12 najlepszych IDE i edytorów kodu Pythona w 2021 roku

12 best python ides

Porównanie najlepszych środowisk IDE w języku Python i edytorów kodu:

Python to jeden ze słynnych języków programowania wysokiego poziomu, który został opracowany w 1991 roku.

Python jest używany głównie do tworzenia stron internetowych po stronie serwera, tworzenia oprogramowania, matematyki, skryptów i sztucznej inteligencji. Działa na wielu platformach, takich jak Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi itp.

Zanim dowiesz się więcej o Python IDE , musimy zrozumieć, czym jest IDE!

=> Odwiedź tutaj, aby zobaczyć serię szkoleń z języka Python dla wszystkich.

Czego się nauczysz:

Co to jest zintegrowane środowisko programistyczne (IDE)

IDE oznacza zintegrowane środowisko programistyczne.

IDE to w zasadzie pakiet oprogramowania składający się ze sprzętu używanego do opracowywania i testowania oprogramowania. Deweloper w całym SDLC używa wielu narzędzi, takich jak edytory, biblioteki, platformy kompilacji i testowania.

IDE pomaga zautomatyzować zadanie programisty, zmniejszając wysiłek ręczny i łączy wszystkie urządzenia we wspólnej strukturze. Jeśli nie ma IDE, programista musi ręcznie dokonać wyboru, integracji i procesu wdrażania. Środowisko IDE zostało zasadniczo opracowane w celu uproszczenia procesu SDLC poprzez ograniczenie kodowania i unikanie błędów w pisaniu.

W przeciwieństwie do IDE, niektórzy programiści preferują również edytory kodu. Code Editor to w zasadzie edytor tekstu, w którym programista może napisać kod do tworzenia dowolnego oprogramowania. Edytor kodu umożliwia również programistom zapisywanie małych plików tekstowych dla kodu.

W porównaniu do IDE, edytory kodu działają szybko i mają niewielkie rozmiary. W rzeczywistości edytory kodu mają możliwość wykonywania i debugowania kodu.

Najpopularniejsze FAQ dla środowiska Python IDE

Poniżej wymienione są najczęściej zadawane pytania dotyczące środowiska Python IDE i edytora kodu.

P # 1) Co to jest IDE i edytor tekstu lub kodu?

Odpowiedź:

IDE to środowisko programistyczne, które zapewnia wiele funkcji, takich jak kodowanie, kompilowanie, debugowanie, wykonywanie, autouzupełnianie, biblioteki w jednym miejscu dla programisty, co upraszcza zadania, podczas gdy edytor kodu jest platformą do edycji i modyfikowania tylko kodu.

P # 2) Jaka jest różnica między IDE a EDYTOREM TEKSTÓW?

Odpowiedź:

IDE i Text Editor mogą być używane zamiast siebie do tworzenia dowolnego oprogramowania. Edytor tekstu pomaga programiście w pisaniu skryptów, modyfikowaniu kodu lub tekstu itp.

Ale dzięki IDE programista może wykonywać kilka innych funkcji, takich jak uruchamianie i wykonywanie kodu, kontrolowanie wersji, debugowanie, interpretacja, kompilacja, funkcja autouzupełniania, funkcja automatycznego lintingu, funkcje predefiniowane i terminal kompilacji itp.

IDE można uznać za środowisko programistyczne, w którym programista może napisać skrypt, skompilować i debugować proces kończący.

IDE ma również zintegrowany system zarządzania plikami i narzędzie do wdrażania. IDE zapewnia wsparcie dla SVN, CVS, FTP, SFTP, frameworka itp. Zasadniczo edytor tekstu jest prostym edytorem do edycji kodu źródłowego i nie posiada żadnych zintegrowanych narzędzi ani pakietów.

Jedną z zalet edytora tekstu jest to, że umożliwia on modyfikowanie wszystkich typów plików zamiast określania określonego języka lub typów. Obydwa odgrywają ważną rolę w swoich sytuacjach, gdy są używane.

Pytanie 3) Dlaczego potrzebujemy dobrego środowiska IDE dla języka Python i jak je wybrać?

Odpowiedź:

Korzystanie z Python IDE ma wiele zalet, takich jak tworzenie kodu lepszej jakości, funkcja debugowania, uzasadnianie, dlaczego notebooki są przydatne, uzyskiwanie wszystkich funkcji, takich jak kompilowanie i wdrażanie, w jednym miejscu, ułatwiając programistę.

Idealny wybór IDE jest oparty wyłącznie na wymaganiach programisty, na przykład jeśli programista musi kodować w wielu językach lub wymagane jest wyróżnienie składni lub dowolna kompilacja produktu lub większa rozszerzalność, a zintegrowany debugger jest wymagany lub wymagany jest dowolny układ GUI z funkcją przeciągania i upuszczania lub funkcje, takie jak autouzupełnianie i przeglądarki klas.

=> Skontaktuj się z nami zasugerować listę tutaj.

Porównanie najlepszych środowisk IDE i edytorów kodu w języku Python

W tym artykule omówiono kilka edytorów IDE i kodu języka Python, a wszystkie informacje wymagane do wybrania najlepszego środowiska IDE dla Twojej organizacji zostały tutaj wyjaśnione.

Tabela porównawcza

TUTAJ Ocena użytkownika Rozmiar w MB Opracowany w PyCharm

4,5 / 5 DUŻY PyCharmJAVA, PYTHON Spyder

4 maja 2018 r DUŻY SpyderPYTON PyDev

4.6 / 5 ŚREDNI PyDevJAVA, PYTHON Bezczynny

4.2 / 5 ŚREDNI BezczynnyPYTON Skrzydło

4 maja 2018 r DUŻY SkrzydłoC, C ++, PYTHON

1) PyCharm

Rodzaj: TUTAJ.

Cena £: 199 USD na użytkownika - pierwszy rok dla programisty Professional.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, MAC itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

PyCharm to jedno z powszechnie używanych Python IDE, które zostało stworzone przez Jet Brains. Jest to jedno z najlepszych IDE dla Pythona. PyCharm to wszystko, czego potrzeba programistom do produktywnego programowania w języku Python.

Dzięki PyCharm programiści mogą napisać schludny i łatwy w utrzymaniu kod. Pomaga być bardziej produktywnym i zapewnia programistom inteligentną pomoc. Zajmuje się rutynowymi zadaniami, oszczędzając czas i odpowiednio zwiększając zysk.

Najlepsze funkcje:

Jest wyposażony w inteligentny edytor kodu, inteligentną nawigację po kodzie, szybką i bezpieczną refaktoryzację. PyCharm jest zintegrowany z funkcjami takimi jak debugowanie, testowanie, profilowanie, wdrożenia, zdalne tworzenie i narzędzia bazy danych. Dzięki Python PyCharm zapewnia również obsługę platform programistycznych Python, JavaScript, HTML, CSS, Angular JS i funkcji edycji na żywo. Ma potężną integrację z IPython Notebook, konsolą Python i stosem naukowym.

Plusy:

Zapewnia inteligentną platformę dla programistów, którzy pomagają im w zakresie automatycznego uzupełniania kodu, wykrywania błędów, szybkiego naprawiania itp. Zapewnia obsługę wielu ram, zwiększając wiele czynników obniżających koszty. Obsługuje bogatą funkcję, taką jak programowanie międzyplatformowe, dzięki czemu programiści mogą pisać skrypt również na różnych platformach. PyCharm ma również dobrą funkcję dostosowywalnego interfejsu, co z kolei zwiększa produktywność.

Cons:

PyCharm jest drogim narzędziem, biorąc pod uwagę funkcje i narzędzia, które zapewnia klientowi. Początkowa instalacja jest trudna i czasami może się zawiesić.

Oficjalny adres URL: Pycharm

# 2) Spyder

Rodzaj: TUTAJ.

Cena £: Otwarte źródło

Wsparcie platformy: QT, WINDOWS, LINUX, MAC OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

SPYDER to kolejna wielka nazwa na rynku IDE. To dobry kompilator Pythona.

Słynie z rozwoju języka Python. Został opracowany głównie dla naukowców i inżynierów, aby zapewnić potężne środowisko naukowe dla Pythona. Oferuje zaawansowany poziom edycji, debugowania i eksploracji danych. Jest bardzo rozszerzalny i ma dobry system wtyczek i API.

Ponieważ SPYDER używa PYQT, programista może również używać go jako rozszerzenia. To potężne IDE.

Najlepsze funkcje:

Jest to dobre IDE z podświetlaniem składni i funkcją automatycznego uzupełniania kodu. SPYDER jest w stanie eksplorować i edytować zmienne z samego GUI. Działa doskonale w edytorze wielojęzycznym wraz z funkcjami i automatycznym uzupełnianiem kodu itp. Ma potężną integrację z konsolą ipython, współdziała i modyfikuje zmienne również w ruchu, dzięki czemu programista może wykonywać kod linia po linii lub komórka.

Plusy:

Jest bardzo skuteczny w znajdowaniu i eliminowaniu wąskich gardeł w celu uwolnienia wydajności kodu. Posiada potężny debugger do płynnego śledzenia każdego kroku wykonywania skryptu. Ma dobrą funkcję wsparcia, aby natychmiast przeglądać dowolne dokumenty obiektowe i modyfikować własne dokumenty. Obsługuje również rozszerzone wtyczki, aby zaimprowizować jego funkcjonalność na nowy poziom.

Cons:

Nie jest w stanie skonfigurować, które ostrzeżenie programista chce wyłączyć. Jego wydajność spada, gdy zbyt wiele wtyczek jest wywoływanych w tym samym czasie.

Oficjalny adres URL: SPYDER

# 3) Pydev

Rodzaj: TUTAJ

Cena £: Otwarte źródło

Wsparcie platformy: QT, WINDOWS, LINUX, MAC OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

PyDev to zewnętrzna wtyczka do Eclipse.

Jest to w zasadzie IDE używane do programowania w Pythonie. Ma rozmiar liniowy. Skupia się głównie na refaktoryzacji kodu Pythona, debugowaniu we wzorcu graficznym, analizie kodu itp. Jest to mocny interpreter Pythona.

Ponieważ jest to wtyczka do eclipse, programiści mogą bardziej elastycznie wykorzystywać IDE do tworzenia aplikacji z tak wieloma funkcjami. W środowisku IDE typu open source jest to jedno z preferowanych przez programistów IDE.

Najlepsze funkcje:

Jest to fajne IDE z integracją Django, automatycznym uzupełnianiem kodu i funkcją pokrycia kodu. Obsługuje niektóre bogate funkcje, takie jak podpowiedzi typu, refaktoryzacja, debugowanie i analiza kodu. PyDev obsługuje integrację PyLint, przeglądarkę tokenów, konsolę interaktywną, integrację z Unittest i zdalny debugger itp. Obsługuje również Mypy, czarny formatter, środowiska wirtualne i analizę f-stringów.

Plusy:

PyDev zapewnia silne oświetlenie składni, błędy parsera, zwijanie kodu i obsługę wielu języków. Ma dobry widok konspektu, oznacza również wystąpienia i ma interaktywną konsolę. Ma dobre wsparcie dla CPython, Jython, Iron Python i Django i umożliwia interaktywne sondowanie w trybie zawieszonym. Zapewnia preferencje zakładek, inteligentne wcięcia, integrację z Pylint, zadania TODO, automatyczne uzupełnianie słów kluczowych i asystentów treści.

Cons:

Czasami wtyczki w PyDev stają się niestabilne, powodując problemy w rozwoju aplikacji. Wydajność PyDev IDE spada, jeśli aplikacja jest zbyt duża i zawiera wiele wtyczek.

Oficjalny adres URL: PyDev

# 4) Bezczynny

Rodzaj: TUTAJ.

Cena £: Otwarte źródło.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, MAC OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

IDLE to popularne zintegrowane środowisko programistyczne napisane w języku Python i zostało zintegrowane z językiem domyślnym. Jest to jedno z najlepszych IDE dla Pythona.

IDLE to bardzo proste i podstawowe IDE, które jest używane głównie przez początkujących programistów, którzy chcą poćwiczyć programowanie w Pythonie. Jest to również platforma wieloplatformowa, co bardzo pomaga stażystom w programowaniu, ale jest również nazywana jednorazowym IDE, ponieważ programista przechodzi do bardziej zaawansowanego IDE po nauczeniu się podstaw.

Najlepsze funkcje:

IDLE jest rozwijany wyłącznie w Pythonie przy użyciu zestawu narzędzi Tkinter GUI i jest również platformą wieloplatformową, zwiększając tym samym elastyczność dla programistów. Ma dobrą funkcję edytora tekstu z wieloma oknami, który ma wiele funkcji, takich jak wskazówki dotyczące połączeń, inteligentne wcięcia, cofanie i kolorowanie w Pythonie. Posiada potężny debugger z ciągłymi punktami przerwania, widokiem globalnym i lokalnymi przestrzeniami. Obsługuje również okna dialogowe, przeglądarki i edytowalne konfiguracje.

Plusy:

IDLE obsługuje również podświetlanie składni, automatyczne uzupełnianie kodu i inteligentne wcięcia, podobnie jak inne IDE. Ma powłokę Pythona z wysoką zapalniczką. Zintegrowany debugger z widocznością stosu wywołań, który zwiększa wydajność programistów. W IDLE programista może wyszukiwać w dowolnym oknie, przeszukiwać wiele plików i zastępować je w edytorze okien.

Cons:

Ma pewne normalne problemy z użytkowaniem, czasami brakuje mu ostrości, a programista nie może bezpośrednio skopiować do pulpitu nawigacyjnego. IDLE nie posiada opcji numerowania linii, która jest bardzo podstawowym projektem interfejsu.

Oficjalny adres URL: BEZCZYNNY

# 5) Skrzydło

Rodzaj: TUTAJ

Cena £: 95–179 USD NA UŻYTKOWNIKA DO UŻYTKU KOMERCYJNEGO.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, MAC OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Wing jest również popularnym i potężnym IDE na dzisiejszym rynku z wieloma dobrymi funkcjami, których programiści wymagają do programowania w Pythonie.

Jest wyposażony w silny debugger i inteligentny edytor, który sprawia, że ​​interaktywny programowanie w Pythonie jest szybki, dokładny i przyjemny w wykonaniu. Wing zapewnia również 30-dniową wersję próbną, aby programiści mogli posmakować jego funkcji.

Najlepsze funkcje:

Wing pomaga w poruszaniu się po kodzie dzięki przechodzeniu do definicji, znajdowaniu zastosowań i symboli w aplikacji, edytowaniu indeksu symboli, przeglądarce źródła i efektywnym wyszukiwaniu wielu plików. Obsługuje rozwój oparty na testach za pomocą testów jednostkowych, pytest i platformy testowej Django. Wspomaga zdalny rozwój, a także jest konfigurowalny i rozszerzalny. Posiada również funkcję automatycznego uzupełniania kodu, błąd jest wyświetlany w wykonalny sposób, możliwa jest również edycja linii.

Plusy:

W przypadku wygaśnięcia wersji próbnej Wing zapewnia programistom około 10 minut na migrację aplikacji. Posiada przeglądarkę źródłową, która pomaga wyświetlić wszystkie zmienne używane w skrypcie. Wing IDE zapewnia dodatkową kartę obsługi wyjątków, która pomaga deweloperowi debugować kod. Zapewnia funkcję wyodrębniania, która znajduje się pod panelem refaktora, a także jest dobrą pomocą dla programistów w zwiększaniu wydajności.

Cons:

Nie obsługuje ciemnych motywów, których lubi używać wielu programistów. Interfejs Wing może na początku onieśmielać, a wersja komercyjna jest zdecydowanie za droga.

Oficjalny adres URL: Skrzydło

# 6) Eric Python

Rodzaj: TUTAJ.

Cena £: Otwarte źródło.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, MAC OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Eric jest potężny i bogaty w funkcje Python IDE i edytor, który został opracowany w samym Pythonie. Eric może być używany w codziennych celach lub dla profesjonalnych programistów.

Jest rozwijany na wieloplatformowym zestawie narzędzi QT, który jest zintegrowany z elastycznym edytorem Scintilla. Eric ma zintegrowany system wtyczek, który zapewnia proste rozszerzenie funkcji IDE.

Najlepsze funkcje:

ERIC ma wiele edytorów, konfigurowalny układ okien, składanie kodu źródłowego i porady dotyczące połączeń, wysokie oświetlenie błędów i zaawansowane funkcje wyszukiwania. Posiada zaawansowane funkcje zarządzania projektami, zintegrowaną przeglądarkę klas, kontrolę wersji, funkcje współpracy i kod źródłowy. Oferuje funkcje współpracy, wbudowany debugger, wbudowane zarządzanie zadaniami, profilowanie i obsługę pokrycia kodu. Obsługuje diagram aplikacji, podświetlanie składni i funkcję automatycznego uzupełniania kodu.

Plusy:

ERIC umożliwia zintegrowane wsparcie dla unittest, CORBA i google protobuf. Zawiera wiele kreatorów dla wyrażeń regularnych, okien dialogowych QT i narzędzi do podglądu formularzy QT i tłumaczeń, ułatwiając pracę programisty. Obsługuje przeglądarki internetowe i ma bibliotekę sprawdzania pisowni, która pozwala uniknąć błędów. Obsługuje również lokalizację i ma narzędzie do refaktoryzacji lin na potrzeby rozwoju.

Cons:

Instalacja ERIC staje się czasami niezręczna i nie ma prostego i łatwego GUI. Gdy programiści próbują zintegrować zbyt wiele wtyczek, produktywność i wydajność IDE spada.

Oficjalny adres URL: Eric Python

# 7) Rodeo

Rodzaj: TUTAJ.

Cena £: Otwarte źródło.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, Mac OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Rodeo to jedno z najlepszych IDE dla Pythona, które zostało opracowane do zadań związanych z nauką o danych, takich jak pobieranie danych i informacji z różnych zasobów, a także wykreślanie problemów.

Obsługuje funkcje międzyplatformowe. Może być również używany jako IDE do interaktywnych eksperymentów.

Najlepsze funkcje:

Obsługuje wszystkie funkcje, które są wymagane do zadań związanych z nauką danych lub uczeniem maszynowym, takich jak ładowanie danych i eksperymentowanie w określony sposób. Pozwala programistom na interakcję, porównywanie danych, inspekcję i tworzenie wykresów. Rodeo zapewnia czysty kod, automatyczne uzupełnianie kodu, wysokie oświetlenie składni i obsługę IPython, aby szybciej pisać kod. Ma również wizualny nawigator plików, klika i wskazuje katalogi, wyszukiwanie pakietów ułatwia programistom uzyskanie tego, czego chcą.

Plusy:

Jest to lekkie, wysoce konfigurowalne i intuicyjne środowisko programistyczne, dzięki czemu jest wyjątkowe. Ma zarówno edytor tekstu, jak i konsolę Pythona. Zawiera całą dokumentację pomocniczą na ostatniej karcie dla lepszego zrozumienia. Posiada tryb Vim, Emacs i pozwala na pojedyncze lub blokowe wykonanie kodu. Rodeo może również automatycznie aktualizować swoją najnowszą wersję.

Cons:

Nie jest odpowiednio konserwowany. Brak rozszerzonego wsparcia ze strony pracowników firmy w przypadku problemów.

Oficjalny adres URL: Rodeo

# 8) Thonny

Rodzaj: TUTAJ.

Cena £: Otwarte źródło.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, Mac OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Thonny IDE to jedno z najlepszych IDE dla początkujących, którzy nie mają doświadczenia w nauce programowania w Pythonie.

Jest bardzo prosty i prosty pod względem funkcji, które nawet nowi programiści łatwo zrozumieją. Jest to bardzo pomocne dla użytkowników korzystających ze środowiska wirtualnego.

Najlepsze funkcje:

Thonny daje użytkownikom możliwość sprawdzenia, jak programy i polecenia powłoki wpływają na zmienne Pythona. Zapewnia prosty debugger z klawiszami funkcyjnymi F5, F6 i F7 do debugowania. Oferuje użytkownikowi możliwość zobaczenia, jak Python wewnętrznie ocenia zapisane wyrażenie. Obsługuje również dobrą reprezentację wywołań funkcji, podświetlanie błędów i funkcję automatycznego uzupełniania kodu.

Plusy:

Posiada bardzo prosty i przejrzysty graficzny interfejs użytkownika. Jest bardzo przyjazny dla początkujących i dba o PATH i problemy z innymi interpreterami Pythona. Użytkownik ma możliwość zmiany trybu wyjaśniania odniesienia. Pomaga wyjaśnić zakresy, podświetlając plamy.

Cons:

Projekt interfejsu wcale nie jest dobry i ogranicza się do edycji tekstu, a także nie obsługuje szablonów. Tworzenie wtyczki jest bardzo powolne i istnieje wiele funkcji, których brakuje programistom.

Oficjalny adres URL: Thonny

Najlepsze edytory kodu Pythona

Edytory kodu to w zasadzie edytory tekstu, które służą do edycji kodu źródłowego zgodnie z wymaganiami.

Mogą to być aplikacje zintegrowane lub samodzielne. Ponieważ są monofunkcyjne, są również bardzo szybsze. Poniżej wymieniono niektóre z najlepszych edytorów kodu, które są preferowane przez deweloperów języka Python na całym świecie.

# 1) Wysublimowany tekst

Rodzaj: Edytor kodu źródłowego.

Cena £: 80 USD.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, Mac OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Sublime Text to bardzo popularny wieloplatformowy edytor tekstu opracowany w językach C ++ i Python, który ma również Python API.

Został opracowany w taki sposób, że obsługuje wiele innych języków programowania i znaczników. Umożliwia użytkownikowi dodawanie innych funkcji za pomocą wtyczek. Jest bardziej niezawodny, gdy w porównaniu z innymi edytorami kodu jak przegląd deweloperów.

Najlepsze funkcje:

Wysublimowany tekst ma GOTO wszystko do otwierania plików za pomocą kilku kliknięć i może przechodzić do słów lub symboli. Ma silną funkcję wielokrotnego wyboru, aby zmienić wiele rzeczy naraz, a także paletę poleceń do sortowania, zmiany składni, zmiany wcięcia itp. Ma wysoką wydajność, potężny interfejs API i ekosystem pakietów. Jest wysoce konfigurowalny, umożliwia podzieloną edycję, umożliwia natychmiastowe przełączanie projektów, a także jest wieloplatformowy.

Plusy:

Ma dobrą zgodność z gramatykami językowymi. Pozwala użytkownikowi na wybranie określonych preferencji związanych z projektami. Posiada również funkcję GOTO Definition do generowania indeksu dla całej aplikacji dla każdej metody, klasy i funkcji. Pokazuje wysoką wydajność i ma potężny wieloplatformowy zestaw narzędzi interfejsu użytkownika.

Cons:

Wysublimowany tekst może początkowo onieśmielać nowych użytkowników. Nie ma mocnej wtyczki GIT.

Oficjalny adres URL: Wysublimowany tekst

# 2) Atom

Rodzaj: Edytor kodu źródłowego.

Cena £: Otwarte źródło.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, Mac OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Atom jest darmowym edytorem kodu źródłowego i jest w zasadzie aplikacją komputerową, która jest zbudowana za pomocą technologii internetowej obsługującej wtyczki, która została opracowana w Node.js.

Opiera się na powłokach atomów, które są strukturą, która pomaga osiągnąć funkcjonalność wieloplatformową. Najlepsze jest to, że może być również używany jako zintegrowane środowisko programistyczne.

Najlepsze funkcje:

Atom działa bardzo płynnie na edycji międzyplatformowej, zwiększając tym samym wydajność swoich użytkowników. Posiada również wbudowany menedżer pakietów i przeglądarkę systemu plików. Pomaga użytkownikom szybciej pisać skrypty dzięki inteligentnemu i elastycznemu automatycznemu uzupełnianiu. Obsługuje funkcje wielu okienek, wyszukuje i zastępuje tekst w aplikacji.

Plusy:

Jest prosty i naprawdę prosty w użyciu. Atom umożliwia dostosowywanie interfejsu użytkownika do swojego użytkownika. Ma duże wsparcie ze strony ekipy GitHub. Posiada silną funkcję szybkiego otwierania pliku w celu pobrania danych i informacji.

Cons:

Sortowanie konfiguracji i wtyczek zajmuje więcej czasu, ponieważ jest to aplikacja oparta na przeglądarce. Zakładki są niezgrabne, zmniejszają wydajność i czasami ładują się powoli.

Oficjalny adres URL: Atom

# 3) Przyszedłem

Rodzaj: Edytor kodu źródłowego.

Cena £: Otwarte źródło.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, Mac OS, IOS, Android, UNIX, AmigaOS, MorphOS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Vim to popularny edytor tekstu typu open source, który służy do tworzenia i modyfikowania dowolnego typu tekstu i jest wysoce konfigurowalny.

Według twórców VIM jest bardzo stabilnym edytorem tekstu, a jego wydajność rośnie z każdym nowym wydaniem. Edytor tekstu Vim może być używany jako interfejs wiersza poleceń, a także jako samodzielna aplikacja.

Najlepsze funkcje:

VIM jest bardzo trwały i ma również wielopoziomowe drzewo cofania. Posiada rozbudowany system wtyczek. Zapewnia szeroki zakres wsparcia dla wielu języków programowania i plików. Posiada potężną funkcjonalność integracji, wyszukiwania i zamiany.

Plusy:

Vim zapewnia użytkownikowi dwa różne tryby pracy, tj. Tryb normalny i tryb edycji. Jest wyposażony we własny język skryptowy, który pozwala użytkownikowi modyfikować zachowanie i niestandardowe funkcje. Obsługuje również aplikacje nieprogramujące, których nie ma żaden inny edytor. Łańcuchy w VIM to nic innego jak sekwencje poleceń, dzięki czemu programista może je zapisać i ponownie wykorzystać.

Cons:

Jest to tylko narzędzie do edycji tekstu i nie ma innego koloru dla wyskakującego okienka. Nie ma łatwej krzywej uczenia się i na początku staje się trudny do nauczenia.

Oficjalny adres URL: PRZYSZEDŁEM

# 4) Visual Studio Code

Rodzaj: Edytor kodu źródłowego.

Cena £: Otwarte źródło.

Wsparcie platformy: WINDOWS, LINUX, Mac OS itp.

Zrzuty ekranu w celach informacyjnych:

Visual Studio Code to edytor kodu typu open source, który został opracowany głównie z myślą o programowaniu i debugowaniu najnowszych projektów internetowych i chmurowych.

Jest w stanie bardzo płynnie łączyć zarówno edytor, jak i dobre funkcje programistyczne. Jest to jeden z głównych wyborów dla programistów Pythona.

Najlepsze funkcje:

Obsługuje podświetlanie składni i funkcję automatycznego uzupełniania kodu dzięki technologii IntelliSense, która uzupełnia składnię w oparciu o typy zmiennych, definicję funkcji itp. Ma potężny debugger, a użytkownik może debugować z samego edytora. Ma silną integrację z GIT, dzięki czemu użytkownik może wykonywać operacje GIT, takie jak push, commit bezpośrednio z samego edytora. Visual Studio jest wysoce rozszerzalne i konfigurowalne, dzięki czemu możemy dodawać języki, debuggery, motywy itp.

Plusy:

Zapewnia obsługę wielu języków i wiele innych funkcji, których nie posiadają inne języki. Ma dobry układ i inteligentny interfejs. Pozwala na użycie wielu wtyczek, które programista może pobrać z rynku kodu VS w celu jego dostosowania. Obsługuje orientację pionową i funkcję multi-split window.

Cons:

Wyszukiwanie za pomocą kodu Visual Studio jest bardzo wolne. Początkowo uruchomienie zajmuje dużo czasu.

Oficjalny adres URL: Visual Studio

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł dałby jasny obraz tego, czym są Python IDE i edytory kodu źródłowego.

Dalsza lektura => VS Code Vs Atom: porównanie

Jaka jest główna różnica między nimi i dlaczego programiści Pythona używają Python IDE do tworzenia aplikacji internetowych lub aplikacji chmurowych? Jak środowiska IDE poprawiają wydajność programistów, a tym samym zwiększają zyski.

W tym artykule omówiono najlepsze środowisko Python IDE, preferowane przez większość programistów na całym świecie. Widzieliśmy również zalety i wady każdego IDE, na podstawie którego programiści decydują się wybrać, które IDE jest najlepsze dla ich projektu.

Duża firma: Ponieważ branże te mają zarówno finanse, jak i siłę roboczą, preferują środowiska IDE, takie jak PyCharm, Atom, Sublime Text, Wing itp., Dzięki czemu mogą uzyskać wszystkie funkcje z rozszerzonym wsparciem firm we wszystkich swoich problemach.

Firmy średniej i małej skali: Ponieważ te branże szukają narzędzi, które są open source i obejmują większość funkcji, w swoich projektach preferują głównie Spyder, PyDev, IDEL, ERIC Python i Visual Studio Code.

Wyzwanie Python #1: Instalacja środowiska i pierwsze kroki

W tym poradniku dowiesz się, jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w języku Python. Poradnik został przygotowany tak, aby dostarczyć tylko najpotrzebniejsze informacje w jak najbardziej zwięzłej formie, aby móc zacząć pisać swoje pierwsze programy. Wymagań jest niewiele: komputer, internet, a także dużo czasu, chęci i wytrwałości.

Oczywiście, zanim przejdziemy do technikaliów, trzeba wyjaśnić sobie, czemu warto się zajmować nauką języka programowania, w szczególności języka Python: po pierwsze, programowanie samo w sobie jest po prostu fajne. Jest to jedna z niewielu dziedzin inżynierii, gdzie w domowym zaciszu możemy używać narzędzi, które niewiele, jeśli w ogóle, różnią się od narzędzi profesjonalistów. Na pewno jest to łatwiejsze, niż zorganizować sobie własną betoniarkę i dźwig, by dla własnej rozrywki zbudować most przez pobliską rzekę. Mamy poczucie sprawczości. Wystarczy napisać parę komend, mieszczących się w paru wierszach kodu, aby zobaczyć, jak nasz własny program wykonuje naszą wolę na naszym własnym komputerze. Ponadto programowanie uczy logicznego myślenia, pewnej dyscypliny myślowej, oraz daje praktyczne zastosowanie tym wszystkim wzorom, jakich uczono nas przez lata lekcji matematyki.

Co do samego języka Python, to jest to tzw. język programowania wysokiego poziomu dla ogólnych zastosowań. Cóż to znaczy? Wysoki poziom oznacza tu, że parę komend może wykonać całkiem dużo pracy. Nie musimy tutaj przejmować się kwestiami niskopoziomowymi, jak zarządzanie pamięcią, jej alokowanie czy zwalnianie, gdy nie jest już potrzebna, a także jakim znakiem specjalnym rozpoznajemy koniec napisu itp. Możemy skupić się na samym meritum i radości programowania. Istnieje wiele wbudowanych funkcji, które pozwolą nam wykonać nudne i uciążliwe zadania programistyczne, jak np. implementacja listy. To wszystko znów w tym samym celu: aby szybciej pisać bardziej skomplikowane programy. Co zaś oznaczają ogólne zastosowania? To znaczy, że gdy nauczymy się pisać programy w języku Python, będzie całkiem wiele obszarów, w których będziemy mogli się wykazać: czy to stworzenie własnej strony internetowej (takiej z użytkownikami, logowaniem się itp.), skryptu porządkującego pliki na dysku twardym w sposób automatyczny, napisania rozwiązania na konkurs algorytmiczny, czy zajęciu się szeroko pojętą analizą danych znaną ostatnio pod hasłem data science, co zahacza o liczenie średnich w podgrupach, tabele przestawne, wizualizacje danych różnymi wykresami, testy statystyczne i uczenie maszynowe (przewidywanie defraudacji finansowych, raka itp.).

Sam język Python sięga swoją historią 1990 roku, gdy został po raz pierwszy wypuszczony przez Guida van Rossuma. Tak długa historia sprawia, że język ten jest już dobrze ugruntowany na rynku, zawiera przemyślane, sprawdzone rozwiązania, a ofert pracy jest naprawdę sporo: w chwili pisania tego tekstu w serwisie https://www.pracuj.pl są 694 oferty pracy dla tego języka, podczas gdy dla C# (popularny język programowania stworzony przez Microsoft) jest ich 678. Znajduje się on też od 2003 roku regularnie na liście 10 najpopularniejszych języków, a w styczniu 2018 roku zajmował tam 4 (TIOBE Index). miejsce. Sam język miał wpływ na nowsze języki, które się na nim inspirowały: np. Go, Julia, Ruby, Swift. Języka Python używają Google, Facebook,Amazon, Instagram, CERN, Wikipedia. We wspomnianej wcześniej data science język ten ma jedyną zaledwie konkurencję: język R. Więcej zastosowań dla tego języka znajdziemy pod linkiem. Ostatnią ciekawostką jest to, że język ten został tak skonstruowany, aby jak najbardziej przypominał język angielski i był zrozumiały dla kogoś, kto nigdy nie programował: stąd słowa kluczowe takie jak and , or , def , a także wymuszanie spójnej indentacji (więcej szczegółów w tym i następnych wyzwaniach).

Pierwsze kroki

Instalacja środowiska

Zanim rzucimy się w wir kodowania, musimy zainstlować na naszym komputerze potrzebne programy: będzie to interpreter języka Python wraz z potrzebnymi bibliotekami (w naszym przypadku posłużymy się dystrybucją Anaconda), oraz zintegrowane środowisko programistyczne (ang. integrated development environment, IDE, w naszym przypadku będzie to PyCharm).

Anaconda

Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Wyróżnia go wielka wszechstronność: możemy w nim zarówno napisać program na konkurs algorytmiczny, stworzyć serwis internetowy, a także zająć się zdobywającą coraz większą popularność dziedziną wiedzy jaką jest data science. Poza samym językiem Python potrzebne nam będą różne biblioteki, dlatego warto zainstalować dystrybucję, która ułatwia zarządzanie takowymi, a także udostępnia inne narzędzia, którę mogą się nam przydać podczas procesu programowania.

Taką dystrybucją jest Anaconda, którą można pobrać stąd. Warto zwrócić uwagę na to, że istnieją dwie wersje języka Python: 2 i 3. Pomiędzy tymi wersjami istnieją zasadnicze różnice, znacznie większe niż tylko numerek przy nazwie. Aktualnie rozwijaną jest wersja 3 i to właśnie jej dotyczy ten poradnik.

Poniżej znajdują się screeny z procesu instalacji Anacondy 5.3.0 dla języka Python w wersji 3.7, wersji x86_64 na systemie Windows:

PyCharm

Programowanie polega na napisaniu odpowiednich poleceń w zwykłym pliku tekstowym. Jednak pisanie ich w zwykłym notatniku byłoby bardzo uciążliwe. Stąd stworzono bardzo wiele tzw. środowisk programistycznych, czyli programów, które ułatwiają poruszanie się po kodzie, podpowiadają możliwe nazwy identyfikatorów zmiennych czy funkcji, a także wspomagają proces znajdowania błędów (tzw. debugowanie). Dla języka Python możemy wymienić:

Najpopularniejszymi IDE dla Pythona są:

Wybór środowiska programistycznego zależy głównie od osobitych upodobań i dyskusje o wyższości jednego nad drugim są częstym elementem spotkań branżowych programistów. Najlepiej spróbować wielu, aby móc wyrobić sobie swoje własne zdanie i wybrać ten jedyny. Na potrzeby tego poradnika nasz wybór padnie na środowisko PyCharm, które ściągamy w wersji Community.

Poniżej print screeny z procesu instalacji PyCharm na przykładzie wersji 2018.2.4 w systemie Windows (pobieramy najnowszą dostępną wersję PyCharm):

Pierwszy program

Mając zainstalowaną dystrybucję Pythona oraz środowisko programistyczne dla niego możemy napisać swój pierwszy program w tym języku. Uruchamiamy PyCharma. Naszym oczom ukazuje się okno:

Ponieważ nie mamy żadnych doświadczeń z poprzednimi wersjami środowiska, wybieramy Do not import settings1 . Następnie akceptujemy postanowienia licencyjne i politykę prywatności. Aby móc wybrać Accept należy przewinąć tekst do końca suwakiem po prawej:

Następny komunikat dotyczy wysyłania danych, aby ulepszyć środowisko. Tutaj wybieramy zgodnie z własnymi przekonaniami. Podczas pytania o wybór kolorystyki znów wybieramy tak, jak podpowiada nam nasz zmysł estetyczny, a następnie klikamy Skip Remaining and Set Defaults :

Wreszcie naszym oczom ukazuje się okno startowe PyCharma. Wybieramy Create New Project :

W oknie tworzenia nowego projektu podajemy nazwę nowego projektu (proponujemy kodolamacz-first-challenge ) i jego lokalizację. Następnie możemy rozwinąć resztę opcji pod Project Interpreter: New Virtualenv environment . Tutaj nic nie zmieniamy, jedynie upewniamy się, że w Base Interpreter znajduje się interpreter języka Python 3.7 znajdujący się w dystrybucji Anaconda:

Naszym oczom ukaże się okno projektu. Już prawie gotowe! Teraz wystarczy dodać do niego pierwszy plik z kodem źródłowym. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwę projektu (w naszym przypadku kodolamacz-first-challenge , po lewej stronie okna), a następnie wybieramy New->File . W oknie proszącym o podanie nazwy pliku wpisujemy main.py :

Wpiszmy następujący kod w nowo utworzony plik:

def main(): print("Witaj świecie!") if __name__ == "__main__": main()

Zaraz omówimy jego składowe. Jednak pewnie nie możesz się już doczekać, aby zobaczyć jego efekt działań! Dlatego w tym celu wybierz z menu u góry Run->Run ‘main’. Inną możliwością jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na kodzie źródłowym i wybór Run ‘main’ albo po prostu użycie skrótu klawiszowego: Shift + F10. Wtedy u dołu zobaczymy wynik działania programu:

C:/[..]/kodolamacz-first-challange/main.py Witaj świecie! Process finished with exit code 0

Teraz, gdy nasza ciekawość została zaspokojona i wiemy już, że nasz program działa i teraz ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia (i ew. umiejętności), możemy przejść do omówienia poszczególnych składowych kodu. Program napisany w języku Python to skrypt. Ma to dwie konsekwencje: po pierwsze tekst naszego programu jest interpretowany przy każdym uruchomieniu. Oznacza to, że dostarczamy użytkownikowi naszego programu kod programu, a on sam musi mieć komputer wyposażony w interpreter języka Python (np. w dystrybucję Anaconda). Przez to nie musimy sami kompilować naszego kodu na różne platformy (osobno na Windowsy, Linuksy, platformy 32- i 64-bitowe). Wystarczy, że interpreter został w ten sposób skompilowany.

Drugą konsekwencją skryptu jest to, że kod wykonuje się od góry do dołu (nie ma wyszczegółnionego miejsca rozpoczęcia programu, jakim w innych językach programowania zazwyczaj jest funkcja main()) . Dlatego musimy postarać się stworzyć sobie takie miejsce rozpoczęcia programu sami, aby uniknąć bałaganu. Dlatego nasz kod zamkniemy w funkcji, którą sami nazwiemy main() (jednak jest to nasz własny wybór, funkcja ta mogłaby się nazywać dowolnie inaczej, jednak chcemy dopasować się do konwencji znanej z innych języków). Służy do tego wiersz def main() :. O funkcjach napiszemy więcej w jednym z przyszłych wyzwań. Na razie powiedzmy sobie, że jest to pewien wydzielony fragment kodu o swojej własnej nazwie. Jednak samo stworzenie funkcji nie jest wystarczające. Musimy powiedzieć, że funkcja ta ma się wykonać (mówimy, że wywołujemy funkcję). W tym celu piszemy main() w czwartym wierszu. Pozostaje nam tylko upewnić się, że funkcja main zostanie wywołana tylko wtedy, gdy skrypt main.py będzie uruchamiany jako samodzielny program, a nie np. moduł większego programu. Stąd wiersz if __name__ == "__main__" : (jest to instrukcja warunkowa, którą także opiszemy w kolejnych wyzwaniach).

Konstrukcja polegająca na definicji funkcji main() , a także jej wywołaniu w instrukcji warunkowej, będzie się powtarzać we wszystkich programach, które będziemy pisać. Nie martw się, jeśli póki co nie jest to dla Ciebie jasne. Ta typowa konstrukcja korzysta z elementów języka Python, które wprowadzimy dopiero później. Przede wszystkim koncentruj się na wnętrzu funkcji main , w tym wypadku jest to print("Witaj świecie!") . print to funkcja wypisująca podany komunikat (w naszym przypadku “Witaj świecie!”) na tzw. standardowe wyjście. Zazwyczaj oznacza to po prostu konsolę, w której kazaliśmy wykonać nasz program. Więcej o strumieniach możemy przeczytać na Wikipedii.

Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden ważny szczegół: tzw. wcięcia. Liczba spacji poprzedzająca kod we wnętrzu funkcji, np. main musi być taka sama. Co więcej, liczba wcięć, czyli spacji, ew. znaków tabulacji, powinna być taka sama w całym programie, jest to tzw. dobra praktyka programistyczna: w różnych funkcjach liczba wcięć może być różna, ale nie powinniśmy z tego korzystać, bo kod będzie trudniejszy do czytania. Liczba spacji w praktyce wynosi 3 lub 4. W naszym poradniku będziemy korzystać z 4-spacjowego wcięcia. Kod wcina się w każdej konstrukcji językowej: funkcji, instrukcji warunkowej, pętli itp. Wcięcia “kumulują się” wraz z zagnieżdżaniem takich konstrukcji. Oznacza to, że w instrukcji warunkowej w funkcji napiszemy kod poprzedzony 8 spacjami. Jeśli masz doświadczenia z innymi językami programowania, to zapewne w nich funkcję wydzielania fragmentu kodu pełniły klamerki. To znak rozpocznawczy języka Python: nie ma klamerek, jest za to wymuszenie spójnej liczby wcięć, co ma zapewnić większą czytelność kodu.

Teraz, gdy już umiemy wypisać pierwszy komunikat, spróbujemy czegoś ambitniejszego. Pobierzemy napis od użytkownika. W tym celu skorzystamy ze standardowego wejścia:

def main(): print("Witaj świecie!") pobrany_napis = input() print("Twój napis to: " + pobrany_napis) if __name__ == "__main__": main()

Znów, najpierw przetestujmy nasz program. Po uruchomieniu napiszmy w konsoli na dole, w której wykonuje się nasz program, pod napisem Witaj świecie! , jakiś wyraz i wciśnijmy Enter . Program zaraz potem wypisze komunikat, powtarzając podane słowo.

C:/[..]/kodolamacz-first-challange/main.py Witaj świecie! Witaj Twój napis to: Witaj Process finished with exit code 0

Teraz wyjaśnienie: input() jest funkcją, która pobiera napis podany przez użytkownika ze standardowego wejścia (czyli, jak się przekonaliśmy, tego, co użytkownik napisze w konsoli, w której uruchomiliśmy nasz program). Cały wiersz pobrany_napis = input() oznacza, że tak pobrany napis ma zostać zapisany pod identyfikatorem pobrany_napis . Dokładniej, pobrany_napis to tzw. zmienna. Zmiennym poświęcimy dużo miejsca w następnym wyzwaniu, jednak na razie powiedzmy sobie, że jest to pojemnik na dane. Następnie wywołujemy ponownie funkcję print , jednak to, co się tu zmieniło, to podany argument: "Twój napis to: " + pobrany_napis . Taki zapis, konkretnie operator dodawania w przypadku napisów, oznacza, że łączymy dwa napisy w jeden (profesjonalnie takie złączenie nazywamy konkatenacją). Np. wynikiem dodawania "aa"+"bb" będzie "aabb" .

Zadanie 1

Teraz zadanie dla Was! Korzystając z wiedzy, jaką przedstawiliśmy do tej pory (umiejętność założenia projektu, dodania pliku, napisania szablonu programu, obsługi standardowego wejścia i wyjścia, konkatenacji napisów) napiszcie program (najlepiej w nowym projekcie), który wyświetla prośbę o podanie imienia i następnie nazwiska, pobiera te dwa napisy od użytkownika, a następnie się z nim wita:

Python – polecane IDE, czyli edytory kodu, które warto przetestować.

Python – polecane IDE, czyli edytory kodu, które warto przetestować.

Jeżeli już zdecydujemy się na naukę języka programowania Python, będzie nam potrzebny edytor kodu (IDE) . Jest ich wiele i każdy programista/analityk ma swój ulubiony. Poniżej zrobimy krótki przegląd tych najbardziej popularnych, po czym szybko przejdziemy do lekcji praktycznych. Zaczynajmy!

Jest to najkrótsza lekcja, bez części praktycznej, która ma tylko za zadanie uświadomić nas, że mamy wiele opcji do wyboru, jak i gdzie pisać nas kod.

IDE to skrót od Integrated Development Environment, czyli zintegrowane środowisko deweloperskie. W przybliżeniu, możemy ten skrót stosować zamiennie z 'edytor kodu’.

Poszczególne IDE będą się różniły takimi rzeczami jak:

– rozpoznawanie składni języka i formatowanie kodu do postaci bardziej przyjaznej człowiekowi

– podpowiadaniem elementów języka do użycia – funkcje, zmienne itd

– usprawnieniami w pracy z plikami

– możliwością współpracy z zespołem

Jupyter Notebook

Bardzo lekki, webowy edytor kodu, który dostajemy po zainstalowaniu paczki programów i bibliotek, dla Pythona, znanej jako Anaconda.

Jupyter Notebook świetnie nadaje się do nauki Pythona oraz do szybkich, i umiarkowanie skomplikowanych analiz danych, o czym już pisaliśmy w artykule na temat instalacji Python oraz Hello World.

Jest to edytor, który będzie towarzyszyć nam w procesie nauki Python. Gorąco go polecamy oraz zachęcamy do używania razem z nami.

Instalacja Jupyter Notebook:

Więcej o Jupyter Notebook i Python

Oraz na kanale youtube:

PyCharm

Pycharm jest zupełnie inną kategorią wagową niż Jupyter. Jest to bardzo rozbudowane środowisko pracy, które posiada olbrzymią ilość funkcji oraz ułatwień programistycznych.

Dostępny jest w wersji darmowej PyCharm community oraz płatnej. Tak długo jak nie zarabiamy na programowaniu, nie ma oczywiście potrzeby wydawania złotówki na IDE. Darmowa wersja jest wystarczająco potężna.

PyCharm świetnie nadaje się do większych projektów programistycznych, takich jak np. tworzenie portali internetowych. Z drugiej strony nie jest to IDE które używamy przy analizie danych.

Instalacja PyCharm:

Atom

Atom to potężna alternatywa dla PyCharm. Tym razem w pełni open source i tak samo jak w przypadku PyCharma posiada prężnie działające środowisko developerów które go wspiera. Projekt zapoczątkowany przez ludzi z Git Hub.

Projekty open source, cieszą się rosnącą popularnością, i wielu ludzi właśnie taki edytor kodu wybierze.

Instalacja Atom:

https://atom.io/

VS Code

Visual Studio Code, jest darmową wersją oprogramowanie firmy Microsoft, Bogata w dodatki, prosta w użyciu. Ma swoje silne strony, jak chociażby łatwość integracji z innymi produktami od firmy Microsoft, jednak z faktu, że jest on produktem właśnie tej firmy, część osób będzie do niego niechętna.

Instalacja Visual Studio Code:

Inne

Oprócz wyżej wspomnianych, są setki, jeżeli nie tysiące innych. Jak VIM, EMACS, Spider i tak dalej. Na tym etapie nie ma większej wartości się w nie zagłębiać, aczkolwiek VIM, będzie pojawiać się dość często przy kursach linuxa, jako edytor kodu, dostępny domyślnie na każdym systemie linux.

Podsumowując.

Wybór IDE zależy od tego przy czym pracujemy oraz jakie są nasze osobiste preferencje. Jeżeli mamy wokół siebie programistów lub analityków, jest duża szansa, że każdy korzysta z innego.

Na etapie nauki Python, rekomendujemy używanie Jupyter Notebook, gdyż widzimy, że proces nauki w tym edytorze, jest szybszy, niż w innych.

Później, używany przez nas edytor, nie ma aż takiego znaczenia i często jest kwestią gustu.

W następnej lekcji, przyjrzymy się podstawowym operacjom w Jupyter Notebook, tak aby móc z niego płynnie korzystać na potrzeby reszty kursu.

Zapraszamy!

Kurs Python, dla początkujących

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment