Rodzaje licencji na oprogramowanie

Licencja oprogramowania jest umową określającą warunki korzystania z programów komputerowych. Używając programów komputerowych, zgadzasz się na warunki licencji.

Licencje na oprogramowanie sprzedawane są w dwóch podstawowych postaciach:

OEM to programy sprzedawane wraz ze sprzętem komputerowym (przypisane do konkretnego komputera), po wymianie sprzętu na nowszy, nie można ich przenieść na nowy komputer tylko trzeba ponownie je zakupić.

BOX to programy, które można przenosić na kolejne komputery jednak pod warunkiem, że zawsze zainstalowany jest tylko na jednym komputerze. Legalny jest tylko program ostatnio zainstalowany.

Możemy spotkać się z następującymi rodzajami licencji:

Adware to programy rozpowszechniane za darmo (bez kodu źródłowego), ale zawierające funkcję wyświetlającą reklamy.

Freeware to programy które mogą być używane bezpłatnie, jednak prawa autorskie pozostają w mocy, dlatego nikt nie może wprowadzać zmian w ich kodzie źródłowym.

Open Source (otwarte oprogramowanie) to alternatywa dla Freeware (wolne oprogramowanie), którego celem jest istnienie swobodnego dostępu do oprogramowania dla wszystkich jego uczestników. Zapewnia swoim użytkownikom prawo do legalnego oraz darmowego uruchamiania, kopiowania, rozpowszechniania, analizowania, modyfikacji oraz ulepszania i rozbudowy istniejących produktów.

Shareware to program udostępniony bezpłatnie do testów, dzięki czemu przed decyzją o zakupie można przetestować go pod kątem swoich indywidualnych potrzeb.

Demo to darmowe programy, które mają mocno ograniczone funkcje lub czas użytkowania.

Beta to typ oprogramowania, które jest jakby próbnym modelem, prototypem w znacznej mierze ukończonym, nie do końca pozbawionym ukrytych błędów.

Trial to rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program, jest rejestracja albo usunięcie go z dysku twardego.

Specjalnym rodzajem licencji jest

Public domain (dobro publiczne) - „licencja” ta jest stosowana do tekstów, zdjęć, muzyki, dzieł sztuki, oprogramowania itp., które na skutek decyzji twórcy, braku spadkobierców, lub upływu odpowiedniego czasu, stały się dostępne dla dowolnych zastosowań bez ograniczeń wynikających z przepisów prawa autorskiego. Programy posiadające ten status, mogą być używane bezpłatnie i bez ograniczeń.

Oprogramowanie komputerowe, programy

Najlepsze oprogramowanie komputerowe

Zakupiłeś już sprzęt komputerowy? Brakuje Ci różnego rodzaju programów, które usprawnią Twoje działania? Skorzystaj z naszej oferty oprogramowania komputerowego, dzięki któremu zyskasz dodatkowe, niezwykle cenne funkcje. Programy komputerowe, oferowane przez sklep Fajnykomputer.pl to narzędzia, które ułatwiają różne zadania. Niezależnie od tego, czy szukasz programów do użytku domowego czy biurowej pracy - nasz sklep z oprogramowaniem komputerowym gwarantuje świetną wydajność programów na każdym komputerze! Nie zwlekaj, wyposaż się w potrzebne programy i rozpocznij niezwykle wydajną pracę!

Rodzaj oferowanych programów komputerowych

W asortymencie sklepu Fajnykomputer.pl znajdziesz ciekawe i bardzo przydatne programy komputerowe, które znajdą swoje miejsce u każdego. Znajdziesz tu narzędzia czy aplikacje, które pozwalają pisać teksty, tworzyć arkusze kalkulacyjne czy prezentacje multimedialne. Część z oferowanych przez nas programów służy do skutecznego zabezpieczenia Twojego komputera w czasie rzeczywistym przed wszystkimi zagrożeniami czyhającymi na różnego rodzaju dane. Oprogramowanie komputerowe, które znajdziesz w asortymencie sklepu Fajnykomputer.pl jest niezwykle przydatne w każdych, nawet podstawowych czynnościach. Sprawdź całą ofertę programów do komputera i ciesz się świetną funkcjonalnością każdego dnia!

Program komputerowy

Program komputerowy (zwany również oprogramowaniem komputerowym lub aplikacją) jest zbiorem poleceń, które zostały napisane przez programistę (specjalistę) w języku komputerowym. Obejmuje ono uporządkowany ciąg znaków - porządek operacji, jakie powinien wykonać komputer. Program należy wczytać do pamięci RAM komputera przed jego uruchomieniem i dalszym korzystaniem.

Programy stanowią nowatorskie narzędzie, które daje możliwość wykorzystania ich do np. tworzenia i opracowywania zadań testowych. Są one uniwersalne, więc stosuje się je w różnych dziedzinach[1]. Przykładowo mogą być ułatwieniem w matematyce, dzięki specjalnie stworzonym programom do obliczeń. Zapisane są w nich podstawy, które są wykorzystywane do wykonywania ważnych działań matematycznych. Jest to spore ułatwienie, gdyż dane i wyniki nie zostaną zagubione jak mogłyby w przypadku zapisania ich na kartce papieru, a pozostają w pamięci programu. Łatwiej również o wprowadzanie i testowanie na przykład nowych sposobów obliczeń. Dodatkowo wykorzystywane są w przedsiębiorstwach, nie mogących dokonać zakupu dużo droższego programu komputerowego[2].

Języki programowania

Realizacja programu komputerowego musi być zgodna z tzw. językiem programowania. Są to reguły określające, które z uporządkowanych ciągów znaków są programem i jakie opisuje obliczenia. Język programowania pozwala programowi wdrożyć szczegółową specyfikację, która jest niezbędna w komputerze[3]. Przykładowymi językami programowymi są HTML, JavaScript, XML, BASIC lub COBOL. Większość pierwszych języków szybko stało się przestarzałych i zastąpionych przez te najnowsze, ponieważ programowanie szybko się rozwija oraz powstają nowe potrzeby[4].

Jakość oprogramowania

W swojej książce M. Witold i P. Mironowicz wspominają, że dobra jakość oprogramowania wiąże się ze spełnieniem określonych cech. Te cechy zostały przedstawione wraz z normą ISO 9126 w 5 kategoriach, zawierających około 25 atrybutów. Osoby wykazują szczególne zainteresowanie programami komputerowymi ze względu na wysoki poziom ich jakości. Program jest brany pod uwagę pod kątem spełnienia oczekiwań (potrzeb) użytkownika, zwanych trafnością. Jej określenie może być łatwiej lub trudniej (w przypadku dużych systemów) stwierdzane. 5 przykładowych cech, będących najbardziej pożądanymi właściwościami programu, to[5]:

Uniwersalność - dbanie o tę cechę oszczędza pracy w przyszłości, uczyni dany program rzetelnym oraz wspomaga proces przewidywania modyfikacji występujących w przyszłości. Uniwersalność programu oznacza, że jest on niezależny od niektórych globalnych właściwości sprecyzowanego zestawu danych wejściowych.

- dbanie o tę cechę oszczędza pracy w przyszłości, uczyni dany program rzetelnym oraz wspomaga proces przewidywania modyfikacji występujących w przyszłości. Uniwersalność programu oznacza, że jest on niezależny od niektórych globalnych właściwości sprecyzowanego zestawu danych wejściowych. Modyfikowalność - po pewnym czasie należy wprowadzać kontrolowane zmiany pewnej części programu, podczas gdy reszta pozostanie nienaruszona. Program powinien być tak sformułowany, aby można było zauważyć “trwałość poszczególnych jego części”. Jeżeli program został napisany z odpowiednimi komentarzami, posiada przejrzysty podział itp., to jest on o wiele łatwiejszy do modyfikowania. Jest to istotne przy ciągłym i szybkim rozwoju technologii.

- po pewnym czasie należy wprowadzać kontrolowane zmiany pewnej części programu, podczas gdy reszta pozostanie nienaruszona. Program powinien być tak sformułowany, aby można było zauważyć “trwałość poszczególnych jego części”. Jeżeli program został napisany z odpowiednimi komentarzami, posiada przejrzysty podział itp., to jest on o wiele łatwiejszy do modyfikowania. Jest to istotne przy ciągłym i szybkim rozwoju technologii. Niezawodność - komputery charakteryzują się wysoką niezawodnością, więc jest to oczekiwane przez użytkowników również od oprogramowania, lecz te niezawodności różnią się między sobą. Program nie niszczy się sam oraz nie podlega zniszczeniu fizycznemu, jednak w długotrwałym okresie użytkowania może wystąpić “zjawisko zużycia oprogramowania”. Od niezawodności oprogramowania zależy niezawodność systemu informatycznego - określa ona czy system jest zdolny do ciągłego dostarczania usług, które są oczekiwane przez użytkownika, pomimo chwiejnego środowiska.

- komputery charakteryzują się wysoką niezawodnością, więc jest to oczekiwane przez użytkowników również od oprogramowania, lecz te niezawodności różnią się między sobą. Program nie niszczy się sam oraz nie podlega zniszczeniu fizycznemu, jednak w długotrwałym okresie użytkowania może wystąpić “zjawisko zużycia oprogramowania”. Od niezawodności oprogramowania zależy niezawodność systemu informatycznego - określa ona czy system jest zdolny do ciągłego dostarczania usług, które są oczekiwane przez użytkownika, pomimo chwiejnego środowiska. Zrozumiałość - struktura i długość programu mają znaczny wpływ na jego zrozumienie - łatwiej przeanalizować krótszy program, chociaż takie zdarzają się być bardziej złożone. Aby program był mniej skomplikowany powinien mieć strukturę zbliżoną do tzw. struktury drzewa. Dodatkowo ważny jest odpowiedni język programowania. Zrozumiałość programu komputerowego nie jest jednoznaczna z jego czytelnością.

- struktura i długość programu mają znaczny wpływ na jego zrozumienie - łatwiej przeanalizować krótszy program, chociaż takie zdarzają się być bardziej złożone. Aby program był mniej skomplikowany powinien mieć strukturę zbliżoną do tzw. struktury drzewa. Dodatkowo ważny jest odpowiedni język programowania. Zrozumiałość programu komputerowego nie jest jednoznaczna z jego czytelnością. Efektywność - ta własność to czas, w jakim użytkownik otrzyma odpowiedź od programu oraz złożoność pamięciowa. Dla poprawy tej własności warto zwrócić uwagę na te fragmenty, które są najmniej wydajne lub w dalszych krokach podczas wnikania do struktur i algorytmów danych (lecz wtedy program może się stać mniej zrozumiały i bardziej skomplikowany).

Rozwój programowania

Nowo pisane programy komputerowe, muszą brać pod uwagę postęp zachodzący w metodologii. Dzięki istnieniu tanich procesorów z wysoką mocą obliczeniową specjaliści mogą tworzyć coraz wydajniejsze programy. Nowopowstałe procesory, na przykład mikroprocesory, posiadają skróconą listę rozkazów, co ułatwia pisanie programu komputerowego programiście[6].

Zalety programów komputerowych

Programy komputerowe znajdują zastosowanie w wielu płaszczyznach. Niewątpliwie posiadają wiele pozytywnych aspektów. W swojej publikacji Sermet E., Musiał A. oraz Paszek M. opisując użycie programów komputerowych do obróbki danych geologicznych podają niektóre z nich. Oto przykłady[7]:

dostępność - sprzęt informatyczny wraz z oprogramowaniem jest ogólnie dostępny dla użytkowników

cena - koszt zakupu programu komputerowego jest relatywnie niski

niezawodność - dobrze napisany program bezbłędnie dokona dokładnych obliczeń

proste, zrozumiane i szybkie działanie

łatwy dostęp do wyników i możliwość modyfikacji

duży zasób pamięci - programy komputerowe mieszczą i zapisują tysiące informacji

design thinking - dzięki modernizacji mamy możliwość zaprogramowania maszyn, które wyręczą ludzi i precyzyjnie dokonają za nich ciężkie prace

Bibliografia

Przypisy

Autor: Angelika Trólka

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment