# Rozwiń swój talent

Narzędzie programistyczne – coś dla początkującego, jak i seniora. Dlaczego dobre narzędzie to podstawa?

Programowanie, choć na początku nauki wydaje się bardzo skomplikowane, to z czasem okaże się doskonałą rozrywką, która przy okazji pozwoli nam uzyskać pierwszą pracę w branży IT. Wraz z ewolucją technologii, pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które pomagają nauczyć się programowania, ale też wspierają nas w wypełnianiu codziennych obowiązków programisty. O jakich narzędziach mowa? Na które z narzędzi programistycznych powinniśmy skupić szczególną uwagę?

Do czego potrzebne są narzędzia programistyczne?

Rozpoczynając przygodę z programowaniem, jesteśmy przytłoczeni ilością nowych informacji, które musimy przyswoić, by móc w swobodnym tempie rozwijać swoje kompetencje. Na początku tej drogi nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele innych, pobocznych narzędzi stanowi integralną część programowania. O nielicznych dowiemy się podczas nauki programowania, o wielu innych usłyszymy dopiero wtedy, gdy otrzymamy swoją pierwszą ofertę pracy.

Po co nam są te wszystkie narzędzia programistyczne? Przede wszystkim, by ułatwić sobie pracę w wielu obszarach wytwarzania oprogramowania. Używamy ich podczas pisania kodu, podczas zarządzania dużym projektem lub własnymi zadaniami. Narzędzia są dostępne nawet w momencie, gdy poszerzamy horyzonty programistyczne i uczymy się nowych technologii.

Z narzędziami programistycznymi spotkamy się prędzej czy później, niezależnie od tego, czy rozpoczniemy pracę w małej firmie, czy wielkiej międzynarodowej organizacji. Kluczem jest pozytywne podejście do tych narzędzi i przeświadczenie, że ich celem jest wsparcie naszych starań, a nie utrudnianie programowania.

Narzędzia programistyczne przydatne przy pisaniu kodu

Narzędzia programistyczne z powodzeniem możemy podzielić na pewne grupy. Pierwsza, najważniejsza z punktu widzenia programisty to grupa narzędzi, które przydają się podczas pisania kodu.

Czy spotkaliście się z programistą, który swój zaawansowany technologicznie kod pisze w Windowsowym notepadzie? Pewnie znajdą się i tacy specjaliści, jednak czy istnieje jakiś powód, by nie ułatwić sobie pracy z kodem? Narzędzia dla informatyka przydatne przy pisaniu kodu to wszystkie edytory kodu i środowiska programistyczne, które restrukturyzują nasz kod i umożliwiają wykorzystanie szerokich możliwości takiego narzędzia.

Wybór środowiska/edytora może być ściśle uzależniony od języka programowania, jaki stosujemy, jednak z powodzeniem znajdziemy rozwiązania, które mogą zostać zastosowane w większości popularnych języków programowania. Ot, choćby najprostszy z nich, Notepad ++. To w tym edytorze możemy napisać swoje pierwsze programy. Z czasem przejdziemy do jednego z najpopularniejszych środowisk, jakim jest Visual Studio Code, który pozwala na pisanie kodu bez względu na system operacyjny. Wraz z rozpoczęciem pracy w branży IT, istnieje prawdopodobieństwo, że środowisko programistyczne będzie nam narzucone z góry. Przykładem może być Eclipse, który jest powszechnie wykorzystywany przez programistów Java.

Narzędzia programistyczne do kontroli wersji i zarządzaniem repozytoriów

Grupa narzędzi wspierających kontrolę wersji i zarządzanie repozytoriami są najczęściej spotykane w dużych firmach, gdzie realizowanych jest wiele projektów jednocześnie, a duża liczba osób jest w nie zaangażowana.

W narzędziach kontroli wersji każda nowa funkcjonalność, każdy nowy element kodu, jeszcze przed wdrożeniem na produkcję musi być odpowiednio przetestowany w odrębnym środowisku. System kontroli wersji jest w stanie zminimalizować destrukcyjny wpływ błędu w kodzie na cały dotychczasowy rezultat naszej pracy. Co robimy, gdy kod wywróci cały program do góry nogami? Nie panikujemy, tylko w narzędziu kontroli wersji wracamy do poprzedniego stanu.

Zarówno zarządzanie repozytoriami, jak i kontrola wersji jest w organizacjach wspierana przez narzędzia. Jakie? W przypadku kontroli wersji odpowiedź może być tylko jedna – GIT. Jest to standard wykorzystywany przez praktycznie wszystkie firmy IT. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na rozwinięcie swojej znajomości narzędzia kontroli wersji, z pewnością zaimponuje rekruterom. Jakie zatem narzędzia są wykorzystywane w przypadku repozytoriów? Najczęściej wykorzystywany jest GitHub, ale coraz częściej możemy spotkać się z wdrażaniem innego, dobrze współgrającego z Jira narzędziem, jakim jest BitBucket.

Narzędzia programistyczne do zarządzania zadaniami

Kolejna grupa powszechnie wykorzystywanych narzędzi programistycznych to narzędzia, których celem jest zarządzanie zadaniami. Z takimi aplikacjami spotykamy się, zarówno realizując własne cele, jak i pracując nad ogromnym przedsięwzięciem w naszej firmie. Issue Trackers to narzędzia, które polegają na udostępnieniu całemu zespołowi wszystkich zadań, które są do zrobienia w ramach całego projektu.

Z poziomu takiej aplikacji możemy zarządzać celami, ich procesem realizacji, a także poznamy osoby odpowiedzialne za poszczególne punkty i zadania. Jakie narzędzia w tej kategorii wiodą prym? W tym obszarze wybór jest ogromny, a my trafiając do firmy, możemy być postawieni przed potrzebą korzystania z zupełnie nowego, nieznanego nam narzędzia. Do celów prywatnych wykorzystujemy mniejsze, darmowe aplikacje. W dużych firmach popularna jest Jira czy Trello. Oba te narzędzia są stale rozwijane, a nowe funkcjonalności, mające na celu usprawnienie procesów w zespołach projektowych są na bieżąco dodawane.

W jakich narzędziach szukać wiedzy i pomocy przy zadaniach programistycznych?

Dotychczas opisywaliśmy narzędzia, które w dużym stopniu usprawniają proces tworzenia oprogramowania, pisania kodu i współdzielenia pracy pomiędzy członków zespołu. Czy jednak początkujący programista, który dopiero co aspiruje do podjęcia pierwszej poważnej pracy w branży IT, również może liczyć na jakieś narzędzia, które pozwolą mu odnaleźć informacje potrzebne do rozwiązania problemów związanych z zadaniami programistycznymi?

Jak najbardziej i na to mamy pewne rozwiązanie. A nawet dwa – mniej i bardziej oczywiste. Pierwsze to aplikacje, które pomogą nam w nauce programowania. Takie aplikacje mobilne jak Udacity czy Encode w bardzo przejrzysty, intuicyjny i miarowy sposób zapoznają nas z nowymi niuansami języka programowania oraz dostarczają nam niezbędnych wskazówek, jak rozwiązać dany problem.

A jakie jest drugie rozwiązanie? Wyszukiwarka internetowa. Banalne, prawda? Wystarczy, że swój problem odpowiednio sformułujemy (najlepiej po angielsku), a po sekundzie wyświetlą nam się wątki na Stackoverflow, w którym ktoś opisuje identyczny problem. Nie bójmy się korzystać z pomocy społeczności. W branży IT każdy programista regularnie korzysta z bazy wiedzy, jaką jest Google. Dobry programista to nie ten, który każdą komendę, każde słowo kluczowe i każdy element składni zna na pamięć. Dobrym programistą jest ta osoba, która potrafi znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

Co jeszcze może się przydać programiście?

Omówiliśmy szereg przydatnych i niezbędnych narzędzi, bez których praca programisty byłaby niepełna. Co jeszcze może przydać się osobie, która pracuje w branży IT i zawodowo zajmuje się tworzeniem kodu?

Świetną propozycją jest narzędzie, które zwalnia nas z obowiązku ślęczenia nad formatowaniem kodu. Mowa tu o Prettier – aplikacji, która sama dostosuje harmonię i wizualny porządek kodu w oparciu o dobre praktyki. Już nigdy nie będziemy musieli słuchać od znajomych z pracy, że nasz kod jest niechlujny. Czysty i bezbłędny kod wchodzi nam w krew wraz z tysiącami napisanych linijek kodu. Jednak od początku możemy czerpać inspiracje z przykładu, jaki daje Prettier.

Dla wielu programistów język ojczysty programowania – angielski, nie stanowi problemu. Początki jednak mogą być trudne, dlatego zawsze w odwodzie warto mieć aplikację służącą do tłumaczenia z angielskiego na polski. Czasem, by zrozumieć intencję konkretnego słowa klucza lub komendy, warto dosłownie sprawdzić, co to słowo znaczy po Polsku. Z takim zrozumieniem tematu łatwiej nam będzie uczyć się kodowania.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment