Najpopularniejsze języki programowania

W tym artykule przedstawię listę najpopularniejszych języków programowania. Ta lista może być przydatna dla każdego kto chce rozpocząć naukę, specjalizować się lub wybrać język, w którym chce zrealizować swój najnowszy projekt.

Dlaczego popularność języka programowania jest ważna? Jak już wielokrotnie wspominałem, w Informatyce popularność języków, formatów, technologii i standardów ma krytyczne znaczenie pod kątem ich wartości i użyteczności.

Im bardziej popularny język tym łatwiej z nim pracować, jego nauka jest przyjemniejsza, a zdobycie solidnego doświadczenia jest najbardziej opłacalne. Dlaczego? Ponieważ na starcie mamy:

większe możliwości nauki (więcej kursów i bezpłatnych materiałów),

większy zasób dokumentacji, stron pomocy i wątków na forach,

większa ilość ofert pracy i możliwości zarabiania,

większa ilość dodatków, bibliotek i integracji, których można skorzystać podczas programowania,

szersze grono osób znających ten język, z którymi możemy współpracować,

większa ilość już rozwiązanych problemów.

Język nigdy nie jest „gotowy” ponieważ co jakiś czas dochodzą nowe funkcje i możliwości. Oprócz popularności istotna jest także dojrzałość języka programowania czyli wypadkowa zarówno okresu obecności na rynku i jego popularności w przeszłości.

Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że lista najpopularniejszych języków programowania to jednocześnie lista języków programowania, których warto się uczyć. Niektórym się wydaje, że w tym wypadku bardziej istotne jest który język ma największe tempo zdobywania popularności względem innych języków. Chciałbym jednak przestrzec, że już niejednokrotnie było tak, że popularności danej technologii w pewnym momencie może mocno spadać. To co miało zmienić oblicze danej gałęzi programowania ostatecznie stało się jedynie dobrym materiałem na technologiczną ciekawostkę.

Każdy powinien nauczyć się programowania komputera, ponieważ to uczy myślenia. Steve Jobs

Metodologia

Popularność języków i technologii zawsze jest badana pośrednio. Niektórzy programiści piszą w kilku językach na raz. Warto też mieć na uwadze, że niektóre języki programowania istnieją dla wąskich zadań a inne są tzw. językami ogólnego przeznaczenia, w których można programować na wiele platform i architektur na raz.

Aby nie polegać na jednym źródle, do stworzenia listy wykorzystam kilka źródeł. Uśrednię ich rezultaty z różnymi wagami, aby lista była jak najbardziej zbliżona do stanu faktycznego. Linki do tych materiałów można znaleźć na końcu artykułu.

Poniżej lista najpopularniejszych języków programowania wraz z krótką charakterystyką.

1. JavaScript

JavaScript to skryptowy język programowania stworzony przez firmę Netscape. Jego twórcą jest programista i haker Brendan Eich. Zastosowaniem JavaScript są głównie strony i aplikacje internetowe. Umożliwia pisać kod odpowiedzialny za interakcję na stronach internetowych oraz za funkcjonowanie aplikacji webowych na serwerze (node.js). Ciekawostką jest fakt, że na początku służył do realizacji banalnych efektów wizualnych np. efekt śniegu na stronach internetowych lub przesuwający się napis marquee.

Obecnie JavaScript to podstawowy język Front-End deweloperów, bez którego strony internetowe miałyby znacznie okrojone możliwości a tworzenie interakcji byłoby utrudnione. Jest to tak popularny język programowania, że niemal codziennie powstają nowe narzędzia, frameworki lub biblioteki. Ilość dni jaka upłynęła od stworzenia ostatniego frameworka (czyli szkieletu i pewnego rodzaju unikalnego zbioru zasad jak powinno się programować) można śledzić na specjalnej stronie:

Wszystkie strony, z których korzystasz codziennie (nawet ta, która jest obecnie wyświetlona) korzysta z JavaScript. Aby programować w JavaScript nie są potrzebne żadne narzędzia – wystarczy przeglądarka internetowa. Zaawansowani programiści JavaScript mają do wyboru wiele środowisk, frameworków i edytorów kodu.

JavaScript cechuje się tzw. słabym typowaniem (preferowana cecha w aplikacjach webowych) oraz umożliwia pisać kod w paradygmacie strukturalnym i obiektowym.

Twój pierwszy program w JavaScript:

console.log('Witaj świecie!');

Wpisując adres do konsoli (czyli specjalnego okienka widocznego po wciśnięciu klawisza F12), twój program zacznie działać.

Ciekawostki: Z powodu nazwy, wiele osób błędnie zakłada, że JavaScript ma jakiś związek z innym językiem programowania: Java.

2. Java

Java to język ogólnego przeznaczenia. Autorem tego języka jest James Gosling z firmy Sun Microsystems. Kod Java jest kompilowany do kodu bajtowego i w tej postaci jest wykonywany przez maszynę wirtualną. Java Java charakteryzuje się silnym typowaniem a kod oparto na klasach co naturalnie wymusza stosowanie paradygmatu obiektowego.

Java jest niezależny od architektury, co oznacza, że można go uruchomić na dowolnym urządzeniu o ile dysponuje ono wirtualną maszyną Java. Dzieje się tak dlatego, że kod źródłowy kompilowany jest do kodu pośredniego, który następnie jest interpretowany przez maszynę Javy. Aby zapewnić odpowiednią wydajność stosuje się tzw. kompilatory JIT (ang. Just In Time). Mimo tego, ze względu na mniejszą wydajność w stosunku do innych języków, nie nadaje się do przetwarzania w czasie rzeczywistym czy uczenia maszynowego.

Twój pierwszy program w Javie:

public class Witaj{ public static void main(String[] args) { Świecie!"); } }

W Javie można pisać aplikacje okienkowe, internetowe i aplikacje mobilne. Ze względu na wieloletnią popularność, Java ma rozwiniętą społeczność. Aby móc wygodnie i efektywnie programować w języku Java należy wyposażyć się w specjalne oprogramowanie tzw. zintegrowane środowisko programistyczne (Integrated Development Environment) w skrócie: IDE. Najpopularniejszymi są: Eclipse, NetBeans czy IntelliJ IDEA.

Ciekawostka: Java i JavaScript nie mają ze sobą żadnego związku.

3. Python

Python to język ogólnego przeznaczenia. Jest językiem dynamicznym, co oznacza, że może być używany jako język skryptowy. Umożliwia pisać kod zgodny z paradygmatem obiektowym i proceduralnym.

Jest obecnie popularny ze względu na możliwość zastosowania w dwóch wiodących i modnych obszarach Informatyki czyli Sztuczna Inteligencja i Internet. Python jest przyjazny dla początkującego programisty a jego składnia jest zwięzła i przejrzysta. Autorem Pythona jest holenderski programista Guido van Rossum, natomiast obecnie jest rozwijany jako projekt Open Source.

Twój pierwszy program w Pythonie:

print("Witaj Świecie")

Ciekawostka: Jego nazwa wzięła się od Latającego Cyrku Monty Pythona.

4. PHP

PHP to język skryptowy działający po stronie serwera. Służy do dynamicznego tworzenia stron internetowych. Na małych stronach odpowiada za funkcjonowanie CMSa a i wysyłanie e-maila w nowoczesnych i dużych projektach obsługuje tzw. back-end.

PHP to interpretowany język, który pozwala pisać zarówno w stylu proceduralnym jak i obiektowym. Aby poczynić w nim pierwsze kroki wystarczy dysponować notatnikiem i mieć dostęp lub zainstalować lokalnie serwer PHP. Zaawansowani programiści mogą używać IDE np. PhpStorm, Eclipse, NetBeans. PHP ma słabe typowanie i bardzo prostą składnię. Jest przyjaznym językiem dla początkującego programisty a możliwość szybkiego obserwowania efektów prac we własnej przeglądarce i łatwa możliwość uruchomienia projektów na serwerze, wzmacnia motywację do nauki. PHP jest coraz rzadziej wybierany do dużych skalowalnych projektów, jednak ogromna popularność w małych przedsięwzięciach czyni go idealnym językiem dla freelancerów tworzących strony internetowe czy StartUpów i produktów MVP.

To właśnie w tym języku napisany został Facebook, Wikipedia, Yahoo, WordPress i większość stron i sklepów, które odwiedzasz na co dzień. Autorem PHP jest Rasmus Lerdorf – duńsko-kanadyjski programista, który stworzył PHP aby zliczać użytkowników na własnej stronie. Obecnie PHP jest rozwijany w ramach projektu Open-Source. W listopadzie 2020 roku miała miejsce premiera PHP 8.

Twój pierwszy program w PHP:

Ciekawostka: Nazwa PHP obecnie stanowi akronim rekurencyjny, jego rozwinięciem jest PHP Hypertext Preprocessor. PHP jest najpopularniejszym językiem programowania w obszarze aplikacji internetowych. Najnowszą wersją PHP jest wersja 8.0.

5. C#

C# (C Sharp) to język rozwijany przez firmę Microsoft. Pozwala pisać aplikacje okienkowe, mobilne i webowe. Nawiązanie do języka C i C++ ma sugerować, że jest ich rozwinięciem. Wiele jego cech pokrywa się z językiem Java. Kod jest kompilowany do kodu pośredniego i następnie wykonywany jest środowisko uruchomieniowe takie jak .NET Framework czy .NET Core.

Twój pierwszy program w C#

namespace WitajSwiecie { class Witaj{ static void Main(string[] args) { System.Console.WriteLine("Witaj Świecie!"); } } }

Ciekawostka: oryginalnym znakiem krzyżyka w nazwie to krzyżyk z notacji muzycznej podnoszącej dźwięk o pół tonu. Ponieważ nie występuje on na klawiaturze, nawet w oficjalnych pismach jest zamieniany na znak hasza.

6. C++

C++ (C plus plus) to kolejny język programowania ogólnego przeznaczenia. Umożliwia pisać kod w paradygmacie proceduralnym, obiektowym i generycznym (czyli uogólnionym). C++ został stworzony przez duńskiego doktora Informatyki Bjarne Stroustrupa w 1979 roku.

Kod wynikowy charakteryzuje się wysoką wydajnością. Programista ma bezpośredni dostęp do pamięci i sprzętu urządzenia, na którym program jest uruchomiony. C++ miał być rozszerzeniem języka C, które zawierało obiektowość. Z czasem do C++ dodano także inne ulepszenia. Rozbudowana składnia i zorientowanie na wysoką wydajność, C++ jest „wyzwaniem” dla twórców kompilatorów.

Twój pierwszy program w C++

include int main() { std::cout << "Witaj Świecie!"; return 0; }

Ciekawostka: Fundamentem rozwoju języka C++ jest zasada, że żadna nowa cecha języka C++ nie może pogarszać wydajności wynikowych programów, co oznacza, że dobrze napisany program w C++ jest co najmniej tak szybki jak jego odpowiednik napisany w innym języku.

7. C

C to język przeznaczony do pisania systemów operacyjnych i zadań niskiego poziomu. Autorem języka C jest amerykański Informatyk Dennis Ritchie. Język C swoje początki miał już w 1969 roku.

Język C jest uznawany za stosunkowo trudny i niezalecany dla początkujących.

Twój pierwszy program w C:

#include int main() { printf("Witaj Świecie!"); return 0; }

8. Go

Język opracowany przez pracowników Google. Łączy w sobie łatwość pisania języków znaną np. z Pythona a wydajnością nie odstaje od C++. Można w nim pisać programy na platformy x86, x64 i ARM.

Twój pierwszy program w Go:

package main import "fmt" func main() { fmt.Println("Witaj Świecie!") }

9. R

Język do obliczeń statystycznych i Big Data.

Twój pierwszy program w R:

print("Witaj Świecie!")

10. Swift

Język ogólnego przeznaczenia opracowany przez Apple. Następca Objective C, który służy do programowania na platformy macOS, iOS, iPadOS, watchOS, tvOS, Linux oraz Windows.

Twój pierwszy program w Swift:

import Swift

print("Witaj Świecie!");

Źródła

Portal:Programowanie – Joomla!WikiPL

Portal Programowanie i portale pochodne adresowane są do osób zainteresowanych przede wszystkim projektowaniem i kodowaniem rozszerzeń Joomla! - komponentów, modułów, dodatków, szablonów oraz rozwijaniem samego jądra Joomla!. Naszym celem jest dostarczyć projektantom i programistom użytecznych informacji o platformie projektowej i API Joomla! i o tym, jak z nich korzystać.

Czy jesteś osobą biegłą w wielu językach programowania, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki, mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj użyteczne materiały.

Sprawdź nasze zespoły rekrutacyjne C Embedded

RF

jest częścią organizacji Nokia Radio Frequency and Advanced Antennas. Jesteśmy odpowiedzialni za specyfikację, projektowanie, wdrażanie, testowanie i utrzymanie oprogramowania produktów radiowych dla różnych technologii dostępu radiowego, w tym WCDMA, LTE i 5G. Jako grupy dzielimy się na samoorganizujące się zespoły, pracujące w środowisku Agile. Nasze produkty są tworzone głównie w C++ i C na kilku warstwach architektury oprogramowania, w tym zbliżonych do sprzętu, a także na wyższych poziomach abstrakcji. W tej chwili mamy prawie 500 inżynierów pracujących we Wrocławiu i Krakowie. Utrzymujemy bardzo ścisłą współpracę z zakładami w USA, Finlandii, Chinach i Rumunii. Jako organizacja odpowiadamy za integrację naszych produktów w całym cyklu życia produktu, co odbywa się w zautomatyzowanym środowisku Continuous Integration.

Wspólna i jasno określona wizja, otwarta komunikacja i głęboka pasja do innowacji to cechy, które najlepiej opisują nasze środowisko pracy i jego wyjątkową atmosferę. Wierzymy, że są to wartości, które kształtują przyszłość technologii.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment