Programowanie Dla Początkujących. Jak zacząć Przygodę z Nauką

W Polsce jest za mało programistów – szacuje się, że w naszym kraju brakuje nawet 50 tysięcy pracowników branży IT. Stale rosnąca liczba miejsc pracy sprawia, że choć zwiększa się liczba osób zajmujących się pisaniem kodu, to zapotrzebowanie ciągle rośnie. Popularność zyskują kursy, które oferują programowanie dla początkujących. Światowe trendy wskazują, że era cyfrowa niesie ze sobą coraz więcej miejsc pracy dla osób związanych z informatyką. Dlatego warto się dowiedzieć, gdzie opanować podstawy programowania dla początkujących.

Programowanie dla początkujących zyskuje coraz większą popularność. Trendy i względna łatwość znalezienia pracy to nie jedyne zalety. Kuszące są także zarobki. Według raportu płacowego Hays 2021 średnia zarobków wśród programistów Java wyniosła 15 000 zł, a wśród Developerów PHP – 11 000 zł. Programiści cieszą się nie tylko z wysokich przychodów. W opisach ofert pracy regularnie pojawiają się takie benefity jak komputer przenośny, karnety na zajęcia sportowe, telefon komórkowy czy prywatna opieka medyczna. Dlatego osób, które chcą się zapisać na kurs informatyki dla początkujących, wzrasta, a i oferta rynkowa jest kierowana do coraz szerszego grona osób. Dziś już wcale nie trzeba być specjalistą w zakresie przedmiotów ścisłych, aby rozpocząć przygodę z IT. Nawet osoby bez studiów mogą zgłębić programowanie dla początkujących.

Liczba studentów maleje

Choć popularność branży informatycznej rośnie, to jednocześnie zmniejsza się liczba studentów kierunków informatycznych. Według raportów GUS od 2006 roku można zauważyć wyraźny spadek osób zainteresowanych wykształceniem kierunkowym. W 2006 roku na informatyce i kierunkach pokrewnych studiowało ponad 100 tysięcy studentów. W 2016 roku było to już ledwo 75 tysięcy, a obecnie ta liczba jest jeszcze niższa. W dużej mierze jest to związane z niżem demograficznym i faktem, że ogólna liczba studentów w Polsce maleje, ale też coraz więcej pracodawców mówi wprost, że szuka ludzi z umiejętnościami, a nie wykształceniem. Zarówno pełni pasji dwudziestolatkowie, chcący jak najszybciej zarabiać duże pieniądze, jak i starsi i z doświadczeniem zawodowym, szukający możliwości przebranżowienia – na tę potrzebę pracodawców odpowiadają.

Rośnie popularność kursów programowania

Programowanie dla początkujących – liczba kursów i szkoleń pojawiających się na to zapytanie w wyszukiwarce Google może przyprawić o zawrót głowy. Ludzie szukają możliwości szybkiego pozyskania umiejętności programistycznych, a rynek dostarcza wiele możliwości. Popularnością cieszą się szkolenia online zwane też bootcampami. To kilkumiesięczne, bardzo intensywne kursy, w trakcie których uczestnik poznaje wybraną technologię bądź język programowania. Uczy się teorii, tworzy pierwszy program, następnie drugi i kolejny, by po tych kilku miesiącach móc zacząć pracę. Najzdolniejsi kursanci potrafią nawet przeskoczyć fazę juniora i od razu zacząć pracę jako mid-developer. Wymaga to wielu godzin bardzo intensywnej nauki, ale satysfakcja z własnej, działającej aplikacji jest ogromna.

Właśnie takie kursy oferuje m.in. Future Collars. Prowadzone przez doświadczonych mentorów, sprawiają, że nauka programowania dla początkujących staje się przyjemna i wciągająca, a pokonywanie kolejnych barier i ograniczeń przebiega płynnie. Kursant może zawsze liczyć na wsparcie prowadzącego. Zyskuje też dostęp do ogromu praktycznych ćwiczeń – zadań bardzo podobnych do tych, z którymi będzie się mierzyć w przyszłej pracy.

Mentor prawdę powie

Ogromną zaletą bootcampów jest opieka mentora, czyli specjalisty danej branży, który bierze na siebie odpowiedzialność za dostarczenie wysokiej jakości materiałów do nauki i przekazanie wiedzy najlepiej jak potrafi. To właśnie z mentorem kursant spędza wiele godzin, dyskutując o zadaniach, ucząc się i poprawiając błędy. Na początku ich nie uniknie: nauka w tym zawodzie w dużej mierze opiera się na popełnianiu błędów – nazywanych „bugami” (od angielskiego bug – robak) i ich poprawianiu. Dzięki wsparciu mentora motywacja nie spada. W sytuacji, gdy problem naprawdę zdaje się przerastać – mentor zawsze jest gotów do udzielenia wskazówek i pomocy.

Bootcampy to najlepszy sposób na to, jak rozpocząć przygodę z programowaniem. Dobrze przemyślany program rozwoju umiejętności w połączeniu z profesjonalną opieką mentora pozwoli krok po kroku zbudować fundamenty umiejętności w danym obszarze IT, a potem stopniowo je poszerzać.

Sam się nauczę programowania!

Co bardziej zawzięci uczą się programowania na własną rękę. W Internecie jest szereg artykułów dotyczących różnych zagadnień. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli motywacja jest większa od frustracji, gdy przez kilka tygodni utknie się na jednym błędzie. Jednocześnie warto pamiętać, że kursy prowadzą przez dany temat krok po kroku. Samodzielnie szukając materiałów można się pogubić, nauczyć naprawdę zaawansowanych rzeczy i przegapić podstawy. Dlatego zawsze warto podpierać się listą zagadnień – czy to wyciągniętą z podręcznika programowania, czy przygotowaną przez mentora, właśnie.

Dostępne są też programy do programowania dla początkujących, często mające postać gry. To również opcja, po którą sięga wiele osób – zwłaszcza że takie aplikacje są często bezpłatne. Sęk w tym, że przechodząc przez taką aplikację, można w pewnym momencie utknąć. Bez pomocy fachowca trudno będzie wykryć błąd i przejść na wyższy poziom. Warto więc je potraktować raczej jako dodatkową formę praktyki niż substytut kursu programowania dla początkujących.

Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Karierę programisty można rozpocząć na wiele sposobów – studiując, ucząc się samodzielnie czy decydując się na kurs. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety. Branża jest na tyle specyficzna, że niezależnie od tego jak się zacznie swoją przygodę, to od uporu będzie zależeć, ile się osiągnie. Programista uczy się przez całe życie – musi być na bieżąco z nowinkami, poznawać technologie i śledzić rynek. Jedno jest pewne: na kilku latach nauki się nie skończy. Jeśli jest się na to gotowym – kariera czeka!

Nauka programowania od zera, podstawy programowania - Jak zacząć programować?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki programowania? Zanim postawisz swoje pierwsze kroki, warto dobrze rozpoznać grunt. Co to jest właściwie programowanie? Jak nauczyć się programowania od zera? Od czego zacząć naukę programowania?

Niezależnie od tego, co sprawiło, że chcesz podjąć się nauki programowania - czy ktoś Cię do tego przekonał, czy był to Twój własny pomysł, a znajomi wręcz odradzali taki scenariusz - branża IT czeka również na Ciebie. Oczywiście o ile nauczysz się wszystkiego, co jest potrzebne, by do niej dołączyć. Ścieżek rozwoju jest bardzo dużo, pytanie, którą wybrać? Na początek krótki, darmowy test:

Darmowy test predyspozycji

Wybór języka programowania na start może być ciężkim zadaniem. A pytania mnożą się z każdym kolejnym krokiem: Jak programować? Jak zacząć się uczyć programowania? Kodowanie dla początkujących. Początki kodowania - to tylko wybrane frazy spośród tych najczęściej pojawiających się w wyszukiwarkach. O odpowiedzi nie jest jednak tak łatwo, bo jest ich tak dużo, że często trudno mieć pewność, która jest właściwa.

Co to właściwie jest programowanie?

Programowanie to - zgodnie z definicją - proces tworzenia programu komputerowego realizującego konkretne zadania. Wszystko jest zawarte w kodzie źródłowym, który musi zostać napisany w jednym z języków programowania. Ile jest takich języków? Tak do końca policzyć się tego chyba nie da, bo świat nowych technologii to żywy, dynamiczny organizm, ale możemy przyjąć, że obecnie istnieje ok. 700 aktywnych języków programowania. Jednocześnie spośród nich jest “tylko” 50, w których się faktycznie pracuje. Pół setki to nadal bardzo dużo, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero chce się zacząć uczyć kodowania. Przy wyborze można się kierować rankingami popularności. Są one tworzone na podstawie opinii samych programistów, ale także pracodawców. Oto jedno z wielu możliwych źródeł:

Raport Stack Overflow: Java Script 9. rok z rzędu najczęściej używanym językiem

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na to, by przekonać się, czy kodowanie jest dla Ciebie, jest po prostu zmierzenie się z jakimś kodem. Zawsze w ten sposób praktyczny daje zdecydowanie lepszą odpowiedź, czy to jest w ogóle dobry pomysł na siebie. Dzięki temu łatwiej znaleźć swoją ścieżkę. Przygotowanie teoretyczne też się jednak przyda, nawet jeśli chodzi o absolutne podstawy. Jak znaleźć na to wszystko czas? W jaki sposób ułożyć swoje życie, żeby tę naukę w ogóle móc realizować. Bo nie ukrywajmy się czasu na naukę po prostu tutaj trochę trzeba. Ale dlaczego w ogóle warto się uczyć programowania?

Nauka programowania od zera - czy jest to możliwe?

Rozwój

Programowanie jest jak pisanie i czytanie, a rewolucja cyfrowa od dawna jest już faktem. Otaczają nas urządzenia, aplikacje, kody, które unoszą się dosłownie w powietrzu (Wi-fi, Bluetooth). Każdy, kto ma tę świadomość i choć podstawową wiedzę na temat ich działania, ma zarazem bardziej stabilną pozycję na rynku pracy, a tak naprawdę w całym obecnym świecie. A jeśli jeszcze wie, jak się takie programy tworzy, ma szansę na naprawdę niezłe miejsce w szeregu. I co ważne, cała branża IT nieustannie się rozwija. A zatem każdy, kto do niej dołączy, nie ma wyjścia i musi się rozwijać wraz z nią. W tym kontekście kodowanie dla początkujących można uznać jako rozsądny krok w kierunku bardziej stabilnej przyszłości.

Branża IT

O tym, że sektor nowych technologii cały czas cierpi na niedobór specjalistów, powszechnie wiadomo. Branża IT szuka jednak nie tylko programistów, ale całej rzeszy innego rodzaju ekspertów, np. testerów oprogramowania, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, data engineerów czy data scientistów. Jak wynika z najnowszych danych Devire, o które poprosiła aż 48% ekspertów otrzymało w ciągu ostatniego roku ofertę pracy od firmy z branży IT, która nie posiada biura czy przedstawicielstwa w Polsce. Jeszcze kilka lat temu zagraniczne organizacje nie były otwarte na tego typu współpracę, a teraz same szukają pracowników w Polsce lub starają się pozyskać partnera biznesowego w postaci firmy, która jest w stanie dostarczyć wymagane zasoby. W tym drugim przypadku zagraniczne spółki często korzystają z usług outsourcingu IT, zatrudniając tzw. kontraktorów.

Zarobki w branży IT

Na 20-procentowy wzrost wynagrodzeń mogli liczyć seniorzy w branży IT w pierwszym półroczu 2021 r. - wynika z raportu Just Join IT. Dobre nastroje w sektorze IT odzwierciedlał także również Barometr ITX (przygotowywany przez JJIT) - badający nastroje programistów i prognozy rozwoju branży. W jednym z badanych miesięcy odnotowano, że średnie wynagrodzenie konsekwentnie rosło u 65% firm, a 77% z nich zadeklarowało wzrost zatrudnienia.

Jednym z coraz popularniejszych stanowisk jest Data Scientist. Jest to związane z szerszym zjawiskiem, z którego wynika, że w 2021 roku wzrosło ogólne zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru analityki danych (Data Analystów, Data Engineerów i Data Scientistów). I to o ponad 200% w stosunku do lat ubiegłych. Wśród nich jest właśnie Data Scientist. Jak twierdzą eksperci Devire, w trakcie rozwoju kariery tego specjalisty jego wynagrodzenie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Według raportu Devire Przegląd Wynagrodzeń 2021 specjalista na stanowisku Data Scientist zarobi średnio 16.500,00 PLN brutto. Z kolei junior otrzymuje pensję w wysokości ok. 10.500,00 PLN brutto. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć seniorzy z kilkuletnim doświadczeniem, którzy zarobią nawet 24.500,00 PLN. Warto zwrócić uwagę na skrajności - doświadczeni liderzy mogą oczekiwać płacy w wysokości 40.000,00 PLN brutto.

Od doświadczenia zależne są także zarobki front-end developerów. W 2022 roku pensje programistów front-end (według serwisu Wynagrodzenia.pl) określono tak:

"Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 8 180 PLN brutto. Co drugi front-end developer otrzymuje pensję od 6 500 PLN do 10 800 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych front-end developerów zarabia poniżej 6 500 PLN brutto. Na zarobki powyżej 10 800 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych front-end developerów."

Kto w takim razie powinien zdecydować się na naukę programowania?

Czy nauka programowania jest dla każdego? A czemu nie? Nikt przecież nie mówi, że podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki musisz od razu aplikować do dużej korporacji na stanowisko seniorskie. Wszystko przyjdzie z czasem. Najważniejsze, żeby w ogóle zacząć.

Przyszli programiści

Gdzie mogą pracować programiści? Obecnie już właściwie wszędzie. To już nie tylko banki, linie lotnicze, fundusze inwestycyjne czy korporacje ubezpieczeniowe. To również software house’y, w których powstaje oprogramowanie dla zewnętrznych klientów, ale także małe startupy, a do tego cała gama firm z niemal każdej dziedziny gospodarki.

Inne branże

Specjalistów IT szukają ich też branże, które jeszcze kilka lat temu nie miały z tym sektorem wiele wspólnego. Wystarczy wspomnieć wszelkie dziedziny związane ze służbą zdrowia czy farmację, ale także cały sektor e-commerce. Jakiś czas temu analizowaliśmy oferty dużych firm spoza IT i znalazły się w nich takie korporacje jak PLL LOT, KGHM ale także Kompania Piwowarska. Wszystkie chcą zatrudnić programistów.

Oto 10 najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Czy mają oferty dla programistów?

Hobbyści

Oczywiście programować można również po godzinach pracy i wcale nie trzeba z tym wiązać swojej kariery zawodowej. Tworzenie kodu może być dla niektórych świetną zabawą. W zależności od tego, jakie masz pasje, możesz zaprojektować własną aplikację, którą potem pokażesz swoim znajomym. A może wolisz stworzyć swoją własną grę? W końcu i tak spędzasz przy tego rodzaju rozrywce wiele czasu. Osoby początkujące, które chciałyby sprawdzić się w tworzeniu prostego kodu, zapraszamy do naszych darmowych wyzwań programistycznych:

Od czego zacząć naukę programowania? Wybór formy nauki

Jak zacząć programować? Oto lista 5 miejsc, z których można czerpać wiedzę na temat programowania: studia, bootcampy programistyczne, darmowe materiały na YouTubie, kursy wideo, książki.

Nauka programowania na studiach

Zdecydowanie najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Będąc na studiach przez te 5 lat po pierwsze zetkniesz się z różnymi technologiami i zagadnieniami, a po drugie poznasz ludzi, z którymi będziesz przebijać się przez wspólne projekty i ćwiczenia. Studia zdecydowanie nadal zapewniają najszerszy obraz tego czym jest IT. Mają niestety taki minus, że bardzo długo trwają. Następną rzeczą jest to, że nauka programowania stanowi jedynie część materiału i na wielu kierunkach i uczelniach tematy przerabiane na zajęciach nie mają nic wspólnego z tym czym rzeczywiście będziecie się zajmować po otrzymaniu dyplomu.

Bootcampy online

Bootcampy powstały w odpowiedzi na potrzeby pracodawców z branży IT. Są to kursy zwykle trwające między parę miesięcy do ok. Roku. W wielkim skrócie starają się wyciągać ze studiów tylko tą wiedzę, która będzie Ci potrzebna w pracy i szkolić swoich kursantów tak, aby później wpasowali się w realia rynku. Bootcampy są zazwyczaj bardzo intensywne, nastawione na praktykę i wymagają sporo samozaparcia i systematyczności. Materiał obejmuje nie tylko podstawy programowania, ale również naukę technologii, które realnie się przydadzą w przyszłej pracy programisty. Część oferuje możliwość przejścia w całości takiego szkolenia przez internet, więc można ją połączyć z pracą lub opieką nad dzieckiem. Minusem bootcampów jest to, że wymagają sporo pracy.

Darmowe materiały do nauki programowania w sieci

Mamy XXI wiek, jeśli na jakiś temat nie ma tutoriala na YouTubie to prawdopodobnie problem nie istnieje. Dokładnie tak samo jest z nauką kodowania. Materiałów jest więcej niż jesteś w stanie przerobić i chociaż różnią się jakością to każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli chodzi o najpopularniejsze języki będziesz mógł wybierać filmy garściami. Zdecydowaną zaletą tej formy nauki programowania jest jej dostępność. Potrzebujesz tylko dostępu do internetu i trzech wiader czasu. Problem w tym, że materiały zwykle są nie usystematyzowane w sensie merytorycznym, ale też różnią się od siebie jakością. Nie ma też zwykle żadnej opcji na feedback jeżeli już coś Ci się uda napisać na ich podstawie. Tak czy inaczej poniżej zostawiamy parę linków do miejsc, które polecamy jeśli szukasz darmowych kursów, to dobry sposób żeby spróbować różnych rzeczy zanim zdecydujesz się na studia czy bootcamp.

Nauka programowania poprzez kursy wideo

Bardzo popularna forma nauki programowania od podstaw. Takie kursy zazwyczaj kosztują grosze (na Udemy promocja -93% trwa chyba cały rok) i oferują bardziej usystematyzowaną wiedzę niż darmowe materiały. Kursy na takich portalach zazwyczaj opierają się na serii filmów, w których wykładowca prowadzi Cię za rękę przez nieznany temat. Minusem tego rozwiązania jest powierzchowność. Kursy ogląda się świetnie, masz wrażenie, że nauka programowania z popcornem na kanapie jest taka łatwa i przyjemna, a Ty wszystko łapiesz, natomiast istnieje spora szansa, że z oglądania 30h wykładu o Javie zapamiętasz tylko procent. Brak też najważniejszego - PRAKTYKI. Programowania uczy się programując, a nie patrząc jak inni programują. Podobnie jak w przypadku darmowych materiałów brak też, code review, czyli kogoś, kto rzuci okiem czy Twój kod działa, i dlaczego nie. Jeżeli masz dość samozaparcia, żeby siedzieć przy materiałach wideo i przy okazji programować, to może to być rozwiązanie dla Ciebie.

Książki o programowaniu

Tak, klasycznie do oporu, ale książki często są dobrym źródłem wiedzy niezależnie od tematu, szczególnie na bardziej zaawansowanym poziomie, kiedy chcesz usystematyzować wiedzę z wąskiego zakresu. Jeśli chodzi o naukę programowania to możemy polecić parę tytułów które linkujemy poniżej. Książki dają Ci możliwość nauki wszędzie i zazwyczaj w związku z tym, że przechodzą przez paręnaście rąk na etapie planowania i produkcji są lepiej przygotowane niż na przykład darmowe materiały na YouTubie. Minusami książek jest brak feedbacku, możliwość zestarzenia się informacji w nich zawartych oraz fakt, że rzadko, która książka przygotuje Cię do pracy w zawodzie.

Quiz - który język programowania jest dla Ciebie?

Potrzeby

Na pytanie, czego potrzeba, by uczyć się programowania, można odpowiedzieć krótko: “To zależy”. Ale oczywiście nic nikomu po takim wyjaśnieniu. Z pewnością najważniejszym narzędziem powinien być tutaj komputer, choć i w tym przypadku można powiedzieć, że to zależy. Uczniowie klas podstawowych na pierwszych zajęciach z informatyki uczą się bowiem kodowania używając zwykłego ołówka i kartki. Umówmy się jednak, że komputer trzeba mieć :) Czy jest konieczny dostęp do internetu? Jeśli korzystamy z nagranych wcześniej wideo kursów, nie musimy się w ogóle martwić tą sprawą. Pamiętaj jednak, że kursowi wideo nie zadasz już żadnego pytania, ewentualne wątpliwości trzeba będzie więc wyjaśniać samemu. A gdzie szukać rozwiązań? Oczywiście w internecie - i tu kółko się zamyka. W miarę rozsądne łącze będzie też niezbędne podczas realizowania kursów z programowania, które organizuje Kodilla. Nasze szkolenia są prowadzone w trybie online i np. do przesłania swojego kodu Mentorowi, czy otrzymania od niego code review trzeba mieć neta.

No i tak naprawdę największymi potrzebami będą:

czas - najlepiej dużo wolnego czasu, ale może być też po godzinach, wieczorami samodyscyplina - jeśli zapiszesz się na kurs, pomogą w tym terminy i Mentor satysfakcja z tego, co robisz - bo każdy może być programistą, ale nie każdy się na niego nadaje. Dla niektórych kodowanie to czysta przyjemność i relaks, dla innych tortura. Do której grupy należysz? :)

Ale zobacz również inne nasze materiały w których omawiamy powyższe kwestie:

10 rzeczy, które musisz zrobić, żeby zostać programistą [WIDEO]

Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej sprawie, jaką jest dana technologia, którą akurat zgłębiliśmy i dzięki niej zarabiamy na życie. Od tego, jaką ścieżkę technologiczną wybierzemy, będzie tak naprawdę zależał nasz dalszy los.

Ścieżka

Jakie kierunki można obrać planując swoją przyszłą karierę w branży IT? Jest wiele możliwości, różne rodzaje spojrzenia i różne podziały. Jeden z podstawowych dotyczy zadań, jakie wykonują tacy specjaliści. Z jednej strony jest bowiem front-end developer, czyli specjalista od wszystkiego, co widzi użytkownik, gdy wpisze adres strony internetowej i kliknie enter (np. menu, czy zdjęcia). Front-end developer odpowiada za wygląd i zachowanie strony internetowej. Z drugiej strony mamy back-end developera, który odpowiada za wszystko to, czego nie widać na stronie internetowej, np. panel administracyjny i cała struktura strony www. Programista, który zajmuje się zarówno front-endem, jak i back-endem nazywany jest web developerem lub fullstack developerem.

Nawet kilkanaście ofert pracy tygodniowo dla Full Stack Developerów

Z określeniem, po której stronie chcesz się znaleźć, zbieżny jest wybór języka programowania. Java to jednak back-end, a za front-endem zwykle stał JavaScript, choć i on ma już wykorzystania back-endowe. Oprócz programistycznych są jednak przecież także inne stanowiska. Testerzy oprogramowania, eksperci od cyberbezpieczeństwa, analitycy danych - wszyscy są potrzebni znacznie dalej niż tylko w branży IT:

Nowe ścieżki kariery dla programistów. O specjalistów IT upominają się kolejne branże

Wybór języka programowania

Jaki język programowania będzie dla Ciebie odpowiedni? Najpierw zastanów się, co chcesz robić i dopiero potem zdecydować jakiego języka programowania się uczyć. Twoim marzeniem jest otworzenie nowego CD Projekt Red i zrobienie spin-offu do Wiedźmina - prawdopodobnie będziesz musiał się nauczyć C++ lub C#. Aplikacje mobilne? Java lub Swift. Aplikacje lub strony internetowe? JavaScript lub Java. Każda z tych technologii ma swoje główne zastosowanie i warto przemyśleć swoją ścieżkę kariery zanim zaczniesz wybierać język programowania.

Obejrzyj również nasz film, w którym opowiadamy o 5 najpopularniejszych językach programowania i o tym, co można robić w każdym z nich.

Których języków programowania warto się uczyć?

JavaScript - najprostszy język na początek

JavaScript jest językiem programowania najczęściej używanym przy tworzeniu stron WWW i aplikacji webowych. Zapewnia interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych, a od kilku lat - dzięki Node.js - jest również używany w back-endowej warstwie aplikacji. JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania. Jest to też język w którym, obok Javy jest najwięcej ofert pracy obecnie na rynku. Ze względu na te dwie rzeczy jest często wybierany przez początkujących programistów.

Java - jeden z najpopularniejszych obecnie języków programowania

Jest to język backendowy, używany do tworzenia oprogramowania desktopowego, aplikacji mobilnych czy gier, ale to wszelkiej maści aplikacje korporacyjne są jej najczęstszym wykorzystaniem. Innym jej zastosowaniem mogą być aplikacje mobilne, jako, że Android działa w środowisku Javy. Jest preferowanym językiem w korporacjach i dużych firmach.

Python - Big Data, Machine Learning i sztuczna inteligencja

Python jest językiem, który w ostatnich latach bardzo szybko zyskuje na popularności i zbiera coraz to większą społeczność. To ulubiony język naukowców, statystyków, specjalistów od sieci komputerowych i... hackerów. Jeśli chcesz iść w kierunku Big Data, Machine Learningu, Sztucznej Inteligencji i zastanawiasz się który język programowania wybrać, to Python będzie najlepszym wyborem na początek.

PHP - skryptowy język programowania

PHP (PE_HA_PE) jest skryptowym językiem programowania, wykorzystywanym zazwyczaj do tworzenia stron internetowych. W PHP najczęściej tworzone są systemy zarządzania treścią, forów dyskusyjnych, aplikacje pocztowe oraz klienty baz danych. PHP jest stosunkowo łatwy do rozpoczęcia nauki.

C++

Jest to język najczęściej stosowany w systemach wbudowanych, w telekomunikacji oraz w game devie. C++ znajduje zastosowanie tam, gdzie operuje się bezpośrednio na sprzęcie i liczy się wydajność. Język ten jest używany w największych światowych korporacjach m.in.: Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM, Intel, Nokia Siemens Network, cały automotive. Moim zdaniem ze względu na jego złożoność jest to najtrudniejszy język w zestawieniu. Od programistów C++ często wymaga się też studiów technicznych.

Wybór formy nauki

Każdy chociaż raz spotkał się z cudownymi sposobami na szybkie zdobycie konkretnej wiedzy. Nauka angielskiego podczas drzemki, poznanie sekretu inwestycji finansowych w jeden weekend, zmiana życia po przeczytaniu jednej książki? Takich rewelacji jest wiele, więc nieufność wobec tego rodzaju zapewnień jest zrozumiała zwłaszcza, gdy mowa o tak poważnym zadaniu jak programowanie. To jednak nie znaczy, że tylko tradycyjne metody są nadal najlepsze. Przed wyborem formy nauki, trzeba zapoznać się z faktami i zgłębić temat dokładnie. Pod uwagę należy wziąć zarówno swoją dyspozycyjność i możliwość pogodzenia z nimi nowego pomysłu na siebie (wieloletnie studia vs. nawet kilkutygodniowy, kilkumiesięczny kurs), jak i możliwości finansowe (kurs wideo 45 zł - pięcioletnie studia zaoczne: dziesiątki tysięcy) czy wreszcie techniczne. Możesz się uczyć surfując samodzielnie po internecie, wtedy trafisz jednak zarówno na tak dobre (choć dla początkujących trudne) źródła jak GitHub, ale może Cię ponieść w zupełnie innym kierunku, gdzie tylko stracisz cenny czas. A jeśli chcesz robić postępy w nauce, musisz swój czas bardzo szanować.

Co masz zatem do wyboru? Oto najpopularniejsze możliwości zdobywania umiejętności pozwalających zostać programistą:

Studia

Coraz więcej młodych osób zauważa, że dyplom uczelni wyższej nie jest już szczególnym atutem na obecnym rynku pracy. Warto zastanowić się nad nauką programowania - pisaliśmy w 2016 roku:

Nauka programowania zamiast studiów - dobre wyjście dla maturzysty

I patrząc na to, co się dzieje na rynku pracy, zjawisko stało się znacznie bardziej powszechne. Dyplom ukończenia studiów technicznych nadal jest w cenie, jednak już nie takiej, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Najważniejsze, co liczy się dla pracodawcy, to umiejętności. Każdy student może być dobrym materiałem na seniora, ale sam dyplom mu takiego przywileju nie daje. O wiele cenniejszy będzie dokument potwierdzający nawet bezpłatny staż lub praktyki w firmie IT.

Jeśli dobrze się wyszkolisz, to będzie miało mniejsze znaczenie, pytanie - czy chcesz zdobywać umiejętności aż przez 5 lat studiując na uczelni (w znacznym stopniu teorię)?

Studia informatyczne przygotowują przyszłych absolwentów do zawodów, takich jak administrator sieci, programista, tester oprogramowania czy serwisant sprzętu, jednak nie jest to jedyna i nie zawsze najlepsza, a przede wszystkim nie jest to najkrótsza droga.

Bootcamp

Przed rozpoczęciem bootcampa nie musisz mieć ukończonych studiów informatycznych, ani żadnej szkoły technicznej - uczymy od zera. A czy wykształcenie kierunkowe jest potrzebne do znalezienia pracy w IT? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule i filmie, który publikujemy poniżej:

Wszystko, co musisz wiedzieć przed bootcampem Kodilli

Jak wygląda bootcamp od strony kursanta?

Ksiażki

Książek nigdy za dużo. I nigdy nie będziemy ich nikomu odradzać. Zwłaszcza, jeśli są to książki o programowaniu. Wśród takich podręczników można znaleźć pozycje absolutnie kultowe, po które sięgają zarówno seniorzy z wieloletnim doświadczeniem jak i osoby dopiero wkraczające do świata IT. Jest tu np. “Czysty kod” wujka Boba, albo “Sztuka kodowania” Seibela. Szerzej omawiamy je w tym artykule:

Książki dla początkujących programistów

Kursy

Dodajmy do tej listy jeszcze jedno hasło: “kursy”. W tym przypadku chodzi jednak o kursy samodzielne, bardzo często w formie nagranych na wideo lekcji. Mogą to być jednak także szkolenia w innej formie, np. poprzez jakąś platformę, do której uzyskasz dostęp. Kursy samodzielne, czy kursy wideo mają kilka zalet. Po pierwsze są zazwyczaj dość tanie (dolna granica to nawet kilkanaście złotych), po drugie dostajemy je na zawsze i możemy z nich skorzystać w dowolnym momencie, a przeważnie również przekazać innej osobie (choć niezawsze). Taki film możemy puszczać sobie od nowa wiele razy. Największym minusem jest jednak brak człowieka po drugiej stronie ekranu. Nie możemy nikomu zadać pytania. Najczęściej kurs online to po prostu dostęp do platformy, na której uczestnik kursu samodzielnie uczy się udostępnionych przez internet materiałów w formie zadań do wykonania. Najczęściej kurs jest organizowany w taki sposób, aby zadania (jeśli już wystąpią) były sprawdzane automatycznie przez system. Przeważnie kursy samodzielne mają dużo mniejszy zakres materiału (np. samodzielny kurs online z HTML może być przewidziany na ok. 10 godzin nauki, a bootcamp „z tego samego” na 200 godzin nauki ze wsparciem Mentora). Oczywiście cena kursów samodzielnych jest stosunkowo niższa, przede wszystkim dlatego, że dostęp do mentora jest albo bardzo ograniczony, albo nie ma go w ogóle.

Bootcamp online a kurs samodzielny online - różnice

Jak długo trwa nauka programowania?

Zacznijmy od banału. Nauka programowania nie kończy się nigdy. Każdy, kto zaczął się szkolić z kodowania na poważnie i wykorzystuje te umiejętności na co dzień, wie, że tutaj nic nie jest dane na zawsze. Nowe technologie ewoluują coraz szybciej i aby za nimi nadążyć, trzeba się ciągle uczyć czegoś nowego. Jeśli jednak chodzi o stawianie pierwszych kroków, odpowiedź będzie trochę bardziej konkretna :)

Ile trwa nauka programowania?

Nauka na studiach informatycznych w trybie dziennym 3 lata - 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku

Nauka na studiach informatycznych w trybie weekendowym 3 lata - 8 godzin dziennie, ale tylko w weekendy

Kurs programowania w szkole online z Mentorem - 9 miesięcy

Stacjonarne szkolenie w tygodniu 5 tygodni - 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku

Nauka samodzielna - tutaj ram czasowych nie ma, każdy ma inne zdolności i inne możliwości

Jak później znaleźć pracę jako programista?

Jak szukać pracy w IT? Jak się dobrze do tego przygotować szczególnie jeśli jesteś na etapie przebranżowienia i o pracy jako programista nie masz jeszcze pojęcia? Jak zbudować mocne portfolio? Chcesz się przekwalifikować? Poniżej kilka najciekawszych linków:

Wszystkim poszukującym odpowiedzi polecamy również nasz darmowy e-book “Jak Studiować i Znaleźć Pracę w IT”. Znajdziesz w nim m.in.:

Listę najlepszych pracodawców wybranych przez studentów

Zarobki programistów Facebooka, Google’a, Apple’a oraz polskich korporacji i start-upów

Listę serwisów z ogłoszeniami o pracę dla juniorów

Tipy jak wejść do branży IT i jak mieć na to wszystko czas

Z e-booka skorzystają studenci wszystkich kierunków, zarówno humanistycznych, jak i technicznych, którzy chcą pracować w branży IT. Znajdziesz w nim podpowiedzi jak pogodzić naukę programowania ze studiami. Jeśli zaczniesz się uczyć teraz, w wieku 26 lat podejmiesz pracę jako junior developer. To może być dopiero początek kariery programisty. Możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie lub w firmie z fajną atmosferą i benefitami. Chcesz rozpocząć swoją pierwszą pracę w IT?

Pobierz e-book

Najlepsze aplikacje do zdalnej nauki programowania dla dzieci ✔️

W niniejszym artykule przedstawimy kilka aplikacji przeznaczonych do nauki programowania w warunkach zdalnych wraz z ich szczegółową charakterystyką. Mamy nadzieję, że przedstawiony zbiór nie tylko ułatwi Państwu wybór najlepszej aplikacji dla swojego dziecka, ale także przekona osoby, które do tematu zdalnej nauki programowania podchodzą wciąż nieco sceptycznie. Aplikacje do nauki kodowania mogą być natomiast świetnym sposobem na praktyczne wykorzystanie obecnych realiów związanych z lockdownem i nauką dzieci w domu.

Aplikacje do nauki zdalnej

Zdalne przyswajanie wiedzy może dawać mnóstwo korzyści. Korzystając z aplikacji, dzieci mogą w sposób bezpieczny i praktyczny wykorzystywać czas wolny, który w standardowych warunkach poświęciłyby na zajęcia dodatkowe lub szkolne. Co więcej, warto zauważyć, że generacja Z charakteryzuje się wyjątkowo wysokim stopniem obycia z technologiami i elektroniką. Sytuacja ta powoduje, że w sposób spontaniczny sięgają po taki sprzęt jak smartfon czy tablet. Na zmiany tego typu nie mamy wpływu - mamy jednak szansę przekuć je w rodzaj inwestycji w przyszłość naszych dzieci. Mogą w tym pomóc aplikacje przeznaczone do nauki kodowania dla dzieci.

Aplikacje do nauki programowania dla dzieci

Niektórzy rodzice zapewne zastanawiają się, czym różni się zwykła gra komputerowa od aplikacji poświęconej nauce kodowania. Otóż programy tego typu uczą dzieci podstawowych zależności rządzących światem programowania, a także świadomości samej jej koncepcji. Od momentu rozpoczęcia użytkowania aplikacji dzieci nie tylko będą grać w gry komputerowe, lecz same tworzyć wirtualną rzeczywistość. Programy tego typu wykształcają w dzieciach umiejętności, które niewątpliwie staną się przydatne w ich przyszłych realiach zawodowych. Dzięki nim mają one także możliwość nabycia wielu kompetencji emocjonalnych, do których należą między innymi:

determinacja i chęć poszukiwania nowych rozwiązań,

niezrażanie się przeciwnościami,

świadomość potrzeby oczekiwania na rezultaty,

umiejętność przyjmowania porażek,

praca na podstawie prób i błędów,

cierpliwość i wytrwałość,

wzrost zainteresowania nauką i technologiami,

wzrost pewności siebie i swoich możliwości,

większa chęć podejmowania wyzwań w przyszłości.

Charakterystyka aplikacji poświęconych do tworzenia gier dla dzieci

Aplikacje dla dzieci stworzone zostały w taki sposób, by poradziły sobie z nimi dzieci nie tylko w różnym przedziale wiekowym, ale także o zróżnicowanych preferencjach i predyspozycjach. Programy zostały bowiem skonstruowane w sposób przejrzysty, wizualny i intuicyjny. Poszczególne kody języków programowania są przedstawiane pod postacią różnego rodzaju bloków, klocków lub puzzli, co pomaga dzieciom w ich właściwym rozpoznaniu i łączeniu. Rezultatem kombinacji złożonych z kodów są kolejne elementy świata wirtualnego, przy czym każda z aplikacji uwzględnia zróżnicowany poziom trudności. Aby pomyślnie realizować określone zadania, dzieci muszą się wykazywać takimi umiejętnościami jak:

twórcze i logiczne myślenie,

rozumienie zależności przyczynowo-skutkowych,

analityka matematyczna,

szybkie kojarzenie faktów,

zmysł techniczny i technologiczny.

Wybrane aplikacje przeznaczone do nauki programowania dla dzieci

Poniżej wymienione zostały aplikacje, które łączy kilka cech wspólnych

Są one przeznaczone dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

W celu ich użytkowania nie jest konieczna biegła umiejętność czytania i pisania.

Cechuje je powszechna obecność labiryntów i bloczków, a także zróżnicowana tematyka.

Postaci często muszą znaleźć drogę do celu.

Zawierają elementy języków obcych, co ma dodatkowo rozwijający wpływ na dziecko.

10 najczęściej użytkowanych aplikacji do nauki programowania dla dzieci

Algorithm City - to innowacyjna i zabawna gra programistyczna, która w swojej kreacji wykorzystuje motywy zwierząt. Gracze przyswajają podstawową wiedzę z zakresu kodowania, kierując postacią, zbierając złoto i zdobywając kolejne poziomy.

- to innowacyjna i zabawna gra programistyczna, która w swojej kreacji wykorzystuje motywy zwierząt. Gracze przyswajają podstawową wiedzę z zakresu kodowania, kierując postacią, zbierając złoto i zdobywając kolejne poziomy. Bee-Bot - robot w kształcie pszczółki przeznaczony do nauki programowania dla dzieci. Jest idealną alternatywą użytkowania smartfonów i tabletów szczególnie dla najmniejszych maluchów. W celu zaprogramowania robota wystarczy kliknąć odpowiednią sekwencję przycisków na jego grzbiecie.

- robot w kształcie pszczółki przeznaczony do nauki programowania dla dzieci. Jest idealną alternatywą użytkowania smartfonów i tabletów szczególnie dla najmniejszych maluchów. W celu zaprogramowania robota wystarczy kliknąć odpowiednią sekwencję przycisków na jego grzbiecie. Bit By Bit - jedna z najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych do nauki kodowania dla dzieci. Bit by bit po polsku oznacza „kawałek po kawałku”, co świetnie odzwierciedla proces nauki małych programistów.

- jedna z najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych do nauki kodowania dla dzieci. Bit by bit po polsku oznacza „kawałek po kawałku”, co świetnie odzwierciedla proces nauki małych programistów. CodeMonkey Jr - aplikacja uczy przedszkolaków i dzieci z podstawówki podstaw programowania, dzieląc przygody małpki zbierającej banany, której misją jest odblokowywanie skrzyń ze skarbami.

- aplikacja uczy przedszkolaków i dzieci z podstawówki podstaw programowania, dzieląc przygody małpki zbierającej banany, której misją jest odblokowywanie skrzyń ze skarbami. codeSpark - rodzaj płatnej aplikacji, którą można wypróbować, korzystając z 7-dniowego okresu próbnego. Przeznaczona dla dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia. Prezentuje przygody wirtualnych postaci.

- rodzaj płatnej aplikacji, którą można wypróbować, korzystając z 7-dniowego okresu próbnego. Przeznaczona dla dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia. Prezentuje przygody wirtualnych postaci. Lightbot Hour - edukacyjna gra wideo przeznaczona do nauki koncepcji programowania. Do tej pory została otworzona już 7 milionów razy i jest wysoko oceniana przez ITunes i Google Play.

- edukacyjna gra wideo przeznaczona do nauki koncepcji programowania. Do tej pory została otworzona już 7 milionów razy i jest wysoko oceniana przez ITunes i Google Play. Solo Learn: Learn to Code - ten rodzaj aplikacji jest nieco bardziej zaawansowany niż pozostałe. Istotne jest to, że Solo Learn: Learn to Code umożliwia naukę kodowania dla dzieci od podstaw. W 2018 roku aplikacja została wyróżniona przez Google Play w kategorii Google Play’s Editor’s Choice.

- ten rodzaj aplikacji jest nieco bardziej zaawansowany niż pozostałe. Istotne jest to, że Solo Learn: Learn to Code umożliwia naukę kodowania dla dzieci od podstaw. W 2018 roku aplikacja została wyróżniona przez Google Play w kategorii Google Play’s Editor’s Choice. PixBlocks - niezwykle ciekawa forma nauki programowania dostępna dla komputerów stacjonarnych, nośników mobilnych, a także w formie gry planszowej. Aplikacja jest w pełni bezpłatna. Gra planszowa może stanowić natomiast świetny pomysł na prezent w kontekście nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

- niezwykle ciekawa forma nauki programowania dostępna dla komputerów stacjonarnych, nośników mobilnych, a także w formie gry planszowej. Aplikacja jest w pełni bezpłatna. Gra planszowa może stanowić natomiast świetny pomysł na prezent w kontekście nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. ScratchJr - uniwersalny język programowania, który uznawany jest za najpopularniejszy w kategorii dziecięcej. Jego przejrzysta, wizualna forma pomaga zrozumieć koncepcję kodowania dzieciom pomiędzy 5 a 8 rokiem życia. Pozornie proste zadania uczą dzieci kreatywnego myślenia i logicznego rozumowania.

- uniwersalny język programowania, który uznawany jest za najpopularniejszy w kategorii dziecięcej. Jego przejrzysta, wizualna forma pomaga zrozumieć koncepcję kodowania dzieciom pomiędzy 5 a 8 rokiem życia. Pozornie proste zadania uczą dzieci kreatywnego myślenia i logicznego rozumowania. SpriteBox - gra polegająca na ratowaniu duszków, które umożliwia otwieranie następnych pudełek i zdobywanie kolejnych poziomów. Zadaniem gracza są modyfikacje kolejności poleceń w obszarze kodu.

FAQ:

1. Czy korzystanie z aplikacji do nauki programowania dla dzieci jest bezpłatne?

W zdecydowanej większości przypadków tak. Zdarza się jednak, że należy zapłacić za rozszerzoną wersję aplikacji. Co więcej, w bezpłatnych wersjach aplikacji należy liczyć się z częstą obecnością reklam, choć nie jest to regułą. Po ściągnięciu aplikacji warto przekazywać go dziecku w trybie offline, by zapobiec generowaniu niepożądanych kosztów.

2. Jakie są najpopularniejsze aplikacje do nauki programowania dla dzieci w Polsce?

Najczęściej używaną aplikacją przez dzieci w kontekście nauki programowania jest Scratch Junior. Jest to bowiem także najchętniej wykorzystywany program przez nauczycieli na zajęciach w szkole. Warto pamiętać, że pozostałe aplikacje są również godne uwagi, jednak ich popularność zależy od wielu innych czynników.

3. Jak zaangażować dzieci do zabawy z aplikacjami?

Aplikacje do nauki programowania do złudzenia przypominają standardowe gry komputerowe. Zazwyczaj dzieci nie wymagają dodatkowej motywacji w zakresie ich użytkowania.

Przeczytaj także:

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment