Projektowanie oprogramowania dla zupełnie początkujących. Owoce programowania

Programowanie to nie tylko umiejętność pisania kodu oraz organizowania go w funkcje, procedury i moduły. Nawet najbardziej finezyjne języki i najnowocześniejsze paradygmaty programowania nie zapewnią sukcesu, jeśli projekt aplikacji jest nieprzemyślany, a jej logice brakuje... logiki. Z drugiej strony poświęcenie odrobiny czasu na stworzenie dobrego projektu sprawi, że praca nad pisaniem kodu będzie łatwiejsza, sama aplikacja będzie pracować lepiej i bardziej niezawodnie, a późniejsze modyfikacje i rozwój oprogramowania przysporzą mniej problemów.

Jeśli planujesz napisać swoją pierwszą aplikację, sięgnij po tę książkę. Aby zrozumieć zawartą w niej treść, nie trzeba znać żadnego języka programowania. Pokazano tu, jak działają programy i jak można z ich wykorzystaniem rozwiązywać konkretne zadania. Wiedza o zasadach projektowania jest przekazywana za pomocą pseudokodu i schematów blokowych. Omówiono zarówno podstawowe zagadnienia, takie jak typy danych, zmienne, funkcje, jak i nieco bardziej zaawansowane: programowanie obiektowe, tworzenie graficznych interfejsów użytkownika i pisanie programów sterowanych zdarzeniami. W tym wydaniu książki wprowadzono wiele poprawek i uzupełnień, dotyczących między innymi języków Java, Python i C++ oraz programowania aplikacji dla urządzeń mobilnych.

Dzięki tej książce dowiesz się:

jak działa komputer, czym są programy i do czego służą dane

z jakich modułów i struktur składają się programy oraz jak działają funkcje

w jaki sposób pracuje się na plikach oraz czym jest przetwarzanie tekstu

czym jest rekurencja i do czego można ją wykorzystać

czym się różni programowanie proceduralne od obiektowego

Bez dobrego projektu zawiedzie najlepszy kod!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Rozpoczynanie pracy z programem Visual Studio

Zapraszamy!

Czy ogólnie program Visual Studio lub kodowanie jest czymś nowym dla Ciebie? Przejdź przez proces szkolenia krok po kroku w swoim własnym tempie, aby pomyślnie utworzyć prostą aplikację w dowolnie wybranym języku. Zaczynajmy!

Dlaczego warto nauczyć się programu Visual Studio? Program Visual Studio umożliwia ukończenie całego cyklu programowania w jednym miejscu. Można na przykład edytować, debugować, testować, kontrolować wersję i wdrażać w chmurze. Korzystając z różnorodności funkcji i języków w programie Visual Studio, możesz rozwijać swój pierwszy fragment kodu w celu tworzenia wielu typów projektów. Możesz na przykład tworzyć aplikacje klasyczne i internetowych za pomocą platformy .NET, a aplikacje mobilne i gry za pomocą języka C++.

VS Code zyska w tym roku nowe funkcje

Microsoft opublikował mapę drogową, pokazującą dalszy rozwój znanego narzędzia używanego przez deweloperów do tworzenia aplikacji - Visual Studio Code (VS Code). Jednym z celów nowych funkcji, które pojawią się w najbliższych miesiącach w tym narzędziu, jest przede wszystkim ułatwienie migracji do VS Code z innych środowisk Java IDE.

Microsoft informuje, że obecnie ponad 1,5 miliona programistów Java korzysta z tego edytora kodu. Firma zamierza w tym roku zmodyfikować edytor, wprowadzając do niego nowe rozwiązania, takie jak programowanie natywne dla chmur, narzędzia przyspieszające tworzenie aplikacji oraz kolejne opcje, które zwiększa ogólną wydajność VS Code.

Microsoft zamierza wprowadzić do VC Code ulepszoną inteligencję, która potraf automatycznie uzupełniać kod usprawniając jego pracę, a także generować niektóre fragmenty kodu i skróty w oparciu o znane mu preferencje użytkownika. Planowane ulepszenia debugowania obejmą obsługę wirtualnych wątków oraz możliwość debugowania skompilowanych klas.

Zobacz również:

Mapa drogowa na 2022 rok obejmuje również obsługę Javy 18, której premiera planowana jest na marzec tego roku. W przypadku programowania natywnego dla środowisk chmurowych, Microsoft pogłębi integrację VC Code zarówno z technologią Kubernetes (kontenery), jak i z chmurowymi usługami w chmurze, w tym z Azure Spring Cloud.

Inne cele wymienione na mapie drogowej, to poprawa niezawodności Java Language Server i skrócenie czasu importu projektów; ułatwienia w obszarze wyszukiwania funkcji i korzystania z nich; ulepszenie rozszerzeń Maven i Gradle oraz możliwość łatwiejszego tworzenia komponentów Spring dla środowiska Spring Boot.

Oprócz zaprezentowania mapy drogowej, Microsoft poinformował deweloperów o innych wprowadzonych już do tego narzędzia usprawnieniach. Firma osadziła w swoich rozszerzeniach Java komponenty JRE (Java Runtime Environment). Oznacza to, że deweloper nie musi już konfigurować JDK do uruchamiania rozszerzeń. Wystarczy, że skonfiguruje odpowiednio JDK dla swojego projektu. Firma Microsoft wprowadziła również widok, w którym programiści mogą zmieniać ustawienia formatowania kodu Java i wyświetlać podgląd efektów. Dostęp do tej funkcji można uzyskać otwierając okienko poleceń (Ctrl Shift-P) i uruchamiając polecenie “Java: Open Formatter Settings with Preview”.

Na koniec warto przypomnieć, że Microsoft udostępnił użytkownikom w ostatnim kwartale zeszłego roku kolejną wersję narzędzia Visual Studio, którą można uruchamiać bezpośrednio w przeglądarce, czyli bez konieczności instalowania na komputerze dodatkowej aplikacji. Pisaliśmy wtedy o tym tutaj.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment