Co należy wziąć pod uwagę, projektując aplikację mobilną?

Wraz z rosnącą liczbą użytkowników urządzeń mobilnych, wzrasta także popyt na aplikacje mobilne. Na tym rynku panuje jednak ogromna konkurencja. Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu aplikacji mobilnej, żeby stała się funkcjonalna i przypadła do gustu użytkownikom?

4.9

Poznaj język, który już dziś zastępuje JAVĘ Dowiedz się więcej

Aplikacje mobilne wpłynęły na sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów oraz tabletów i znacznie rozszerzyły funkcjonalność mobilnych urządzeń.

Z badań TNS Global wynika, że już 46% polskich właścicieli smartfonów korzysta z aplikacji, w których dominuje oprogramowanie społecznościowe (najczęściej Facebook) oraz dostarczające rozrywkę. Niemal każdego dnia pojawiają się na rynku nowe aplikacje. Nie każda z nich zyskuje uznanie wśród użytkowników. Warto sprawdzić, jakie aspekty trzeba brać pod uwagę, projektując aplikację mobilną, która ma odnieść sukces.

Pomysł jest ważny, ale nie tylko

Oczywiście punktem wyjścia i absolutnym fundamentem tworzenia nowej aplikacji musi być bez wątpienia pomysł. Niestety, to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również poznanie

grupy docelowej, osób, do których kierujemy nasz produkt. Trzeba sprawdzić, jakie mają preferencję, zainteresowania, z jakiego oprogramowania korzystają, jakie strony www przeglądają. Mając te wszystkie dane, należy zastanowić się, czego mogliby oczekiwać od naszej aplikacji tacy użytkownicy. Nasz projekt musi być ściśle dostosowany do użytkowników, również do ich płci i wieku (np.

aplikacja kierowana głównie do mężczyzn, ozdobiona motywami kwiatów, mogłaby budzić zniechęcenie użytkowników, a aplikacja finansowa z misiem w tle zostałaby uznana za niepoważną).

Aplikacja intuicyjna i prosta

Projektując nową aplikację, należy także zwrócić uwagę na jej intuicyjność. Tutaj należy być bardzo ostrożnym z wdrażaniem zupełnie nowych rozwiązań. Użytkownicy maja swoje przyzwyczajenia i pewne przyciski czy funkcjonalności spodziewają się znaleźć w takim, a nie innym miejscu. Najlepiej wypróbować intuicyjność aplikacji na nas samym oraz na znajomych. Wtedy otrzymamy odpowiedź, czy wszystko jest rzeczywiście na swoim miejscu. Intuicyjność powinna iść w parze z prostotą i to musi przyświecać wszystkim projektantom aplikacji mobilnych

Nic tak nie irytuje użytkowników, jak nadmiar treści, brak przejrzystości na ekranie, ogromna ilość zdjęć

czy grafiki lub nachalne reklamy. Trudno oczekiwać, żeby oprogramowanie, oferujące takie niedogodności, zyskało uznanie odbiorców. Dlatego należy konieczne zadbać o jak najprostsza formę aplikacji, a także zwracać uwagę na detale, np. unikanie jaskrawych kolorów, które szybko męczą oczy i nie zachęcają do dłuższego korzystania z programu, stosowanie przejrzystej, wyraźnej czcionki oraz wygodnych w odbiorze układów graficznych. Również informacje muszą być przekazywane w sposób zrozumiały i syntetyczny. Podobnie interfejs powinien być jak najprostszy.

O jutrze należy myśleć już dziś!

Na koniec jeszcze dwa ważne aspekty, które najlepiej brać pod uwagę już na etapie projektowania aplikacji mobilnej. Najlepiej od razu założyć, że nasz produkt będzie się rozwijał, a my będziemy chcieli udostępniać go na wielu platformach. Dlatego już projektując aplikację, lepiej dobrać jej wszystkie elementy tak, żeby można potem dostosować łatwo oprogramowanie zarówno do Androida, jak i do iOS lub Windows Phone, a także do urządzeń o różnych rozdzielczościach.

Przy projektowaniu aplikacji mobilnej istotne jest także śledzenie najnowszych trendów i rozwiązań w tworzeniu oprogramowania. Warto pamiętać, że jeśli coś było na topie kilka miesięcy wcześniej, nie oznacza to, że będzie modne również jutro. Dlatego już dziś warto myśleć o tym, jak mogą zmieniać się trendy w najbliższym czasie. Biorąc pod uwagę te i wcześniej wymienione aspekty, mamy szansę, że nasza aplikacja przypadnie do gustu użytkownikom. A o to przecież naszym celem.

Przejrzyj naszą ofertę szkoleń wideo dotyczącą programowania aplikacji mobilnych.

Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem?

Teraz telefon niewiele ma wspólnego z tym, co mieliśmy do dyspozycji na początku. Dzisiaj jest to bardziej mobilny komputer, w którym można sprawdzić pocztę, przeglądać pliki, oglądać filmiki, słuchać muzyki itd. Co za tym idzie, telefon jest narażony na podobne jak komputer zagrożenia. Kiedy w komputerze mamy wirusa, należy sięgnąć po oprogramowanie antywirusowe. Czy wirusa w telefonie też można usunąć za pomocy antywirusa?

Jak wirus trafia do telefonu?

Najczęściej przyczyną zainfekowania złośliwym oprogramowaniem jest to, że w przypadku telefonów z Androidem, wirusa ściąga się razem z aplikacjami. A tych nie ukrywajmy, w każdym urządzeniu trochę jest. Z tego tez powodu poleca się pobieranie aplikacji za pośrednictwem Google Play. Nie jest to idealne rozwiązanie, bo i w ten sposób może się pojawić wirus w telefonie. Jednak systematycznie Google sprawdza aplikacje, by w jak najwyższym stopniu to wyeliminować.

Różne wirusy to różne ich objawy

Zanim zyskamy pewność, że problemy z telefonem wynikają z jego zawirusowania, musimy mieć pewność, że faktycznie urządzenie ma jakieś szkodliwe oprogramowanie. Wirus w telefonie mającym Android może dać inne objawy. Możemy się spotkać z ich różnymi formami. Najczęściej jednak są to:

Oprogramowanie szpiegujące, które zbiera informacje na nasz temat dane wrażliwe. Niestety trudno zauważyć, że ktoś ma dostęp do plików, bo wirusy udają legalną aplikację.

Ransomware to jeden z wyjątkowo szkodliwych typów złośliwego oprogramowania, który szyfruje i blokuje pliki. Często w ten sposób wymusza się okupy za ich odblokowanie.

Robaki dostają się do telefonu poprzez wiadomości, czy linki. Nie trzeba nawet świadomie pobierać aplikacji. Możemy nawet nie wiedzieć tego, że robaki właśnie powielają informacje.

Trojany z kolei instalują się razem z aplikacją. Charakterystycznym objawem może być to, że niektóre aplikacje na stałe lub okresowo przestają działać, lub telefon się blokuje.

Jak sprawdzić, czy mam w telefonie wirusa?

Nie zawsze jest to proste, wystarczy spojrzeć na to, jak niektóre oprogramowania potrafią ukryć swoje działanie. Jest jednak kilka objawów, które powinny wzmóc czujność. Przykładem są powtarzające się awarie aplikacji, które wcześniej działały bez zarzutów. Tak samo nagłe większe zużycie danych, czy często pojawiające się reklamy. Objawem może być też niemal natychmiastowe

rozładowywanie się baterii i wyjątkowo wysoki rachunek za telefon. Często to właśnie wirusy są jedną z najważniejszych przyczyn przegrzewania się telefonu.

Mam wirusa i co dalej?

Skoro wirus jest, to trzeba się go pozbyć, ale jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem? Mamy do dyspozycji aż kilka rozwiązań. Na pewno pomocne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych. Jednak trzeba się liczyć z tym, że wszystkie dane będą usuwane, więc lepiej zrobić kopie zapasowe.

Można też postąpić inaczej. Wystarczy przełączyć telefon do trybu bezpiecznego lub awaryjnego. Nie będą wtedy działać oprogramowania firm trzecich, więc i złośliwe oprogramowanie przestanie działać. Następnie należy zweryfikować, jakie aplikacje zainstalowane są w telefonie. Chociaż nie da się zweryfikować, która aplikacja jest złośliwą, wystarczy spojrzeć, która jest nieznana lub obcobrzmiąca. Jeśli natomiast nie da się tej aplikacji odinstalować, może to być sygnał, że wirus ma uprawnienia administratora.

Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo upartym i złośliwym oprogramowaniem, to należy sięgnąć po profesjonalne rozwiązanie, jakim jest instalacja programu antywirusowego.

Zainstaluj antywirusa

Ponieważ telefon ma więcej wspólnego z komputerem niż dawnym telefonem, tak jak przy komputerze, warto pomyśleć o antywirusie. Najczęściej sięga się po darmowe aplikacje, jednak nie zawsze są one w pełni skuteczne i nie zawsze będą w stanie ochronić nasze urządzenie przed wszystkimi zagrożeniami. W wielu wypadkach warto zastanowić się, czy nie sięgnąć po bardziej skuteczne, płatne oprogramowanie antywirusowe.

Tworzenie aplikacji na Androida, czyli jak pisać apki na smartfona?

To, że Android jest zdecydowanie najpopularniejszą platformą mobilną nie ulega żadnej wątpliwości. W związku z tym wiele osób jest zainteresowanych tworzeniem własnych aplikacji dla tego systemu. Kierują nimi różne motywacje: jedni chcą prostu przekuć swoją od dawna rozwijaną ideą na gotową aplikację. Inni mogą to traktować jako sposób na ewentualną karierę zawodową. Są też i tacy, którymi kieruje czysta ciekawość i chęć nauczenia się czegoś nowego. Każda z tych osób na pewno zadaje sobie to samo pytanie: jak zacząć pracę nad własną aplikacją?

Jak napisać i stworzyć aplikację na Android?

Tworzenie aplikacji dla Androida to zajęcie typowo programistyczne i dla wielu osób może być to czynnikiem, który mocno odstrasza już na samym początku. Oczywiście jeśli miałeś kiedyś do czynienia z jakąkolwiek formą tworzenia stron, programowania to Twój start będzie dużo łatwiejszy.

Co jednak mają zrobić te osoby, które nie mają żadnej programistycznej wiedzy albo z jakiegoś powodu nie chcą zabierać się za studiowanie trudnych, technicznych zagadnień? Od czego zacząć najlepiej?

Wybierz dobre kursy do tworzenia aplikacji i gier na Android

Jednym ze sposobów, aby opanować podstawy jest skorzystanie z praktycznych kursów online dla początkujących programistów, np: Strefa Kursów jest platformą, gdzie w dobrej i okazyjnej cenie można nabyć uporządkowaną wiedzę zapakowaną w jednej paczce.

Jak zrobić grę na Androida lub zbudować aplikacje na smartfona?

Oto przydatne szkolenia online

App Inventor – na ratunek mały i darmowy poradnik!

Jeśli chcesz szybko i bez większego wysiłku rozpocząć pracę nad własnymi aplikacjami to powinieneś zainteresować się świetnym narzędziem App Inventor. Oryginalnie stworzony przez Google, a obecnie rozwijany przez słynny Massachusetts Institute of Technology – App Inventor jest idealnym wyborem dla takich osób jak Ty. To narzędzie dostępne jest zupełnie za darmo i umożliwia tworzenie aplikacji dla Androida bez użycia jakiekolwiek kodu. Aplikacje składasz po prostu z gotowych elementów – tak jakbyś składał je z klocków. W krótkim czasie możesz zbudować interfejs swojej aplikacji, dodać do niego różne funkcjonalności oraz wyeksportować do formatu ‘apk’. Dzięki temu aplikacje utworzone w App Inventor możesz nawet opublikować w Google Play!

Jak to działa?

App Inventor wymaga od ciebie tylko jednej rzeczy – komputera z przeglądarką Firefox albo Chrome. Do tego będziesz jeszcze potrzebował darmowego konta Google i już możesz rozpocząć pracę. Wystarczy, że otworzysz adres zalogujesz się na konto i po paru sekundach będziesz już tworzyć swój pierwszy projekt aplikacji.

Narzędzie App Inventor pracuje w dwóch podstawowych trybach: projektowania interfejsu (Designer) oraz tworzenia logiki aplikacji (Block). W każdym z tych trybów masz do dyspozycji zestaw gotowych do użycia elementów, z których łatwo możesz złożyć swoją aplikację. Elementy te obejmują m.in. komponenty widoku: listy, przyciski, pola tekstowe itp. Po za tym masz możliwość wykorzystania typowych funkcji urządzenia jak GPS, SMS czy karta pamięci.

Testowanie tego co utworzyłeś również nie sprawia żadnego problemu. Możesz łatwo podpiąć urządzenie z Androidem albo przetestować apkę na wbudowanym emulatorze.

Co zrobić z gotową aplikacją?

App Inventor umożliwia eksportowanie gotowej aplikacji do formatu apk. W praktyce oznacza to po prostu, że możesz ją bez problemu dystrybuować do końcowych użytkowników. Jeśli swój projekt prawidłowo skonfigurujesz to możesz także aplikację opublikować w sklepie Google Play.

Podsumowując

Jeśli chcesz bezproblemowo rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem aplikacji na Androida to App Inventor będzie doskonałym rozwiązaniem. To niezwykle ciekawe narzędzie jest z jednej strony łatwe w użyciu, a z drugiej umożliwia zbudowanie kompletnej, funkcjonalnej aplikacji. To wszystko oczywiście bez konieczności pisania ani jednego kawałka programistycznego kodu!

Wpis powstał we współpracy ze stroną StrefaKursów.pl, a dokładniej jest autorstwa Ksawerego Kargóla. Jeśli chciałbyś wziąć udział w kursie, to możesz skorzystać z przycisku poniżej, za co ja dostanę prowizję. Jednak bardziej zależy mi na dalszej współpracy i pozyskiwaniu ciekawych treści, niż na prowizji ze sprzedaży. Więc, jeśli interesuje Cię temat tworzenia aplikacji na Androida, udostępnij dalej ten wpis lub daj lajka.

Przejdź do strony z kursami internetowymi na Androida.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment