Zaktualizowany Android nie musi być aktualny, producenci oszukują na łatkach

Dwa dni temu informowaliśmy o najnowszych zmianach w repozytorium Android Open Source Project, które wskazywać mogą na nadchodzącą nową metodę dostarczania aktualizacji bezpieczeństwa. Tymczasem okazuje się, że zaktualizowany smartfon z Androidem wcale nie musi być odporny w takim stopniu, jaki powinna zapewniać to dana łatka bezpieczeństwa. Badania wskazują na to, że większości telefonów brakuje co najmniej jednej istotnej łatki – mimo, iż system informuje, że zainstalowane zostały wszystkie.

Jak donosi Android Police powołując się na badania Security Research Labs, gdzie przyjrzano się aktualizacjom bezpieczeństwa 1200 smartfonów różnych producentów, w większości dopatrzono się istotnych braków. W wielu przypadkach system Android informuje użytkownika o zainstalowanych łatkach bezpieczeństwa, które w rzeczywistości się w urządzeniu nie znajdują.

Co więcej, mówi się również o celowym oszukiwaniu przez producentów, którzy mają jedynie sztucznie zmieniać datę ostatniej aktualizacji widoczną w informacjach o systemie (mimo, iż w rzeczywistości nic nowego nie było instalowane). Z badań wynika, iż najgorzej pod tym względem wypadają smartfony marki ZTE oraz TCL, w których brakuje co najmniej czterech łatek.

Informacje o oprogramowaniu w LG G6.

Dalej plasuje się HTC, Huawei, LG i Motorola z wynikiem od trzech do czterech brakujących łatek. Od jednej do trzech aktualizacji brakuje w Xiaomi, OnePlusach oraz Nokiach. Wyżej znajduje się Sony, Samsung oraz Wiko – tutaj niektóre modele podają poprawne informacje, innym brakuje co najwyżej jednej aktualizacji. Nie powinno zaskakiwać, że właściwe informacje o łatkach wyświetlają w każdym przypadku jedynie smartfony z serii Pixel.

Jak zaktualizować Androida na smartfonie i tablecie

System Android, podobnie jak popularny Windows cały czas ewoluuje. W przypadku produktu od Microsoftu mamy do czynienia z wersjami od 3.11, przez Windows 95, Windows 98, itd, aż do Windows 8. Każda z tych wersji wnosiła coś nowego, dawała większe możliwości, oferowała wsparcie dla coraz to lepszego sprzętu i bardziej wymagających aplikacji. Rzecz jasna nie obyło się bez kilku wpadek, której to jednak potem sukcesywnie eliminowano. W przypadku Androida, Google stosuje podobną taktykę. Mamy do czynienia z wieloma wersjami, a wiadomo - każdy użytkownik chciałby się pochwalić tą najnowszą. Niestety aktualizacja oprogramowania w urządzeniach mobilnych przeciętnemu Kowalskiemu może wydawać się bardzo skomplikowania. Nic bardziej mylnego! Poniższy poradnik podpowie Wam, jak w kilku prostych krokach zaktualizować system Android w smartfonie lub tablecie.

Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności związanych z aktualizacją, upewnijmy się, że zrobiliśmy backup najważniejszych danych (plików dokumentów, listy kontaktów, wiadomości, itd). Poprawna aktualizacja nie powinna ich usunąć. Niemniej jednak czasem zdarza się, że pojawią się jakieś błędy - złośliwość rzeczy martwych.

Na początku należy sprawdzić, czy posiadane przez nas urządzenie w ogóle może być poddane aktualizacji systemu operacyjnego. Niestety producenci nie przygotowują najnowszych wersji Androida dla wszystkich produkowanych przez siebie modeli smartfonów oraz tabletów. W celu sprawdzenia wchodzimy w Ustawienia w menu głównym, po czym wybieramy z listy opcję Informacje o telefonie/Informacje o tablecie.

Teraz wystarczy kliknąć w Aktualizacja Oprogramowania. Wcześniej jednak upewnijmy się, że nasz smartfon/tablet podłączony jest do sieci Internet, najlepiej za pomocą WiFi z racji możliwości pobrania sporej ilości danych, co przy połączeniu 3G mogłoby być kosztownym rozwiązaniem.

Następuje komunikacja z serwerem w celu sprawdzenia dostępności aktualizacji. Jeśli takowa jest dostępna, wyświetlony zostanie komunikat z zapytaniem o chęć pobrania i aktualizacji najnowszej wersji systemu. Jeśli zaś okaże się, że mamy najnowszą możliwą wersję, również zostaniemy o tym powiadomieni odpowiednią wiadomością.

Czas na instalację!

Zanim rozpoczniemy proces aktualizacji, który jest niezwykle energochłonny i może potrwa nawet do kilkunastu minut (czasem jeszcze dłużej), należy upewnić się, że poziom naładowania baterii w naszym urządzeniu to co najmniej połowa. Wyłączenie się urządzenia w czasie aktualizacji, może spowodować jego trwałe uszkodzenie.

Teraz pozostaje nam tylko czekać, gdyż cały proces odbywa się praktycznie automatycznie. Po pobraniu nowej wersji systemu i potwierdzeniu odpowiedniego komunikatu następuje instalacja. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, urządzenie automatycznie się zrestartuje. Pamiętajcie jednak, by w tym czasie nie próbować niczego klikać, gdyż może to zakłócić proces instalacji. Po ponownym uruchomieniu możemy cieszyć się najnowszą dostępną wersją Androida!

Posiadacze leciwych smartfonów, które zawiadamiane są starszymi wersjami systemu Google nie zawsze mogą skorzystać z automatycznego procesu aktualizacji. Tutaj potrzebna jest instalacja manualna. Ta może zostać przeprowadzano po podłączeniu smartfona kablem USB do komputera. Wcześniej jednak należy zainstalować oprogramowanie dostarczone na płycie CD przez producenta posiadanego przez nas urządzenia mobilnego. Tego typu oprogramowanie dedykowane pomoże przeprowadzić nas krok po kroku przez proces aktualizacji manualnej.

Nie może zaktualizować pliku Resource.designer.cs systemu Android - Xamarin

Spis treści

Artykuł

09/21/2022

Czas czytania: 2 min

Współautorzy: 4 Opinia

W tym artykule

Uwaga Ten problem został rozwiązany w programie Xamarin Studio 5.1.4 i nowszych wersjach. Jeśli jednak problem występuje w Visual Studio dla komputerów Mac, zgłoś nową usterkę z pełnymi informacjami o wersji i pełnymi danymi wyjściowymi dziennika kompilacji.

Usterka w programie Xamarin.Studio 5.1 wcześniej uszkodziła pliki csproj przez częściowe lub całkowite usunięcie kodu XML w pliku csproj. Spowoduje to niepowodzenie ważnych części systemu kompilacji systemu Android (na przykład zaktualizowanie pliku systemu Android). Od wersji 5.1.4 stabilnej 15 lipca ta usterka została usunięta; ale w wielu przypadkach plik projektu musi zostać naprawiony ręcznie, zgodnie z poniższym opisem.

Dwa możliwe podejścia do naprawiania pliku projektu

Dowolny z następujących elementów:

Utwórz zupełnie nowy projekt aplikacji platformy Xamarin.Android, ustaw wszystkie właściwości projektu tak, aby pasły do starego projektu, i dodaj wszystkie zasoby, pliki źródłowe itp. z powrotem do projektu. OR Utwórz kopię zapasową pliku csproj oryginalnego projektu, a następnie otwórz go w edytorze tekstów i dodaj go z powrotem do brakujących elementów z czystej wygenerowanej pliku csproj.

Jeśli to nie rozwiąże problemu

Po eksperymentowaniu z tymi elementami można zauważyć, że po dodaniu elementów i ponownym skompilowaniu projektu plik zostanie zaktualizowany, ale nadal może być konieczne zamknięcie i ponowne otwarcie rozwiązania w celu uzyskania uzupełniania kodu w celu rozpoznania nowych typów zawartych w pliku

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment