Czym się różni smartfon od telefonu?

W tym poradniku przedstawiamy różnice pomiędzy telefonem a smartfonem.

Telefon można podzielić na stacjonarny i komórkowy. Telefon stacjonarny przyporządkowany jest do danego miejsca/mieszkania, w którym został zainstalowany. Istnieję również telefony bezprzewodowe, jednak działają tylko w obrębie zainstalowanej sieci telefonicznej.

Telefon komórkowy to mobilne urządzenie, służące do rozmów oraz wysyłania wiadomości SMS. Składa się z podstawowego systemu operacyjnego producenta i w zasadzie jego możliwości są ograniczone do dwóch funkcji. Niektóre modele posiadają również pocztę głosową, opcję wysyłania wiadomości MMS, a nawet połączenie z internetem, jednak z czasem straciły na popularności na rzecz smartfonów.

Smartfon czyli inteligentny telefon, to rodzaj telefonu komórkowego wyposażonego w rozbudowany system operacyjny, połączenie wi-fi oraz dostęp do zaawansowanych gier i aplikacji. Cechuje się bardziej rozbudowaną specyfikacją techniczną, porównywalną nawet do komputerów czy konsol. Najczęściej smartfony wyposażone są w klawiaturę dotykową, choć nie brakuje również opcji z klawiaturami numerycznymi. Możemy tu instalować wiele różnych programów, aplikacji, gier. Jest to rozbudowana wersja telefonów komórkowych, które obecnie zdominowały ten sektor rynku.

Na co zwrócić uwagę kupując smartfon?

Planujesz kupić sobie nowego smartfona? Nie wiesz, na które telefony komórkowe warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule – już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.

Jakie smartfony warto kupować? Na co zwrócić uwagę, wybierając telefon komórkowy?

Jakie smartfony warto kupować? Na co zwrócić uwagę, wybierając telefon komórkowy? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do szybkiej lektury niniejszego artykułu.

Jakie smartfony warto kupować?

Jakie nowoczesne smartfony warto kupować? Oczywiście, że takie, które spełniają nasze oczekiwania. Dziś na rynku można znaleźć różnorodne modele z systemem Android oraz iOS. To drugie oprogramowanie obejmuje smartfony Apple, natomiast z pierwszego korzysta wiele firm – na przykład Samsung. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaki system nas najbardziej interesuje, a zatem od tego zacznij swoje poszukiwania.

Co jest lepsze – system Android czy iOS? To zależy i aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zapoznać się z charakterystyką obu środowisk. Android to system, który implementuje się w większości smartfonów. Do zalet zalicza się elastyczność, intuicyjność obsługi, częste aktualizacje bezpieczeństwa i mnogość nakładek systemowych. Lista plusów obejmuje także możliwość rootowania smartfona z Androidem i tym samym instalowania na nim systemu, jaki tylko chcemy oraz mnogość darmowych programów i aplikacji, które możemy pobrać na swój telefon. Ponadto na rynku można znaleźć zarówno tanie smartfony z Androidem, jak i urządzenia z wysokiej półki, kosztujące kilka tysięcy.

Warto jednak wiedzieć, że polityka aktualizacji systemu Android zależy od producenta urządzenia. Ponadto w zależności od optymalizacji nakładki i wydajności urządzenia możemy mieć do czynienia z różną kulturą pracy.

Jakie zalety natomiast ma system iOS? Plusem jest szybka i bezproblemowa integracja z innymi urządzeniami ze środowiska marki Apple. Do zalet zalicza się także prostotę, łatwość obsługi, sprawne usuwanie usterek czy szybkie wsparcie techniczne. Jeśli zdecydujesz się na smartfona od Apple, możesz mieć pewność, że nie znajdziesz na telefonach tego rodzaju żadnych zbędnych aplikacji zabierających miejsce, których nie da się usunąć – co ma miejsce w przypadku telefonów wyposażonych w system operacyjny Android. Do tego dochodzi niezawodny czytnik linii papilarnych, szybka pamięć wbudowana oraz inne funkcje, w które wyposażone są wyłącznie najlepsze smartfony.

W przypadku systemu iOS warto mieć świadomość, że telefony z tym systemem kosztują stosunkowo dużo, a wybór urządzeń może być mniejszy niż w przypadku innych producentów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając telefon komórkowy?

Kiedy już zdecydujesz, który system Ci odpowiada, możesz przejść do dopasowywania parametrów technicznych do własnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim pamięć RAM, procesor i pamięć na dane. Do podstawowego użytku polecamy decydować się na telefony komórkowe, które mają przynajmniej 2-3 GB RAM-u. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujesz się na iPhone, urządzenia te są tak dobrze zoptymalizowane, że nawet smartfon z 2 GB RAM-u będzie działał znacznie lepiej niż telefon innej marki o takich samych lub podobnych parametrach. Dla bardziej wymagających użytkowników polecamy najnowsze smartfony z minimum 4 GB RAM-u.

Jeśli natomiast chodzi o pamięć na dane, te oczywiście dobieramy do własnych potrzeb. Zastanów się, ile miejsca potrzebujesz na zdjęcia, aplikacje i inne pliki, które chcesz przechowywać na swoim nowym smartfonie. Dziś zaleca się decydować na telefony, które mają przynajmniej 64 GB pamięci wbudowanej, chociaż i to powoli okazuje się za mało.

Chcesz robić ładnej jakości zdjęcia? Sprawdź koniecznie dane techniczne aparatów. Zależy Ci na możliwości używania dwóch kart SIM w jednym urządzeniu? Zwróć uwagę, czy interesujący Cię telefon komórkowy ma dual sim. Dziś na rynku można znaleźć różnorodne urządzenia, w których implementuje się nie tylko podstawowe, ale i rozbudowane czy innowacyjne funkcje oraz technologie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego smartfona, sprawdź, czy spełnia on wszystkie Twoje oczekiwania. Jedno jest pewne – nowoczesne telefony dotykowe muszą mieć dobry aparat przedni, bo coraz więcej osób korzysta z rozmów wideo. Duża przekątna ekranu ułatwi korzystanie z urządzenia, a większa pojemność akumulatora przełoży się na długi czas pracy na baterii.

Materiał partnera

Zmiana systemu w komórce. Da się?

Zmiana systemu w komórce. Da się? @molexor Zmiana systemu w komórce. Da się? 26.04.2011 20:42

Dzisiejsze telefony komórkowe maja już potężne możliwości. Nie tak dawno nikt nie pomyślałby o gigahercowym procesorze w telefonie, a już za chwilkę będziemy mieli aparaty wyposażone w dwurdzeniowe procesory i mocne GPU. Urządzenia te przypominają co raz bardziej, nasze domowe komputery i są w stanie działać na pełnowartościowym systemie operacyjnym, w które zresztą są już bardzo często wyposażone. Dlaczego więc wciąż nie możemy wybierać systemu, na jakim chcemy pracować? Przecież na dobrą sprawę mamy kilka systemów wolnych jak symbian, czy android. Czy nie można by ich dowolnie instalować na urządzeniu przenośnym tak jak to ma miejsce na desktopie?

Producenci urządzeń mówią oczywiście zdecydowanie nie. O ile SO mogą być wolne, o tyle specyfikacja, oraz schematy urządzeń wolne już nie są. Nie są dostarczane sterowniki do urządzeń pokładowych dla innych systemów niż wbudowany. Jest to logiczne, bo pociągałoby za sobą koszty. Nie przeszkadzało to i nie przeszkadza jednak ludziom łamać zabezpieczenia, pisać własne sterowniki, oraz próbować uruchomić inny niż domyślny system na urządzeniu. W większości przypadków takie działania kończą się fiaskiem, lub tylko połowicznym sukcesem. A to wydajność nie jest taka jak oczekiwana, a to nie dla wszystkich urządzeń są sterowniki itd. W trakcie prac nad portem systemu dla jednego urządzenia wychodzą kolejne, nowsze, dla których prace trzeba zaczynać od początku.

Jednak ludzie ciągle domagali się możliwości zmiany systemu. Pamiętam jeszcze z czasów świetności forum sx1.pl (dziś już nie istniejącego) , jakie emocje wywoływały próby (częściowo udane) uruchomienia projektu Qtopia ( dziś już także nie istniejącego – strona w rozsypce) na telefonach od (znów już dziś nie istniejącego ) siemens mobile.

Dziś mamy androida i głównie ten system próbuje uruchomić się na dzisiejszych urządzeniach z lepszym bądź gorszym skutkiem. Próbowano dokonać tego np. dla telefonu Samsung i900 Omnia wyposażonego w standardzie w system windows mobile 5. Oto czego się nie udało zrobić:

CDMA/EVDO/3G, Bluetooth, GPS, Motion Sensor, Camera (back or front), Suspend Mode (1-2 hour battery life...) or Optical Mouse.

Nie można jednak odmówić sukcesów portującym. Przykładem jest telefon HTC HD2 z windowsem 6.5 na pokładzie , dla którego port androida jest całkiem funkcjonalny i z tego co wiem są osoby, które korzystają z tego systemu na co dzień.

Jedyny znany mi projekt otwartego telefonu OpenMoko i Freeruner został wstrzymany, więc ciągle jesteśmy skazani na systemy dostarczone przez producentów. Dlatego prace nad kolejnymi portami wciąż trwają. Użytkownicy są gotowi nawet wesprzeć deweloperów finansowo, co z kolei doprowadziło do sytuacji , gdzie pojawili się oszuści . Mowa o projekcie AndroBada.

Parę osób próbuje bazować na naiwności użytkowników i ich płonnych nadziejach. Kilka filmików na youtube próbuje udowadniać, że projekt nie jest oszustwem. Nie mniej jednak stwierdzenia typu:

Bardzo, ale to bardzo wiele rzeczy nie działa, lecz ogólnie system jest w miarę stabilny, wifi, gsm działa. Nie ma możliwości odpalania programów, aparatu tudzież innych dobroci. Żadne aplikacje prócz widgetów i motywów w chwili obecnej nie działają. Włączenie aplikacji powoduje wyłączenie się telefonu , a co za tym idzie ugotowaniem go

źródło:http://bada-world.pl/android-na-wave/androbada-t3549.html

nie wydają mi się być dziełem developera z prawdziwego zdarzenia. Później mowa o niestabilne pracy procesora, i zepsuciu kilku aparatów, po czym poinformowano społeczność, że potrzebne są fundusze na nowe telefony, żeby projekt mógł ruszyć dalej. Żadnych szczegółów, żadnego udostępnionego kodu, żadnej rzeczowej dyskusji nawet. Jest za to konto paypal. Autorzy pisali o nie działających aplikacjach, a następnie pokazana została gra angry birds. Ktoś tu kręci.W dodatku filmiki są robione jakby na kolanie. Niestety muszę wspomnieć, że „projekt” wyszedł od naszych rodaków.

Gdybym chciał, to mogę wrzucić filmik z działającym windowsem 7 na moim Wawie 8500 i odpalonym need for speed na full detalach. Wystarczy mi mała aplikacyjka odtwarzająca filmik ( w bada API łatwe do zrobienia) i program do nagrywania obrazu pulpitu.

Inaczej jest w przypadku projektu na XDA developers. Projekt nie został upubliczniony, ale myślę ,że w ciągu miesiąca będzie. Jednocześnie trwają prace nad dualbootem dla telefonów 8500 i 8530. Co ciekawe, w dyskusji i projektach biorą udział także ludzie z Polski. Dyskusja jest w tym wypadku otwarta i każdy może w niej wziąć udział. Mam nadzieję, że już w niedługim czasie będzie można zobaczyć prawdziwego androida na wave i to z możliwością wybrania systemu, który che się odpalić.

Jednak niezależnie, czy prace nad portami systemów będą kończyć się sukcesem, czy tez nie, w końcu głos ludu musi wygrać i sytuacja na rynku urządzeń mobilnych się zmieni. W przeciwieństwie do komputerów, laptopów , czy netbooków, w świecie tabletów i komórek panuje nadal rozdrobnienie i brak jest jakichkolwiek standardów jeśli chodzi o sprzęt i sterowniki. Brak jest także jakiejkolwiek wolności wyboru jeśli chodzi o SO. Myślę jednak że z upływem czasu „pewne” standardy muszą zostać wypracowane. Być może za kilka lat będziemy mogli kupować telefon podobnie jak inne urządzenia, patrząc jedynie na parametry techniczne, jak procesor, pamięć i GPU , a nie na to pod jakim systemem działa.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment