Cena aplikacji mobilnej

"Ile dzisiaj kosztuje aplikacja mobilna?" to pytanie, nad którym zastanawia się coraz więcej osób, gdyż nawet podczas pandemii rynek aplikacji mobilnych nie wykazuje oznak zatrzymania się. Wszyscy używamy różnego typu aplikacji do komunikacji, gier, stylu życia czy biznesu. Dlatego nie dziwi nikogo, że coraz więcej osób chce ponieść koszt inwestycji i stworzyć coś własnego na czym będzie mógł zarabiać.

Aplikacja mobilna - jakie to koszta?

To pytanie pojawia się w sieci tysiące razy dziennie, a pod nim rzadko można uzyskać zrozumiałą odpowiedź. Nie jest to spowodowane błędnym zrozumieniem pytania, a faktem, że odpowiedź jest znacznie bardziej skomplikowana.

Wyobraźmy sobie, że udajemy się do salonu samochodowego- mamy różne modele samochód w różnych konfiguracjach. Jeden może kosztować 50 000 zł, inny 200 000 zł- ich cena zależy od silnika, dodatkowego wyposażenia, koloru, modelu.

To samo dotyczy kosztów opracowania aplikacji mobilnej - różni się zależności od przypadku, listy funkcjonalności, poziomu skomplikowania, wyglądu graficznego czy platformy na jaką ma zostać wytworzona.

Jakie komponenty są brane pod uwagę podczas wyceny aplikacji mobilnej?

Zespół programistów aplikacji

W zależności od wymagań projektu zespół tworzący aplikację obejmuje analityka biznesowego, jednego lub więcej programistów (w zależności od ilości platfrom), kierownika projektu, UX designera.

Rozwój backend-u

Być może aplikacja mobilna, którą planujesz to dynamiczna aplikacja z której będą korzystać miliony użytkowników, a dodatkowo będzie ona funkcjonować w czasie rzeczywistym, a przetwarzane dane będę synchronizowane na różnych platformach oraz przechowywane w chmurze? W takim przypadku z pewnością potrzebujesz zaplecza, które będzie w stanie wytrzymać ogromne obciążenie oraz działać płynnie w każdych warunkach. Będzie to wymagało więc dużo więcej czasu przeznaczonego na zaprojektowanie oraz zbudowanie złożonej architektury aplikacji. Aby utworzyć zaplecze aplikacji będziesz również potrzebować wielu języków programowania, co oznacza, że będzie musiał zapłacić za bardziej zróżnicowany zespół specjalistów.

Niszowe integracje stron trzecich

Na rynku dostępne obecnie jest wiele integracji, które mogą przyśpieszyć rozwój aplikacji. Jednak integracje z innymi firmami, szczególnie niszowymi, czasami zapewniają niespójną i skomplikowaną dokumentację, co może przełożyć się na dodatkowy czas poświęcony na integrację.

Zakupy w aplikacji

Starając się zaspokoić potrzeby swoich użytkowników właściciele aplikacji mobilnych mają tendencję do integracji jak największej opcji płatności. Natomiast musisz być przygotowany na dodatkową opłatę za każdą wprowadzoną opcję płatności: zakupy w aplikacji, PayPal, Stripe, Google Pay, Apple Pay itp.

Komponenty sprzętowe

Jeżeli chcesz wytworzyć aplikację, która będzie funkcjonowała na niszowych urządzeniach takich jak EDL lub IoT musisz wziąć pod uwagę, że w celu testowania będziesz musiał wypożyczyć lub zakupić określony sprzęt.

Obsługiwane urządzenia, systemy operacyjne

Tworząc aplikację musisz się zawsze upewnić, że będzie ona poprawnie funkcjonowała na określonych typach urządzeń. Przykładowo aplikacja na iOS powinna być idealnie kompatybilna z najnowszymi oraz poprzednimi wersjami iPhona. Musi również obsługiwać najnowsze i poprzednie wersje iOS ( np. iOS 10 i iOS 11). W przypadku aplikacji na androida liczba urządzeń jest znacznie większa, a także system powinien działać na systemach od określonej wersji. Oczywiście, więcej urządzeń będzie oznaczało więcej czasu poświęconego na dostosowanie aplikacji do różnych rozmiarów ekranów, rozdzielczości oraz specyfikacji sprzętowej. Będzie to także oznaczało więcej czasu poświęcanego na testowanie.

Niestandardowe projekty i animacje

Niestandardowe interfejsy użytkownika są raczej skomplikowane do wdrożenia, więc koszt niestandardowego interfejsu będzie wyższy niż koszt interfejsu zbudowanego ze standardowych komponentów lub w ogóle bez projektu.

Koszty po wydaniu aplikacji

Średni budżet na tworzenie aplikacji nie obejmuje wyłącznie kosztów rzeczywistego programowania. Należy również wziąć pod uwagę pieniądze przeznaczone na rozwój produktu. Każda aplikacja mobilna wymaga aktualizacji, obsługi klienta, konwersacji serwera, hostingu w chmurze, a nawet pomocy prawnej- nie wspominając o marketingu i promocji aplikacji.

Jaką stawkę godzinową zapłacisz aby zbudować aplikację na całym świecie?

Na świecie są miliony świetnych twórców aplikacji i możesz zastanawiać się czym się różnią. Szukając programistów aplikacji do zatrudnienia, spróbuj wybrać tych, którzy mają specjalistyczną wiedzę w branży do której są przeznaczone Twoje aplikacje. Prawdopodobnie mają zarówno doświadczenie jak i zasoby potrzebne do ukończenia projektu w jak najkrótszym czasie. Aby sprawdzić czy firma programistyczna ma odpowiednie doświadczenie, możesz przeszukać jej portfolio i przejrzeć recenzje klientów.

Nie ma gwarancji, że wybranie drogiej firmy zapewni Ci aplikację, która zagwarantuje zwrot z inwestycji. W rzeczywistości programiści o niskich cenach mogą zapewnić doskonałe wyniki. Wysoka cena, nie zawsze oznacza wysoką jakość. Istnieje wiele czynników, które wypływają na ceny. Geografia jest jedną z nich.

Jeśli chodzi o średnie stawki proponowane przez usługodawców możemy zaobserwować następujący obraz:

Firmy z siedzibą w USA i Kanadzie liczą od 50 do 250 USD za godzinę

Australijskie agencje oferują swoje usługi za 50 do 150 USD za godzinę

Deweloperzy z Europy zachodniej pobierają stawki do 35 do 170 USD za godzinę

Firmy z Europy Wschodniej od 20 do 150 USD za godzinę

Indie od 10 do 80 USD za godzinę

Okay, znamy godzinowy koszt wytworzenia aplikacji mobilnej. Co dalej?

Ile kosztuje aplikacja mobilna?

Nie oczekuj, że profesjonalny softwarehouse poda Ci cenę Twojego produktu ad hoc, z cennika. Koszt związany z tworzeniem aplikacji mobilnej jest oparty na liczbie godzin, które może zająć projekt. Im trudniejsza funkcjonalność tym dłużej będzie trzeba ją tworzyć.

Jak szacujemy koszt tworzenia aplikacji mobilnej?

Wszystko opiera się na rozmowie. We wstępnym kontakcie zapytamy Cię o Twoje cele i procesy biznesowe, możliwe role i użytkowników, plany skalowalności aplikacji mobilnej. W kolejnym kroku przetwarzamy zebrane wstępne wymagania. Przeprowadzamy podstawową analizę biznesową, biorąc pod uwagę specyfikę produktu, aby zaoferować rozwiązanie, które spełni Twojego cele i oczekiwania. Kolejno estymujemy czas wykonania poszczególnych funkcjonalności. Na podstawie zebranych informacji przedstawiamy ofertę na wykonanie projektu, które obejmuje poszczególne godziny pracy, technologie, podejście do architektury aplikacji. Znajdziemy tam również zestaw funkcji produktu dla początkowej, a także jeżeli było to założone wykaz kolejnych wersji produktu.

Po zatwierdzeniu wstępnego oszacowania dokonujemy szczegółowego oszacowania. Identyfikujemy wymagania dla każdego planowanego zakresu prac, tworzymy szkielety aplikacji i przygotowujemy projekt.

It-solve świadczy kompleksowe usługi programistyczne. Oznacza to więc, iż cena aplikacji obejmuje każdą usługę związaną z opracowaniem produktu, w tym zarządzanie projektem.

► Potrzebujesz aplikacji mobilnej? A może w Twojej głowie kiełkuje pomysł i chcesz poznać jego potencjalną cenę? Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś!

Wiktor Sobczyk Jak mogę Ci pomóc? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z ekspertem i porozmawiaj o projekcie, który chcesz zrealizować! Bezpłatna konsultacja

Ile kosztuje stworzenie aplikacji - Wycena aplikacji mobilnej

Koszt stworzenia aplikacji

Spis treści

Wycena aplikacji mobilnej

Ile kosztuje stworzenie aplikacji – to pytanie, które zadaje każdy, kto kiedykolwiek wpadł na pomysł jej wykonania. Skoro znalazłeś się na naszej stronie i to czytasz to też pewnie Cię to interesuje, a my przybliżymy Ci odpowiedź na to pytanie. Dodamy więcej – powiemy jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztuje aplikacja i co sprawia, że wycena aplikacji mobilnej może różnić się w zależności od wielu zmiennych.

Zanim przejdziemy dalej i opowiemy Ci o wycenie aplikacji mobilnej, musisz wiedzieć, że my zajmujemy się tworzeniem aplikacji i utrzymujemy jedne z najbardziej dochodowych aplikacji w Polsce.

Jeśli chcesz stworzyć aplikację, na której będziesz zarabiał, wyślij do nas zapytania, a my wykonamy dla Ciebie darmową wycenę aplikacji.

Dlaczego warto zainwestować w aplikację mobilną?

Aplikacje mobilne na platformy Android oraz iOS są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Prawdopodobne nawet osoby starsze posiadające smartfony korzystały z jakiejkolwiek aplikacji, nie wspominając o młodszym pokoleniu. Aplikacje mobilne są również powszechnie używane w wielu biznesach, zarówno jako aplikacje dla klientów jak i na potrzeby wewnętrzne przedsiębiorstwa (na przykład aplikacja wspomagająca procesy biznesowe w firmie). Wiele osób lub firm chcących stworzyć aplikację zastanawia się jaki jest to koszt oraz jak przebiega wycena aplikacji mobilnej.

W tym tekście chcielibyśmy poruszyć temat kosztów wykonania aplikacji mobilnych. Na rynku aplikacji mobilnych tworzone są aplikacje na dwie platformy – Android oraz iOS. W jaki sposób dokonywana jest wycena aplikacji mobilnej na każdą z tych platform? Jakie kryteria wpływają na końcową cenę projektu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Niestety na tym etapie nie da się precyzyjnie udzielić odpowiedzi na pytanie ile kosztuje aplikacja mobilna. Wszystko zależy od funkcjonalności aplikacji i jej przeznaczenia. Koszt może się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Generalnie koszt stworzenia aplikacji mobilnej na platformę iOS lub Android jest mocno związany ze skalą projektu. Jeżeli aplikacja działa tylko lokalnie na urządzeniu użytkownika będzie ona znacznie tańsza niż aplikacja korzystająca z zewnętrznej bazy danych oraz aplikacji serwerowej. W wielu przypadkach aplikacja serwerowa (Back-End) jest jednym z największych kosztów w tego typu projektach. W wycenie aplikacji mobilnych bierze się również pod uwagę zastosowanie takich funkcjonalności w aplikacji jak Mapy Google, Płatności czy korzystanie z kamery telefonu. Stworzenie prostej aplikacji do zapisywania w pamięci telefonu listy zakupów będzie znacznie tańsze niż stworzenie aplikacji typu Uber czy AirBnb.

Aplikacja mobilna – co to takiego?

Aplikacja mobilna to program który został stworzony aby używać go na wszelkich urządzeniach mobilnych takich jak tablety czy smartfony. Swoją popularność aplikacje mobilne zawdzięczają wygodzie, którą oferują swoim użytkownikom oraz szybkości działania. Aplikacja mobilna działa szybciej niż aplikacja webowa dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Jednym z najlepszych przykładów są aplikacje do obsługi bankowości elektronicznej, aplikacje social media, czy aplikacje ogłoszeń lokalnych.

Kto wykona dla mnie aplikację mobilną?

Aplikacja mobilna może być wykonana przez firmy zajmujące się profesjonalnym tworzeniem aplikacji mobilnych. To ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej jest uwarunkowane stopniem jej skomplikowania, funkcjonalnościami oraz ilością ekranów. Często można spotkać się z ofertą wykonywania aplikacji przez freelancerów, jednak często jedna osoba nie będzie w stanie wykonać dobrze działającej aplikacji. Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem aplikacji – napisz do nas! Dokonamy bezpłatnej wyceny oraz analizy projektu aplikacji mobilnej lub aplikacji webowej!

Kryteria wpływające na wycenę aplikacji mobilnej

Zagłębiając się bardziej w temat technicznych aspektów aplikacji i jakie czynniki wpływają na jej złożoność:

Liczba ekranów aplikacji – warto jest oszacować liczbę ekranów, które będą potrzebne do wykonania aplikacji. Prosta aplikacja zawiera od 3 do 5 ekranów. Może to być:

Ekran rejestracji.

Ekran logowania.

Ekran główny aplikacji (np. lista książek).

Ekran szczegółów (informacje o książce).

Jakie wnioski? Jeżeli chcemy zaoszczędzić początkowo na projekcie, starajmy się wybrać ekrany, które są rzeczywiście niezbędne do funkcjonowania aplikacji. Następnie oczywiście możemy stopniowo rozbudowywać aplikacje, zwiększając jej funkcjonalności.

Komunikacja z serwerem / bazą danych – co należy przez to rozumieć? Jeżeli Twoja aplikacja ma być prostym kalkulatorem, wykonującym obliczenia, to raczej nie będziesz potrzebował komunikacji z serwerem i bazą danych. Natomiast, jeżeli Twoja aplikacja ma obsługiwać np. logowanie lub rejestracje użytkowników to jest potrzebna komunikacja aplikacji z serwerem. Prosta aplikacja, będzie używała kilku zapytań do serwera (ok. od 2 do 4).

Zapytanie logowania.

Zapytanie rejestracji.

Zapytanie zwracające z bazy danych listę książek.

Zapytanie zwracające z bazy danych informacje o danej książce.

Skoro komunikacja z serwerem to i stworzenie mózgu czyli części serwerowej – ten czynnik znacząco wpływa na koszt stworzenia aplikacji mobilnej. Dlaczego? Jest to coś co tworzone jest poza aplikacją mobilną. Aplikacja mobilna jedynie będzie pytała się naszego serwera o pewne dane, ale to ten serwer musi je odpowiednio wyciągnąć z bazy danych, przetworzyć i odesłać do naszej aplikacji mobilnej. Po jego stronie leży również zapewnienie bezpieczeństwa przed różnego rodzaju atakami hackerów. Jest to swego rodzaju osobny projekt po stronie serwerowej i może służyć również aplikacji webowej, którą planujemy stworzyć.

Dodatkowe usługi (lokalizacja, obsługa aparatu, Bluetooth itp.) – wszelkie dodatkowe narzędzia i możliwości naszych telefonów również mają wpływ na wycenę aplikacji mobilnej. Należy to również wziąć pod uwagę i starać się wybrać naprawdę niezbędne narzędzia do naszego projektu.

Czy to wszystko?

To co zastało napisane powyżej niestety nie jest wszystkim co wpływa na końcową cenę projektu. Jeśli aplikacja mobilna jest tworzona dla klientów to musi ona przyciągać wzrok oraz być jak najbardziej wygodna w obsłudze. Stworzenie grafiki do aplikacji oraz zaplanowanie User Experience (UX) to dodatkowe kryteria które pozwalają określić ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej.

Dlaczego o tym piszemy? Spotkaliśmy się wielokrotnie z klientami, którzy mieli naprawdę świetne pomysły na aplikacje mobilne, lecz cena za przełożenie ich pomysłu na aplikację mobilną przerastało ich możliwości finansowe. Nie byli natomiast do końca świadomi z czego wynika cena i często odpuszczali projekty, które miały ogromne szanse na powodzenie, gdyby uświadomili sobie, że wielu rzeczy projekt na początku nie potrzebował. Dlatego drodzy klienci – zespół Softroids pomoże Ci określić niezbędne elementy do pierwszej wersji Twojego projektu, oszczędzając przy tym Twój portfel.

Wycenimy Twoją aplikację!

Masz pomysł na aplikację mobilną na platformę iOS lub Android? Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoim pomyśle albo wyślij dokumentację. Dokonamy bezpłatnej wyceny z uwzględnieniem wszystkich etapów tworzonej aplikacji.

Zapewniamy pełny cykl tworzenia aplikacji mobilnych od analizy wymagań przez zaprojektowanie grafiki po development oraz testowanie aplikacji i późniejsze aktualizacje.

Opracowywanie aplikacji mobilnych na wiele platform w języku C++

Spis treści

Opracowywanie aplikacji mobilnych na wiele platform w języku C++

Artykuł

01/10/2023

Czas czytania: 4 min

Współautorzy: 2 Opinia

W tym artykule

Natywne aplikacje języka C++ dla urządzeń z systemami iOS, Android i Windows można tworzyć przy użyciu narzędzi międzyplatformowych dostępnych w programie Visual Studio. Programowanie mobilne w języku C++ to obciążenie dostępne w instalatorze programu Visual Studio. Instaluje zestawy SDK i narzędzia potrzebne do tworzenia bibliotek udostępnionych i aplikacji natywnych dla wielu platform. Po zainstalowaniu można użyć języka C++, aby utworzyć kod uruchamiany na urządzeniach z systemami iOS i Android oraz platformach, Windows, Windows Store i Xbox.

Pisanie kodu dla wielu platform często frustruje. Podstawowe języki programistyczne i narzędzia dla systemów iOS, Android i Windows różnią się na każdej platformie. Jednak wszystkie platformy obsługują pisanie kodu w języku C++. Jest to wspólny mianownik, który może umożliwić ponowne użycie podstawowego kodu na różnych platformach. Kod natywny napisany w języku C++ może być bardziej wydajny i odporny na inżynierię odwrotną. Ponowne użycie kodu może zaoszczędzić czas i nakład pracy podczas tworzenia aplikacji dla wielu platform.

Programowanie przy użyciu języka C++ na potrzeby tworzenia aplikacji mobilnych na wielu platformach ma kilka zalet:

Łatwa instalacja. Instalator programu Visual Studio uzyskuje i instaluje wymagane narzędzia i zestawy SDK innych firm potrzebne do tworzenia aplikacji lub bibliotek dla systemów Android i iOS. Konfiguracja i konfiguracja są proste i głównie automatyczne.

Zaawansowane i znane środowisko kompilacji. Łatwe tworzenie wieloplatformowych rozwiązań i projektów za pomocą szablonów programu Visual Studio. Zarządzanie właściwościami dla wszystkich projektów przy użyciu jednego wspólnego interfejsu. Edytuj cały kod w edytorze programu Visual Studio i korzystaj z wbudowanej wieloplatformowej funkcji IntelliSense na potrzeby uzupełniania kodu i wyróżniania błędów.

Ujednolicone środowisko debugowania. Użyj światowej klasy narzędzi debugowania w programie Visual Studio, aby obejrzeć i przejść przez kod C++ na wszystkich platformach: urządzenia z systemem Android i emulatory, symulatory i urządzenia z systemem iOS oraz urządzenia i emulatory ze Sklepu Windows lub Windows Store.

Programowanie mobilne za pomocą języka C++ to instalowane obciążenie, które jest dostarczane z programem Visual Studio. Aby uzyskać instrukcje dotyczące wymagań wstępnych i instalacji, zobacz Instalowanie międzyplatformowego tworzenia aplikacji mobilnych za pomocą języka C++. Aby utworzyć kod dla systemu iOS, potrzebujesz również komputera Mac i konta dewelopera systemu iOS firmy Apple. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Instalowanie i konfigurowanie narzędzi do kompilowania przy użyciu systemu iOS.

Zbliżaj się do prędkości

Jeśli pochodzisz z systemu Android lub iOS, mamy świetny materiał na temat rozpoczynania pracy. Visual Studio jest ekspresyjnym i zdolnym środowiskiem projektowym. Aby dowiedzieć się, jak go używać, spróbuj rozpocząć pracę dla deweloperów systemu Android lub Wprowadzenie dla deweloperów systemu iOS. W tych artykułach przedstawiono program Visual Studio oraz koncepcje, które należy utworzyć dla wielu platform dla systemu Windows i Sklepu Windows. Aby rozpocząć pisanie pierwszej międzyplatformowej aplikacji dla systemów iOS i Android, zobacz Tworzenie aplikacji OpenGL ES w systemach Android i iOS.

Pakiet roboczy Programowanie mobilne w języku C++ zawiera kilka szablonów, które ułatwiają rozpoczęcie pracy z aplikacjami:

aplikacja Native-Activity (Android) Tworzy pełną aplikację OpenGL języka C++ jako projekt działania natywnego systemu Android.

Aplikacja OpenGLES (Android, iOS) Tworzy rozwiązanie z zestawem projektów w celu utworzenia zarówno aplikacji aktywności natywnej systemu Android, jak i aplikacji dla systemu iOS. Te aplikacje używają bibliotek specyficznych dla platformy utworzonych przy użyciu wspólnego kodu C++ OpenGL ES, aby narysować ten sam moduł wirujący w każdej aplikacji.

Biblioteka udostępniona (Android, iOS) Tworzy rozwiązanie z projektami w celu utworzenia pliku dynamicznej biblioteki systemu Android (so) i pliku biblioteki statycznej systemu iOS (a) przy użyciu wspólnego kodu C++ w projekcie udostępnionym.

Podstawowa aplikacja (Android, Ant) Tworzy projekt aplikacji dla systemu Android "Hello, World", który używa tylko kodu źródłowego Java i systemu kompilacji Ant.

Podstawowa aplikacja (Android, Gradle) Tworzy projekt aplikacji dla systemu Android "Hello, World", który używa tylko kodu źródłowego Java i systemu kompilacji Gradle.

Biblioteka podstawowa (Android, Ant) Tworzy projekt biblioteki "Hello, World", który używa tylko kodu źródłowego Java i systemu kompilacji Ant.

Biblioteka podstawowa (Android, Gradle) Tworzy projekt biblioteki "Hello, World", który używa tylko kodu źródłowego Java i systemu kompilacji Gradle.

Dynamiczna biblioteka udostępniona (Android) Tworzy plik biblioteki dynamicznej systemu Android (so) przy użyciu kodu C++.

Aplikacja OpenGLES 2 (iOS) Tworzy rozwiązanie z zestawem projektów w celu utworzenia aplikacji OpenGL ES 2 dla systemu iOS. Aplikacja używa biblioteki kodu OpenGL ES języka C++ do rysowania modułu wirującego w aplikacji systemu iOS. Ta aplikacja może być dobrym punktem wyjścia, aby zobaczyć, jak zaimportować biblioteki C++ do aplikacji systemu iOS.

Biblioteka statyczna (Android) Tworzy projekt w celu utworzenia biblioteki statycznej dla systemu Android. Można połączyć tylko jedną bibliotekę dynamiczną w aplikacji systemu Android, ale można połączyć dowolną liczbę bibliotek statycznych.

Biblioteka statyczna (iOS) Tworzy projekt w celu utworzenia biblioteki statycznej dla systemu iOS.

Projekt makefile (Android) Tworzy otokę projektu dla własnych projektów makefile systemu Android.

Wypróbuj przykładowy kod

Pobierz przykłady pokazujące sposób tworzenia udostępnionych bibliotek kodu, których można używać w aplikacjach systemu Windows, Android i iOS. Zobacz też przykłady tworzenia kompletnych aplikacji działań natywnych dla systemu Android. Aby rozpocząć pracę, zobacz Przykłady tworzenia aplikacji mobilnych międzyplatformowych.

Zobacz też

Instalowanie środowiska opracowywania aplikacji mobilnych na wiele platform w języku C++

Instalowanie i konfigurowanie narzędzi do kompilacji przy użyciu systemu iOS

Tworzenie natywnej aplikacji działań systemu Android

Tworzenie aplikacji OpenGL ES w systemach Android i iOS

Przykłady programowania międzyplatformowych aplikacji mobilnych

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment