Zalety systemu operacyjnego Android w smartfonach

Android OS w smartfonach - zalety

Jak szybko system operacyjny Android odniósł sukces na rynku elektroniki i "wypchnął" konkurentów w tej dziedzinie! "Smartfony z Androidem" nie brzmi jak nazwa marki jednej dużej korporacji, ale jest to technologia na szeroką skalę, dzięki której działa zdecydowana większość smartfonów.

W czym tkwi tajemnica atrakcyjności i sukcesu systemu dla nas, nowoczesnych użytkowników, dla których został stworzony?

O POWSTANIU I PRZYCZYNACH SUKCESU SYSTEMU

Android to przenośny system operacyjny, który został stworzony do obsługi szerokiej gamy elektroniki, takiej jak tablety, e-booki, telewizory, odtwarzacze cyfrowe, zegarki na rękę, smartfony z androidem i wiele innych gadżetów. Pojawił się u zarania rozwoju urządzeń elektronicznych, wykazując się doskonałymi możliwościami, technologią i innowacyjnością, dużą szybkością rozwoju, dzięki czemu znacznie wyprzedził swoich konkurentów i do dziś pozostaje wiodącą platformą do obsługi smartfonów. System oparty jest na jądrze Linux firmy Android Inc. i jest systemem operacyjnym typu open source, co pozwala na tworzenie i instalowanie wszelkiego rodzaju programów na urządzenia od różnych deweloperów. To właśnie otwarty kod źródłowy sprawia, że platforma jest "elastyczna" i popularna. Następnie prawa do Android OS zostały zakupione przez Google, kontynuując pomyślny rozwój systemu operacyjnego. Obecnie Android jest wiodącym systemem operacyjnym, szczególnie dla urządzeń mobilnych, z których 2/3 działa pod jego kontrolą.

WIĘCEJ O DOSTOSOWYWANIU

Dostosowanie lub otwartość systemu operacyjnego otwiera nieograniczone możliwości w jego użytkowaniu. Każdy użytkownik, który rozumie technologię na poziomie eksperckim, może zmienić wewnętrzne funkcjonowanie swojego telefonu z systemem Android nie do poznania, w zależności od swoich potrzeb.

W dużej mierze dzięki dostosowaniu, Android osiągnął mega popularność, jego elastyczność nigdy nie przestaje otwierać nowych horyzontów dla wykwalifikowanych programistów. Dlatego też system operacyjny pozostaje tak pożądanym produktem dla innych producentów do tworzenia swoich produktów.

KORZYŚCI Z GOOGLE

Jeszcze na początku lat 2000 doszło do ciekawej transakcji - Google nabyło prawa do systemu operacyjnego Android. Po latach można stwierdzić, jak naprawdę udany i ważny był to zakup. Główną zaletą implementacji Google jest pełna integracja systemu operacyjnego z wszystkimi usługami Google. Po włączeniu Android smartfony są natychmiast identyfikowane pod ich konta Gmail, tj. użytkownik musi wprowadzić (lub utworzyć) własną skrzynkę e-mail G-mail, jest to konieczne, aby uzyskać dostęp do usług systemu, który jest niesamowity zestaw. Oczywiście w pierwszej kolejności użytkownik uzyskuje dostęp do swojej poczty, pamięci masowej w chmurze Google Drive, sieci społecznościowej Google+ itp. Przy okazji, usługa nawigacji Google sprawdziła się bardzo dobrze, domyślnie mapy Google są już załadowane do wszystkich smartfonów z systemem Android i są gotowe do jazdy lub tras pieszych.

DOSTĘP DO RYNKU GOOGLE PLAY

Popularność mobilnej wersji systemu operacyjnego wynika m.in. z nieograniczonego dostępu do pobierania różnorodnych programów. Sklep internetowy Google zawiera niewiarygodną ilość aplikacji - żaden inny system nie tworzy tylu programów co Android.

Google Play pozwala na pobranie na telefon wszystkiego, czego dusza zapragnie - wszelkich aplikacji, gier, widgetów, menedżerów plików, edytorów tekstu bez użycia komputera. Piękno korzystania z Google Play polega na tym, że większość programów jest oferowana użytkownikowi całkowicie za darmo.

WIELOZADANIOWOŚĆ SYSTEMU

Telefon z Androidem jest tak zaprojektowany, że nawet praca kilku programów nie zakłóci stabilnej pracy systemu. Z tym kopekiem poradzi sobie każde urządzenie na systemie operacyjnym Android, nie posiadające cech flagowca. Oczywiście, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę parametry techniczne urządzenia mobilnego, takich jak rdzenie, na przykład, osiem rdzeni byłoby preferowane dla lepszego wskaźnika szybkości uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie, niemniej jednak, z Android OS pracować płynnie i gładko. Przy okazji, telefony Highscreen działają na systemie Android.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OGÓŁU SPOŁECZEŃSTWA

Jak to się dzieje, i to jest bardzo szczęśliwy, rynek jest wypełniony ogromną liczbą urządzeń z najbardziej zróżnicowanych cech w rozsądnej cenie. Co ważne, sam system operacyjny Android będzie taki sam w wersji budżetowej za 50-100 dolarów, jak i w wersji flagowej za 500-1000 dolarów. A ostra konkurencja zmusza producentów do produkcji coraz bardziej zaawansowanych wariantów, które powoli "wypychają" flagowe smartfony z Androidem "do mas" i czynią je bardziej dostępnymi dla szerokiego grona konsumentów.

Bezpieczeństwo systemów operacyjnych. iOS vs Android.

Bezpieczeństwo systemów operacyjnych. iOS vs Android. Napisał Karolina Kategoria: Cyberbezpieczeństwo

Zauważalne jest, że smartfony z Androidem i iOS podbijają świat, jednak wiąże się to z tym, że cyberprzestępcy również. Szukając idealnego telefonu, większość ludzi zwraca uwagę na łatwość użytkowania, cenę, wygląd, dostępność aplikacji. Bezpieczeństwo jest cechą, o której zbyt rzadko myśli się planując zakup urządzeń mobilnych. Aktualnie znaczna część użytkowników przechowuje ogromne ilości danych osobowych na swoich telefonach, dlatego też tak ważne jest, aby mieć na uwadze ich bezpieczeństwo. Sposób, w jaki systemy operacyjne są projektowane i konserwowane, ma duży wpływ na to, jak bezpieczny będzie Twój telefon.

Bezpieczeństwo aplikacji

Każdy z systemów operacyjnych posiada własny sklep z aplikacjami.

Android Play Store (Google Play) to otwarta platforma, która daje użytkownikom wiele możliwości. Konsumenci mają większy wybór aplikacji niż w App Store na iOS, jednak istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że dostaną się tam hakerzy w celu rozpowszechniania złego oprogramowania. Dodatkowo użytkownicy Androida w swoich ustawieniach mogą zezwolić na aplikacje spoza sklepu Google Play, co znacząco zwiększa ryzyko zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie. Minusem jest też to, że proces publikowania aplikacji przez Google jest mniej czasochłonny — wymaga znacznie mniej recenzji. Można przesłać aplikację do Google Play i udostępnić ją użytkownikom w ciągu kilku godzin.

App Store na iOS, w przeciwieństwie do Android Play Store, utrzymuje swój sklep w dość zamkniętym środowisku. Każda z aplikacji, która ma się tam pojawić, jest dokładnie sprawdzana (proces ten może potrwać do dwóch tygodni), co sprawia, że w sklepie pojawia się mniejsza ilość aplikacji. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko pojawienia się złośliwego oprogramowania bezpośrednio w sklepie.

Popularność

Android jest celem nr 1 w środowisku hakerów i cyberprzestępców na smartfony.

Powodem, dlaczego tak się dzieje, jest fakt, iż Android ma największy udział w rynku na całym świecie — około 85% w porównaniu do 15% iOS. Im więcej użytkowników, tym więcej celów dla hakera. Mniejsza liczba użytkowników iOS, a także trudniejsze do przejęcia środowisko, to zdecydowanie mniej atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. W żadnym wypadku nie skreśla to jednak Androida na płaszczyźnie szczelności systemu. Dzięki jego popularności dostępna jest znacznie szersza gama aplikacji – również tych, które potencjalnie mogą podnieść poziom bezpieczeństwa.

Apple posiada swój własny oryginalny design urządzeń. Ich urządzenia i systemy operacyjne są nierozłączne, co skutkuje większą kontrolą nad tym jak ze sobą współpracują. iOS oferuje znacznie mniej opcji, które dotyczą funkcjonowania urządzenia, ale integralność całego urządzenia sprawia, że luki w zabezpieczeniach są znacznie rzadsze i trudniejsze do odkrycia.

System Android ma możliwość instalowania go na różnych urządzeniach. Można dostrzec wady i zalety takiego rozwiązania. Podczas gdy niektóre urządzenia idealnie integrują się z systemem, inne pozostawiają wiele do życzenia i zauważalne są poważne podatności. Dodatkowo urządzenia, na których zainstalowany jest system Android, mają różne formy własnych zabezpieczeń. Istnieją modele, które mają wbudowane skanery siatkówki lub odcisków palców, inne zaś ograniczają się tylko do haseł i wzorów.

Aktualizacje do łatania luk w zabezpieczeniach

Istotną przewagą iOS nad Androidem są aktualizacje. Pojawiają się częściej (zwłaszcza po pojawieniu się na rynku iOS 13

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment