Co należy zrobić, gdy nie można zainstalować aktualizacji oprogramowania?

Jeśli otrzymane zostało powiadomienie o aktualizacji oprogramowania, ale jej instalacja na telefonie kończy się niepowodzeniem, należy wykonać poniższe czynności i sprawdzić, czy rozwiążą one problem.

Upewnij się, że telefon jest połączony z siecią operatora i nie jest w trybie roamingu. Niektórzy operatorzy do pomyślnego zweryfikowania i zainstalowania aktualizacji wymagają połączenia z ich siecią danych.

Przejdź kolejno do pozycji Ustawienia > Aplikacje i powiadomienia . Następnie stuknij pozycję Pokaż wszystko... , aby wyświetlić listę aplikacji. Znajdź i stuknij pozycję Aktualizator , a następnie stuknij kolejno pozycje Pamięć > Wyczyść pamięć podręczną . Uwaga: Jeśli nie możesz znaleźć pozycji Aktualizator , stuknij kolejno pozycje Pokaż system Aktualizator . Jeśli nie możesz znaleźć pozycji, stuknij kolejno pozycjei wyszukaj ponownie

Znajdź i stuknij pozycję , a następnie stuknij kolejno pozycje . Tryb awaryjny . Szczegółowe informacje można znaleźć w części Uruchom ponownie telefon w trybie. Szczegółowe informacje można znaleźć w części Jak uruchomić telefon w trybie awaryjnym?

Jeśli czynności te nie rozwiążą problemu, może być konieczne przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu.

Dlaczego mój telefon nie odczytuje karty SD?

Gniazdo multimedialne telefonu z systemem Android nie czyta

W dobie inteligentnych urządzeń telefony komórkowe są używane nie tylko do wykonywania i odbierania połączeń.

Prawdopodobnie otrzymujesz wiadomości, sport i pogodę z telefonu. Prawdopodobnie jest zainstalowanych wiele aplikacji, w tym gry. Nie zapominajmy oczywiście o funkcjach aparatu, które można znaleźć w większości dzisiejszych smartfonów.

Ponieważ wszystkie aplikacje, dane i zdjęcia są przechowywane, nic dziwnego, że potrzeba dużo miejsca. Gdy domyślna pamięć dla Twojego telefonu z Androidem nie wystarczy, być może trzeba będzie dodać więcej – w postaci karty micro SD.

Po umieszczeniu nowej karty SD w telefonie możesz napotkać problem polegający na tym, że telefon nie wykorzystuje dodatkowego miejsca, a nawet rozpoznaje, że karta została dodana. W tym momencie możesz zadać sobie pytanie, dlaczego mój telefon nie odczytuje mojej karty SD?.

Rozwiązywanie problemów z pamięcią SD telefonu

Zawsze najlepiej zacząć od najszybszych rozwiązań. Popularnym krokiem w przypadku każdego urządzenia jest zresetowanie go i sprawdzenie, czy występuje to samo zachowanie. Jeśli tak, możesz chcieć fizycznie sprawdzić kartę SD – wyjmij ją i dodaj z powrotem do urządzenia.

Jeśli żaden z nich nie przyniesie pozytywnych rezultatów, możesz przeczytać dalsze sugestie.

Uszkodzona lub brudna karta SD

Być może przestałeś się zastanawiać, dlaczego karta nie odczytuje i po prostu od razu zadajesz sobie pytanie, jak mogę naprawić moją kartę SD przed nie czytaniem?.

Jedną z możliwości jest to, że złącza karty SD są brudne. Możesz wyjąć kartę z telefonu i fizycznie ją sprawdzić. Powinieneś szukać brudu, smug lub czegokolwiek innego na metalowych złączach. Miękka szmatka z odrobiną alkoholu do wycierania może wystarczyć, aby usunąć nagromadzony osad.

Musisz również wziąć pod uwagę, że karta lub nawet gniazdo SD w twoim urządzeniu są uszkodzone. Możesz to przetestować, wyjmując kartę i testując ją na innym urządzeniu lub komputerze. Jeśli to działa, może to być gniazdo telefonu. W przeciwnym razie karta może zostać uszkodzona.

Jeśli sprawdziłeś kartę SD na swoim komputerze i nie działała, nie zakładaj jeszcze, że to ta karta. Komputery z systemem Windows zazwyczaj będą musiały zainstalować sterowniki, gdy urządzenia są początkowo podłączone. Czasami sterowniki wybierane przez system Windows (jeśli system operacyjny w ogóle rozpoznaje urządzenie) mogą nie być optymalne.

Zobacz sekcję dotyczącą sterowników urządzeń w dalszej części artykułu, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Problemy ze zgodnością

Nie wszystkie karty SD (lub micro SD) są takie same. W rzeczywistości dostępnych jest kilka formatów – SD, SDHC, SDXC i SDUC. Te formaty, od pierwszego do ostatniego na liście, stopniowo zwiększają maksymalną pojemność pamięci masowej, obecnie od 2 GB do 128 TB.

Należy wspomnieć, że karty SD różnią się również szybkością, co oznacza ranking klas. Te klasy prędkości mają szybkości transferu od 2 mb/s do około 90 mb/s.

Wspomniane powyżej – format i prędkość – może mieć wiele wspólnego z tym, czy twoja karta micro SD będzie działać na twoim urządzeniu z Androidem, czy nie. Najlepiej sprawdzić w instrukcji telefonu lub na stronie producenta, jakie typy kart są prawidłowe.

Uważaj również na zakup podrobionych kart micro SD. Są one sprzedawane przez nieuczciwych sprzedawców (głównie online) i mogą reklamować fałszywe twierdzenia, takie jak szybkość i ilość obsługiwanej przestrzeni dyskowej. Z różnych powodów fałszywa karta SD może nie działać z Twoim telefonem.

Karta SD nie jest sformatowana dla Twojego telefonu

Każda forma jednostki pamięci musi być odpowiednio sformatowana, aby działała z danym urządzeniem. Twój telefon z Androidem nie jest wyjątkiem, chociaż te karty są zwykle wstępnie sformatowane do użytku ogólnego lub specjalnego.

Właściwy typ formatowania zależy od dostępnej wielkości pamięci karty i urządzenia z niej korzystającego. Telefony z systemem Android zazwyczaj używają formatów plików FAT32 (do 32 GB) lub exFAT (64 GB i więcej). Ten pierwszy to starszy format, dlatego prawdopodobnie jest bardziej kompatybilny z różnymi telefonami i urządzeniami.

Jeśli Twój telefon z Androidem nie rozpoznaje bieżącego formatowania, możesz poprosić telefon o jego sformatowanie lub pozwolić, aby to zrobił system Windows. Możesz także pobrać specjalistyczne oprogramowanie do formatowania kart micro SD dla telefonów.

Aby umożliwić systemowi Windows 10 próbę jego sformatowania – zakładając, że masz gniazdo kart SD w komputerze – kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk menu systemu Windows i wybierz Eksplorator plików.

Następnie wybierz Ten komputer, kliknij prawym przyciskiem myszy napęd karty SD i wybierz Format.

Spowoduje to wyświetlenie opcji formatowania karty. W przypadku starszych kart/urządzeń możesz wybrać FAT32.

W przypadku nowszych kart SD obsługiwanych przez Twoje urządzenie możesz alternatywnie wybrać większy format, exFAT. Tak czy inaczej, zawsze upewnij się, że znasz właściwy format pliku. Sprawdź również, czy nie masz na karcie niczego, co będzie wymagało odzyskania/utworzenia kopii zapasowej przed jej sformatowaniem, ponieważ powoduje to usunięcie wszystkich istniejących danych.

Inne możliwości

Jeśli nic, o czym do tej pory nie pomogło, zawsze możesz wypróbować inną (być może starszą) kartę SD i sprawdzić, czy wypada lepiej. Wypróbuj różne aplikacje na telefonie, aby sprawdzić, czy można je zapisać na karcie SD. Możesz również upewnić się, że Twoje urządzenie z Androidem jest zaktualizowane do najnowszych poprawek systemu operacyjnego.

Poza tym może nadszedł czas, aby skontaktować się z profesjonalistą lub producentem telefonu lub karty SD.

Upewnij się, że sterowniki urządzeń są zaktualizowane

Wspomniano, że urządzenia podłączone lub podłączone do komputera wymagają oprogramowania (lub sterowników), aby je uruchomić. To oprogramowanie umożliwia komunikację sprzętu i systemu operacyjnego.

Jeśli brakuje tych sterowników, są one przestarzałe lub uszkodzone, sprzęt, który ich używa, może działać nieprawidłowo, a nawet całkowicie przestać działać. Możesz pozwolić systemowi Windows na znalezienie najlepszego sterownika, ale jak wspomniano, system operacyjny nie zawsze znajduje lepszy.

Ręczna aktualizacja sterowników samodzielnie

Najnowsze sterowniki urządzenia można pobrać, przechodząc do witryny internetowej producenta. Zanim to zrobisz, upewnij się, że masz dużo informacji o urządzeniu, takich jak dokładny model i inne szczegóły. Jeśli możesz znaleźć właściwy sterownik, pobierz go i rozpakuj do lokalizacji, którą można później łatwo znaleźć.

Po pobraniu sterowników przejdź do Menedżera urządzeń. Możesz to znaleźć za pomocą pola wyszukiwania paska zadań.

Znajdź urządzenie (takie jak karta SD), kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Aktualizuj urządzenie.

Powinieneś zobaczyć dwie opcje aktualizacji sterownika. Wybierz drugi dla Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika. Następnie przejdź do szczegółów i znajdź najnowszy sterownik pobrany ze strony producenta.

Wsparcie dla kierowców zapewnia aktualność kierowców

Inna ścieżka, którą możesz obrać, wymaga mniej pracy z Twojej strony.

Oprogramowanie, takie jak Driver Support, może zautomatyzować zadanie aktualizacji sterowników urządzeń. Oprogramowanie/usługa Driver Support przeprowadzi inwentaryzację komputera pod kątem wszystkich obsługiwanych typów urządzeń, a następnie zaktualizuje brakujące lub nieaktualne sterowniki.

Możesz poświęcić mniej czasu na martwienie się o sterowniki, a więcej na myślenie o tym, co umieścisz na nowej karcie SD.

Driver Support jest zaufany od 1996 roku, aby pomóc w aktualizowaniu sterowników urządzeń.

Problem z pobieraniem w sklepie Google Play

Kiedy podejmujesz próbę pobrania aplikacji lub wczytania sklepu Google Play, musisz dysponować silnym i stabilnym połączeniem internetowym.

Jeżeli korzystasz z danych komórkowych, przejdź do ustawień, aby sprawdzić, czy masz dostatecznie dużo dostępnych danych komórkowych.

Jeżeli łączysz się przez sieć Wi-Fi i zauważysz problem z wyświetlaniem ikony sieci Wi-Fi na pasku stanu, być może połączenie z Internetem przez sieć bezprzewodową nie jest możliwe. Jeżeli masz problemy z łącznością lub zbyt wolnym działaniem Internetu, być może zachodzi potrzeba skontaktowania się z dostawcą usług internetowych.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment