Android 13 Developer Preview 2: lista nowości

Twórcy oprogramowania (gier, aplikacji), testerzy, a także najbardziej zapaleni fani Androida mają już dostęp do nowej wersji systemu. Android 13 Developer Preview 2, tak jak w przypadku poprzednich wersji systemu, pozwala przygotować oprogramowanie do nowego środowiska. Jednocześnie daje możliwość poznania, jak będzie wyglądała finalna wersja nowego systemu. Najnowszy Android 13 nadchodzi wielkimi krokami, a my już teraz znamy sporo szczegółów na jego temat.

Android 13 Developer Preview 2 – co to jest?

Osoby pracujące przy tworzeniu i rozwoju aplikacji i gier zwykle jako pierwsi otrzymują dostęp do nowego systemu operacyjnego. Jest tak niezależnie od tego, czy jest to Windows, iOS, Google Android, czy dowolny inny system.

Dzięki Android 13 Developer Preview 2 użytkownicy aktualizujący system do „trzynastki” otrzymają w pełni działający i funkcjonalny system.

Skoro wiemy już, że rozpoczęły się prace nad dostosowaniem aplikacji do nowej wersji Androida, możemy skupić się na liście nowości, a tych jest całkiem sporo. Nowy system to nie tylko zmiany wizualne, ale także kilka większych udogodnień.

Nowości w Android 13

Twórcy systemu operacyjnego Android najwyraźniej słuchają uwag użytkowników. Wielu z nich od lat narzeka na wszechobecne (często niepotrzebne, a nawet denerwujące) powiadomienia wyświetlane przez różne aplikacje, czy nawet gry. Już aktualna wersja systemu – Android 12 – dał sporą władzę nad systemem powiadomień. W Android 13 użytkownik otrzyma jeszcze większą kontrolę nad uprawnieniami różnych aplikacji do pokazywania powiadomień.

Wygląd kafelków odpowiedzialnych za obsługę funkcji (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, itp.) zmieni się. W Android 13 są większe i zawierają sporo informacji.

fot. XDA Developers

Zwiększenie powierzchni kafelków pozwala umieścić na nich dodatkowe treści. Dzięki temu ich obsługa może okazać się nieco bardziej wygodna. Także sterowanie multimediami będzie nieco sprawniejsze. Użytkownik już z poziomu widgetu na ekranie głównym (lub na ekranie blokady) będzie miał możliwość m.in. regulacji poziomu dźwięku.

Android 13 wradza także sporo mniejszych zmian. Między innymi będzie nim wsparcie dla najnowszego standardu Bluetooth. Największą zaletą będzie w tym wypadku energooszczędność. To ważne dla wielu osób, regularnie korzystających ze słuchawek bezprzewodowych, smartwatchów, itp.

Nowe smartfony z Android 13 jeszcze w 2022? Kiedy premiera nowego Androida?

Android 13 Developer Preview 2 jest już drogą serią testów nowego oprogramowania. Już w kwietniu ma się natomiast pojawić wersja beta systemu Google. Pozwoli (w teorii) na normalne korzystanie z systemu. Instalacja takiego systemu wymaga jednak trochę zachodu.

Android 13 w wersji beta ujawni już niemal finalna wersję systemu.

Jednocześnie wersja beta jest ostatnią szansą na masowe testy systemu. Potrwają do końca czerwca 2022. Wtedy projekt wchodzi w ostatnią fazę: dopracowanie wszystkich szczegółów. Wtedy dostawca systemu kładzie największy nacisk na poprawę stabilności i bezpieczeństwa systemu. Pod koniec roku pierwsze telefony otrzymają aktualizację do Android 13. Pozostałe zapewne otrzymają taką opcję na początku 2023 roku.

Co nowego zobaczymy jeszcze w Android 13?

Część informacji na temat nowego systemu Google poznaliśmy już jakiś czas temu. Podczas premiery Android 13 Developer Preview 1 dowiedzieliśmy się, że nowy system doda:

możliwość zmiany języka dla konkretnej aplikacji

trzy sposoby wyświetlania ikon (ikony z motywu, ikony systemowe, tryb ciemny)

proste wprowadzanie zmian w aplikacjach dla programistów Java (dzięki dostępowi do bibliotek Android Core)

bardziej bezpieczne Wi-Fi – nie ujawni lokalizacji użytkownika

dostosowanie ustawień prywatności – m.in. użytkownik może udostępnić aplikacji pojedyncze zdjęcie/wideo, nie całą galerię

nowości pomagające w korzystaniu ze składanych smartfonów

dostosowanie wyglądu systemu i aplikacji do pozycji dziurki/wcięcia na aparat do selfie

lepsza praca na dwóch i więcej aplikacjach jednocześnie

Trzy sposoby pokazywania ikon (fot. XDA Developers)

Zobacz także artykuły o smartfonach z Androidem

Nokia zagrozi Google? Here Maps dla każdego użytkownika Androida

N i c o l BY 2.0

Nokia oficjalnie potwierdziła, że zamierza udostępnić aplikację oraz mapy HERE dla wszystkich urządzeń z systemem Android. Do tej pory z aplikacji mogli korzystać tylko posiadacze smartfonów Nokii, a od niedawna również Samsung Galaxy. Mapy Google będą mieć niedługo groźnego konkurenta.

Najprawdopodobniej w ciągu tygodnia gotowa i pełna wersja aplikacji trafi do sklepu Google Play. Już teraz wszyscy zainteresowani testowaniem mogą sprawdzić, jak działają mapy Here. Wystarczy, że ściągną i zainstalują oprogramowanie w wersji BETA udostępnione przez Nokię na oficjalnej stronie. Aplikacja w formacie .apk do pobrania jest tutaj. Tam też znajduje się pełna instrukcja, jak poprawnie wgrać mapy.

Użytkownicy cenią Nokia HERE ze względu na istotną funkcję pracy w trybie offline - co nie wiąże się z koniecznością stałego dostępu do internetu i pobieraniem dodatkowych pakietów danych.

Porównaj mapy Apple, Google i Nokia

Nokia HERE pozwala również na wyszukiwanie najciekawszych miejsc w okolicy. Twórcy oferują dodatkowo prezentację słynnych budynków w wersji 3D oraz dostęp do danych w chmurze.

Jakiego sprzętu potrzebujemy? Aplikacja dostępna jest dla użytkowników smartfonów z systemem Android w wersji przynajmniej 4.1 lub nowszej. Nokia na oficjalnej stronei zaleca, by z oprogramowania korzystać na sprzęcie, który oferuje minimum 1 GB pamięci operacyjnej RAM.

Rozwój i tworzenie oprogramowania

Integracje i migracja

Podstawowym założeniem nowej platformy, było przeniesienie wszystkich danych z istniejącej już wersji. Od początku powstawała złota ścieżka migracji, która musiała odbyć się w sposób transparentny dla użytkownika. Dodatkowo platforma musiała pozostać w ciągłej dostępności. Dzięki specjalnym rozwiązaniom wszystkie konta użytkowników były dostępne od samego początku, a miliony transakcji zostały przeniesione w pierwszych dniach w tle, a następnie zostały dokładnie zweryfikowane tak, aby zgadzały się do ostatniego grosza. Platforma jest zintegrowana z ponad 1100 sklepami i posiada w chwili obecnej ponad 10 milionów produktów aktualizowanych każdego dnia.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment