Co to IDE?

Podczas tworzenia oprogramowania komputerowego, niezbędne są odpowiednie narzędzia. To właśnie IDE jest takim podstawowym narzędziem programisty. Innymi słowy jest to zintegrowane środowisko programistyczne. Jednak jak lepiej zrozumieć czym jest IDE?

Czym jest IDE?- ogólna charakterystyka

IDE to pierwsze litery od angielskich słów Integrated Development Enviroment, co w tłumaczeniu na nasz język oznacza tyle co Zintegrowane Środowisko Programistyczne. Jak zostało już wspomniane, jest to podstawowe narzędzie pracy praktycznie każdego programisty. IDE umożliwia bowiem szereg funkcjonalności, które pozwalają z kolei na niezwykle efektywną pracę z kodem źródłowym, a także z całym zespołem programistów. Mówiąc prościej IDE to nic innego jak oprogramowanie komputerowe, za pośrednictwem którego można tworzyć, modyfikować, a także testować różnorodne aplikacje z myślą o tym, by zapewnić programiście jak największą produktywność. Współcześnie IDE jest niezwykle rozbudowanym narzędziem, w którego skład wchodzą różnorodne zestawy aplikacji, składające się na całe środowisko programistyczne. Co więcej obejmuje ono możliwość edycji kodu źródłowego, a także testowanie, kompilacje czy samo uruchomienie programu, a także wiele innych. Jakie korzyści niesie za sobą praca z zintegrowanym środowisku programistycznym? Otóż możemy wskazać na:

najlepszą możliwą integrację wszystkich narzędzi deweloperskich

zwiększenie wydajności podczas tworzenia oprogramowania

standaryzację

wsparcie społeczności, a także samego producenta

Czym cechuje się IDE?

IDE posiada wiele cech, dzięki którym praca programistów staje się jeszcze bardziej wydajna i unowocześniona. Cechy, a także funkcjonalności, na które należy przede wszystkim wskazać to:

edytowanie kodu źródłowego- jest to podstawowy element całego oprogramowania IDE. Wówczas możliwe jest zarówno prasowanie jak i walidacja kodu, a także wskazywanie na błędy w trakcie pisania oprogramowania. Dodatkowo do dyspozycji są również inteligentne podpowiedzi i autouzupełnianie kodu. Finalnie kody można dowolnie formatować do ustalonych standardów jak np. linie, wielkości klas czy metody. Nie wspominając już o możliwości dopasowania czcionki i edycji wyglądu.

wsparcie dla technologii, w której programista pisze oprogramowanie- nie da się nie wymienić zalet jakie daje nam język oprogramowania, framework, biblioteka czy inne funkcje, umożliwiające zrozumienie kodu wybranego języka programowania. Oczywiście w IDE jest również kompilator w parze z interpreterem kody źródłowego, a także sama możliwość uruchomienia programu, nie wspominając o możliwym podglądzie dokumentacji podczas pisania kodu.

debuggowanie i testowane kodu- w tym przypadku IDE cechuje się wbudowanym debuggerem, który umożliwia dokładne śledzenie krok po kroku, całego przebiegu działania tworzonej aplikacji. Istnieje również dostęp do profileru, który daje możliwość programistom na sprawdzenie wydajności kodu w odniesienie np. do zajmowanej pamięci, czy szybkości jego działania. Finalnie IDE oferuje również wsparcie w postaci automatycznych testerów.

narzędzia do zarządzania projektami- w tym wypadku programista może korzystać z managera plików, a także wparcia dla obiektywnego programowania w postaci wbudowanej przeglądarki klas, diagramu hierarchii klas czy chociażby przeglądarki obiektów. Co więcej IDE oferuje również wsparcie dla kontroli wersji, a także wsparcie narzędzia umożliwiającego automatyczne budowanie projektów.

jednolity, prosty w obsłudze interfejs- IDE jest wręcz intuicyjne w obsłudze, to właśnie dzięki niemu można mieć w zasięgu myszki wszystkie przydatne podczas programowania opcje, a także możliwość indywidualnego dostosowania interfejsu do potrzeb programisty.

konfigurowalność i rozszerzalność- czyli możliwość na dowolna konfigurację środowiska, a także doinstalowania niezbędnych wtyczek, czy nawet możliwość napisania własnych.

narzędzia dodatkowe- IDE oferuje również wbudowany serwer aplikacyjny i bazodanowy, a także konsolę i kreator interfejsu użytkownika, nie można zapomnieć również o emulatorze aplikacji mobilnych.

Rozwiązania dla sprzedawców rozwiązań PaaS

PaaS to kategoria chmury dostarczająca wszechstronne środowisko obliczeniowe, obejmujące sprzęt, system operacyjny, bazę danych oraz inne oprogramowanie niezbędne do uruchamiania aplikacji. Może ona obejmować również kompletne środowisko programistyczne.

PaaS umożliwia klientom wynajem serwerów zwirtualizowanych oraz korzystanie z usług powiązanych, służących do uruchamiania ich istniejących aplikacji lub opracowywania, programowania, testowania, wdrażania i hostingu nowych aplikacji, płacąc jedynie za zużyte zasoby.

Zawody po studiach, zawodowe i ogólne

Znaleziono wszystkich: 2

Programista aplikacji tworzy program realizujący określone zadania.

Praca programisty polega na tworzeniu i przygotowaniu do wdrożenia aplikacji. Programista analizuje projekt techniczny, założenia, wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne dla aplikacji. Opracowuje lub wykorzystuje istniejące algorytmy i struktury danych. Wykorzystując wybrany język i środowisko programistyczne, tworzy aplikację. Testuje poprawność kodu, usuwa błędy. Przygotowuje dokumentację techniczną oraz użytkową tworzonej aplikacji. Wprowadza modyfikacje i udoskonalenia w aplikacji. Nad opracowaniem bardziej skomplikowanych aplikacji pracuje w zespole pod kierunkiem kierownika projektu. Współpracuje np. z grafikami i specjalistami różnych dziedzin w zakresie opracowywania aplikacji. Korzysta z narzędzi wspomagających utrzymanie standardów jakości (np. narzędzi do zarządzania zadaniami, incydentami, błędami).

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment