Najpopularniejsze języki programowania i ich wpływ na rozwój cyfrowego świata

Najpopularniejsze języki programowania i ich wpływ na rozwój cyfrowego świata

Nowoczesne technologie opanowały świat w takim stopniu, o którym przeciętny człowiek niezwiązany z branżą IT, nie ma nawet pojęcia. Smartfony, tablety czy laptopy stały się częścią naszej codzienności. Coraz częściej powstają inteligentne domy, które korzystają z urządzeń komunikujących się ze sobą za pomocą sieci. Nierzadko słyszy się również o rozwoju sztucznej inteligencji, czego przykładem są coraz częściej występujące na witrynach chatboty, czyli wirtualni asystenci. W związku z tym coraz więcej osób postania związać swoją przyszłość z ekspansywną i dającą wiele możliwości rozwoju branżą IT, a programiści należą do grupy najlepiej opłacanych zawodów. Istnieje jednak wiele języków programowania, z których każdy cechuje się innym poziomem skomplikowania oraz szerokim zastosowaniem. W tym artykule zajmiemy się typowymi językami programowania z pominięciem języka HTML i CSS.

Java Script

Java Script to od wielu lat jeden z najbardziej popularnych języków programowania. Powstał w połowie lat 90. XX wieku i działa zarówno po stronie klienta (w przeglądarce), jak i po stronie serwera. Jego znajomość to absolutna konieczność dla każdego programisty — jest podstawowym językiem, z którym pracują frontend i backend developerzy. Java Script pozwala budować strony, które zawierają elementy interaktywne i reagują na zdarzenia, tworzyć animacje 2D i 3D oraz służy do walidacji formularzy. Jest powszechnie wykorzystywany do budowy stron internetowych, serwerów, urządzeń mobilnych, przeglądarek i kontenerów oraz gier działających w przeglądarce.

Java

Java powstał 1995 roku i jest jednym z najpowszechniej stosowanych języków programowania nie tylko w branży IT. Jest językiem o stosunkowo prostej składni oraz bardzo uniwersalnym, ponieważ w myśl zasady WORA ( Write Once Run Anywhere) pozwala korzystać ze skompilowanego kodu bajtowego na Windows, Linux czy MacOS. Z jego kodu korzystają tacy światowi giganci, jak Amazon, Gmail, LinkedIn czy Netflix. Java jest językiem wyższego poziomu, co oznacza, że jego składnia jest bardzo podobna do języka, którym na co dzień posługuje się człowieka, dlatego jest o wiele łatwiejszy do nauki niż inne języki. Ogromną jego zaletą jest jego stabilność i brak wymagań sprzętowych, co sprawia, że minimalizuje koszty całego projektu. Java jest powszechnie używany do tworzenia backendu witryn i aplikacji webowych, jest chętnie wykorzystywany w dużych firmach i korporacjach, a także w systemach bankowych. Dodatkowo język ten jest wykorzystywany w machine learning i deep learning.

Python

Python, który został opublikowany w 1991 roku, to kolejny język programowania, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyczynia się do tego jego intuicyjna i prosta składnia, która sprawia, że jest o wiele prostszy do nauki niż inne języki, a jego tekst można czytać jak zwykły język angielski. Dodatkowo jego możliwości rozszerza dostęp do licznych bibliotek,takich jak Django, Flask, NumPy, SciPy, Scikit-Learn czy Panda, które pozwalają zbudować nowoczesne i dynamiczne strony WWW, aplikacje mobilne i desktopowe, serwisy społecznościowe, aplikacje finansowe i gry komputerowe. Python bierze także udział w uczeniu maszynowym i głębokim.

PHP

PHP to kolejny niezwykle popularny skryptowy język programowania, który powstał w 1994 roku, który jest uruchamiany po stronie serwera. Jego składania jest stosunkowo prosta i przejrzysta, a bogactwo jego funkcjonalności oraz dostęp do wielu bibliotek, takich jak Symfony, Laravel lub CodeIgniter, sprawiają, że język ten pozwala tworzyć bardzo profesjonalne projekty. Ogromną jego zaletą jest bezpieczeństwo kodu oraz szybkość i wydajności działania. PHP służy do budowy dynamicznych stron i aplikacji webowych, systemów zarządzania treścią WordPress czy Drupal, internetowych i dedykowanych systemów informatycznych oraz systemów CRM i API.

C

Język C powstał już w latach 70. XX wieku, dlatego jest językiem imperatywnym wobec innych — na nim wzorowały się inne języki, takie jak Java Script, Java czy Python. Jest lekki, szybki i wydajny, dlatego służy głównie do budowy systemów oraz mikrokontenerów. Wykorzystuje się go wielu systemach wbudowanych m.in.: w zegarkach, mikrofalówkach, lodówkach, samochodach czy systemach wentylacji. Język programowania C wykorzystywany jest również do tworzenia systemów bazodanowych, systemów operacyjnych (Linux, Windows, MacOS, iPhone, Android), bibliotek programistycznych do tworzenia grafik (OpenGL, GIMP) oraz nadzorowania pracy maszyn przemysłowych.

Autor: boringowl.io

Przygotuj swoją karierę na przyszłość dzięki 6 najbardziej pożądanym językom programowania

Prawdziwy as: Java

Wskoczmy w sam środek ulubionych przez 12 milionów programistów, obiektowych języków programowania, czyli do największych w swojej dziedzinie – Javy. Tak naprawdę język ten narodził się przez przypadek, w 1991 roku. Deweloperzy Sun Microsystems, James Gosling i Patrick Naughton, chcieli stworzyć język, który może być szeroko stosowany do obsługi interaktywnych usług telewizyjnych i programów przenośnych. Jak się okazało, dostawcy cyfrowej telewizji kablowej nie byli jeszcze gotowi na takie rozwiązania, ale świat technologii był nawet bardziej niż gotowy na Javę. Wkrótce stał się językiem ojczystym rozwoju języków pracujących po stronie serwera.

Dlaczego jest tak popularny?

Ponieważ rzadko zawodzi:

Jest niezależny od platformy, łatwy do napisania i może być uruchamiany w dowolnym miejscu i czasie — na serwerach, smartfonach i nie tylko. Działa na ponad miliardzie telefonów, ponieważ jest to domyślny język tworzenia aplikacji w systemie operacyjnym Google.

— na serwerach, smartfonach i nie tylko. Działa na ponad miliardzie telefonów, ponieważ jest to domyślny język tworzenia aplikacji w systemie operacyjnym Google. 95% dużych i średnich firm używa Javy jako podstawowego języka programowania, w tym Amazon, eBay, LinkedIn, Google, Apple i Facebook.

Czy twoją wielką ambicją jest tworzenie oprogramowania bankowego? Lepiej zacznij zapoznawać się z Javą, ponieważ większość projektów bankowych również jest oparta na Javie.

Dlaczego?

Ponieważ od dawna cieszy się opinią najbardziej zaufanego i najbezpieczniejszego języka, dlatego branże skoncentrowane na tych cechach zaczęły go szybko używać.

Java jest w ciągłym rozwoju i większość programistów po prostu lubi z niej korzystać.

Przede wszystkim każda nowa wersja języka zawiera znaczne ulepszenia zgodne z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i wymaganiami branżowymi.

Po drugie, ze względu na zbudowany wokół niego ogromny kontekst: napisano już w nim niezliczone linijki kodu i szereg aplikacji. Więc niezależnie od problemu, który chcesz za jego pomocą rozwiązać, istnieje duża szansa, że ktoś już stworzył dla niego rozwiązanie – i można je znaleźć w sieci.

Odpowiedź Microsoftu na Javę: C#

Cokolwiek można powiedzieć o Javie, jest mniej więcej prawdziwe w przypadku C# (C Sharp). Ten język programowania został opracowany przez Microsoft około 2000 roku, w rzeczywistości jako akt buntu. Wcześniej zaczęli aktualizować Javę za pomocą algorytmów i usług pasujących do ich własnego systemu operacyjnego w latach 90., ale bez żadnego pozwolenia. Wszystko trafiło do sądu, a MS postanowił stworzyć własny framework. Tak powstał C#.

Jako język programowania ogólnego przeznaczenia C# może być używany w dowolnym miejscu, ale zyskał wirtualną dominację w programowaniu aplikacji Windows i po stronie serwera. A ponieważ Microsoft jest lekko w tle, jest co najmniej tak popularny wśród firm, jak jego kumpel, Java.

Język Unity również mówi w C# i służy do pisania gier takich jak HearthStone czy Subnautica.

C# jest również dużym graczem w tworzeniu wieloplatformowych aplikacji mobilnych: aplikacji działających zarówno na Androidzie, jak i iOS można tworzyć w C# za pomocą systemu Microsoft Xamarin. Jest to ogromna zaleta dla twórców aplikacji mobilnych, którzy nie muszą tworzyć tego samego dwa razy dla różnych platform.

Nie ma sieci bez tych gości: JavaScript i TypeScript

Każda otwarta dzisiaj przez Ciebie witryna korzysta z JavaScript.

Podobnie jak CSS i HTML, JS jest również niezbędnym językiem internetowym: działa na 95% stron internetowych na świecie. Podczas gdy HTML odgrywa kluczową rolę w tworzeniu stron internetowych, CSS sprawia, że wyglądają ładnie, dynamicznie i interaktywnie.

Z drugiej strony JavaScript umożliwia nam logowanie się na Instagramie, czatowanie na Facebooku lub oglądanie filmów na YouTube. “Gdybym miał wspomnieć o jednej rzeczy, dlaczego ten język nie zniknie na długo, powiedziałbym to dlatego, że JavaScript jest uniwersalnym językiem sieci”. – mówi Matyas Forian Szabo, jeden z naszych mentorów.

JS to jedyny język, który zna i akceptuje każda przeglądarka, czy to Firefox, Safari, Opera czy Chrome. Ci, którzy zaczynają kodować w JavaScript, mówią, że podoba im się, ponieważ jest łatwy do nauczenia – używa prostych składni językowych i jest zbudowany na mniej sztywnych regułach gramatycznych. A bardziej zaawansowani programiści lubią jego tendencję do ciągłego doskonalenia – w ciągu ostatnich 6-7 lat język został wzbogacony o mnóstwo nowych specyfikacji i elementów językowych.

Ale żeby być tak powszechnie akceptowanym przez największych graczy na rynku, musiało być wiele kompromisów, a na początku wydawało się, że JavaScript nie jest doskonały. Mimo że JS szybko przejmował świat technologii, niektóre brakujące części sprawiły, że nie nadawał się do większych projektów programistycznych. Microsoft postanowił więc stworzyć JavaScript 2.0 i tak narodził się TypeScript.

Później narodziny TypeScript 0.8 oznaczały kolejny duży krok naprzód. Zachował składnię JavaScript, ale dzięki zorienotwaniu obiektowemu umożliwił rozwój aplikacji frontendowych na dużą skalę.

Dziś Typescript jest jednym z trzech najbardziej lubianych języków programowania na świecie. Stał się nie tylko oficjalnym językiem Google Angular i React, ale także frameworkiem dla Facebooka.

Wielki przyjaciel Big Data: Python

Był czas, kiedy więcej osób szukało hasła Python w Google niż Kim Kardashian – ale to oczywiście nie jest największe osiągnięcie języka.

Python został stworzony przez Guido van Rossuma, holenderskiego programistę, który zapoczątkował Pythona jako projekt dla zwierząt w Boże Narodzenie 1989 roku. Nawiasem mówiąc, nazwa języka nie pochodzi od strasznego węża, ale od brytyjskiego programu komediowego Monthy Python. Ze względu na tę niezbyt poważną nazwę, ludzie z branży technicznej często tylko się uśmiechali, gdy wspominano o Pythonie, jednak według Stack Overflow Python nadal stał się najszybciej rozwijającym się językiem programowania – według świeżych spostrzeżeń około 40% profesjonalnych programistów używa tego języka.

Gdybyśmy musieli wspomnieć o jednej rzeczy, dlaczego Python stał się tak popularny, powiedzielibyśmy, że jest to spowodowane nauką o danych. Gdybyśmy mieli wspomnieć o drugiej rzeczy, byłoby to uczenie maszynowe. W tych dwóch dziedzinach naukowych Python jest w zasadzie jedynym najlepszym graczem – jest to bardzo wygodny i zaufany język, który można wykorzystać do tworzenia złożonych algorytmów.

Podbój Pythona rozpoczął się od Big Data i jeśli spojrzymy na prognozy, historia sukcesu szybko się nie skończy. Microsoft, Google, Tesla i Facebook używają Pythona do analizy danych, uczenia maszynowego i projektów związanych z sieciami neuronowymi.

Wszystko sprowadza się do zapytań: SQL

Skoro już wspomnieliśmy o danych, zakończmy naszą listę innym popularnym językiem analityków danych, SQL ( ang. Structured Query Language).

Chociaż w rzeczywistości nie jest to prawdziwy język programowania, tylko ustrukturyzowany język zapytań, nadal musimy rozmawiać o SQL. „To obecnie najpopularniejszy język zapytań. Używamy go do wprowadzania danych, zapytań o dane i modyfikacji w bazie danych”. – mówi Matyas Szabo Forian. To sprawia, że połowa programistów na świecie uważa SQL za niezbędny.

Do czego dokładnie służy SQL?

Aplikacje po stronie serwera składają się z dwóch istotnych części: samej aplikacji (napisanej w językach programowania, takich jak Java lub C#), oraz drugiej bazy danych (która przechowuje informacje wykorzystywane podczas korzystania z aplikacji). Część bazodanowa odpowiada za wszystko, co dotyczy przetwarzania danych – przechowuje, zbiera, systematyzuje, klasyfikuje, łączy, modyfikuje lub usuwa setki lub setki milionów elementów w zależności od potrzeb. W takich bazach przechowywane są np. dane użytkowników sklepu internetowego, dostępne artykuły i ich właściwości.

Dzięki Edgarowi Frankowi Coddowi z IBM, SQL jest z nami od lat 70-tych. Jednak w przeszłości jego popularność nie zawsze była tak wysoka. Pod koniec 2000 roku jego dominacja wydawała się osłabnąć, a bazy danych NoSQL zaczęły się pojawiać. Ale zamiast tracić na znaczeniu z powodu nowych graczy na rynku, znaleźli swoje należne im miejsca, a większość dzisiejszych baz danych nadal obsługuje SQL. Kiedy jednak istnieje bardziej określone zadanie – na przykład specjalna lub ogromna ilość nieustrukturyzowanych danych – bazy danych NoSQL odgrywają większą rolę. Ale podobnie jak języki wymienione powyżej, SQL nadal jest silny i prawdopodobnie pozostanie aktualny przez długi czas.

***

Chcesz nauczyć się kodować? Zacznij z nami!

Zgłoś się na jeden z naszych kursów i za rok rozpocznij swoją przyszłościową karierę technologiczną!

Top 7 języków programowania dla dzieci w 2019 roku

W miarę jak technologia staje się coraz bardziej obecna w naszym codziennym życiu, opanowanie podstawy programowania stają się nie tylko przyszłościową edukacją, ale raczej koniecznością zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń obecni uczniowie mają dostęp do wielu różnego rodzaju możliwości, a nawet darmowych zasobów pozwalających na wejście w świat programowania. W niedługim czasie każdy może poznać podstawy, aby już za chwilę wykorzystać tę wiedzę do tworzenia działających aplikacji, gier i stron internetowych.

Dziś nawet przedszkolaków można nauczyć podstaw, a dzieci umiejące już pisać i czytać, na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej nauczą się kodowania bez problemu. Zdobycie tych umiejętności w tak młodym wieku będzie miało duży wpływ na ich ogólny rozwój, a badania wykazały, że programowanie wspomaga rozwój w innych obszarach, takich jak czytanie, pisanie i matematyka.

Dzieci, które opanowały podstawy kodowania, dodatkowo rozwijają się w kierunku lepszej umiejętności rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia i pociągu do uczenia się kolejnych rzeczy.

Programowanie to język obcy naszych czasów, a uczenie dzieci prawidłowego korzystania z niego z pewnością przyda się w późniejszym okresie życia. Jednak nie wszystkie języki programowania są takie same. Dostępnych jest tak wiele, że może być trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla początkującego.

W poniższym artykule wymienimy nasz wybór dla 7 najlepszych języków programowania dla dzieci w 2019 roku.

1. Scratch 3.0

Scratch, opracowany głównie dla dzieci w wieku od 7 do 16 lat, jest bezpłatnym edukacyjnym językiem programowania opracowanym przez Mitcha Resnicka i opatentowanym przez Lifelong Kindergarten Group w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Nauka kodowania dla dzieci za pomocą Scratcha jest łatwa, ponieważ platforma zapewnia intuicyjny, łatwy w obsłudze interfejs blokowy do programowania wizualnego, który eliminuje frustrację podczas pisania kodu.

Scratch jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wizualnie spośród wszystkich języków programowania dla dzieci na liście, ale prawdziwym powodem, dla którego naprawdę jest polecany, jest swoboda działania, na którą pozwala on dzieciakom. Chodzi o uproszczenie procesu tworzenia animacji, projektowania gier i budowania interaktywnych opowieści, aby dosłownie każdy mógł to zrobić od podstaw. Dzieci czują się w Scratchu jak prawdziwi projektanci gier i nawet kompletni nowicjusze mogą w kilka minut tworzyć proste, całkowicie niestandardowe projekty.

Scratch ma również dużą społeczność internetową, ponad 15 milionów zarejestrowanych użytkowników z każdego zakątka świata. Każdy może zostać członkiem, pod warunkiem, że będzie on przestrzegać przyjaznych zasad ustanowionych przez Zespół Scratcha MIT. Pozwala to na śledzenie projektów, a także dzielenie się swoimi co ułatwia programistyczny rozwój.

2. Blockly

Blockly to wizualny blokowy język programowania dla dzieci, który jest powszechnie postrzegany jako odpowiedź Google’a na Scratcha. Mówiąc dokładniej, wykorzystuje te same elementy składowe, aby pomóc dzieciom opanować kod. Jedyna prawdziwa różnica polega na tym, że Blockly jest w rzeczywistości językiem zbudowanym z kilku wcześniej istniejących języków programowania.

Opracowany na podstawie licencji Apache 2.0, Blockly jest często opisywany jako biblioteka JavaScript do programowania wizualnego. Oznacza to, że jest stworzony przede wszystkim dla dzieci w wieku 8+, które chcą nauczyć się kodować w domu lub w szkole.

Blockly zawiera „bibliotekę JavaScript”, która zasadniczo służy jako scentralizowana lokalizacja, w której można łatwo znaleźć i uzyskać dostęp do innych języków (takich jak JavaScript, Python, PHP, Lua i Dark).

Jest bardzo prosty w obsłudze. Użytkownicy wyjmują bloki z przybornika i układają je w sekwencji, aż stworzą swój pomysł. Po zakończeniu program sprawdza, co zostało zrobione, a jeśli kod nie jest poprawny — wraca i analizuje ponownie, aż znajdzie błąd.

Blockly umożliwia każdemu opracowanie rzeczywistej, działającej aplikacji na Androida. To sprawia, że ten język to nie tylko nauka programowania dla dzieci. Użytkownicy mogą z łatwością przełączać języki, dzięki czemu mogą w dowolnym momencie zobaczyć różne typy kodu dla tego samego programu.

Mimo że jest to świetny program, w porównaniu do Scratch – Blockly jeszcze pozostaje w tyle. Nie jest tak rozwinięty, jak jego największy konkurent i nie ma tylu dobrych samouczków, co utrudnia dzieciom samodzielne nauczenie się programowania.

3. Python

Zupełnie inny niż dwa pierwsze wpisy na liście. Python jest potężnym, tekstowym językiem programowania, którego dzieci w wieku 8 lat mogą z łatwością się nauczyć. Ten konkretny język sprawdza się zarówno jako punkt wyjścia do opanowania innych języków, jak i wystarczająco dobre narzędzie do dorosłego tworzenia gier, stron internetowych i aplikacji.

Istnieje wiele gier i samodzielnych kursów online, dzięki którym nauka języka Python (zwłaszcza Python 3) jest wyjątkową zabawą i bardzo wciągającą rozrywką dla dzieci. Język programowania Python jest doskonałym wyborem dla wprowadzania kodowania. Nauka programowania dla dzieci i młodzieży w Pythonie pozwala im na poznanie rzeczywistego kodowania, jak i zachęca do korzystania z pomocy online i rozbudowanych bibliotek. Natomiast opanowanie zmiennych, pętli i innych funkcji w Pythonie da im doskonałą podstawę do radzenia sobie z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem w przyszłości.

4. JavaScript

JavaScript to świetny wybór dla dzieci, ponieważ obecnie prawie wszystko działa w tym języku. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer — wszystkie te przeglądarki używają JavaScript. Jeśli Twoje dzieci opanują ten konkretny język, nauczą się, jak przekształcać proste dokumenty internetowe w niesamowite interaktywne aplikacje i gry.

Warsztaty programowania dla dzieci w JavaScript są zwykle przeznaczone dla tych młodych słuchaczy, którzy mają już pewne doświadczenie w programowaniu w Scratch lub Python. Zwykle jest to zalecane dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

5. Lua

Lua to język skryptowy, który jest idealny do wprowadzania dzieci w kodowanie tekstowe. Łatwo się go nauczyć, używać i osadzać w aplikacjach. Lua to darmowy, elegancki, wydajny, przenośny, możliwy do osadzenia i przyjazny dla początkujących język programowania.

Jedną z najlepszych rzeczy w Lua jest to, że dba o rzeczy niskiego poziomu, takie jak zarządzanie pamięcią dla użytkownika. Lua jest podobny do Pythona, ponieważ eliminuje szereg problemów ze składnią, które utrudniają kodowanie dzieciom. W przeciwieństwie do JavaScript nie ma wymagań używania średników na końcu każdego wiersza kodu.

Ze względu na swoją szybkość i lekkość język Lua jest idealny do programowania urządzeń wbudowanych. Wiele osób używa go dzisiaj również do tworzenia gier i aplikacji na iOS i Android. Na przykład popularna gra Angry Birds oparta jest właśnie na Lua.

Podobnie jak Scratch, Lua ma dużą i aktywną społeczność online, pełną użytkowników, którzy zawsze są gotowi pomóc i poprowadzić początkujących we właściwym kierunku.

6. Java

Język programowania, który niekoniecznie będzie tak prosty w przyswojeniu, jak ma to miejsce w przypadku Pythona, jednak jest bardzo pożądany, jak i znajomość tej formy kodowania wspomaga przyszłe uczenie się kolejnych, bardziej skomplikowanych opcji.

Java sprawdza się jako język programowania przeznaczony dla niezdecydowanych, młodych programistów, którzy chcą zarówno tworzyć przyjemne krótkie gry i aplikacje, jak i na przykład strony WWW.

Wszechstronność Javy pozwala zdecydowanie na stworzenie wszystkiego, począwszy od samych podstaw. Można w nim tworzyć zarówno aplikacje webowe, jak i natywne, gry android czy responsywne strony Internetowe pełne ciekawych graficznych ubarwień.

7. C # (Unity)

Unity to popularny silnik gier, który może nauczyć dzieci kodowania podczas tworzenia gier o profesjonalnej jakości. Jest to zamknięta, wieloplatformowa aplikacja do tworzenia gier, w której użytkownicy mogą bawić się obiektami w 3D i dodawać do nich różne elementy. Skrypty można pisać w języku C#, który jest językiem dość podobnym do języka Java.

Unity to potężny program i może być używany do stworzenia prawie wszystkiego. Oczywiście ma on swoje szczególne zalety — jedną z nich jest tworzenie aplikacji Windows. Dzięki obsłudze .NET C # (na którym działa Unity) jest teraz pierwszym wyborem każdego programisty do tworzenia aplikacji komputerowych na system Windows.

Nauczenie się używania tego języka to nie tylko tworzenie gier. Dzięki Unity Twoje dzieci zdobędą świetne umiejętności dla przyszłych przygód programistycznych. To świetny punkt wyjścia, z którego może powstać świetny programista.

Unity ma darmową wersję, dostępną dla wszystkich, w każdym miejscu. Na oficjalnej stronie użytkownicy mogą znaleźć wiele bezpłatnych samouczków i lekcji, które pomogą im z początkami przygody.

Programowanie. Jak zacząć?

Każde dziecko jest inne i nie ma jednego języka, który pasuje wszystkim. Wszystkie, które tutaj wypisaliśmy, są doskonałe. Możesz najpierw rozważyć użycie wizualnego języka, a następnie sprawdzić, czy Twoje dziecko jest gotowe na niektóre opcje tekstowe.

Zapraszamy także na warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży w naszej szkole, gdzie krok po kroku pomożemy Twojemu dziecku poznać jego możliwości.

Więcej ciekawych wpisów:

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment