python? Co wybrać?

Ostatnio mam dylemat, mianowicie nie wiem, jakiego języka zacząć uczyć się na poziomie bardziej zaawansowanym. Znam podstawy obu języków, i nie wiem, który będzie lepszy do pisania pod Androida:

Python - z jednej strony ma przejrzystą składnię i jest prosty w nauce, ale z drugiej programowanie w nim pod Androida jest skomplikowane. Trzeba używać frameworków, które albo dają mało funkcji albo są skomplikowane.

Java - nie ma zbyt przejrzystej składni i jest trudniejsza do nauki niż Python, lecz była oficjalnym językiem Androida (teraz jest nim Kotlin, bodajże w jakimś IDE można Javę przekonwertować na niego), a także Android jest napisany w środowisku Javy. Ma także specjalne IDE do pisania pod Androida - Android Studio.

Pomożecie mi wybrać z tej dwójki? A może zacząć od razu uczyć się Kotlina?

Java czy Python? Który jest lepszy dla początkujących w 2020 roku?

Jeśli myślisz o karierze związanej z programowaniem, tworzeniem stron internetowych, automatyzacją testów, uczeniem maszynowym, Java i Python to dwa najbardziej popularne i wpływowe języki programowania teraźniejszości i przyszłości.

Początkujący programiści często mylą Javę z Pythonem. Zastanawiają się, który z języków przyda im się bardziej. Specjaliści programowania doradzają najczęściej, aby zacząć od Javy, a następnie nauczyć się Pythona.

Ogólnie uważa się, że Python jest lepszy do tworzenia stron internetowych, analizy danych, uczenia maszynowego i automatyzacji testów, a Java lepiej nadaje się do skomplikowanego programowania po stronie serwera, aplikacji mobilnych z Androidem i do budowania protokołu REST.

W tym artykule pomagamy rozstrzygnąć, który język programowania jest lepszy dla początkujących, nie tylko z punktu widzenia łatwości w jego przyswojeniu, ale także z punktu widzenia pracy i kariery.

Java posiada bardzo aktywną społeczność, dzięki której można łatwo uzyskać pomoc w kwestiach podstawowych, a także w zaawansowanych. Bez względu na to, czego chcemy się dowiedzieć, zawsze jest ktoś, kto jest gotowy odpowiedzieć na nasze pytania.

Jest to jeden z powodów, dla których serwis dla programistów, Stack Overflow, jest pełen pytań i odpowiedzi, dotyczących Javy. Nie można jednak nie przyznać, że Python rozwinął się w pełni i dał silną konkurencję głównym językom jak właśnie Java, czy C++.

Programowanie obiektowe można z powodzeniem wykonać także w Pythonie. Jest on również często używany do budowy stron internetowych, takich jak Reddit. Tak samo Java, jak i Python mogą być użytecznymi narzędziami dla współczesnych programistów do tworzenia aplikacji.

Przy wyborze języka, od którego chcemy zacząć naukę programowania, warto wybrać taki, który jest łatwiejszy do nauczenia się, ale też na tyle interesujący, aby nas przyciągnął i dał silne wsparcie społeczności. Obecnie zarówno Java, jak i Python pasują do tego opisu, należy więc wykonać szczegółową analizę porównawczą, by zdecydować.

Zanim nauczymy się jakiegokolwiek języka programowania, musimy znać różnice między nimi. Błędem może być stwierdzenie, że Java może być mniej wydajna w porównaniu z Pythonem ze względu na wiele elementów.

Poniżej zamieszczamy infografikę, która podkreśla istotne różnice pomiędzy Pythonem a Javą i pomaga przeanalizować oba języki. Zapoznanie się z nią znacznie ułatwi decyzję, który język programowania jest najwłaściwszy na początek.

Java jest bardzo dosłowna w porównaniu z Pythonem. Potrzeba 10 linijek kodu do odczytania z pliku w Javie, podczas gdy w Pythonie potrzebujemy ich tylko 2. Tutaj punkt przyznajemy Pythonowi, ponieważ początkujący programista zazwyczaj woli pisać krótszy kod.

W Javie nie można przechowywać wartości całkowitej w zmiennej typu String, dlatego tutaj punkt przyznajemy Javie. Szybkość jest kluczową rzeczą w rozwoju aplikacji i możemy łatwo zauważyć, że Java jest szybsza, niż Python. Pamiętajmy jednak, że trzeba skompilować i uruchomić program Java, podczas gdy Python nie musi być kompilowany.

Python Shell może bezpośrednio interpretować komendy, co jest ułatwieniem dla programistów. Dla Javy sprawy uległy poprawie wraz z wprowadzeniem JShell'a w Javie 9, wciąż jednak Python lepiej radzi sobie z szybkim tworzeniem i uruchamianiem skryptu.

Na pewno nie będziemy żałować nauki Javy, jeśli wybierzemy ją jako swoją drogę kariery; oczywiście, możemy także nauczyć się Pythona w dowolnym momencie i jest on odpowiedni do pisania małych programów użytkowych.

Jak nauczyć się Javy i Pythona w 2020 roku?

Jeśli poważnie myślisz o karierze w programowaniu i chcesz od razu zacząć uczyć się Javy lub Pythona, oto kilka polecanych książek, kursów i tutoriali (w języku angielskim), które warto sprawdzić:

1. The 2020 Java Developer RoadMap

2. 10 Things Java Programmers Should Learn in 2020

3. 10 Free Courses to learn Python in 2020

4. My favorite free courses to learn Java in depth

5. Core Java Volume 1 and Volume 2, Cay S. Horstmann

6. 10 Books Every Java Developer should read

Każdy z dwóch przedstawionych języków programowania ma swoje wady i zalety, każdy z nich cieszy się popularnością. Dlatego mamy nadzieję, że udało nam się rozjaśnić kwestię różnic między nimi i pomóc w wyborze tego właściwego, jeśli myślicie o podjęciu kariery programisty.

RaiBay - Polish Online Auction for Tech Talents

Follow us: Linkedin, Facebook, Twitter :)

Join us at and/or check our choosen job openings

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment