Android 13 jest już dostępny! Oto wszystkie nowości w Android Tiramisu. Czy twój telefon otrzyma aktualizację?

Czym jest Android?

Android to system operacyjny, który oparty jest na jądrze Linuksa. Przeznaczony jest dla urządzeń mobilnych, takich jak:

telefony komórkowe,

smartfony,

tablety.

Zarządza on podstawowymi zasobami sprzętu oraz dostarcza użytkownikowi graficzny interfejs, za pomocą którego w intuicyjny i prosty sposób można korzystać z zalet i funkcji danego urządzenia.

Ten Android jest najpopularniejszy. Masz tę wersję?

Google raz w roku udostępnia nową wersję Androida, którą następnie producenci wdrażają na swoje nowe i już dostępne na rynku urządzenia. W przeciwieństwie do iOS, fragmentacja jest bardziej zauważalna. Które wydanie systemu sygnowanego zielonym robotem jest obecnie najpopularniejsze?

Google rzadko informuje, która wersja Androida jest najpopularniejsza

W przeszłości Google regularnie, bo co miesiąc publikowało informacje na temat udziałów w rynku poszczególnych wersji Androida. Gigant z Mountain View przestał to jednak robić już kilka lat temu, choć nigdy nie wytłumaczył, dlaczego zdecydował się to zrobić. Niewykluczone jednak, że to z powodu regularnych głosów krytyki, spowodowanych ogromną fragmentacją i niewielkich udziałów najnowszych wydań systemu nawet kilka miesięcy po ich udostępnieniu.

Ostatnie informacje na temat udziałów poszczególnych wersji systemu sygnowanego zielonym robotem otrzymaliśmy w listopadzie 2021 roku. Wówczas najpopularniejszym był Android 10 z 2019 roku, który miał 26,5% udziałów na rynku. Na drugim miejscu był Android 11 z 2022 roku z wynikiem 24,2%, a na trzecim Android Pie z 2018 roku z 18,2%. Za podium znalazł się Android Oreo z 2017 roku (13,7%), który jako ostatni przebił barierę 10%.

Która wersja Androida jest najpopularniejsza? (maj 2022)

Jak sytuacja wygląda po pół roku? Na prowadzenie wysunął się Android 11, który uzbierał 28,3% udziałów (+4,1 p.p.), a Android 10 spadł na drugie miejsce (23,9%, -2,6 p.p.). Android Pie wciąż okupuje trzecie miejsce, ale też stracił trochę tortu (-2 p.p.). Podobnie Android Oreo zajmuje czwartą lokatę, lecz także z mniejszymi udziałami (-2,1 p.p.). Pozostałe wydania również straciły:

źródło: 9to5Google

Gdzie Android 12???

Co jednak dość zaskakujące, w najnowszym rankingu nie pojawiła się najnowsza wersja systemu, mimo że Android 12 został wydany na początku października 2021 roku, czyli ponad osiem (!!!) miesięcy temu, a Google udostępniło już kolejną betę Androida 13. Nie wiadomo jednak, dlaczego w rankingu nie pojawił się najnowszy system, mimo że aktualizację otrzymało już dość sporo smartfonów, nie tylko Google, ale też innych marek, w tym Samsunga, który rok w rok dostarcza na rynek najwięcej urządzeń tego typu.

fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl / Google

Według serwisu 9to5Google, może to być spowodowane faktem, że rankingi są przeznaczone nie dla ciekawskiej gawiedzi, a deweloperów – na podstawie tych informacji mogą odpowiedzieć sobie na pytanie, które wersje systemu powinny wspierać ich aplikacje, żeby dotrzeć do jak największego grona użytkowników. Dzięki tym statystykom mogą się także dowiedzieć, jaką część klientów stracą, jeśli porzucą wsparcie dla konkretnego wydania.

Która wersja Androida jest najpopularniejsza? Nowe dane zaskakują

Google od lat boryka się z fragmentacją Androida. Nowe wersje zielonego robota bardzo wolno zyskują na popularności i nie inaczej jest obecnie, gdy za nami jest premiera 12. iteracji oprogramowania. Do tego stopnia, że Android 12 na razie w ogóle nie zagościł w statystykach producenta.

Z informacji ujawnionych przez Google wynika, że najpopularniejszy jest Android 10 z 2019 r., którego udział wynosi 26,5 proc. Dopiero na drugim miejscu plasuje się zeszłoroczny Android 11 z wynikiem na poziomie 24,2 proc. Trzecie miejsce na podium przypada wydaniu 9.0 Pie z 18,2 proc. udziałem. Poniżej wykres obrazujący obecną fragmentację platformy.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment