Kurs programowania Java

Na tej stronie znajdziesz zestaw odnośników do artykułów, które pomogą Ci poznać Javę od podstaw. Artykuły podzieliłem na sekcje. Każda z nich zawiera artykuły, które pomogą Ci poszerzyć wiedzę na temat programowania w języku Java.

Kurs starałem się tworzyć dla zupełnie początkujących. Jeśli jednak jakikolwiek temat nie jest dla Ciebie wystarczająco jasno opisany proszę daj znać. Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Zawsze możesz zadać swoje pytanie w komentarzach pod każdym artykułem.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem możesz dowiedzieć się czym właściwie jest programowanie. Pamiętaj też o przygotowaniu środowiska programisty.

Podstawy składni

Zacznij od poznania podstawowej składni języka Java. Poniższa lista artykułów pomoże Ci w zdobyciu odpowiedniej wiedzy:

Przerwa na testy jednostkowe

Jeśli zapoznasz się już z podstawową składnią języka Java koniecznie zrób przerwę na poznanie testów jednostkowych. Testy jednostkowe są czymś bardzo ważnym w codziennej pracy programisty.

Nie jest to temat prosty dla początkujących, jednak moim zdaniem warto już od samego początku zwracać na niego uwagę. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci ;).

Z tego właśnie powodu zachęcam Cię do przeczytania artykułów poświęconych testom jednostkowym:

Pamiętaj o praktyce

Języka programowania uczy się dokładnie w ten sam sposób jak zwykłego języka. Najlepszą nauką jest praktyka. Właśnie z tego powodu każdy z artykułów kończy się ćwiczeniami do wykonania.

Przygotowałem też osobny artykuł zawierający zestaw ćwiczeń dla początkujących programistów. Jeśli przerobisz ćwiczenia z tego artykułu zapraszam Cię do osobnego działu z przykładowymi zadaniami do rozwiązania. Znajdziesz tam zadania o różnym poziomie trudności, zawsze z przykładowym rozwiązaniem.

Bardziej zaawansowane elementy składni

Jak poznasz już podstawy składni możesz przejść do bardziej zaawansowanych elementów:

Elementy biblioteki standardowej

Język Java posiada tak zwaną bibliotekę standardową. Biblioteka standardowa to zestaw gotowych klas, które dostępne są wraz z językiem programowania. Poniższa lista zawiera artykuły opisujące wybrane elementy biblioteki standardowej języka Java:

Przydatne narzędzia i biblioteki

Co dalej?

Koniecznie zapoznaj się z tym jak używać języka Java z linii poleceń. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć robotę jaką odwala za nas IDE.

Jeśli nadal chcesz rozwijać swoją wiedzę związaną z językiem Java zachęcam Cię do przerobienia kursu programowania aplikacji webowych.

Bez względu na to czy zdecydujesz się na rozwijanie wiedzy związanej z Javą koniecznie musisz zwrócić uwagę na Git’a. Pomoże Ci w tym kurs git dla początkujących.

Projektowanie oprogramowania dla zupełnie początkujących. Owoce programowania

Okładka twarda Wydawca: Helion ISBN: 9788328355651

Produkt dostępny w kategoriach:

Programowanie to nie tylko umiejętność pisania kodu oraz organizowania go w funkcje, procedury i moduły. Nawet najbardziej finezyjne języki i najnowocześniejsze paradygmaty programowania nie zapewnią sukcesu, jeśli projekt aplikacji jest nieprzemyślany, a jej logice brakuje... logiki. Z drugiej strony poświęcenie odrobiny czasu na stworzenie dobrego projektu sprawi, że praca nad pisaniem kodu będzie łatwiejsza, sama aplikacja będzie pracować lepiej i bardziej niezawodnie, a późniejsze modyfikacje i rozwój oprogramowania przysporzą mniej problemów.Jeśli planujesz napisać swoją pierwszą aplikację, sięgnij po tę książkę. Aby zrozumieć zawartą w niej treść, nie trzeba znać żadnego języka programowania. Pokazano tu, jak działają programy i jak można z ich wykorzystaniem rozwiązywać konkretne zadania. Wiedza o zasadach projektowania jest przekazywana za pomocą pseudokodu i schematów blokowych. Omówiono zarówno podstawowe zagadnienia, takie jak typy danych, zmienne, funkcje, jak i nieco bardziej zaawansowane: programowanie obiektowe, tworzenie graficznych interfejsów użytkownika i pisanie programów sterowanych zdarzeniami. W tym wydaniu książki wprowadzono wiele poprawek i uzupełnień, dotyczących między innymi języków Java, Python i C++ oraz programowania aplikacji dla urządzeń mobilnych.Dzięki tej książce dowiesz się:jak działa komputer, czym są programy i do czego służą danez jakich modułów i struktur składają się programy oraz jak działają funkcjew jaki sposób pracuje się na plikach oraz czym jest przetwarzanie tekstuczym jest rekurencja i do czego można ją wykorzystaćczym się różni programowanie proceduralne od obiektowegoBez dobrego projektu zawiedzie najlepszy kod!O autorzeTony Gaddis od ponad dwudziestu lat prowadzi kursy informatyczne, głównie w Haywood Community College. Jego talent dydaktyczny był niejednokrotnie doceniany i nagradzany. Gaddis otrzymał między innymi tytuł Nauczyciela Roku na North Carolina Community College oraz nagrodę Teaching Excellence przyznaną przez National Institute for Staff and Organizational Development. Jest autorem i współautorem bardzo cenionych książek dotyczących nauki języków C++, Java, Microsoft

Najlepsze programy do nauki programowania dla dzieci!

Programowanie to w dzisiejszych czasach umiejętność podstawowa. Nauka programowania powoli staje się wręcz równorzędna z nauką czytania, pisania i liczenia. Stały i dynamiczny rozwój technologii informatycznych i ich coraz większe znaczenie w naszym życiu sprawiają, że nauka podstaw programowania na wczesnym etapie edukacji wydaje się coraz częściej oczywista. Istnieją specjalne programy przeznaczone dla dzieci, których zadaniem jest pomoc w zrozumieniu najważniejszych programistycznych prawideł. Które z nich są najlepsze i którymi warto się zainteresować?

Dlaczego nauka programowania jest tak ważna?

Dzisiejszy świat to przede wszystkim świat komputerów. Otaczają nas one wszędzie. W każdym domu mamy ich kilkadziesiąt. Nawet najmniejsze urządzenia elektroniczne to niewielkie komputery, które wymagają odpowiedniego zaprogramowania. Coraz większa część życia odbywa się w sieci. Nic więc dziwnego, że umiejętności związane z programowaniem są coraz bardziej istotne.

Najbardziej popularne programy do nauki programowania dla dzieci

Wśród najbardziej popularnych programów i platform online do nauki programowania dla dzieci wymienić należy przede wszystkim:

1. Scratch

2. Blockly

3. Thimble

4. Tynker

5. Code Combat

6. Kodable

7. App Inventor

8.

Scratch to aplikacja służąca do nauki absolutnych podstaw programowania. Nie wymaga ona znajomości żadnego konkretnego języka, ponieważ dziecko będzie posługiwać się tu gotowymi blokami, które może dowolnie ze sobą łączyć i w czasie rzeczywistym obserwować efekty. Aplikacja służy więc do zrozumienia tego, jak działają języki programowania i tego, że dzięki znajomości różnych ich elementów i ich odpowiednim łączeniu można uzyskać ciekawe efekty. Z całą pewnością jest to świetny program na zachętę do nauki dla najmłodszych.

Blockly jest nieco bardziej skomplikowany. Tutaj poszczególne bloki mają już nieco mniej atrakcyjną wizualnie formę, za to możliwości ich łączenia są bardzo duże. Dziecko może zapoznać się z podstawami kodowania i samodzielnie tworzyć swoje pierwsze programy. Ciekawą propozycją jest Thimble. Nie jest to właściwie program edukacyjny, ale bardzo proste narzędzie dla twórców stron internetowych. Właśnie ta prostota jest tu największym atutem. Dzięki programowi dzieci mogą łatwo nauczyć się podstaw kodowania związanego z tworzeniem witryn WWW.

Tynker jest platformą internetową oferującą dostęp do wielu narzędzi o różnym stopniu skomplikowania. Niektóre z nich mają postać dość zaawansowanych programów do tworzenia aplikacji z gotowych elementów, a inne to bardzo proste gry, które pozwalają dziecku zapoznać się z podstawami logiki kodowania programów. Code Combat jest z kolei aplikacją pozwalającą na naukę programowania między innymi prostych gier. Sama aplikacja również ma wiele z gry, dzięki czemu dzieci na pewno się nią zainteresują.

Ciekawą platformą jest Kodable. Różne narzędzia, które udostępnione zostały w jej ramach, pozwalają dzieciom rozwijać różne umiejętności związane z programowaniem. App Inventor jest kolejnym programem, który nie pełni funkcji edukacyjnej, ale jest pełnoprawnym narzędziem dla programistów. Przyjazny interfejs i łatwość opanowania podstaw sprawiają, że to świetne narzędzie na początek. Oferującą duże możliwości platformą, na którą również warto zwrócić uwagę, jest

Różne style nauki dla różnych dzieci

Nauka programowania dla dzieci może mieć różne oblicza, tak samo jak różne są same dzieci. Nie powinno się więc ograniczać do jednego i wypróbować różnorodne narzędzia (nie tylko te, które wymieniono powyżej). Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że dostępne aplikacje mogą mieć charakter gry, albo programu typowo edukacyjnego. W przypadku młodszych dzieci gry sprawdzą się doskonale, tym bardziej że w większości przypadków są one już i tak z nimi doskonale zaznajomione. Atrakcyjna w odbiorze gra potrafi przykuć uwagę dziecka nawet na wiele godzin. Jeżeli w tym czasie będzie się ono rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a nie tylko tracić czas na niezbyt mądrą rozrywkę, to na pewno pomoże mu to w późniejszym życiu. Programy typowo edukacyjne spodobają się z kolei starszym dzieciom, które już raczej wiedzą czego chcą i chętnie będą uczyć się nowych rzeczy. W tym celu również warto zainteresować dzieci prostymi narzędziami dla programistów, które jednak czasem dają spore możliwości i pozwalają na osiągnięcie imponujących efektów w krótkim czasie (oczywiście przy odpowiednim zaangażowaniu).

Nie tylko płatne programy – dlaczego warto sięgać po darmowe narzędzia?

Dobrą wiadomością jest to, że nie za każdy program do nauki programowania dla dzieci trzeba zapłacić. Wiele z nich dostępne jest za darmo albo prawie za darmo. Wielu producentów tego rodzaju oprogramowania udostępnia bez konieczności płacenia podstawową wersję, dzięki której dziecko może zapoznać się z programem i jego możliwościami i zobaczyć, czy mu on w ogóle pasuje. Czasem można skorzystać również z pełnej wersji za darmo przez ograniczony czas. W sieci znaleźć można również narzędzia udostępniane całkowicie za darmo.

Czy dziecko nauczy się dzięki temu programować?

Pytaniem, które na pewno warto zadać, jest to, czy dziecko nauczy się dzięki temu programować. Z jednej strony można powiedzieć, że nie. Większość wymienionych programów to zdecydowanie za mało, żeby zdobyć umiejętności pozwalające na prawdziwe pisanie programów. Z drugiej jednak strony dzięki tego rodzaju aplikacjom każde dziecko może zdobyć niezbędne podstawy, dzięki którym późniejsza nauka programowania będzie o wiele łatwiejsza i szybsza.

Partnerem artykułu są Giganci Programowania, oferujący kursy programowania dla najmłodszych.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment