Jak włączyć tryb programisty w systemie Android – Blog

Android to elastyczny mobilny system operacyjny, który został zaprojektowany do działania po wyjęciu z pudełka. Większość użytkowników nigdy nie będzie musiała zagłębiać się w bardziej zaawansowane opcje, ale jeśli kiedykolwiek będziesz musiał dostosować system operacyjny lub jeśli chcesz uruchomić aplikację wymagającą zaawansowanych uprawnień, możesz aktywować tryb programisty.

Po włączeniu trybu programisty w systemie Android uzyskujesz dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, ustawień i opcji, które zwykle są ukryte.

Te instrukcje dotyczą smartfonów z systemem Android 10, Android Pie (9), Android Oreo (8) i Android Nougat (7).

Co to jest tryb programisty Androida i kto go potrzebuje?

Tryb programisty jest przeznaczony głównie dla programistów Androida. Ujawnia opcje i ustawienia, do których programiści muszą mieć dostęp podczas testowania nowych aplikacji. Przeciętny użytkownik zwykle nie ma potrzeby dostępu do tych opcji, dlatego tryb jest domyślnie wyłączony.

Mimo że tryb programisty jest przeznaczony dla programistów, nie jest przeznaczony tylko dla programistów, a jego zastosowania wykraczają daleko poza tworzenie i testowanie aplikacji.

Włączenie trybu programisty zapewnia dostęp do rejestratora ekranu, ujawnia ustawienia zwiększające prędkość animacji i wydajność gier na najwyższym poziomie, a także jest warunkiem wstępnym do zrootowania telefonu lub zainstalowania niestandardowego systemu operacyjnego.

Nawet coś tak prostego, jak sfałszowanie lokalizacji GPS lub oszukanie aplikacji, aby myślały, że jesteś w miejscu, w którym nie jesteś, wymaga włączenia trybu programisty. Na przykład, jeśli chcesz sfałszować swój GPS w Pokemon Go, musisz włączyć tryb programisty.

Jeśli zainstalujesz aplikację i wyświetli się monit o włączenie trybu programisty, będziesz musiał wybrać między aktywacją trybu programisty lub nie korzystaniem z aplikacji. Zanim przejdziesz dalej, upewnij się, że aplikacja została pobrana z zaufanego źródła, takiego jak Google Play, i że nie jest ona złośliwym oprogramowaniem.

Jak włączyć tryb programisty Androida

Włączenie trybu programisty na Androida to prosty proces. Wszystko, co musisz zrobić, to zlokalizować menu, w którym wyświetlany jest numer kompilacji telefonu, a następnie dotknąć numeru kompilacji, aż aktywuje się tryb programisty. Jest to również całkowicie odwracalny proces, więc zawsze możesz wyłączyć tryb programisty później, jeśli zmienisz zdanie.

Oto jak włączyć tryb programisty Androida:

Nawigować do Ustawienia > system > O telefonie. Te instrukcje dotyczą telefonu z systemem Android. Konieczne może być przejście do zmodyfikowanych wersji Androida Ustawienia > O urządzeniulub Ustawienia > O Nas > Informacje o oprogramowaniu > Dowiedz się więcej lub podobne instrukcje. Przewiń w dół, aż znajdziesz plik Numer kompilacji Sekcja. Wybierz Numer kompilacji aż zobaczysz komunikat o treści Jesteś teraz programistą! Prawdopodobnie nie otrzymasz żadnej informacji zwrotnej po kilku pierwszych dotknięciach. Kontynuuj stukanie, a w końcu zobaczysz komunikat „Jesteś teraz x kroków od zostania programistą”. Zanim ukończysz proces, telefon może poprosić o podanie kodu PIN. Gdy zobaczysz komunikat, że jesteś programistą, oznacza to, że pomyślnie włączyłeś tryb programisty. Jeśli próbujesz zainstalować lub używać aplikacji wymagającej trybu programisty, możesz wrócić do tej aplikacji i mieć dostęp do wszystkich ekskluzywnych opcji programisty.

Jak uzyskać dostęp do opcji trybu programisty w systemie Android

W niektórych przypadkach aktywacja trybu programisty nie wystarczy. Na przykład, jeśli próbujesz sfałszować swój GPS, musisz wprowadzić dodatkowe zmiany w menu opcji programisty po włączeniu trybu programisty. Na szczęście możesz łatwo uzyskać dostęp do menu opcji programisty z menu systemowego telefonu.

Jeśli aplikacja wymaga trybu programisty i jest to zaufana aplikacja, włączenie trybu programisty jest ogólnie bezpieczne. Jednak aktywacja i zmiana różnych opcji programisty bez zrozumienia tego, co robisz, może mieć niepożądane skutki. Z menu opcji programisty korzystaj tylko wtedy, gdy wiesz, co robisz, lub jeśli dokładnie przestrzegasz instrukcji dostarczonych przez taką aplikację.

Nawigować do Ustawienia > system. Wybierz zaawansowany, A następnie wybierz opcję Opcje programistyczne. Po otwarciu menu opcji programisty będziesz mieć dostęp do informacji o telefonie, których w innym przypadku byś nie widział. Będziesz mieć również możliwość aktywowania różnych zaawansowanych opcji.

Jak wyłączyć tryb programisty w systemie Android

Możesz bezpiecznie pozostawić włączony tryb programisty, nawet jeśli nie używasz go do niczego. Jeśli zdecydujesz, że wolisz nie włączać trybu programisty, możesz go wyłączyć z menu opcji programisty:

Android Instant Apps, czym są i jak działają - mobitouch

Urządzenia mobilne stają się coraz bardziej zaawansowane, a bezprzewodowy transfer danych stał się znacznie szybszy niż w poprzednich latach. Takie zmiany, pozwalają twórcom oprogramowania, na wdrażanie nowych sposobów działania aplikacji mobilnych. Jedną z nich, są opublikowane w zeszłym roku Android Instant Apps.

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym są Android Instant Apps, w jaki sposób działają, i jak firmy mogą z nich korzystać, aby uzyskać nową przewagę konkurencyjną.

Czym są Android Instant Apps?

Ten rodzaj aplikacji umożliwia natychmiastowe uruchomienie oprogramowania bez konieczności jego instalacji. Instant Apps są uważane za kolejny krok w ewolucji rozwiązań dla Androida. Łączą szybkość i moc natywnych aplikacji z łatwą dostępnością aplikacji internetowych. Wyglądają jak aplikacje zainstalowane na telefonie z tą różnicą, że użytkownicy nie muszą niczego pobierać.

Platforma umożliwia wydajne uruchamianie tych aplikacji bez obciążania danych użytkownika. Programiści tworzą aplikacje zbudowane na tę platformę modułowo: zawsze istnieje aplikacja podstawowa, którą użytkownicy mogą uruchamiać ze sklepu Google Play, który działa jako wersja uproszczona aplikacji natywnej. Następnie programiści opracowują inne funkcje aplikacji, aby uruchamiać je osobno.

Ponadto Instant Apps można otwierać za pomocą linku URL, pomagając użytkownikom w szybkim korzystaniu z nich podczas przeglądania Internetu na urządzeniach mobilnych.

W jaki sposób Instant Apps mogą być wykorzystywane?

Oto najlepsze sposoby wykorzystania Android Instant Apps:

Wersje demonstracyjne aplikacji, które pozwalają przetestować aplikację przed pełnym pobraniem,

Zwiększenie zainteresowania klientów produktem,

Angażowanie nowych użytkowników za pomocą aplikacji.

Pomagając użytkownikom w sprawdzeniu działania aplikacji bez konieczności jej wcześniejszego pobrania. Dzięki temu firmy mogą zapewnić użytkownikom znakomity user experience oraz zatrzymać nowych użytkowników do pozostania z marką w sposób, który nie wymaga ich najmniejszego wysiłku.

Instant Apps są wciąż nowością na rynku i niewiele firm używa ich do wspierania swoich celów biznesowych. Kluczowe znaczenie ma budowanie świadomości konsumentów na temat działania tych aplikacji – aby korzystać z aplikacji błyskawicznych, użytkownicy muszą najpierw włączyć tę opcję ręcznie na swoich urządzeniach. Szczegółowe instrukcje, jak to zrobić, znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Korzyści zastosowania Instant Apps

Instant Apps wskazują nową drogę w sposobie przeglądania Internetu i korzystania z aplikacji mobilnych. Firmy, które są obecne w Internecie, chcące opracować swoją aplikację mobilną, mogą rozważyć użycie Instant Apps; ponieważ zapewniają one wyjątkową wygodę użytkowania. Do dziś, kiedy konsumenci przeglądali strony internetowe i natknęli się na witrynę firmową, zwykle proszono ich o pobranie aplikacji mobilnej firmy, aby uzyskać lepsze wrażenia.

I choć natywna aplikacja może być bardziej funkcjonalna niż witryna mobilna działająca w przeglądarce internetowej to jednak pobranie jej zakłóca komfort użytkowania i powoduje, że użytkownicy się wahają. W końcu wielu z nich potrzebuje tej aplikacji tylko do jednej funkcji i może nie chcieć czekać na pobranie i zainstalowanie aplikacji. Zmuszając użytkowników do pobierania aplikacji mobilnych, możesz tracić na sprzedaży, pobieraniu i wyświetleniach z powodu rezygnacji użytkownika.

Instant Apps pomagają rozwiązać wszystkie te problemy, ułatwiając uruchamianie aplikacji. Nawet jeśli konsumenci muszą skorzystać z aplikacji biznesowej dla jednej funkcji, mogą po prostu uruchomić ją natychmiast ze sklepu lub strony mobilnej. Wszystko to dzieje się bez zakłóceń w ich przeglądaniu.

Pamiętaj, że ​​Instant Apps są modułowe, pozwalają zatem użytkownikom na natychmiastowe pobranie i uruchomienie jednej funkcji w wyznaczonej pamięci podręcznej sklepu. Zajmują mało pamięci i wydajne, aby zapewniając niskie obciążenia danych mobilnych użytkownika. To sprawia, że ​​całe doświadczenie przeglądania jest płynne i zdecydowanie bardziej pozytywne.

Platforma Android Instant Apps została niedawno wzbogacona o funkcję „Wypróbuj teraz” w sklepie Play, która pozwala użytkownikom na błyskawiczne zaprezentowanie gry lub innej aplikacji.

Koncentrując się na zapewnieniu lepszego komfortu użytkowania, firmy mogą zainspirować większą liczbę konsumentów do pobrania pełnej aplikacji, jeśli ci uznają ją za przydatną.

Umożliwienie użytkownikom przetestowania produktu przed pobraniem i zainstalowaniem go na telefonie to sprytny ruch. Instant Apps są zatem świetną platformą do poprawienia doświadczeń użytkowników.

W mobitouch uważamy, że najlepszym sposobem na pokazanie, jak coś działa, jest praktyczny przykład pokazujący zalety danej technologii. Właśnie dlatego przygotowałem aplikację na Androida. Aplikacja ta jest naszym firmowym blogiem przedstawionym w formie Instant Apps. Możesz go uruchomić za pomocą przycisku poniżej (dostępne tylko na urządzenia mobilne z Androidem):

Instrukcja: Jak włączyć Android Instant Apps na smartfonie.

Przejdź do ustawień telefonu i wybierz obszar związany z usługami Google. Oto jak to wygląda:

Przejrzyj menu, a na pewno znajdziesz pozycję o nazwie Instant Apps. Kliknij, a wyświetlony zostane poniższy ekran:

W tym miejscu możesz zaakceptować warunki Google i włączyć Instant Apps, przesuwając przycisk. Po włączeniu możesz mieć pewność, że Instant Apps są aktywne na Twoim telefonie. Poniżej znajduje się również lista używanych już aplikacji Instant Apps.

Od tego momentu Instant Apps są aktywne i jeśli pojawi się możliwość ich użycia, Android zasugeruje ich uruchomienie, a może nawet zrobi to automatycznie.

Po co nam usługi Google Play?

Witajcie w kolejnym odcinku. Jakiś czas temu Adam napisał artykuł rozjaśniający nieco temat usług Google Play. Temat Was bardzo zainteresował i w komentarzach wywiązała się ciekawa dyskusja na ten temat. Ja chciałbym opisać sprawę od nieco innej strony. Dowiecie się, jak wygląda kontakt z Usługami Google z perspektywy programisty i po co one nam potrzebne.

Usługi Google Play — kilka formalności

Jeśli ktoś jest zainteresowany szerszym opisem co to takiego, to odsyłam do przytoczonego już przeze mnie artykułu Adama. Tutaj chciałbym przytoczyć tylko najważniejsze informacje. Google Play Services jest aplikacją Google umożliwiającą korzystanie z ich usług takich jak na przykład mapy, powiadomienia push i tak dalej. W przeciwieństwie do systemu Android, aplikacja ta nie jest otwartoźródłowa, dlatego nie wiemy o jej wszystkich funkcjonalnościach. Jest to również bardzo specyficzny rodzaj programu, ponieważ bardzo często jest on zainstalowany domyślnie oraz posiada wiele uprawnień, również tych mocno ingerujących w naszą prywatność.

Dlaczego niektóre aplikacje wymagają instalacji Usług Google Play?

Nieraz natrafiłem na podobne pytania, przeważnie w formie zarzutu, że programiści robią to celowo, aby szpiegować użytkowników. Jest w tym ziarenko prawdy, bo Usługi Google Play są wymagane do implementacji narzędzi analitycznych Google. Jednak jak mogliście się przekonać w odcinku o śledzeniu użytkowników, programiści nie mają dostępu do naszych prywatnych danych. Co więcej, jeśli chodziłoby tylko o szpiegowanie, to programiści mogliby użyć narzędzia jakiejś innej firmy, bez potrzeby wymuszania posiadania usług Google Play. No dobrze, więc jeśli nie do śledzenia, to po co niektóre programy wymuszają instalację tej aplikacji?

Odpowiedź przewinęła się już w poprzednim akapicie. Aplikacja ta jest czymś w rodzaju pośrednika pomiędzy serwisami Google. Tak więc, jeśli chcecie zintegrować w swojej aplikacji mapy, powiadomienia push czy Captche, to musicie skorzystać do tego z Usług Google Play, lub wybrać konkurencyjne rozwiązania od innych dostawców.

Jak wygląda wykorzystanie Usług Google Play przez programistów?

Jak powszechnie wiadomo Google to nie tylko Android. Firma ta jest znana z wielu swoich świetnych serwisów, takich jak YouTube, Mapy, Google Analytics i multum innych. Programiści w swoich aplikacjach bardzo często korzystają z tych usług. W niektórych przypadkach mogliby integrować się ręcznie z API Google (zobacz odcinek: W jaki sposób aplikacje pobierają dane z zewnętrznych serwisów i czym jest API?), jednak jest to mocno upierdliwe rozwiązanie. Zamiast tego możemy wykorzystać biblioteki przygotowane przez Google, które upraszczają całą komunikację i zostawiają programiście absolutne minimum pracy.

Jak to wygląda w praktyce? Zamiast łączyć się bezpośrednio z serwerami Google, my przekazujemy niezbędne informacje bibliotekom Google i one same zajmują się autentykacją, zarządzaniem sesją, wykonywaniem niezbędnych zapytań i tak dalej. My możemy skupić się na ważniejszych sprawach. Takie podejście eliminuje również liczbę możliwych błędów do popełnienia. Nic więc dziwnego, że programiści w większości przypadków wybierają wygodę i korzustają z bilbiotek Google.

Usługi Google Play — dlaczego budzą takie kontrowersje?

Wspomniane kontrowersje występują nie tylko w środowisku użytkowników Androida, ale także wśród programistów. Użytkownicy krytykują nie do końca jasne wykorzystanie tej aplikacji. Google niezbyt dokładnie informuje użytkowników, co ta aplikacja tak właściwie robi. Sam to doskonale rozumiem. Nic dziwnego, że aplikacja zużywająca sporo baterii, transferu danych i wymagająca ogromną liczbę uprawnień budzi niepokój wśród użytkowników.

Z drugiej strony są programiści, którzy znają odpowiedzi na większość pytań zadanych powyżej, mimo to też krytykują Google za tę aplikację — dlaczego? Chodzi o nierówną konkurencję. Ta aplikacja jest zainstalowana na większości smartfonów z Androidem, a dodatkowo większość z nich przydziela jej wszystkie pozwolenia. To już na starcie daje Google niesamowitą przewagę. W swoich aplikacjach mogą korzystać praktycznie z nielimitowanej władzy za pośrednictwem Usług Google Play.

Drugim zarzutem jest nierówny dostęp do zasobów systemowych. Zwykły programista, tworząc swoją aplikację, musi liczyć się z licznymi ograniczeniami dotyczącymi wykonywania zadań w tle lub dostępu do lokalizacji. Tymczasem aplikacja Usługi Google Play działa cały czas.

Jak odzyskać nieco prywatności?

Mało kto wie, ale Usługi Google Play można pozbawić pozwoleń lub całkowicie wyłączyć. Możecie to zrobić, wchodząc w Ustawienia > Aplikacje, następnie odszukać Usługi Google Play i w sekcji Zezwolenia wyłączyć co tylko chcecie. Ostrzegam jednak, że Google będzie Was męczył powiadomieniami za każdym razem, gdy uruchomicie jakąś ich aplikację. Sprawa jest bardzo dziwna, bo tekst powiadomienia informuje nas o tym, że bez odpowiednich uprawnień aplikacje Google nie będą działać poprawnie, jednak okazuje się, że nic takiego się nie dzieje.

Ja u siebie mam włączoną jedynie lokalizacje oraz dostęp do kontaktów i nie zauważyłem problemów z działaniem żadnej z aplikacji Google, a używam ich naprawdę sporo. Polecam również blokowanie grupy powiadomień, które informują nas o braku pozwoleń. Dzięki temu unikniecie irytujących próśb o przydzielenie dodatkowych uprawnień.

Czy mamy się czego obawiać?

Jak powszechnie wiadomo, system Android jest projektem otwartoźródłowym. Każdy może podejrzeć jego kod, dzięki czemu jest mało prawdopodobne, że znajdą się w nim jakieś niebezpieczne porcje kodu. Przeciwieństwem są właśnie Usługi Google Play, ponieważ ich kod nie jest nigdzie publikowany. Ten artykuł nie ma na celu oczernianie tej aplikacji, ponieważ nie ma żadnych dowodów na jej niebezpieczne działanie. Chcę jednak uświadomić użytkowników, że na ich urządzeniach działa aplikacja mająca domyślnie dostęp praktycznie do wszystkiego, tak więc warto przemyśleć odebranie jej kilku pozwoleń w celu lepszej ochrony prywatności.

Może dzięki zwiększeniu świadomości użytkowników Google w końcu zacznie lepiej wyjaśniać użytkowników, dlaczego potrzebują tej aplikacji. Ponieważ opis w sklepie Play jest dość skromny i pomija sporo ważnych aspektów.

Czy da się żyć bez Usług Google Play?

Istnieje wiele ROMów, które nie posiadają w ogóle aplikacji od Google w tym także Usług Google Play. Jednak należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie bez nich żyć? Załóżmy jednak, że jesteś gotowy zrezygnować ze wszystkich aplikacji Google po to, by nie marnować niepotrzebnie zasobów swojego telefonu na zbędne procesy. Musisz być jednak świadomy, że oprócz aplikacji Google, możesz stracić też dostęp do wielu innych, całkowicie niezależnych aplikacji.

Tak jak wspomniałem wyżej, aplikacje korzystające z usług Google takich jak mapy, powiadomienia push itp. łączą się z nimi za pomocą Usług Google Play. Jeśli nie znajdują się one na Twoim urządzeniu, będziesz zdany na łaskę programistów. Jeśli nie założyli oni takiego scenariusza, w ogóle nie będziesz w stanie uruchomić aplikacji, w przeciwnym wypadku zostaniesz pozbawiony niektórych funkcjonalności aplikacji.

Odpowiadając na zadane pytanie, da się pozbyć całkowicie aplikacje Google, jednak korzystanie z systemu Android będzie wtedy mocno utrudnione. W Internecie wiele razy natrafiałem na ludzi zadających podobne pytanie. Bardzo często pojawiała się tam odpowiedź mówiąca, że jeśli nie chcesz mieć aplikacji Google, to powinieneś wybrać inny system operacyjny. Muszę przyznać, że jest w tym sporo prawdy, ponieważ ekosystem Google jest mocno związany z Androidem i ciężko się go pozbyć bez większych kompromisów. Z drugiej strony rozumiem też motywacje Google — tworzą oni otwarty system i nic dziwnego, że chcą w nim zarabiać za pośrednictwem swoich aplikacji.

To już koniec na dzisiaj, dzięki za dotrwanie do końca! Zachęcam do pisania komentarzy z propozycjami kolejnych tematów. Widzimy się za tydzień, gdzie opiszę, jak działa aplikacja Shazam. Do zobaczenia!

Zapraszam również na największe w Polsce forum dla programistów Android. Jeśli macie pytania odnośnie do kariery programisty — zapraszam do działu Kariera programowanie. Zachęcam również do przejrzenia działu Praca oraz zlecenia dla programistów — być może to właśnie tam znajdziesz swoją pierwszą pracę.

Poprzednie odcinki:

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment