Oprogramowanie i narzędzia systemów obliczeniowych dużej skali (HPC)...

Przyspiesz obciążenia robocze HPC w różnych architekturach

Wiele firm przyspiesza działania z zakresu big data i analityki za pomocą systemów HPC, które rozpraszają proces obliczeń na wiele węzłów, uruchamiając obciążenia robocze równolegle w celu szybszego uzyskania wyników.

Przekształcanie oprogramowania w celu działania w klastrach HPC i efektywne programowanie przetwarzania równoległego wysokiej wydajności może być skomplikowane i czasochłonne z punktu widzenia programistów. Jednak można znacznie skrócić ten proces przy użyciu odpowiednich narzędzi programowych.

Jednocześnie programiści stają przed rosnącą potrzebą przyspieszenia wyspecjalizowanych obciążeń roboczych na różnych architekturach, od procesorów po akceleratory, takie jak procesory graficzne i układy FPGA. W tym przypadku zmagają się również z szeregiem czasochłonnych i generujących koszty problemów, starając się zapewnić współpracę oprogramowania z jak największą liczbą typów sprzętu i modeli obliczeniowych.

Aby ułatwić rozwiązywanie wspomnianych problemów, firma Intel oferuje szereg narzędzi i zasobów HPC, ułatwiających programistom tworzenie aplikacji o wysokiej wydajności zoptymalizowanych na potrzeby przetwarzania równoległego w wielu architekturach. Zostały one opracowane na bazie oneAPI, modelu umożliwiającego programowanie zgodne ze standardami w różnych architekturach.

Astraada DRV CFG – prostota w programowaniu falowników. Jakie funkcje Ci się przydadzą?

Z tego artykułu dowiesz się: czym jest oprogramowanie Astraada DRV CFG,

jaki funkcje oferuje oprogramowanie Astraada DRV CFG ,

Programowanie przemiennika częstotliwości samo w sobie jest czynnością bardzo prostą i intuicyjną. Sprowadza się do ustawienia odpowiednich wartości poszczególnych parametrów. Stąd jeśli instalacje nie są skomplikowane, analogicznie zaprogramowanie falownika nie zajmie dużo czasu. A co, kiedy stopień skomplikowania jest o wiele większy? Mamy odpowiedź.

Astraada DRV CFG

Wyobraź sobie sytuację: system sterowania wymaga zdefiniowania odpowiedniej kontroli nad silnikiem, jego zabezpieczeń i dodatkowego monitorowania kluczowych parametrów. Czas programowania znacząco się wydłuża, a wyszukiwanie poszczególnych parametrów na wbudowanym wyświetlaczu LCD falownika staje się uciążliwe. Wpadasz w panikę? Niepotrzebnie, bo z pomocą w tej sytuacji przychodzi oprogramowanie Astraada DRV CFG, które sprowadza nawet najbardziej skomplikowane programowanie do prostego i przejrzystego poziomu.

Uniwersalny program do falowników marki Astraada

Wyliczanie zalet oprogramowanie Astraada DRV CFG warto zacząć od absolutnej podstawy, czyli możliwości komunikacji z poszczególnymi modelami falowników marki Astraada. I to niezależnie od tego, czy są to przemienniki częstotliwości starszego typu, np. DRV-21 czy DRV-23, czy najnowsza seria DRV-28.

Jak nawiązać komunikację? Na dwa sposoby

Komunikacja pomiędzy oprogramowaniem a przemiennikiem częstotliwości może zostać nawiązana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie zacisków portu szeregowego RS485 falownika i podłączenie go, najczęściej za pomocą konwerterów, do komputera osobistego. W tym przypadku należy zadać odpowiednie warunki komunikacji, takie jak: prędkość przesyłu, format danych oraz adres urządzenia w grupie 14 parametrów falownika. Warunki te oczywiście muszą zgadzać się z tymi zdefiniowanymi w oprogramowaniu. Drugim sposobem jest wykorzystanie karty sieciowej i komunikacji Ethernet. Komunikacja ta wymaga jedynie podania w oprogramowaniu adresu IP falownika oraz maski podsieci. Warto tutaj pamiętać, aby karta sieciowa komputera osobistego miała zadaną taką samą podsieć jak karta sieciowa przemiennika częstotliwości.

Dodawanie przemiennika w oprogramowaniu

Bardzo ważną funkcjonalnością programu Astraada DRV CFG jest możliwość podłączenia kilku falowników w tym samym czasie. Dzięki temu programista może jednocześnie programować wiele urządzeń zaoszczędzając przy tym czas.

Szybkość, przejrzystość, wygoda. Bez dodatkowej dokumentacji

Po nawiązaniu połączenia z falownikiem otrzymujemy czytelny dostęp do wszystkich jego parametrów , które dodatkowo są posegregowane w grupy. Warto tutaj wspomnieć, że w oprogramowaniu Astraada DRV CFG parametry przestają być jedynie cyframi. Wszystkie posiadają swój opis. Sprawa ta tyczy się nie tylko parametrów samych w sobie, ale również ich wartości. Programista może przeczytać, dla przykładu, co dokładnie oznacza wartość 1 w danym parametrze, lub też jakie są inne dostępne wartości, a także granice maksimum i minimum możliwości zadania wartości .

Fakt ten sprawia, iż falownik można zaprogramować bez potrzeby korzystania z dokumentacji i zawartej w niej listy opisów poszczególnych parametrów, co przekłada się w znacznym stopniu na samą wygodę programowania.

Dodatkowo, każda zmiana parametru jest monitorowana. Oprogramowanie Astraada DRV CFG zaznacza użytkownikowi, które parametry uległy zmianie. Funkcjonalność ta przydaje się szczególnie przy próbach tymczasowej ingerencji w program, celem testów czy też sprawdzenia reakcji na inne wartości nastaw. Bardzo łatwo można wyodrębnić parametry, które uległy zmianie i przywrócić je do pierwotnych wartości.

Zmiana parametrów falownika w Astraada DRV CFG

Monitorowanie kluczowych parametrów i odczyt błędów

Kolejną istotną funkcjonalnością oprogramowania Astraada DRV CFG są jego możliwości monitorowania parametrów przemienników częstotliwości. Parametry te wyszczególnione są w prawej części ekranu, w osobnym oknie. Dzięki temu programista ma stały podgląd do takich wartości jak: napięcie szyny DC, prąd wyjściowy, napięcie wyjściowe, czy też stan wyjść/wejść binarnych.

Dodatkowo parametry (te?) można obserwować w oknie emulatora oscyloskopowego, jako sygnały zmienne w czasie rzeczywistym. Analiza takich sygnałów może posłużyć do diagnostyki pracy samego przemiennika częstotliwości, jak i również silnika do niego podłączonego.

Samo monitorowanie nie ogranicza się jedynie do śledzenia wartości poszczególnych parametrów, ale również do prowadzenia rejestru błędów. Dzięki oprogramowaniu Astraada DRV CFG użytkownik może odczytać historię błędów z dokładnym czasem ich wystąpienia, oczywiście, pod warunkiem, jeśli falownik nie został wcześniej przywrócony do ustawień fabrycznych. Gdy tak się jednak stało, lub nastąpiła częściowa utrata pamięci z jakiegokolwiek innego powodu, pozostaje jeszcze rejestr błędów w 7 grupie parametrów falownika. Otwierając rejestr ten za pośrednictwem oprogramowania Astraada DRV CFG, możemy w bardzo przejrzysty sposób dokonać analizy poszczególnych błędów, gdyż falownik zapisuje również wartości kluczowych parametrów w momencie ich wystąpienia.

Backup i archiwizacja

Backup stanowi bardzo ważny filar każdego programu sterującego. Utrata pamięci przez urządzenie może wyrządzić poważne szkody dla całego systemu sterowania, dlatego też ważnym jest, aby w takim przypadku jak najszybciej przywrócić je do pełnej funkcjonalności wgrywając backup programu.

Oprogramowanie Astraada DRV CFG umożliwia utworzenie kopii programu falownika w dwóch formatach. Pierwszy z nich jest formatem przeznaczonym do późniejszego bezpośredniego wgrania do urządzenia, drugi natomiast przedstawia parametry i ich wartość w formie arkusza programu Excel, co pozwala na ewentualną analizę wgranego programu bez konieczności fizycznego połączenia z falownikiem.

Wykonanie Backupu, jak i ewentualne wgranie go do przemiennika częstotliwości jest bardzo proste. Należy przejść do zakładki Panel sterowania i, w zależności od potrzeb, wybrać opcję importu, bądź eksportu parametrów.

Dodatkowo użytkownik może zarchiwizować cały plik programowy Astraady DRV CFG w formie projektu. To pozwala na jego późniejsze wczytanie i automatycznee nawiązanie połączenia z konfigurowanym falownikiem. Program wykryje wtedy ewentualne różnice pomiędzy stanem fizycznym wgranym do falownika, a tym, który został zapisany w projekcie i zaznaczy je w kolorze pomarańczowym. W związku z tym programista ma możliwości w prosty sposób zniwelować zaistniałe różnice.

Eksport danych konfiguracji falownika

Funkcjonalne narzędzie dla programistów

Podsumowując, Astraada DRV CFG stanowi kompleksowe narzędzie dla programistów. Przy użyciu tego oprogramowania nie tylko można znacznie skrócić czas programowania, czy też zwiększyć samą jego wygodę, ale również sięgnąć po nowe funkcjonalności. To co cechuje program Astraada DRV CFG to przede wszystkim efektywność przy działaniu ze skomplikowanymi zadaniami programistycznymi. Zdecydowanie jest on potrzebny wszędzie tam, gdzie systemy sterowania opierają się o wiele falowników, których ewentualny pojedynczy monitoring i programowanie mogłoby zająć ogrom czasu.

Odważ się, dokonaj zmiany zawodu z Software Development Academy

Senior Java Developer Grzegorz Witczak „Jestem starszym programistą Java/Kotlin w GFT Poland. Ukończyłem Politechnikę Gdańską na kierunku Informatyka. Oprócz programowania lubię dzielić się swoją wiedzą jako prelegent konferencyjny i trener programowania. Uważam, że ​​nauczanie teorii, poparte wieloma przykładami i ćwiczeniami, jest najlepszym sposobem, aby uczniowie odnieśli sukces jako juniorzy w branży IT. Do zobaczenia na kursie JAVA od podstaw”.

Java Developer Piotr Buczek „Jestem trenerem IT i specjalizuję się w kursach Javy. Posiadam kierunkowe wykształcenie techniczne. Jestem entuzjastą metodyk zwinnych z doświadczeniem w pracy jako Java developer. Interesuje mnie tworzenie i walidacja pomysłów na produkty oraz wypełnianie luki między produktem, zarządzaniem projektami i rozwojem. Mam doświadczenie na stanowiskach zarówno technicznych jak i kierowniczych. Do zobaczenia na kursie Java od podstaw”.

Programista Java Hybris Przemysław Woźniak „Zawodowo programuję od 2015 roku, ale pierwsze linijki kodu napisałem jako 13-latek. Jestem zwolennikiem i praktykiem ekstremalnych technik programowania. Kodowanie to rzemiosło, w którym ciągle się doskonalę. Tworzyłem aplikacje internetowe dla międzynarodowych korporacji, takich jak CGI, Orange i Bosch. Obecnie pracuję jako Senior Java Developer dla największego banku w Europie Środkowej, PKO BP. Do zobaczenia na kursie Java od podstaw”.

Execution Leader – Scrum Master Sylwia Klang „Po ukończeniu Uniwersytetu Gdańskiego na wydziale Zarządzania – pełniłam różne role kierownicze. Następnie przeszłam do bardziej wymagającej roli Project Managera specjalizującego się w budownictwie i projektowaniu wnętrz. Zdecydowanie praca w branży IT jest moim największym wyzwaniem i dlatego daje tyle frajdy! Szybkie tempo rozwoju, zmieniające się wymagania i współpraca – to moje codzienne zadania”.

Delivery Manager Paweł Markowski „Od 2014 roku kieruję zespołami SCRUM, dostarczając członkom zespołu wskazówek i motywacji. Moja wiedza biznesowa związana jest z ITSM oraz ubezpieczeniami i usługami finansowymi. Mam doświadczenie we współpracy z różnymi partnerami biznesowymi. Jestem pasjonatem zarządzania projektami IT”.

Director of Software Products Mateusz Chromiński „Jestem doświadczonym praktykiem IT z dużym zapleczem technicznym i doświadczeniem w zarządzaniu projektami IT. Kierowałem zespołami składającymi się z 3-25 inżynierów zarówno w metodologiach projektowania jak i opracowywania produktów, głównie w projektach opartych na Javie. Z powodzeniem prowadziłem szkolenia dla różnych klientów korporacyjnych. Osobiście jestem zapalonym piekarzem chleba i amatorskim graczem w gry planszowe. Widzimy się na kursie Java od podstaw”.

Tester oprogramowania/Producent gier komputerowych Wojciech Becla „Pracuję w IT od 6 lat, z czego większość moich działań to gamedev. Zaczynałem jako tester, projektant scenarzysta, a obecnie jestem producentem gier komputerowych w Madmind Studio. Pracowałem nad grami w Ten Square Games, Picadilla, Vivid Games i Huuuge. Dodatkowo jestem współzałożycielem grup filmowych Short Cuts i Rękawkoszuli oraz nauczycielem akademickim w Dolnośląskiej Szkole Wyższej”.

Wykładowca, SQL, PL/SQL, ETL Developer Przemysław Starosta „Jestem doświadczonym programistą baz danych. Pracowałem z bazami takimi, jak Oracle, SQL Server oraz PostgreSQL i MySQL. Dodatkowo znam C#, VBA i modelowaniem procesów ETL. Pracowałem dla Lidla, GSK, Raben czy Krispol. Kierowałem pracą programistów, odpowiadałem za stronę techniczną projektu. Czytanie i podróżowanie to moje pasje. Zwykle czytam kilka książek jednocześnie i planuję kilka podróży w roku. To przestrzeń dla mojej wolności i odpoczynku”.

Software Engineer Piotr Gawroński „W ciągu 4-letniego doświadczenia komercyjnego pracowałem nad kilkoma projektami w różnych technologiach, ale moją główną zajawką technologiczną zawsze była Java i jej frameworki. Pracuję w zespołach 1-14 osobowych i tworzę frontend, backend, AI, zarządzam projektami i utrzymuję serwery. W wolnym czasie uwielbiam żeglować, głównie z uwagi na poczucie wolności i towarzyszącą temu otaczającą przyrodę”.

Software Engineer Artur Iwicki „Jestem inżynierem oprogramowania skupiającym się na rozwoju back-endu dla usług internetowych. Z otwartym umysłem pracuję z różnymi technologiami, takimi jak PHP, Python i C. W wolnym czasie zajmuję się tworzeniem gier wideo, czytaniem książek i bieganiem”.

Big Data Engineer Roman Dryndik „Jestem inżynierem Big Data w SoftServe Polska z ogromnym doświadczeniem w języku Python. Ukończyłem Doniecki Narodowy Uniwersytet Techniczny na Ukrainie z tytułem magistra informatyki. Moją pasją jest nauka i samodoskonalenie, dlatego studiowałem również robotykę na Politechnice Warszawskiej oraz matematykę stosowaną na Moskiewskim Instytucie Fizyki i Techniki. Matematyka i uczenie maszynowe to moje hobby”.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment