Nauka programowania dla początkujących: podejście graficzne

Nauka programowania dla początkujących: podejście graficzne - 05 Tablice

„Niniejsza książka jest łagodnym wprowadzeniem w świat programowania. Okazuje się, że nie musimy być geniuszami komputerowymi, aby nauczyć się programować. Większość ludzi ma ograniczone pojęcie o budowie i działaniu samochodu czy motocykla, ale nie powstrzymuje ich to przed tym, aby zasiąść za kółkiem i jechać. Nie musimy znać od podstaw budowy i zasad działania komputerów, aby móc ich używać. Podobnie jest z programowaniem. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji wiele różnych języków programowania. Naukę możemy zacząć od każdego z nich, ale w przypadku jednych języków będzie to proces prostszy, a w przypadku innych – trudniejszy. Jak mówi chińskie przysłowie: „Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów” – dlatego do nauki programowania wykorzystamy język, który nastawiony jest na tworzenie obrazów. Tym językiem jest Processing. Jest on dialektem języka Java, najpopularniejszego języka programowania (październik 2016) według rankingu TIOBE1. Został zaprojektowany z myślą o artystach, dzięki czemu jest bardzo prosty do nauki. Najlepszym sposobem nauki programowania jest pisanie, pisanie i jeszcze raz pisanie programów. Samo przeczytanie książki nie sprawi, drogi Czytelniku, że posiądziesz umiejętność programowania. Dlatego w trakcie lektury powinieneś przepisywać przykładowe programy, modyfikować je oraz używać ich jako zachęty do pisania własnych programów. Jeśli postąpisz według tych rad, to po przeczytaniu tej książki z pewnością będziesz wiedzieć wiele o procesie programowania. Co prawda po ukończeniu lektury nie będziesz guru programowania, ale nauczysz się podstaw programowania komputerów i posiądziesz wiedzę, która umożliwi Ci pójście różnymi ścieżkami. Może nawet w przyszłości zostaniesz zawodowym programistą, czego Ci życzymy. Książka została przewidziana dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z programowaniem. Z tego powodu wiele pojęć jest omawianych w bardzo szczegółowy sposób. Osobom, które już mają doświadczenie w programowaniu, może się to wydać nudne, ale i dla nich znajdzie się coś w tej książce: będą miały okazję zaznajomić się z podstawami języka Processing. Od Czytelnika nie wymagamy znajomości żadnych zaawansowanych narzędzi. Jedynymi wymaganiami są znajomość elementów szkolnej matematyki i chęć nauczenia się programowania. Pomimo że nauka programowania w książce odbywa się w języku Processing, to nabyta wiedza pozwoli na łatwe przejście do nauki programowania w innych językach, takich jak C, C++, C# czy Java”. (– ze Wstępu)

Jaki język programowania wybrać?

Zastanawiasz się jaki język programowania wybrać?

?

Kliknij start, a szybko wybierzesz coś dla siebie. Między innymi dowiesz się, który z nich będzie odpowiedni dla danego zastosowania, w co brnąć dalej, gdy opanujesz podstawy oraz zobaczysz wybrane książki i kursy video do nauki danej technologii.

Jak to działa?

Jeśli masz dodatkowe pytania, przejrzyj FAQ, gdzie zebrałem kilka fundamentalnych pytań.

Szkolenie: Dobry start dla początkujących programistów

Mid-sized building blocks and hexagonal architecture

KATEGORIE: Craftsmanship , Wzorce architektoniczne , Java Standard Edition

Do you know why the default scope in Java is package-private? Because that's what designers thought should be the most popular scope. Is that the scope you most often see? Adam Tornhill's research shows, that it's not. Java devs recognise only private and public access, which makes them particulary bad at mid-size building blocks. And so our projects look like a lawn right after snow melts: full of shit laying in public.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment